CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Text: Petr Zámečník

07. 02. 2008

0 komentářů

Rozum zůstává stát… aneb Ztráta 5 mld. EUR jedním mužem

 


 

 

Makléř Jérôme Kerviel podle své výpovědi měl otevřené pozice až ve výši 50 mld. EUR. Nepochopitelné je, jak se jeden muž mohl dostat k prostředkům banky, aby mohl otevřít pozice odpovídající majetku výše nejbohatších lidí světa. Samozřejmě, zdaleka nepotřeboval celých 50 mld. EUR, neboť obchodoval pákové produkty. I tak se ale jedná o nepoměrně vysokou částku.

Ve zveřejněné části výpovědi Jérôme Kerviel jen naznačuje, jakým způsobem operace (a především zisk z nich) ukrýval. Proti ziskovým operacím vytvářel opačné fiktivní operace. Jak může ale makléř obejít IT systémy banky, které by obdobným pokusům odolat?

A jak je možné ukrýt zisk ve výši 1,4 mld. EUR? Budiž… to snad i půjde… ale co ztrátu 2,5 mld. EUR, kterou měl v březnu až dubnu loňského roku? To by snad nemělo být možné, ani kdyby všichni jeho nadřízení zavřeli oči a přelepili je neprůhlednou páskou… ztráta ve výši 4,8 mld. EUR pak nevypadá tak hrozivě.

V každém případě, stalo se. Société Générale zareagovala rychle – uzavřela podle některých zpráv veškeré otevřené pozice, poslala akciové trhy ke dnu a dosáhla ztráty, která se může směle postavit vedle ztrát z hypoték největších bank.

REKLAMA

Jérôme Kerviel ale není sám… jeho ztráta jen patří k největším. I v Česku dva makléři ČSOB v roce 2001 prodělali a obchodech s US dluhopisy obtížně uvěřitelných 1,5 mld. Kč.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *