CZK/€ 24.345 -0,08%

CZK/$ 23.279 -0,89%

CZK/£ 28.112 -0,91%

CZK/CHF 24.662 -0,45%

Text: Ján Klimo

08. 04. 2008

2 komentáře

RSI: Hledání síly na trhu

 


 

V minulé části seriálu o technické analýze jsme si popsali klouzavý průměr – nejstarší a pravděpodobně nejpoužívanější trendový indikátor. Trendové indikátory tvoří kostru většiny obchodních systémů a na tom není nic špatného. Jak říká obchodnické přísloví: „Trend je tvůj přítel, obchoduj s ním.“

Jednoduché a přitom trefné – trendy jsou období, které nám nabízejí největší ziskové příležitosti. Ve výbavě žádného obchodníka by ale neměl chybět nástroj, který buď odfiltruje signály trendového indikátoru, nebo převezme kontrolu nad obchodováním v době, když trend ztratí dech. Těmto nástrojům se říká oscilátory a RSI je jedním z nejpopulárnějších.

Autorem RSI je významná osobnost technické analýzy J. Welles Wilder, který ho poprvé představil v časopise Commodities (dnešní název Futures) v červnu 1978. Popsal jeho logiku, kterou si teď přiblížíme. Když nám něco má vydělávat peníze, vyplatí se to důvěrně znát.

Výpočet RSI

  1. Pro každou rostoucí svíčku se zjistí rozdíl mezi zavírací a otevírací cenou, který označíme U (pro anglické „Up“). Podobně pro každou klesající svíčku zjistíme rozdíl mezi otevírací a zavírací cenou, který označíme D (pro anglické „Down“).
  2. V dalším kroku se z hodnot U vypočte exponenciální klouzavý průměr (EMA) za zvolenou periodu. Když např. zvolíte Wildersem doporučovanou periodu 14, vypočítá se exponenciální klouzavý průměr posledních 14 hodnot U. Tímto hodnoty statisticky vyhladíme. Stejně postupujeme pro hodnoty D.
  3. RS (relativní síla) = (EMA hodnot U)/(EMA hodnot D).
  4. RSI  (index relativní síly) = 100 – 100 x (1 /(1 + RS)).

Tímto postupem dostaneme RSI hodnotu pro každou svíčku na grafu.

Jak tato data interpretovat? Z uvedeného výpočtu vyplývá, že hodnoty oscilují od 0 do 100. Pokud ve sledovaném období převažují rostoucí svíčky nad klesajícími svíčkami, hodnota RSI bude vysoká. Naopak, když budou převažovat klesající svíčky, hodnota RSI bude nízká. Tím se dostáváme ke konceptu přeprodaného a překoupeného trhu a využití RSI vůbec.

REKLAMA

Wilder vycházel z premisy, že je-li vysoká část cenových pohybů za sledovanou periodu v jednom směru, trh spěje do extrému a můžeme očekávat obrat. Trh, pro který RSI dosahuje hodnot 70 a více (převaha rostoucích svíček), definoval jako překoupený. Naopak trh, pro který RSI dosahuje hodnot 30 a méně (převaha klesajících svíček), definoval jako přeprodaný. V případě zvýšené volatility se tyto hranice posouvají na úrovně 80 a 20 pro zamezení předčasným vstupům.

RSI dává dva typy signálů

1.      Nakupovat v přeprodaném trhu a prodávat v překoupeném trhu, jakmile zpozorujeme náznak síly (alternativně slabosti), podobně jako u signálu 1. na grafu.

2.      Využít divergenci (signál 2. na grafu) –  trh vytváří nová minima, zatím co RSI vytváří vyšší dna. U medvědí divergence trh vytváří nová maxima, ale hodnoty RSI zaznamenávají pořád nižší maxima.

REKLAMA

Signály, které RSI nabízí, mohou být výchozím bodem, nikoliv ale jediným důvodem pro vstup do pozice – potřebujete filtr. Osvědčeným řešením je kombinace RSI s trendovým indikátorem, čímž zamezíte falešným signálům v obdobích silných trendů, když trhy ignorují známky přeprodanosti nebo překoupenosti. RSI je oscilátor, a proto bude nejlépe fungovat při absenci trendu. Klesá sklon klouzavého průměru? Divergence na MACD? Rozhodnutí je na každém investorovi. Ziskových strategií postavených na kombinaci oscilátoru a trendového indikátoru je mnoho.

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers.

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *