CZK/€ 24.700 +0,12%

CZK/$ 23.043 -0,10%

CZK/£ 29.102 +0,34%

CZK/CHF 24.087 +0,40%

Text: Jan Majer

24. 01. 2008

6 komentářů

Propad trhů nechal klienty v relativním klidu

 


 

Jak reagovali vaši klienti, když se v první polovině května ukázalo, že trhy postihl výrazný propad?
Musím říci, že zatím jsem žádné negativní reakce ze strany klientů neměl. Určitě to je dáno i tím, že ne všichni své investice neustále sledují, což je z mého pohledu při dlouhodobém investování pro klidný spánek snad i lepší.

Jak situaci zvládli ti, kteří své portfolio bedlivě sledují?
Nereagovali nijak negativně. Pokud jsme společně do určitého rizika šli, tak to klienti pochopitelně dopředu věděli a bylo jim jasné, že trhy nemohou růst až do nebe. Navíc portfolia klientům pochopitelně rozkládám mezi konzervativní a dynamickou složku, a tak pokles nebyl vždy tak markantní. Věřím, že je to krátkodobé, protože nevidím nějaké hlubší fundamentální důvody pro dlouhodobý pokles.

Předpokládám, že své vlastní úspory investujete podobně jako vaši klienti. Jak jste korekci vnímal jako investor?
Já sám jsem reagoval asi stejně jako všichni klienti, kteří mají své peníze zainvestované i v akciích – nepotěšilo mě to. Ale na druhou stranu hlavu si z toho nedělám, spíše je teď vhodné investovat.

Zaskočil vás propad?
Spíš mě tak trochu překvapila jedna věc – pokles se projevil nejdříve na emerging markets, a pak se negativní nálada přesunula i na standardní trhy. Poněkud to bourá poučku o tom, že standardní trhy a rozvíjející se trhy mají nízkou korelaci a nejsou na sobě z hlediska vývoje tak závislé. Je na tom krásně vidět, že skutečně žijeme v období globální ekonomiky a i rozvíjející se trhy jako střední a východní Evropa, asijské země či latinská Amerika jsou významnou součástí celosvětového ekonomického dění – ač si to asi mnoho lidí v západní Evropě nebo severní Americe stále ještě nechce moc připustit.

Máte rozvíjející se trhy ve vlastním portfoliu?
Určitě. Žádný rozumný, dynamičtěji smýšlející investor by se bez nich dnes dle mého názoru neměl obejít. Já využívám v tuto chvíli konkrétně dva fondy zaměřené na emerging markets – Conseq Dluhopisy nové Evropy a Templeton BRIC. Zatím mi radost nedělají, ale věřím v dlouhodobý růst.

REKLAMA

Sázíte na budoucnost rozvíjejících se trhů?
Jednoznačně! Na standardních trzích člověk jistě může dosáhnout zajímavého dlouhodobého růstu, ale pokud na sebe vezmeme o kousek víc rizika, můžeme profitovat mnohem víc. Když se podíváme na ekonomické predikce například pro Čínu, kde by se podle odborníků ekonomický růst mohl zpomalit na "pouhých" 5 procent ročně až někdy kolem roku 2030, tak je to potenciál "ohne ende".

Jsou investoři, kteří "jedou" jen v těchto trzích, jiní se jim z principu vyhýbají…
Z hlediska investora by podle mého názoru měly emerging markets být v dnešní době standardní součástí každého dynamičtějšího portfolia. Otázka je samozřejmě do jaké míry.

Které fondy rozvíjejících trhů doporučujete klientům?
Akciových je více, vyberu tedy alespoň ty, které mám nejraději. Určitě Templeton Emerging Markets, který spravuje investiční guru Mark Mobius a je to fond, který investuje do všech rozvíjejících se trhů, takže nejlépe rozkládá riziko. Pro odvážnější typy pak Templeton BRIC, kterému opravdu hodně věřím vzhledem k potenciálu daných čtyř ekonomik, které jsou v něm zastoupené (Brazílie, Rusko, Indie, Čína – pozn. red.). Z fondů, které jsou zaměřené na střední a východní Evropu, jsou to především Conseq Akciový a Pioneer Eastern European Equity.

Doporučujete i nějaké dluhopisové fondy, které investují do rozvíjejících se trhů?
Z konzervativních je to Conseq Dluhopisy nové Evropy, který může zajímavě profitovat na konvergenci zemí východní a jižní Evropy vůči Euru e Evropské Unii, tak jako jsme to zažili u nás před nedávnou dobou.

REKLAMA

Jaký jste vy sám typ investora?
Nejsem typ člověka, který by na sebe bral zbytečná rizika. Obecně i v životě, takže investuji s vyváženou strategií. Vycházím z vlastních zkušeností, ale například i z matematických modelů Petra Šimčáka z Pioneeru, kterého si nesmírně vážím. Když člověk investuje nejen do akcií, ale přidá i určitou část konzervativní složky, tak snižuje volatilitu a riziko více než potenciál výnosu. Sám jsem si dělal určitá typová portfolia na webu www.ifondy.cz, kde vlastně sám sebe testuji a skutečně se mi jako nejlepší cesta jeví určitá ofenzivní strategie s 60-70% dynamické složky.

