Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Reforma daňového systému ČR 2010 Část I: Koncepce

Nejde samozřejmě o novelu, která se v současné době projednává v Parlamentu. V té jde zase pouze o korekci v nastavení sazeb u platného zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Jde o naši možnou daňovou budoucnost. Vzhledem k vývoji na politické scéně není jasné, zda se ji vládě podaří prosadit. O co bychom v tom případě přišli? Na co by mohla příští vláda navazovat? V první části se seznámíme s koncepcí reformy.

Základním cílem připravované reformy je snížení administrativní zátěže pro poplatníky a státní správu. Tohoto cíle má být dosaženo zjednodušením dosavadního systému, který řeší vyměřování a odvod daní. To znamená navrhnout maximální možné zjednodušení legislativy, tj. rekodifikaci zákonů pro jejich větší srozumitelnost a stanovit obecné principy a pravidla vyměřování a výběru daní. Vedlejším efektem pak bude snižování počtu daní a celkových odvodů.

Dalším cílem reformy je maximální zjednodušení správy daní. K tomu bude nutné:

– navrhnout nový daňový řád vedoucí ke zrychlení daňového procesu,

– provést institucionální reformu, tj. sloučení výběru daní, cel a odvodů pojistného do jedné instituce,

– sjednotit vyměřovací základ, tím bude umožněno použít pouze jeden formulář, jedno podání a jednu platbu,

– to vše při aplikaci klientského přístupu (poskytování informací) a rozvíjení centralizace a elektronizace procesů.

Koncepce daňové reformy vychází z analýzy tří otázek. Co se platí? Jak se to platí? Komu se platí?

Co se platí?

Na otázku „co se platí?“ odpovídá hmotně právní úprava. Ta stanovuje výši daní, kterou jednotlivé daňové subjekty hradí. Vládní reforma nebude měnit celý daňový systém. Nepřímé daně (tj. DPH, spotřební daň a cla – zde je možné měnit jen nastavení sazeb) jsou již téměř harmonizovány s právem EU a v podstatě nespadají do kompetence jednotlivých členských států EU.

Základním nástrojem národní daňové politiky jsou tak zejména daně z příjmů, konkrétně daně z příjmů fyzických osob a daně z příjmů právnických osob a majetkové daně. Reforma pak nahradí současný zákon o daních z příjmů zcela novým zákonem.

Nový zákon o daních z příjmů předpokládá:

a) zrušit daň darovací a daň dědickou s tím, že majetkové převody, které nyní podléhají příslušné dani budou zdaňovány podle ustanovení zákona o daních z příjmů,

b) posílit nástroje pro boj proti obcházení daňové povinnosti, případné obcházení bude jednoznačně označeno jako nepřípustné,

c) zpřehlednit text zákona,

d) podpořit vědy a výzkum, důraz bude kladen na přírůstek výdajů na výzkum,

e) podpořit usazování mateřských společností v ČR vytvářením výhodných podmínek, zejména v oblasti kapitálových zisků,

důraz bude kladen také na ochranu daňového základu v ČR a budou zavedena opatření zamezující odlivu základu daně do daňových rájů,

f) zavést jednotný základ pro stanovení daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojistného, variantou je i zrušení sociálního pojistného a jeho nahrazení daní z příjmů, samozřejmě s výrazně vyšší sazbu než dnes; tato sazba by pak musela být degresivní, aby zůstal zachován efekt stropů pojistného.

Jak se platí?

Na tuto otázku odpovídá procesně právní úprava. Stávající zákon o správě daní a poplatků stanoví obecná pravidla pro daňové řízení a práva a povinnosti daňových subjektů a správců daně.

Mezi nejdůležitější změny, které daňový řád navrhuje, patří:

a) přehlednější text,

b) stanovení obecně platné terminologie pro oblast daňového práva,

c) stanovení jednotného procesu pro výběr všech příjmů státního rozpočtu, platného i pro správce sociálního a zdravotního pojištění,

d) posunutí splatnosti daně ve výši, která byla stanovena nad rámec daňového přiznání, až za právní moc rozhodnutí, tedy až do okamžiku, kdy nabude právní moci rozhodnutí o odvolání poplatníka proti rozhodnutí správce daně.

Veškeré platby budou prováděny na základě jednotného procesu – daňového řádu a z jednotného základu daně z příjmů a obou druhů pojistného. Možnou variantou může být, jak je uvedeno výše, zrušení sociálního pojistného a jeho nahrazení daní z příjmů.

Komu se platí?

Toto je obsahem právní úpravy vymezující postavení daňové a celní správy a správy sociálního a zdravotního pojištění. Daňové subjekty se tak dnes setkávají se čtyřmi soustavami správních orgánů, kterým platí veřejné odvody. Je třeba podávat daňová přiznání na čtyři různá místa a ze všech čtyř míst může přijít kontrola. To způsobuje nadbytečné náklady na straně daňových subjektů i na straně státní správy (jde o finanční úřady, celní úřady, Úřad sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny a k nim se přidružují ještě výběry v rámci obcí).

Reforma navrhuje jedno výběrní místo. Veškeré platby od poplatníků do veřejných rozpočtů budou spravovány pouze finančními úřady. Tohoto stavu má být dosaženo ve dvou krocích. V prvním kroku se sloučí stávající územní finanční orgány a orgány Celní správy ČR do jednotné Finanční a celní správy ČR. V dalším kroku pak bude tento nový orgán pověřen také výběrem sociálního a zdravotního pojištění.

Samotná daňová správa projde také reformou s cílem snížit náklady a zvýšit tak efektivitu. Bude to znamenat nahrazení stávajících 199 finančních úřadů pouze 93 úřady umístěnými v okresních městech (variantně se jedná o pouze 14 finančních úřadů v krajských městech). Na místech rušených finančních úřadů budou nadále fungovat pobočky. Toto řešení umožní koncentraci činností jako je kontrola či vymáhání a tím úsporu nákladů a vyšší efektivitu práce daňové správy.

Věcný záměr prvního kroku, tj. sloučení daňové a celní správy již prošel vnějším připomínkovým řízením. Po veřejných diskusích daňové reformy 2010 je možno promítnout výsledek diskusí do návrhu příslušného zákona. Po realizaci prvního kroku k 1. lednu 2010 pak bude přistoupeno k druhému kroku, tj. k vytvoření jednoho místa pro výběr daně, cla a pojistného. To bude možno uskutečnit nejdříve v roce 2012.

Právní úprava

Domnívám se, že předložené návrhy jsou velmi zajímavé a jejich schválení by mělo mít efekt jak pro státní správu, tak také, a to zejména, pro občany. Výrazně zjednoduší případné budoucí úpravy, ty již nebudou muset být systémové, ale bude to jen otázka nastavení sazeb. V pokračování se seznámíme s některými věcnými záměry navrhovaných právních úprav. Jde o zákon o daních z příjmů, zákon o správě daní a poplatků a o balík zákonů, týkajících se subjektů, které výběr daní, cla  a pojistného vykonávají.

Myslíte si, že po změně daňového zákona zůstane formulář pro odvod daně z příjmu alespoň pět let stejný?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

33 komentářů: “Reforma daňového systému ČR 2010 Část I: Koncepce”

 1. FL napsal:

  ono jsou dve moznosti.
  1) bud clovek muze kricet jak vetsina cechu, na vladu, ods a podobne vykriky do tmy , a nadavat
  2) vydelavat tolik penez (min,vic) aby ho naky drobny za dane netrapili 🙂

  • obchodnik napsal:

   no to tak nesouhlasim. prave, ze dane te hodne zajimaji cim vice vydelas. nechces cpat do chrtanu x desitek % a koukat jak to socani rozdavaj nemakacenkum. takze to zcela legalni cestou vyvedes ven. a stejne legalni cestou si je i uzivas. sice neco danis, ale je to porad mene.pokud budou dane zvysovat nebo se hrabat do „kapitalu“, bude odliv tim vetsi. nektere dane mi prijdou jako uplne zverstvo.

   • chk napsal:

    ja bych to jeste doplnil. v severskych zemich, kde je socialni vyspelost, jsou dane sice jeste vyssi, ale extremne veci naopak dostavaji v ruznych formach zpet. velka chyba by byla kopirovat tento vzor do nasich podminek.

    v soucasne podobe nejsou lide s nadprumernymi prijmy motivovani dosahovat jeste vyssich prijmu, a tim umele stat tyto lidi tlumi. naopak nemotivuje socky prilozit ruku k dilu.

    FL je spravne naspeedovan. jak co se tyka souteze XTB, tak co se tyka danovych otazek. ale az zacne odvadet statu dane a bude vydelavat, pozna proc si lidi stezujou na dane. kdyz mam prijem 80.000 mesicne, zivim z toho nekolik neprizpusobivych obcanu. a to se mi pravem nelibi. stajne tak jako strop duchodoveho prijmu. tak tedy vubec nechapu, proc bych mel odvadet socialni pojisteni nad tento ramec!

    • FL napsal:

     Chk, co se tyka vesmes tmavsich nemakacenku tem bych taky nedal ani na pivo.a socka duchodovej system funguje na demenci lidi ktery jsou zvykly na mysleni „stat se o nas postara“
     naopak to berte pozitivne, znam lidi, co s usmevem jsou schopni rict : Ja rad platim dane, ja jsem totiz rad ze jsem bohaty. Holt kazdy ma jiny pohled na svet 🙂

     • obchodnik napsal:

      takoveho bych rad poznal. pohybuju se mezi velmi bohatyma lidma a sam si myslim mezi ne patrim, ale rozhodne nikdo z nas nerad plati dane. co nas spojuje, je prebytek penez ucelne „rozdat“ tzn. koupit pristorj do nemocnice, sanitku, sponzoring utulku atd, ale DANE neradi platime. vetsina stejne mame legalne kapitalove prijmy osetrene pres jine staty, ale je to administrativne narocne. pro FO je 15% unosnych. to mi nevadi a odvadim. jako PO ty jejich zhovadilosti neplatim

  • OTTO napsal:

   Přečetl jsem celé vlákno DANĚ a jsou to zajímavé příspěvky.

   Osobně si myslím, že možností je daleko víc než ty dvě, které uvádíte.

   Je to o tom jakou má potřebu a možnosti daňové optimalizace zaměstnanec, nebo OSVČ jejichž příjem se ve většině případů pohybuje od 20 do 500 tisíc kč měsíčně a jakou má potřebu a možnosti daňové optimalizace podnikatel s měsíčním příjmem od 0,5 do 100 milionů měsíčně. Samostatná kapitola je daňová optimalizace měsíčních příjmů od 100 milionů nahoru.

   Když někdo vydělá 100 tisíc hrubého tak se s daněmi nějak vyrovná, protože se jedná o pár desítek tisíc, ikdyž se při tom tváří jak prodavač okurkového láku.

   U vyšších měsíčních příjmů jsou daně najednou stotisíce a to už milý podnikatel začíná poznávat co je to kroutící moment hezky z blízka, ikdyž nemá nastartované auto a sešláplý plyn.

   Jakmile se daňe začnou pohybovat v milonech nastane zlom.

   Podnikatel se KONEČNĚ naštve a začne pátrat po legálních cestách daňové optimalizace což měl začít dělat už, když se jeho daně začaly blížit 400-500 tisícům měsíčně.

   Proč to tak je???

   Ekonomiku tvoří bohatí!!!

   Oni vlastní výrobní prostředky, vytvářejí pracovní místa díky nimž lidé mají práci a plat.

   Díky tomu máme HDP, export a import atd… To ovlivňuje hodnotu měny.
   ČNB dohlíží nad všemi makro i mikro ekonomickými údaji, které ji zpracovává statistický úřad a podle toho koordinuje měnovou politiku, aby se ekonomika nedostala do recese, nebo naopak, aby se nepřehřála.
   Přitom musí mít na paměti, že ekonomika se skládá z propojených nádob a proto, když někde utáhnou tak se to jinde povolí a to způsobí to, a ono atd. atp. nechci vás nudit ekonomickým plkáním.

   Pokud stát nastaví daně jakkoliv vysoké je to bohatým vcelku jedno dokud jim stát nesáhne na legální cesty daňové optimalizace což v praxi znamená-ať jsou daně jakékoliv my je stejně neplatíme, nebo platíme minimum.
   To co si lidé myslí, že platíme jako daně jsou ve skutečnosti odvody za zaměstnance a to jsou daně, které si platí vlastně zaměstnanci sami. Proto nedostanou hrubou mzdu, ale čistou, od které už jsou odvody a daně odečteny.

   Pokud stát tyto odvody – daně nastaví nepřiměřeně učiní pracovní sílu v daném státu drahou a firmy se přestěhují do jiného státu, protože každá dobrá firma má přesně spočítáno kolik si může dovolit dát zaměstnanci, aby firma v konkurenčním prostředí mohla prosperovat a přinesla ZISK.
   Je pravda, že některé sofistikovanější metody daňové optimalizace jsou administrativně náročné, ale je tomu tak zcela záměrně.

   Pravidlo zní, že dav musí mít pocit, že bohatí jsou za své bohatství potrestáni vyššími daněmi, než ti chudší, aby nerostla třídní nevraživost.

   Stát by bez bohatých zkrachoval a proto přistoupil na tuto hru, kdy vlk se nažere a koza zůstane celá.

   A tak se bohatí tváří jako, že ty daně jsou opravdu vysoké a že je štve je platit atd. a dav je spokojen, že botatí byli po zásluze potrestáni a pro úplný pocit blaženosti si jdou koupit svůj oblíbený bulvár aby se ujistily, že být bohatý a slavný opravdu není žádný med – skandály, paparazzi, ztráta soukormí atd.
   BTW. toto šou pro bulvár obstarává pár dobrovolníků, kteří jsou jak já říkám recesisti každým coulem a když jim za to bulvár platí tak proč si neudělat z lidí srandu a nezinscenovat pár skandálů ať si chudí můžou ulevit – to jsem rád, že nejsem bohatej a slavnej a schutí si natáhne svého budíka do práce, kde se mu nic takového nemůže stát, protože je všem novinářům a paparazzi ukradenej, protože není bohatej a slavnej. A ještě si opakuje “ To je nádherný pocit úlevy. Být chudý má svoje výhody “ .

   Pravdou je, že jsou i „oběti“ bulváru, kteří se do něj dostali opravdu jen proto, že jsou bohatí a slavní. Zkrátka je třeba to promíchat tak, aby nevznikl dojem, že jde o blamáž veřejnosti.

   A na závěr je tu pointa.

   Lidé chtejí práci a chtějí dobře placenou práci.

   Po kom ji chtějí???

   Po politicích.

   Chtějí vědět kdy už vláda vytvoří dostatek dobře placených míst, aby se měli občané dobře.

   Zvláště před volbami je to hodně kladená otázka od davu voličů nejrůznějších stran.

   A politici jim slibují, vytvoření nových pracovních míst.

   Za kým pak politici jdou????

   Za bohatými s investičními pobídkami, úlevami, vyjímkami, přihrátými zakázkami, novými možnostmi legální daňové optimalizace atd. atp. aby bohatí vytvořili nové pracovní příležitosti a tím dali práci lidem – voličům, na jejichž hlase každé 4 roky velmi záleží.

   Bohatí velmi rádi vytváří nové pracovní příležitosti.

   Vytvoříte, ale 10 tisíc pracovních míst tam, kde vás stát za to potrestá mizivou možností daňové optimalizace, tedy nemožností vytvořit zisk na další rozvoj firmy a vytvoření dalších pracovních příležitostí a spravedlivý zisk za odvedenou práci, veškeré riziko a zodpovědnost za všechny zaměstnané lidi, kteří díky mě mají práci a jistotu v podobě pravidelné výplaty?

   Každá chyba v řízení firmy pak má dopad na desítky, stovky, tisíce, desetitísíce a v některých firmách i na stotisíce a miliony jejích zaměstnanců, kteří v těchto firmách berou svoji jistou výplatu a díky této práci mají z čeho žít a samozřejmě platit daně.

   Vytvoříte radši 10 tisíc pracovních míst tam, kde si toho stát váží, a nabízí mnoho možností legální daňové optimalizace, protože co se týká zaměstnanců, tak od všech se zaměstnavatel většinou vděku nedočká.

   Pro stát je levnější, aby člověk pracoval, platil daně a zbytek utratil čímž stát získá další příjem v podobě DPH + spotřebních daní ( pohoné hmoty, alkohol, cigarety atd. ) a ekonomika se točí, protože ekonomika je postavena na spotřebě.

   Když si lidé vydělají mohou nakupovat.

   Pokud jsou na podpoře kupují méně a ekonomika začne drhnout a firmy začnou propouštět, protože na vyrobení menšího množství zboží a služeb stačí méně lidí atd. atd. a roztáčí se spirála, kterou žádný stát nechce vidět.

   Proto, státy kde jsou daně 50% a více mají rozsáhlé možnosti daňové optimalizace, jinak by u nich bohatí neměli firmy a nezaměstnávali lidi.
   A takových států je docela dost i v Evropě a přesto tam je spousta firem.

   Podpora,sociálka, zdravotní atd. jde z kapsy státu a tím pádem stát vrací to co mu předtím lidé zaplatili na daních a odvodech.
   To se státu moc nevyplatí a velmi bedlivě si hlídá, aby se % nezaměstnaných drželo v určitých mantinelech, protože pokud by se zvedla míra nezaměstnanosti moc, stát by si musel začít půjčovat na vyplácení podpor.

   Když se podíváte dnes na zadlužení státu, při dnešní nízké nezaměstnanosti, tak při velké by byla jen otázka času než by ČR dopadla jako Argentina a stát by vyhlásil bankrot.

   A na úplný konec jedno tajemství.

   Zaměstnanci mají horší možnosti daňové optimalizace než OSVČ ať jsou daně jakékoliv.

   Majitelé firem a investoři mají zdaleka nejlepší možnosti daňové optimalizace např. Každý kdo si chce dát auto do nákladů může tak učinit, ale maximální částka za auto, kterou může odepsat je maximaálně 900 tisíc kč.
   Věděli jste že se dá legálně odepsat auto i za 20 milionů?

   JE JEDNO KOLIK % JSOU DANĚ POKUD EXISTUJE ŠIROKÉ SPEKTRUM LEGÁLNÍ DAŇOVÉ OPTIMALIZACE.

   OTTO

   • FL napsal:

    Velmi zajimavy nazor OTTO,Dovolim se navrhnout aby se z nazoru stal Vas prvni plnohodnotny clanek:-)

    • OTTO napsal:

     Od toho jsou diskuze , aby jsme mohli vyjádřit své názory.
     Na investujeme.cz jsem už v diskuzích napsal hodně názorů, takže jsem rád, že tento názor je první, který se vám jeví jako plnohodnotný článek.
     Když jsem na to koukal taky mi to tak připadalo, ale ne kvůli tomu co jsem napsal, ale kvůli množství odstavců a délce.
     O vás vím, že se také umíte rozepsat, takže o články na investujeme.cz určitě v budoucnu nouze nebude.
     PS: Četl jsem skvělou knihu a vzpoměl jsem si na vaši přítelkyni a knihy co pro ni hledáte.
     Tahle je opravdu velmi dobrá!!!
     Jmenuje se 50 nápadů jak změnit život.
     Stojí okolo 150 kč a seženete ji v každém knihkupectví. Autor se jmenuje je Robert. Příjmení mi vypadlo, ale mohu zjistit.

     • FL napsal:

      Ja se dokazu rozepsat,kdyz me chytne nejaka můza 🙂
      ale casto to v komentech zkracuji nebo nerozepisuju, ptz si rikam zda li to vubec nekdo cte:) Ted se soutredim na vzdelavani v tradingu a investic,docela jsem se v tom nasel a samozrejme ze mi v hlave tu a tam lita spousta myslenek. ve 22 letech mi to jeste docela zapaluje.
      Diky za knihu, neni problem to si vygooglim, pritelkyne ma uz objednany Aladinuv faktor, ktery si z moznosti co vse jsem ji nasel vybrat a tahle od Vas se mi zamlouva,urcite bude dalsi na rade.;)

       • FL napsal:

        mimochodem neznate nejakeho brokera kde by bylo mozne obchodovat 24hodin? Jde mi to,ze jsem chtel dnes shortovat PX s Daxem, ale potom co to rovnou tim velkym propadem otevre uz to neni jaksi „ono“.
        Sel jsem rovnou zlato long ale px s daxem je zavrene a nenadelam nic, otviral bych kolem 10hod vecer,hned po zavreni US

        • chk napsal:

         obchodovat 24 hod dax a px? svata prostato!
         jste me dnes rozesmal.diky

         • FL napsal:

          tak jinak,u meho brokera mi to otvira asi o 20minut dyl nez na bcpp a mam smulu a chci neco abych to stihl

          • chk napsal:

           smirte se s tim, ze otevreni neocurate. takovy jako vy by mohli byt vsichni.

          • FL napsal:

           Ja se pouze ptam,ja to nechci ocuravat,nebudte tak zly 😉

        • obchodnik napsal:

         ty si ted troufnes na dax? bez zkusenosti a „normalniho“ uctu? a proc chces futky na px? jestli chces teda daytradovat, tak se soustred na us indexy a misto daxu radsi na zacatek fesx

         • FL napsal:

          Dow a SP tu mam,ale ten dax mi chybi i px, co je zleho na daxu? pred par dny co jsem tu psal „evropa nam bude krvacet“ jsem si zvesela shortil dax a px,pomerne uspesne, trend je vsude dolu,proc bych mel jit proti nemu?ale utika mi ta otviracka no,ale koneckoncu dnesni px sel taky dobre na short po otviracce a korekci. kazdopadne ten eurostoxx otestuju na demu;)

          • obchodnik napsal:

           ja nerikam di proti nemu. pochopil jsem, ze jsi id trader. takze jestli jedes live dax tak ti asi musi byt jasny proc. staci se podivat na spred, volatilitu futures kontraktu. proste neprezijes s malym uctem, malym stoplossem. jestli ho live shortujes uz pres tyden tak ses minimalne + x desitek tisic eur a to si troufnu rict ze nejsi. dax uz par let obchoduji a ted to proste neni pro male ucty a zelenace. on teda nebyl nikdy, ale ted tuplem

          • FL napsal:

           Ja se uz ted drzim stranou,ptz jsou docela silne roztazeny spready ted, tkz do toho nejdu.
           desitky tisic eur, to mas o me krasnou predstavu :)ale ja mam o dost mensi ucet a nejedu plne loty,tudiz se s mensim lotem dax tradit da. je mi 22 a 100tis eur na trading opravdu nemam 😉
           id se snazim soustredit na par paru na fx a hlavne dow,gold,ale je pravda ze tohle nejsou ted normalni market conditions,ale hrozne me to bavi, prave to,ze to je ted takhle drsny,auto se clovek nauci nejlip ridit taky v zime , na snehu a za mrazu :))

          • obchodnik napsal:

           tady mi neco unika. ja jedes dax s mensim lotem? zadny „emini“ dax neni (ackoli se chysta neco na jedne nefunkcni us burze). je proste jeden dax futures kontrakt s danou specifikaci. tecka.
           jooo, ted me to trklo, ty zrejme obchodujes neco jako CFD nebo spredbetting? to je trochu vice odlisne od toho jak to probiha na burze

          • FL napsal:

           jj prozatim jen CFD, na burzu to chce o dost vetsi ucet…

          • OTTO napsal:

           Vím, že existují brokeři, přez které se dá zadat příkaz i mimo parket hodiny, když běží jen elektronické obchody.
           Neznám žádného úspěšného ID tradera, který to dělá a ani jsem o žádném takovém neslyšel.
           Všichni se shodují na tom, že to k ID tradingu nepatří.
           Naopak poziční tradeři zadají pozici a než ji za několik dní, týdnů, měsíců, nebo let uzavřou tak pár gapů zažijou.
           Moje rada zní – pokud vás lákají gapy staňte se pozičním obchodníkem což znamená, že je třeba mít na účtu několika násobek částky potřebné pro ID trading.
           U pozičního CFDs obchodování na páku trader investuje většinou okolo 0,5 až 1% svého účtu. Velmi zřídka se pohybuje 1-2% svého účtu.
           Takže vynásobte hodnotu jednoho lotu u brokera kterého máte 200 krát a to je startovní výše kapitálu pro poziční obchodování.
           Můžou být i jiné přístupy, ale takové jsou moje zkušenosti a těmito zásadami se i řídím

   • Jan Dvořák napsal:

    Přesné

 2. emigrant napsal:

  neverim, ze to ceska vlada zvladne, mluvi se o tom jiz od minuleho stoleti. Podle me s tim politici ani nechteji nic delat, nebo nevedi co, jsou to lamy. Ono by se stacilo kouknout do jinych statu a „opsat“ jak se to ma delat. Napriklad v Ausralii je priznani hotovo za pet minut a financak posle penize do mesice. Kdyz se toto dela pres internet penize jsou do tydne. Priznani podava kazdej vydelecne cinnej obcan. Dane jsou 12% z platu do $40 000 vydelku rocne a cast z toho jde na duchod, pote dane o trosku stoupaji. O zadny superhruby mzde nevim. Dane z potravin a podobnych jsou kolem 5% (nevim to presne, ale staci se kouknout na uctenku z obchodu) Ano zdravotnictvi neni predplaceno, ale pojisteni neni az tak drahy a hlavne pausalni predplaceni neceho je kravina. Kolikrat za rok jde normalni clovek k doktorovi? Radsi zaplatim 1000 za prohlidku jednou rocne nez si toto predplacet nekolika desetitisici rocne.
  Muj nazor je, ze cesti politici s tim nic delat nechteji. Mozna by to vyresil vetsinovej volebni zakon, aby vyhrala jen jedna strana, ale taky utopie.

  • játy napsal:

   Kolikrát za rok jde normální člověk k doktorovi?
   No, milej zlatej, onemocni rakovinou a uvidíš následky těch svých rozumků.

   Ono se vlastně stačí podívat jen na ten tvůj nápad „opsat a aplikovat“.

   • Emigrant napsal:

    Normální člověk si ty peníze co odvede do státního balíku a tam se přerozdělí „potřebnejm“ investuje do pojištění a neprojí je. Vážně je to lepší systém než jakej je v ČR. Co se týče rakoviny, tak s tim mam v rodině taky zkušenost a co řekli 53 letému člověkovi když našli nádor? „jděte domu my s tim nic neuděláme, nashle“. To že ten člověk chodil šest měsíců po doktorech, že ho bolí v hrudníku, nikoho nezajímalo a byl léčen na zápal plic a na průdišnice-cpali do něj antibiotika, čímž nejspíše organismus ještě oslabili. A to prosim ve fakultní nemocnici Praha Krč.
    Takže já jsem pro individuální placení si zdravotního a žádnýho sociálního a jinejch kravin, ale v čechách to tak nikdy nebude… Moc pohodlnejch minulostí zkaženejch lidí. Nejsem ekonom ani poradce, jen prostě srovnávám dva systémy který znam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.