CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Ropa: Ze 148 na 48 USD za barel

 


 

V první polovině roku jsme byli ještě optimisti a očekávali brzký konec krize na finančních trzích, především kreditních a akciových. Spekulovalo se o recesi v USA, prozatím se ale nekonala. Ostatní ekonomiky, jako britská, německá či celá eurozóna, stále rostly, stejně tak rozvojové země vykazovaly solidní čísla, poptávka po komoditách byla vysoká.

Kreditní krize zdaleka ještě nebyla tak vyhrocená a investoři stále vyhledávali bezpečné přístavy, mimo jiné na komoditním trhu. Investice do komodit a především pak do ropy podporovaly i zprávy ohledně poklesu celosvětové produkce ropy v roce 2007, což se stalo poprvé po pěti letech.

REKLAMA

Média zaplavovaly zprávy ohledně sice očekávaného poklesu spotřeby v roce 2009, ovšem také o dalším poklesu světové produkce. V reakci na tyto zprávy a situaci na trhu přehodnocovali i analytici největších bank své odhady ceny. Například Adam Sieminski z Deutsche Bank viděl velké riziko růstu ceny ropy až ke 200 dolarům za barel, stejně tak americká Goldman Sachs. Většinou analytici zrevidovali své odhady při ceně 130 USD za barel na průměrnou cenu v druhé polovině roku 2008 na 110 – 150 USD za barel.  

Za nejčastější příčiny rekordního nárůstu cen ropy se považovala zvýšená poptávka po ropě z rozvojových zemí, jako je Čína, Indie, Brazílie, jejichž ekonomiky rostly několik let vysokým tempem. Dalším důvodem byla také silná základna poptávky Spojených států, které jsou největším dovozcem této suroviny. Existovaly zde navíc obavy z nízké produkce, vzhledem k tomu, že investice do nových nalezišť nebyly považovány za dostatečné, což právě zvyšovalo obavy o budoucí produkci. Ke všem těmto faktorům se ještě přidával rekordně slabý americký dolar, ve kterém je tato surovina kótována na světových trzích.

Červenec 2008 – konec rekordních cen ropy

Právě počátkem července, v době, kdy Evropská centrální banka překvapivě zvýšila úrokové sazby o 25 bodů, základní úrokovou sazbu na 4,25 %, obrátil dolar trend na úrovni EUR/USD 1,60 a vydal se směrem za silnějšími úrovněmi, konkrétně až k EUR/USD 1,25 v polovině listopadu.

REKLAMA

Jednoznačně investoři v červenci pochopili, že vyšší sazby eurozóně v dané situaci spíše uškodí, než pomohou, a naopak USA a dolar s nižšími sazbami jsou v této situaci atraktivnější. S posilujícím dolarem a vzrůstajícím napětí na kreditních trzích se investoři naprosto stáhli z komoditních trhů a přesouvají tak ještě stále své prostředky do bezpečných aktiv, např. amerických dluhopisů.

Ceny komodit na světových trzích dle indexu Reuters/Jefferies klesly o přibližně 50 % ze svého vrcholu počátkem července.
Cena ropy překonala 20. listopadu další metu, když se barel severomořského brentu dostal až pod hranici 50 USD a spadl až na své minimum z května 2005. Hranice 50 dolarů však obchodníkům byla málo a ropa se tak dostala krátce až pod 48 USD za barel.

Zpomalující světová ekonomika

Hlavním a tím nejdůležitějším důvodem, který tlačí v posledních měsících ceny ropy níže, je zejména zpomalující světová ekonomika, která má na svědomí postupné snižování poptávky. Finanční krize již zatlačila, nebo zatlačí ve 4. kvartálu, naprostou většinu průmyslově vyspělých zemí do recese a bez následků nezůstanou ani rychle se rozvíjející země, jako je např. Čína, jejíž růst by měl v příštím roce klesnout až k osmi procentům.

REKLAMA

Zatímco předchozích šest let stála rostoucí poptávka za téměř nepřetržitým růstem cen, současná finanční krize a nižší potřeba ropy přispívá k jejich prudké korekci. Největšího propadu ve spotřebě se přitom dočkávají Spojené státy, které jsou zároveň daleko největším spotřebitelem.

Podle pravidelného týdenního šetření MasterCard v USA klesala spotřeba benzínu i přes rychlé snižování cen v předminulém týdnu o 2,8 %, což byl její třicátý propad v řadě. Úřad pro energetiku odhaduje, že by měla tento rok spotřeba ropy v USA klesnout o více než 1 mil. barelů/den, přičemž v nadcházejícím roce ještě o dalších 250 tisíc, což by bylo nejstrmější snížení spotřeby za posledních třicet let.

OPEC bude narychlo zasedat, nejspíše opět sníží produkci

Cenu ropy zatím nedokázaly podepřít ani spekulace o možnosti dalšího snížení těžebních kvót ropným kartelem OPEC, který se sejde o víkendu v Káhiře na narychlo svolaném summitu. OPEC je ve složité situaci, a přestože může mírně korigovat těžební kvóty, žádných skutečně agresivních kroků se pravděpodobně nedočkáme, když by mohl jakýmkoliv uměle vyvolaným růstem cen ještě více poškodit skomírající západní ekonomiky a přivodit tak více škody nejen jim, ale v delším horizontu také sobě.

Cena ropy je téměř výhradně v rukou dalšího vývoje poptávky a výhledu pro největší ekonomiky, který do nadcházejících čtvrtletí není pozitivní, což by mohlo přispívat k jejímu dalšímu pozvolnému snižování. Opční kontrakty na ropu již ale naznačují, že investoři už brzy vidí dno ceny ropy.

Počet investorů, kteří očekávají růst ceny ropy v dalších měsících, se zvyšuje a odrazil se tak od tříletého minima. Poprvé od července 2007 se téměř vyrovnal poměr nevypořádaných opčních kontaktů jak na prodej, tak na nákup ropy. Doposud výrazně převládaly opční kontrakty na prodej. Lze proto stále očekávat pokles ceny ropy, ale to dno by ropa mohla najít již brzy.

Autorka je analytičkou X-Trade Brokers.

Loading

Vstoupit do diskuze 14 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • obchodnik

  28 listopadu, 2008

  „dolar s nižšími sazbami jsou v této situaci atraktivnější“ muzu se jen zeptat, jak nizsi sazby jsou pro menu priznivejsi? proc dolar klesnul?

  Odpovědět

 • FL

  28 listopadu, 2008

  dolar klesnul? dyt silne xmesicu posiluje.

  Odpovědět

 • No. 39

  28 listopadu, 2008

  Jo, FL ma pravdu. Vsak neni to zas tak davno, co byl USD/CZK 14.50 a ted jsme nekde 19.50, cca posileni o 30% dolaru, vuci euru podobne.

  Co me dnes pobavilo, bylo zduvodneni zdrazeni plynu ze strany RWE. Pry koruna oslabila a jelikoz nakupuji v dolarech…. to je sice pravda, ale kdyz zdrazovali pred tim, argumentovali drahou ropou (nad 100US/barel). Ovsem o tom, ze byl dolar za 21 a spadl v te dobe nekam na 15Kc (-30%), se nikdo nezminoval. V duchu argumentace RWE, ktera zaznela dnes ve zpravach, mely pred tim zlevnovat, namisto toho zdrazovali jak se dalo a ERU jen koukalo. Resp. si to tam nahore upekli. Ostatne jako vzdy a pak lidem hodi kus zvance, sorry, koruna oslabila. A zminka, ze je ropa pod 50US/barel (-60%) ani popel. Jo, takova je realita zivota a konkurence (nebo spis monopol) u nas. Holt nas maji porad za blb.. a ztraty z teplych zim si od nas vyberou zdrazovanim a ERU jim to jeste posveti. To mu se rika „Byznys“ s velkym B.

  Odpovědět

 • obchodnik

  28 listopadu, 2008

  moje chyba, byl sem uz velmi unavenej a kdyz sem videl ten graf, tak napsal klesnul (short) ackoli to pro dolar znamena posileni.

  Odpovědět

 • Anonym

  28 listopadu, 2008

  Je tam „USA a dolar s nizsimi sazbami“ – jinymi slovy rec je o problemech ekonomiky USA a EU, zatimco Fed tou dobou uz nekolikrat za sebou prudce snizil sazby, ECB je navysila a az ted postupne (a na muj pocit pomalu) snizuje. Myslim, ze autorka tim chtela rict, ze investori tak dali najevo, ze ekonomice USA veri vic. Pravda, to slovo „atraktivni“ mi tam take moc nesedi. ;-))

  Tezko ale rict. Je otazkou, zda silnejsi dolar bude mit dlouhodobejsi tendenci, nebo jde jen o kratkodoby vykyv. Ve hre je tolik neznamych, ze u EUR/USD nelze vyloucit zadny scenar. Tady si momentalne na zadny ohad netroufnu. Ale budu rad za doporuceni na nejakou kvalitni analyzu na strednedoby vyhled dolaru a eura.

  Co dost tlaci dolar nahoru, je vyrazny pokles US deficitu obchodni bilance (do znacne miry nasledkem poklesu ceny ropy – proto take stale dokolo opakuji, ze dolar a ropa jsou spojene nadoby, ktere se umocnuji). To v dusledku znamena, ze do sveta proudi mene dolaru.

  Pokud jde o ropu, co stalo za rustem a ze prijde prudky pad, o tom jsem zde psal uz v cervnu, v dobe, kdy vsude letaly cifry od 200 USD nahoru.
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/id-56/
  Je to nekde i zde na Investujeme s diskuzi, ale nechce se mi to dohledavat.
  Dnes bych jeste dodal, ze pokles tlaci krome jineho odprodeje fondu a dalsich velkych hracu (deleverage proces).

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  28 listopadu, 2008

  Nevěřím na dlouhodobý růst dolaru. Naopak. Na svůj web jsem dal čerstvé varování.

  Odpovědět

 • No. 39

  28 listopadu, 2008

  To J.Dvorak: Na svuj web – kam konkretne?

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  28 listopadu, 2008

  Nechtěl jsem vypadat jak spammer, dost čtenářů můj web zná.
  Omlouvám se a přidávám: http://pro-investory.cz/

  Odpovědět

 • mva1

  28 listopadu, 2008

  http://www.pro-investory.cz/

  Odpovědět

 • Anonym

  28 listopadu, 2008

  Mimochodem i me zaskocila hloubka propadu. Necekal jsem, ze by ropa mohla jit pod 70. Myslim, ze to je hranice, nad kterou se pomerne brzy vrati a mozna nebude ani tak dlouho trvat a ropa se dostane zpet ke 100. Rust nad 100 bych ale necekal drive jak za dva roky. Ale uvidime, to jsou jen tipy, uz delsi dobu jsem ted nemel cas se ropou podrobnenji zabyvat.

  Tak ci tak prinesl pad ropy (a obecne komodit) docela zajimavou dlouhodobou investicni prilezitost u komoditnich akcii. 😉 Myslim, ze zajimavejsi, nez u samotne ropy. 😉

  Odpovědět

 • Anonym

  28 listopadu, 2008

  Nejlepsi je na tom vsem anketa. Nebylo jeste ani ne pred pul rokem zneni „Kde bude letos maximum ropy?“ (nebo neco v tom smyslu) a cisla nekde mezi 150 a 500? Dnes tu je tipovani dna a cisla mezi 0 a 50. ;-)))

  Odpovědět

 • Anonym

  28 listopadu, 2008

  Anketa byla, a dotazovala se na maxima (nejvyšší bylo tuším „více než 250 USD/barel). Nyní je otázka na minima ;-).

  Odpovědět

 • Anonym

  29 listopadu, 2008

  Vsak ano, to byla poznamka pro zpestreni nalady. 😉

  Odpovědět

 • Anonym

  30 listopadu, 2008

  Statistika akciových, komoditních indexů a komodit k 28.11.2008 http://www.sweb.cz/Miroslav.Pitak/statistika.htm

  Doufám, že nyní už bude standardem, že statistiky budou aktuální (k pátečnímu Close).

  Odpovědět