CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: Daniel Kuchta

05. 04. 2008

14 komentářů

Řekly drahé kovy poslední slovo?

 


 

Po dosažení dlouhodobých maximálních cen a v poslední době i relativně dobrých výsledcích na akciových trzích doprovázených některými zprávami o tom, že US ekonomika je z nejhoršího venku, drahé kovy poněkud nevědí, kterým směrem se vydat.

4hodinový graf ceny zlata dnes v 17:00


Zdroj: X-Trader

Možná se však dnes blýská na lepší časy. Toto období konsolidace a vybírání zisků by už nemuselo trvat dlouho. Na grafech zlata, i platiny je vidět, že trojúhelníkové formace, které jsou typické pro toto období, se blíží svému vrcholu, což je zjevné zejména u platiny.

4hodinový graf platiny dnes v 17:00


Zdroj: X-Trader

Začátek příštího týdne tedy bude u kovů velmi zajímavý a zájemci o vydělávání na drahých kovech by měli zvýšit pozornost. Prozatím je na pořadu dne nejspíše pokles cen, i když u platiny to zatím vypadá na posílení. Může ale jít o falešný signál a vzhledem ke konci týdne bych tuto možnost nechal bez povšimnutí.

REKLAMA

Nikdo není dokonalý

Na dočasném vrcholu jsou páry EUR/JPY a GBP/JPY, které pravděpodobně ukončily svůj růst. V prvním případě vystavila stopku cenová úroveň 161, kde jsme se dočkali resistence, která nás nepustila dál. Na hodinovém grafu je navíc jasně viditelný dvojitý vrchol, který znamená následný pád, takže nákup jenu je na místě.

Hodinový graf EUR/JPY dnes v 17:00

Zdroj: X-Trader


U GBP/JPY se rychlý růst zastavil, resp. zamířil rychle dolů. Předpověď dalšího růstu libry bohužel nevyšla, ale ti, kdo při obchodování používají posouvané stop lossy, mohli dnes ráno realizovat celkem hezký profit. MACD obrat trendu naznačoval už včera, ale chyby dělá téměř každý. V každém případě, kdo není v trhu, ať do něj nevstupuje, vrchol obchodování už máme za sebou. Pondělní ráno je moudřejší pátečního večera, což platí i pro EUR/JPY.

4hodinový graf GBP/JPY dnes v 17:00 

Zdroj: X-Trader

U páru EUR/USD Fibonacciho hladina 61,8 nakonec nevydržela a zdálo se, že euru prakticky nic nestojí v cestě k posilování, zejména když údaje z trhu práce v USA byly opět horší, než se očekávalo. Následný desetiminutový propad o téměř sto bodů však byl pořádným šokem. Ta samá hladina Fibo 61,8 však nakonec posloužila jako podpora a očekávám další růst eura. Profit target ale maximálně na 1,5800.

REKLAMA

4hodinový graf EUR/USD dnes v 17:00


Zdroj: X-Trader

Podobná situace jako u drahých kovů se nám rýsuje i u páru GBP/USD. Dnešní rychlý sešup ke klouzavému průměru 8 EMA nastal po přiblížení se k trendové čáře ohraničující tvořící se trojúhelník.

Hodinový graf GBP/USD dnes v 17:00

Zdroj: X-Trader

Odtud se cena poslušně vrátila k dlouhým klouzavým průměrům 200 SMA a 365 EMA, pod něž cena od včera nešla dolů (opět jasně viditelné na hodinovém grafu). Vstup do dlouhé pozice bych si ale rozmyslel, cenová hranice 2,000 je příliš blízko a to může být těžký oříšek. Navíc se blíží víkend a pro všechny obchody platí, že to není nejvhodnější čas na vstupování do trhů. Komu ale stačí několik desítek bodů, proč ne, ale pouze s posouvaným stop lossem. Krátká pozice je pak aktuální pouze při poklesu pod 200 SMA.  

Pár USD/CHF pokračuje v dokončování trojúhelníku a podle logiky (bohužel ta ale často chybí) by pak měl pokračovat po pár výkyvech směrem dolů. Kdo tedy čeká na další posilování švýcarského franku, ať je připraven.

Investujeme.cz je mediálním partnerem soutěže.

Vstoupit do diskuze 14 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • RS

  6 dubna, 2008

  Zdravim. Mel bych takovy dotaz, ktery se ovsem netyka tohoto clanku bohuzel, ale nevim, kde jinde se zeptat. Tyka se to jednoho pripadu meho klienta. Chce si koupit mimo Prahu chaticku, zhruba za 400tis., nema zadne financni zdroje a planoval to koupit na americkou hypoteku (podle nej mene nemusi mit takovou bonitu). Co pro nej bude nejlepsi, ted se nebavme o konkretni bance, ale o produktu. Kdyz by to chtel na ameriku, tak musi rucit jinou nemovitosti, protoze na tu kterou by kupoval by mu dali jen 70%, ze? Berte v potaz, ze zadnou vlastni nemovitost nema. Jako jsou Vase navrhy? Diky moc..

  Odpovědět

 • Pavel

  6 dubna, 2008

  Zdravím, doporučte klientovi ať si najde poradce který o hypotékách něco ví.

  Odpovědět

 • Radim Bartoník

  6 dubna, 2008

  Za prvé – pokud váš klient nemá žádné finanční zdroje tak z čeho bude splácet hypotéku?
  Za druhé – americká hypotéka se poskytuje pouze tomu, kdo už nemovitost vlastní, tou ručí a dostane 50-90% z odhadní ceny nemovitosti v závislosti na tom přez, kterou banku si hypotéku bere.
  Za třetí – váš klien si může vzít pouze klasickou hypotéku, pokud je zaměstnán, jeho příjem mu zajistí potřebnou bonitu, není v registrech neplatičů atd.
  Za čtvrté – chce koupit tu chatičku jako pasivum, nebo jako aktivum?

  Odpovědět

 • RS

  6 dubna, 2008

  Myslel jsem financni rezervu, ne zdroje. Nemam s tim zkusenosti, takze ameriku si muze vzit pouze ten clovek, ktery uz nemovitost vlasni, nemuze rucit tou kupovanou nemovitosti, to pouze hypo ci stavebko, ok? Nerozumim tomu, co myslite tim aktivem nabo pasivem.

  Odpovědět

 • Radim Bartoník

  7 dubna, 2008

  Aha, takže nemůže platit hotově, ale příjmy na splácení má.
  Přesně tak, amerika je to samé jako zpětný leasing auta, ale u nemovitosti se tomu říká americká hypotéka, protože tento produkt vzniknul v Americe.
  Pokud si bude brát klasickou hypotéku tak chatou co bude kupovat bude i ručit.
  Pokud si chatu koupí a nebude mu přinášet žádný pasivní zisk, myšleno z pronájmu, reklamních ploch atd. bude se jednat o pasivum, protože on bude muset splácet nejen půjčené peníze + úroky a další peníze za údržbu atd.
  Pokud mu chata bude přinášet, pasivní zisk bude se jednat o aktivum, protože splátky atd. bude platit z pasivních zisků, tedy ne z vlastní kapsy.
  Pokud ji chce koupit za účelem budoucího prodeje se ziskem aniž by ji do té doby pronajímal, nebo její část dá se uvažovat o aktivu pouze za předpokladu, že následná prodejní cena pokryje původní cenu chaty + úroky, výdaje za údržbu, pojištění, daně, inflaci, cestovní a časové náklady majitele jiných suběktů.

  Odpovědět

 • RS

  7 dubna, 2008

  Neuvazujte o prodeji. Chce si ji koupit pro svuj vlastni uzitek, ze v ni bude travit cas 🙂 Proc vsichni hned vidi za koupi nemovitosti nejakej dalsi prodej. 🙂 Takze nejake aktivum a pasivum tady nehraje roli 🙂

  Odpovědět

 • Radim Bartoník

  8 dubna, 2008

  Já neuvažuji ani o prodeji ani o koupi, já jsem se pouze ptal, protože
  když člověk kupuje nemovitost jako aktivum banka mu hypotéku poskytne za jiných podmínek, než když ji kupuje jako pasivum ( pro svůj vlastní užitek, že v ní bude trávit čas jak jste psal ).
  Chtěl jste poradit a otázky, které jsem položil ( 1- Koupit jako aktivum, 2- koupit jako pasivum, 3- koupit za účelem pozdějšího prodeje ) jsou velmi důležité ať už se vám to zdá, nebo nezdá.
  Hraje to velice významnou roli

  Odpovědět

 • RS

  8 dubna, 2008

  Nevim, ale jste jsem se nesetkal s tim, ze by byl treba klient zvyhodnen bankou tim, ze si nemovitost kupuje kvuli pronajmu. To se nikde ve smlouve neuvadi ne? Nebo jakym zpusobem je to pak osetreno, ty tri body, ktero jste uvedl?

  Odpovědět

 • Radim Bartoník

  8 dubna, 2008

  Mě nepřekvapuje, že jste se s tím nesetkal.
  Americká hypotéka je pro vás také čerstvá novinka.
  Proč by mělo být něco ve smlouvě když si banka myslí že klien kupuje svoji nemovitost jako pasivum což dělá nejvíce klientů. Je třeba to bance říct a avíc není banka jako banka.
  Co myslíte tím jak je to pak ošetřeno, ty tři body co jsem uvedl? Co má být ošetřeno?

  Odpovědět

 • Anonym

  6 dubna, 2008

  Na http://www.sweb.cz/Miroslav.Pitak/statistika.htm jsem doplnil odkaz na statistiku k 3.4.2008. Též jsem aktualizoval html verzi statistiky.
  Novinky:
  – rozšířen seznam sledovaných podkladových aktiv o index BTX (Bulharsko) a sektor/styl indexy skupiny CECE (stř. + vých. + jihových. Evropa); xls a html verze statistiky doplněna o samostatnou analýzu regionu stř. + vých. + jihových. Evropa, skupin sektorových (Basic Materials, Finance, Consumer Goods, …) a styl indexů (growth, value, large, mid, small); v jednotlivých statistikách doplněny k názvům indexů URL odkazy na data a grafy na onvista.de; u většiny analýz skupin region / sektor / styl indexů provedeno rozšíření o grafy zhodnocení za období 20 let

  Odpovědět

 • Radim Bartoník

  6 dubna, 2008

  Není lepší koupit kovy přímo? A pokud není dost peněz na nákup alespoň minimálního možného množství, tak proč nejít radši do warantů které mají větší výnos?
  Je pravda, že pro laika je to zase celkem vysoké riziko, že vybere špatný warant ve špatnou dobu na špatný instrument.
  Tam jsou vaše návrhy na místě, pokud bude investovat ve středně dobém a dlouhodobém horizontu.
  Co myslíte?

  Odpovědět

 • Anonym

  7 dubna, 2008

  Dobrý den,
  bohužel jsem nepochopil vaši připomínku „Tam jsou vaše návrhy na místě“. Já přece nc nedoporučuji, pouze zpracovávám statistiku burzovních dat.
  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Radim Bartoník

  7 dubna, 2008

  Nepochopil jste, protože jste opravdu žádné návrhy neměl.
  Omlouvám se

  Odpovědět

 • Anonym

  10 dubna, 2008

  Nyní plánuji naprogramovat vytváření analýz (tabulka zhodnocení + grafy zhodnocení za různá období) za region Čína, střední + jižní Amerika, Afrika + střední východ, Asie+Pacifik (Japonsko+Austrálie+Hongkong) a emerging markets Asie (pro tuto oblast přibudou sektorové indexy z rodiny Daxglobal)
  Uvítám další nápady nebo připomínky, po realizaci těchto záměrů z mého pohledu bude rozsah statistiky finální.

  Odpovědět