Pátek 16. listopadu. Svátek má Otmar.

Rozum zůstává stát… aneb Ztráta 5 mld. EUR jedním mužem

Jsou věci mezi nebem a zemí. Jednou z nich je letošní ztráta Société Générale způsobená jediným mužem. Jak je to možné? Části jeho výpovědí zveřejnil francouzský deník Le Monde a převzala MF Dnes.

 

Makléř Jérôme Kerviel podle své výpovědi měl otevřené pozice až ve výši 50 mld. EUR. Nepochopitelné je, jak se jeden muž mohl dostat k prostředkům banky, aby mohl otevřít pozice odpovídající majetku výše nejbohatších lidí světa. Samozřejmě, zdaleka nepotřeboval celých 50 mld. EUR, neboť obchodoval pákové produkty. I tak se ale jedná o nepoměrně vysokou částku.

Ve zveřejněné části výpovědi Jérôme Kerviel jen naznačuje, jakým způsobem operace (a především zisk z nich) ukrýval. Proti ziskovým operacím vytvářel opačné fiktivní operace. Jak může ale makléř obejít IT systémy banky, které by obdobným pokusům odolat?

A jak je možné ukrýt zisk ve výši 1,4 mld. EUR? Budiž… to snad i půjde… ale co ztrátu 2,5 mld. EUR, kterou měl v březnu až dubnu loňského roku? To by snad nemělo být možné, ani kdyby všichni jeho nadřízení zavřeli oči a přelepili je neprůhlednou páskou… ztráta ve výši 4,8 mld. EUR pak nevypadá tak hrozivě.

V každém případě, stalo se. Société Générale zareagovala rychle – uzavřela podle některých zpráv veškeré otevřené pozice, poslala akciové trhy ke dnu a dosáhla ztráty, která se může směle postavit vedle ztrát z hypoték největších bank.

Jérôme Kerviel ale není sám… jeho ztráta jen patří k největším. I v Česku dva makléři ČSOB v roce 2001 prodělali a obchodech s US dluhopisy obtížně uvěřitelných 1,5 mld. Kč.

Jérôme Kerviel je podle vás spíše...

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.