CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Petr Fejtek

04. 02. 2008

2 komentáře

Propady na akciových trzích odsávají i fondy

 


 

 

Říká se, že když se už zprávy o poklesu trhů dostanou na přední stránky novin, je to znamení, že trh již obrací nahoru. Tomu dal trochu za pravdu zejména americký trh, když za leden ztratily sice „jen“: S&P -6,1 %, DJIA -4,6 % a Nasdaq -9,9 %, ale za jediný (ten nejhorší, samozřejmě) týden dokázaly ztratit kolem -7,5 %. A po černém pondělí 21. ledna tak tratily jen od začátku roku -10 až -13 %.

Smutná Praha

Následující týden byl skutečně drsný, i když v Praze jsme zažili po dvou 4% pádech i více než 8% zavýsknutí. V týdnu, který předcházel, ovšem ztráta překročila 10,5 %.

Ve vývoji našeho trhu leden tak dopadl nejen proti historickým statistikám, které většinou vykazují lednový růst (efekt) – ale dokonce tentokrát index pražské burzy zaznamenal v lednu rekordní ztrátu, když se propadl o 17,4 %. Smutného vítězství tak Praha dosáhla i nad Varšavou a Budapeští, které ztratily „jen“ 14,6 % a 10,5 %.

Světélko v tunelu?

Jak se měnila nálada ve fondbyznysu ukazuje nejlépe graf, tentokrát pro zachycení dynamiky ukazuje jednotlivé týdny. Celková statistika za celý leden nakonec vykazuje – snad i také poprvé v historii – úbytek majetku o cca miliardu korun.
Týdenní čisté prodeje fondů

REKLAMA

Poslední dva týdny se podepsaly každý miliardovými odkupy. Zejména poslední týden je záhadou, protože peněz odešlo nejvíc z fondů peněžního trhu, navíc v protichůdném směru: zatímco ISČS Sporoinvest a IKS Peněžní trh ztratily přes 600 milionů korun, Multi Cash v ČSOB získal 180 milionů korun.

Odliv další třetiny miliardy z dluhopisových fondů tolik nepřekvapuje, snad jen jeho rostoucí síla. Ale růst sazeb je pravděpodobný, tedy slušný výnos nepravděpodobný. Na ročním horizontu je většinou záporný a na dvouletém se k takovému blíží.

Smíšené fondy si zase budou ještě dlouho lízat rány, které jim navíc uštědřil vývoj jejich akciové složky. Jen za poslední měsíc z nich většina ztratila přes 10 % své hodnoty, vidět jsou i ztráty horší než 15 %. To vyděsilo mnohé podílníky a není se jim co divit – většinou nebyli připraveni podstoupit takové kolísání. Zčásti je to vina poradců, částečně však jistě hraje roli i samo špatné pochopení klientů. Odliv další třetiny miliardy je sice o trochu nižší než v předchozím týdnu, ale ukazuje to, že jejich loňská obliba stála na poněkud hliněných základech.

Jak dlouho trvá šok

Na grafu je názorně vidět run z akciových fondů ve čtvrtém týdnu, ale i téměř zázračné zotavení v týdnu posledním. To by mohlo naznačovat určitou stabilizaci – přestože z nich v ČSOB odplynulo ještě přes 80 milionů, naopak do ISČS Sporotrendu 32 milionů a do Pioneer akciového 20 milionů přišlo. Statistiku ovšem nestihli v ING, takže nevíme, jak dopadl druhý „barometr“ ING Český akciový.

REKLAMA

Zajímavou aktivitu na akciových trzích dokazuje i objem zobchodovaný na pražské burze: ten přes děsuplnou volatilitu přesáhl neuvěřitelných 127 miliardy korun, čímž překonal dlouhodobé průměry o více než 80 %.

Další dějství hypoték

Zvonění zvonce, který by naznačoval konec ale neslyšet. Páteční přelom do února začal přece jen optimističtěji, když se vzhůru vydala většina titulů a naše zotavení o 2,7 % potvrdily večer i americké trhy. Přesto ztráta našeho indexu od začátku roku stále ještě přesahuje 15 %.

Globální míč je ovšem na straně ratingových agentur: S&P zatím snížila rating víc než 6 tisíc residential mortgage-backed securities a téměř 2 tisíc emisí CDO v celkové hodnotě přes půl bilionu dolarů. Průšvih pokračuje u dvou největších pojistitelů CDO, dluhopisů apod. MBIA a AMBAC (celková hodnota CDO, které jsou pojištěny je 2,4 bilionu USD). Zatím jen vykazují ztráty, ale hrozí, že přijdou o dosavadní AAA rating (což by ohrozilo i rating CDO za 650 miliard dolarů). Rating MBIA je nyní „on review“ u Moody’s, o AMBAC se jen spekuluje, další informace však budou naprosto klíčové pro další finanční společnosti, ale i pro celý trh.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *