CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

Richard Skácel: Proč Raiffeisenbank nekótuje své certifikáty

 


 

Co je příčinou zastavení kótování investičních certifikátů Raiffeisenbank na pražské burze?

Vzhledem k nadměrnému obchodování na stuttgartské burze dostáváme neúplná data a tím pádem nejsme schopni kótovat po celou obchodní seanci některé certifikáty na pražské burze. Pracujeme na technické změně přijímání dat, aby se toto nestávalo v takových chvílích, jako je dneska. Objem je násobný oproti běžnému obchodování, a proto vypadává spojení.

Co byste doporučil investorům, kteří mají zainvestováno v certifikátech a vzhledem k současným pohybům by chtěli aktivně obchodovat?

Ať zavolají svému brokerovi, který nám certifikáty může prodat přes telefon. Emitent certifikáty obchoduje a my jsme schopni, když zavolá broker, člen burzy, nebo náš klient, certifikáty zobchodovat. Dále někteří brokeři dokáží klientovi tyto certifikáty zobchodovat ve Vídni či ve Stuttgartu sami.

Není to masová záležitost, takže na telefonu jsme schopni ve většině případů pokyn zobchodovat. Ve Vídni ceny jsou. Není problém emitenta, je to problém našeho technického spojení.

REKLAMA

Pákové instrumenty jsou zajímavý nástroj k vydělávání peněz, ale tím, že mají svou páku, jsou rozhodně nebezpečné.

Lidé, kteří nám chtějí prodat své dlouhé pozice, chápu, že mohou mít problém, že to nejde, ale je otázka, zda bych to dělal. Kdo chce v těchto turbolencí na trhu vstupovat do pákových produktů, musí si uvědomit, že je tam tak obrovská volatilita, že je to strašně nebezpečné. Je to skutečně jenom pro vyspělé investory.

Není to ale jen o tom, že máme nyní technické problémy s kótováním, jsou problémy i na burze, kde jsou nyní rozšířené spready, protože market-makeři, což jsme i my, při této volatilitě nejsou schopni smysluplně kótovat.

Pokusím se vyvolat jednání mezi Burzou a ČNB o tom, abychom obchodování pákových instrumentů dali určitý řád, protože se mi nelíbí to, jak kótujeme dneska, kdy začínáme v půl desáté kótovat deriváty na podkladová aktiva, která se také začínají kótovat v půl desáté. A tím, že si ze začátku obchodování roztáhnu nesmyslně spready, poškozuji klienta, což je špatně.

REKLAMA

Uvítal byste tedy pozdější začátek obchodování derivátů?

Ano, stačilo by pět minut po zahájení obchodování podkladových aktiv.

Kótujeme např. ČEZ Turbo Long, který má třeba pětinásobnou páku, a já mám k dispozici ceny z pátku. Mezi pátkem a pondělím se stala spousta věcí, někoho zabili v Iráku, Amerika zavřela v pátek o tři procenta dole a já vím, že český trh, protože je postavený na SPADovém systému, otevře o tři procenta dole.

A odkud mám brát cenu podkladového aktiva? Tu páteční, kde je cena již nereálná, když jsme v pondělí v půl desáté, nebo si nastavím páteční cenu mínus tři procenta krát páka, což je samozřejmě špatně, protože bych měl kótovat přesně podle podkladového aktiva.

REKLAMA

Základní věc je, že dodržuju podkladové aktivum krát páka. A teď ráno v půl desáté na trh všichni market-makeři nasypou ČEZy, cena tam není a než se to zkonsoliduje, je prostě nějakých půl a pět. Půl a pět odchází z Reuters nějaká cena ČEZu do Vídně, kde na to mašina vytvoří cenu certifikátu, jde do Stuttgartu na burzu a odtamtud jde ke mě, kde já to posílám na pražskou burzu.

Takhle to funguje, což není ideální.

Jaký vliv má rozšíření spreadu akcií na BCPP na investory?

Na certifikáty samozřejmě špatný. Jestli se zobchoduje, jako před chvilkou se zobchodoval obchod bid a hned obchod offer o 2 % výš, a certifikát má desetinásobnou páku, tak ten certifikát by měl mít jednu vteřinu cenu takovou a druhou vteřinu o dvacet procent jinou.

Nám se současný systém obchodování certifikátů příliš nelíbí a usilujeme o to, aby se to změnilo. Doufali jsme ve vstup dalších obchodníků na trh, ale zatím se to zdá pro ostatní příliš složité. Pro zlepšení řešíme jiný technický systém.

V současnosti využíváte maximálního možného spreadu?

Maximální možný spread míváme jenom ráno, a pak ho během pěti minut stahujeme. A dneska, když jsme se pokusili kótovat, tak jsme spready měli přiměřené.


Při současných vysokých volatilitách tedy máte spready stejné jako při běžném klidném obchodování, nebo jste je rozšířili?

Snažíme se je mít nízké. Pro nás je nejdůležitější, abychom měli co nejvíc obchodů, ne abychom vydělali na jednom obchodu. A abychom udělali co nejvíc obchodů, potřebujeme mít férové spready. Celou dobu se o to snažíme.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 14 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • nespopkojeny

  22 ledna, 2008

  p. Skacel toto resi jiz 2 roky… a za tu dobu se nic nestalo. Kdyz to jde proti nim, tak CERT vypnou a vymlouvaji se na technické potíže…toto se deje opravdu dlouho a divim se, ze tyto certy od RB jeste nekdo kupuje!

  Odpovědět

 • Michal Kára

  22 ledna, 2008

  Ja se taky divim, spready 2x (i vickrat) vetsi nez ve Stuttgartu… Kazdopadne mam dojem, ze ten projekt certifikatu na BCPP je tak trochu partyzansky a nema podporu (nebo alespon zajem) materske banky, protoze je dost nedotazeny. Kdyby to mysleli vazne, tak takove problemy jako byl vyse popsany s CEZem proste musi mit vyresene. At uz tim, ze se cena certifikatu bude primarne tvorit tady, nebo alespon dohodou o posunu casu kotaci.

  Odpovědět

 • brabl

  22 ledna, 2008

  ve skutečnosti je to problém burzy, že pustila na trh amatéry a neprověřila Rajfku jako specialistu. je to dilentatské a je to minimálně na podnět na ČNB. Nemůže to skončit jinak, než správním řízením. Třeba burze odebere licenci na certifikáty ;o)

  Odpovědět

 • tejsdfj

  22 ledna, 2008

  ja nevim, jestli si ten clovek dela srandu nebo je fakt tak inteligentni od prirody. za jeden den me okradli o 20 procent investice ! a on tady placa neco o tom, ze jim nechodi data a ze neni dobre delat zbrkla rozhodnuti

  Odpovědět

 • Mario

  22 ledna, 2008

  Rozhodně se nechci zastávat pana Skácela (už několikrát jsem tu jeho zaměstnavatele kritizoval), ale podobné „nehody“ se běžně stávají i renomovaným emitentům. V takovýchto dobách je naprosto standartní, že vám emitenti „uhnou“ s kotacema a několik desítek minut, ba hodin, kotace nedávají. Sami ani nevědí jak to mají kotovat, schválně nevypořádávají obchody a uměle zvyšují spready.
  Zastání žádné, škody velké…

  Odpovědět

 • Michal Kára

  23 ledna, 2008

  Pokud vim, tak Euwax ma nejake limity, radove v minutach, jak dlouho je mozno nekotovat, ne? OTC je samozrejme neco jineho, tam vzdycky kdyz se US po nasi osme hodine vecerni nekam rozjede, tak prestavaji kotovat az do druheho dne.
  Navic to co se popisuje v clanku je – pokud tomu budeme verit – nekotovani z opravdovych technickych pricin.

  Odpovědět

 • Mario

  23 ledna, 2008

  Na to jste přišel jak?
  Já osobně už několikrát volal přímo emitentům(i v dobách relativního klidu) a dotazoval se, proč několik hodin nekotují. Odpovědi byly vesměs pořád stejné. Technické problémy nebo že během několika minut to nahodí. Oni totiž ani nevěděli že ty certifikáty nekotují!

  Odpovědět

 • Michal Kára

  24 ledna, 2008

  Ja to mam odpozorovane kdyz jsem zkousel swingy na US indexech pres warranty. Pokud je klid, tak kotace od emitenta dostanu. Kdyz ale US po 20. hodine (do 20:00 jede Euwax) nahle zmeni smer, tak neni sance – nekotuji. A to nemluvim o pripadech kdy je vyhlasovani nejakych makro, sazeb atp. Takze jsem se na ty pokusy vykaslal, protoze jsem mel strasny skluz v plneni, kdyz jsem mohl prodat az druhy den rano. Ale je pravda, ze emitentum volat nemuzu 🙂
  BTW, pokud se jim stava ze nekotuji a nevi o tom, tak tam maji bud takovy slendrian, ze jim to nevadi, nebo by meli jejich IT vyhodit na minutu, ze nejsou schopni takovou situaci detekovat driv nez jim zacnou volat zakaznici.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  24 ledna, 2008

