Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Rok 2014 bude plný extrémů

Mezi analytiky a ekonomy je v poslední době velkou módou prezentovat predikce na nastávající rok, v nichž se dotyční snaží dát investorům pomocí svého názoru určité vodítko, nebo je alespoň šokovat překvapivými názory. V uplynulém roce byla úspěšnost těchto předpovědí ve většině případu doslova tristní, tak jsme se rozhodli udělat vlastní předpovědi. Horší jako známý Byron Vien a jemu podobní už snad ani být nemůžeme.

Rok 2014 bude doslova plný extrémů. Čeká nás přehršel nečekaných událostí, které budou hýbat trhy a budou ovlivňovat osudy lidí po celém světě. V Česku se prakticky nic neděje, vláda i přes snahu prezidenta funguje, lidé už si ani nestěžují a všechno jde tak nějak samo.

Extrémní vývoj zaznamená Čína. Země se dostala na měsíc a podařilo se jí tam najít obrovská ložiska nerostných surovin. Rychlost, s jakou se jí podaří vyřešit dopravu surovin na Zem je ohromující a definitivně ovládne trh s diamanty, drahými a průmyslovými kovy a upevní své postavení na trhu vzácných zemin. Nadšení z objevu se ale rychle mění v katastrofu na komoditních burzách, kdy ceny některých kovů v průběhu jednoho týdne ztrácí více než povinu hodnoty v dolarovém vyjádření. Diamanty se prodávají za tisícinu své původní hodnoty, diamantové burzy zavřely a společnost DeBeers definitivně zkrachuje.

Čína se snaží přesvědčit trhy o tom, že nabídku bude regulovat, ale ani to nepomáhá. Nakonec je opět nucena stát se největším dovozcem a podaří se jí stabilizovat cenovou hladinu, i pomocí informační kampaně, podle níž nejsou měsíční ložiska tak bohatá, jak se na první pohled zdálo. Za prozrazení tajemství o měsíčních nalezištích padají hlavy nejenom mezi vysoce postavenými politiky, ale také v médiích, záchranu života znamená pouze podílení se na dezinformační kampani.

Problémy Číny znamenají problémy celé Asie. Japonsko, po vzoru USA, sice nadále rozšiřuje QE, ale ani to nic nemění na tom, že země opět padá do deflační pasti. Indie zápolí s obrovským nárůstem nezaměstnanosti a ze země odchází miliony lidí.

Po dlouhých letech se v USA podaří extrémistům zrealizovat úspěšný atentát na prezidenta. Okolnosti úmrtí jsou ale samozřejmě nejasné a variant i podezřelých je mnoho. Finanční trhy zpočátku prohlubují korekci, která se začala před pár týdny, nakonec má ale tento čin na trhy překvapivě blahodárný efekt a po několika dnech akciové indexy překonávají historická maxima. Nadšení na trzích je neuvěřitelné, americké ekonomice se začne nebývale dařit a všichni jsou plni optimismu. Situaci pomáhá i americký Fed na čele s Jannet Yellenovou, který při začínající korekci preventivně zvýší objem nákupů dluhopisů na kulatých sto miliard týdně. Dolar přesto posiluje, oproti některým měnám za rok posílí o polovinu (ne však oproti bitcoinu, jehož bublina roste, ale nechce splasknout). V předčasných volbách vítězí kandidát nově vzniklé strany.

Díky silné poptávce z USA dochází, po propadu pod 70 dolarů, k nárůstu ceny ropy na 200 dolarů za barel. OPEC se pokouší zvyšovat nabídku, jak to jde, ale jeho kapacity nestačí. Zemědělské komodity rovněž zaznamenávají ohromný nárůst cen, a to nejenom díky růstu cen ropy, ale také díky nepříznivému počasí a malé sklizni.

Eurozóna i EU se rozpadá. Po období relativního klidu v roce 2013 se na začátku roku začnou vyhrocovat sociální konflikty v několika doposud „klidných“ zemích, jako je Francie, Německo, ale také zemích Skandinávie, nebo Velké Británii. Opět se protestuje také v zemích periferie, takže jedinou oázou klidu a míru jsou zpočátku země Visegrádské čtyřky (i když ani Polsko a Maďarsko na tom nejsou nijak růžově, ale konflikty se nejdříve podaří potlačit silou již v zárodcích), Švýcarsko a Rakousko. Finanční trhy kolabují, burzy nefungují a v některých zemích je vyhlášen výjimečný stav. Ke slovu se dostávají nacionalistické frakce, a v zemích, v nichž se doposud platilo eurem, se ke slovu dostávají původní národní měny (včetně Slovenska, kde to šlo napodiv mírovou a klidnou cestou – pokud nepočítáme svržení bývalé vlády, jejíž členové jsou od té doby nezvěstní). Vysoké ceny zemědělských a energetických komodit ještě zhoršují situaci na kontinentu.

Mapa Evropy se mění ve druhé polovině roku. Nacionalistickému hnutí v Maďarsku se zdá, že politici i lidé v zemi jsou příliš umírnění, a že by bylo potřeba přihodit své polínko do ohně extrémistických nálad. Země vyhlásí válku svému severnímu sousedovi. Jih Slovenska, včetně Košic, připadá Maďarsku. Bratislava, nově Prešporok, nereaguje. Prý není o co stát. Švédi obsadí celou Skandinávii a založí Valhallu. Po neúspěšném útoku na Syrii se novými úředními jazyky ve Francii se stávají perština a arabština, v Německu zase turečtina.

Vzhledem k tomu, že nejsem poradce a ani nedělám ředitele/prezidenta/šéfa analytiků/cokoli v žádné významné investiční a poradenské společnosti, počítám s tím, že dopad těchto předpovědí na finanční trhy u nás i ve světě bude nulový. Všichni kritici tohoto textu by si měli uvědomit, že za své predikce neberu velké peníze (vlastně žádné, na rozdíl od mnohem více známých kolegů, jejichž predikce na tento rok jsou ve většině případů úplně mimo) a je mi vlastně jedno, jak na konci roku budou finanční trhy vpadat. Pokud se ale přeci jen najde někdo, kdo by mi chtěl ukázat, jak jsem mimo a proč bych se do podobných predikcí neměl pouštět, prosím, ať ke své kritice připojí svých pár predikcí, jakkoli šílených a popřípadě i vtipných. Budu vám neskonale vděčen.

8 komentářů: “Rok 2014 bude plný extrémů”

 1. Istvan napsal:

  Mimo jiné je z tohoto článku zjevné, že investujeme.cz už neví kudy kam, když musí pouštět takovéto články.

 2. pavel-hanzl napsal:

  Tento článek je jednoznačně škodlivý. Snad je pokusem o vtip, ale ten se mi zdá nejapný. Celý svět se potřebuje uklidnit. Udělám pro něj, co mohu. Moje předpověď (t.j. predikce) je tato: V eurozóně se v polovině května 2014 vzbouří voliči a v předčasných volbách všech zemí unie se v září k moci dostanou osoby, pro něž myšlenka sjednocení nebude politická, ale čistě ekonomická, v důsledku čehož se přestanou tisknout nové peníze a řada periférních zemí se opět vrátí ke svým měnám. Dluh začne být sprostým slovem. Některé ostrůvky v Egejském moři vyvěsí německou státní vlajku. Akciové trhy přepadne panika, ale do poloviny listopadu všechny indexy vyrazí vzhůru, s důvěrou ve stabilní měnu a daňový systém. V USA nebude spáchán žádný atentát na prezidenta. Země si neprotrpí socialistickou vládu 2. funkčního období současného prezidenta až na hranici totálního předlužení, ale zavede již v únoru 2014 Prozatímní vládu ekonomických autorit. FED bude znárodněn a podřízen přímo vládě. Tisk nových peněz bude zastaven. Akciové trhy ihned přepadne zděšení, ale po prudkém pádu níže, než po pádu banky Lehman Brothers v listopadu 2008, se vydají také vzhůru. V červenci 2014 budou USA hlásit robustně rostoucí spotřebu a tím i ekonomickou výkonnost. V České republice se začne překotně nakupovat a skončí období strachu z budoucnosti. Všichni finanční poradci si oddechnou. V prosinci 2014 se objeví první soudní spor podle NOZ. Klient bude tvrdit, že neměl pojistný zájem rizika obecné smrti, ačkoliv má v péči své tříleté dítě, protože je majitelem činžáku v Praze. Jako důkaz předloží údaj ze svého občanského průkazu, kde bude stát datum narození 1.4.1934, rodný list dítěte a výpis z katastru nemovitostí. V lednu 2015 mu bude vráceno veškeré pojistné, neboť smlouva zanikla k počátku. Zúčastněný finanční
  poradce skončí v oboru, když se demonstrativně vzdá své licence PPZ, snědením certifikátu před ústředím ČNB v Praze.

  • Myšák napsal:

   Pridávam sa k hodnoteniu diskutujúceho: „Tento článek je jednoznačně škodlivý.“ Ja k tomu pridávam, že je debilný. Neviem či to všetko má byť fejtónová nadsázka, ak áno, malo to tam byť aspoň naznačené. Ale realita je taká, že je to celé úbohé, trápne a vôbec nie vtipné. Mne osobne tam prekážajú najmä rôzne extrémistické a nacionalistické narážky typu Maďarsko obsadí svojho severného suseda a mnohé ďalšie. Ak to má byť vtip, tak je to úbohé. A v človeku, ktorý nevie či ide o vtip, to zas vyvoláva vášne. Je mi z toho článku na grcanie. A myslím, že nielen mne. Keď si niekto v Česku myslí, že sa z toho všetci (aj na Slovensku) budú od smiechu chytať za bruchá, tak je na omyle. Tie nacionalistické narážky si autor mohol odpustiť. Nie sú v tom článku ani vtipné, ani funkčné. Sú len trápne a úbohé.

 3. Černobrada napsal:

  Co to je predikce?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.