  Já jsem obchodoval přes warranty propad trhů únor/březen 2007. Používal jsem warranty od Citigroup a akorát jednou, když trh otevřel ráno gapem 150 b. trvalo 0,5 hod než se přikaz na nákup za stop market zrealizoval. A to neběžely ani burzy, takže se nebylo čemu divit. Jinak když jsem dával příkazy ručně, tak to bylo v pohodě nebo když jsem měl zadaný SL pro prodej emitentovi v platformě u brokera, tak se příkaz také zrealizoval a i když trh šel proti mě strmě vzhůru (Put warranty).
  Ono asi také bude záležet, jaké konkrétní warranty obchodujete, jestli s „normální“ pákou nebo agresivní. Při obchodování opčních spreadů přes Commerzbank se mi asi 2x stalo, že při prudkém pohybu se obchod neuskutečnil, ale když jsem požadal okamžitě o kurs napodruhé, obchod již proběhnul.
  Další věcí je jaké podkladové aktivum obchodujete. U discount certifikátů na ruský akciový index RTX je normální, že certifikát jsem nemohl prodat, když se neobchodovalo podkladové aktivum.
  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  24 ledna, 2008

  Na druhou stranu, když jsem sledoval warranty na EURUSD se splatností 7-21 dní (warranty tedy měly vysokou pákuv rozsahu 50-200) při vyhlašování NFP, po prudkém pohybu emitent 15-30 minut nekotoval. Při testované strategii straddle nebo strangle byl ale tento výpadek bezvýznamný. Není možné po emitentovi chtít, aby kotoval kursy warrantů či jiných instrumentů, když trh dělá průdké pohyby a on by se nestačil zajištovat. I na forexu během vyhlašování zpráv někteří brokeři buď neumožnují obchodovat nebo několika násobně roztahují spready. Neberte to to jako podvod obchodníků, ale jako realitu. Oni musí primárně chránit sebe.
  Možná bych měl na ně nadávat, protože jsem na straně tradera (investora), ale snažím se na věc nahlížet z jejich strany.
  Už jste někdy přemýšleli, proč jsou tak různé spready bid/ask u jednotlivých instrumentů? U instrumentů na DAX je spread velmi nízký, protože je nejen velká konkurence mezi emitenty, ale na na DAx je velká likvidita a není problém okamžitě obchod zrealizovat za dohodnutou cenu. Čím méně likvidní trh, tím je to horší, a proto musí být spread větší.
  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  24 ledna, 2008

  Mluvim o OTC obchodovani (primy obchod s emitentem) od 20:00 do 22:00 – vetsina emitentu za normalnich okolnosti obchoduje a podklad byl SPX, takze byl v te dobe bez problemu zobchodovatelny. Konkretne v zari pri vyhlasovani sazeb jsem mel zajistovaci PUT, oni snizili o 0.5%, trh skocil nahoru a pak uz jel (za neprilis vysokych vykyvu) stabilne nahoru, ale emitent proste nekotoval, takze jsem warrant prodal az druhy den rano s silenym skluzem v plneni :-/
  Nebo jeden den trh obratil asi ve 20:30 z nejakeho +0.5% nebo kolik jel az na -1% (hodnoty si fakt nepamatuju) a pri otocce emitent prestal kotovat a opet jsem mohl prodat az druhy den rano.
  Ja chapu, ze emitent nekotuje kdyz se neobchoduje podkladove aktivum, nebo kdyz je vysoka volatilita (tesne po vyhlasovani sazeb, napriklad), ale to neni ten pripad.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  25 ledna, 2008

  Dobrý den,
  také obchoduji výhradně s emitentem, s obchody přes burzu nemám zkušenosti.
  Jestli se Vám toto stává, tak je to doopravdy velký problém, můžeme prosím uvést detaily obchodu? Tj. kolik byl podklad a parametry instrumentu, který jste použil, případně ISIN či WKN, pokud cenný papír ještě existuje?
  Všichni emitenti neobchodují od 8 do 22 hod, ale nepředpokládám, že by to byl váš případ.
  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Michal

  23 ledna, 2008

  I mezi obchodníky s cennými papíry je veřejným tajemstvím, že Reif. má problémy vždy když se jí to hodí. Neoficiálně mám potvrzeno i z burzy, ale proti členovi burzy nepůjdou. Kdo si od nich něco koupí, stává se finančně částečně jejich rukojmím.
  Shrnuji: kam se hrabem na rakouské podvodníky.

  Odpovědět

 • ahfgsvlbb

  25 října, 2009

  jidMFf xgkqlaeutxwj, [url=http://tunclmxhgiza.com/]tunclmxhgiza[/url], [link=http://ipcjfopitrzz.com/]ipcjfopitrzz[/link], http://uctunmulannx.com/

  Odpovědět