Jste při přípravě doporučení pro klienta stejně "odvážný" jako když jde o vaše vlastní investice?
Vycházím vždy z povahy klienta a jeho přání. Důkladně s ním proberu jeho investiční povahu, určím jeho rizikový profil a podle toho se pak orientuji. Mám klienty, kteří jsou mnohem konzervativnější než já a také takové, kteří mají své investice například výhradně v akciích emerging markets.

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Anonym

  22 června, 2006

  Je perfektní si přečíst, jak zástupce OVB, dříve (možná částečně i dnes) hodně zprofanované multilevelové firmy, poměrně fundovaně hovoří o investování. Je vidět, že český finanční trh skutečně udělal pokrok. Předpokládám, že v OVB je asi takovýchto lidí více, tedy nejen bouchači pojistek, jinak by p. Černý asi už dávno odešel (pokud by samozřejmě neměl velké kmeny pojistek své skupiny :). To je ještě více potěšující zpráva. Myslím, že ostatní velké firmy typu Broker Consulting či ZFP by si z OVB měly vzít velký příklad.
  Jen na okraj, ohledně uctívání emegring markets bych byl trochu opatrný. Třeba v 90. letech byla jejich výkonnost nižší, než u vyspělých ekonomik, převážně amerciké. To, že se čeká velký dlouhodobý růst, např v Číne, tak to ještě neznamená atraktivitu akciového trhu. Vždy je třeba sledovat i ohodnocení trhu a jeho poměr k předpokládanému růstu. Já osobně preferuji bottom-up, tedy vybírání opravdu zajímavých jednotlivých titulů, které se dají najít v každé ekonomice. Takových fondů ale bohužel není mnoho. Ty obecně preferují top down a úzkou návaznost na index. Převažuje strach před neúspěchem než radot a dodatečné ocenění při úspěchu.

  Odpovědět

 • Jan Majer

  22 června, 2006

  O tom, kolik má OVB lidí schopných hovořit fundovaně o investování, vypovídají celkem výmluvně statistiky produkce investičních společností. Měřeno tímto parametrem je „zprofanovaná“ OVB o pěkných pár délek před konkurencí.

  Odpovědět

 • Anonym

  22 června, 2006

  Těžko měřit. OVB je masa, velká, to by bylo, aby se tam neudělaly větší investice. Zajímavější by bylo měřit objem zprostředkovaných investice na poradce, to by byllo objektivnější. Asi námět na další článek na investujeme.cz. A nezapomeňte také vzít v úvahu jiné invetsice než do podílových fondů, např. AWD hodně prodává Immofinanz. Třeba v Rakousku či Německu je mj. i tohle vyneslo před OVB. Tak uvidíme, jak se to vyvine u nás. Každopádně je to o lidech 🙂

  Odpovědět

 • Pavel M. Černý

  22 června, 2006

  Děkuji za reakci. S minulostí samozřejmě bojujeme, vymazat se jen tak nedá. Ale skutečnost je taková, že dnešní kvalita poradenství je v OVB na úplně jiné úrovni než před lety a troufnu si tvrdit, že není přiliš mnoho firem, které s námi v kvalitě přístupu ke klientovi dokáží soupeřit (ale díky bohu i kvalitní a fundovaná konkurence existuje!). Pravda je taková, že bohužel kvalita může být a ja v jednotlivých ředitelstvích rozdílná, ale dnešní majorita v OVB již opravdu jde cestou kvalifikované a komplexní péče. Když budu hovořit za své ředitelství, tak cca polovina pravidelně investovaných peněz našich klientů jde přes savings plány do podílových fondů a druhá polovina je rozložena mezi ostatní produkty typu IŽP, penzijní připojištění nebo stavební spoření. Jednorázové investice jdou pochopitelně pouze do podílových fondů (nechápu například, jak může dnes ještě někdo doporučit třeba jednorázově placené životní pojištění…).
  K Vašemu názoru na EM – souhlasím, že určitě není dobré je přeceňovat a proto jsem taky neříkal, že by tam lidé měli investovat nějakou majoritu. Ale na druhou stranu v zásadě všichni investiční odborníci se shodují, že jejich potenciál je větší než u standardních ekonomik.

  Odpovědět

 • kolega

  22 června, 2006

  Pane Černý, co ale bude OVB dělat s tou hromadou personálního „tuku“, kterou sebou táhne? I vy přece musíte tu kouli u nohy cítit … Kdyby se vaší firmě podařilo zbavit se armády amatérů, nikdo by se tady nepodivoval, že jste – ač „ofaubák“ – fundovaný člověk. Takhle to je stále v duchu „podívejme, i v OVB jsou kvalitní lidé!“ V jiných firmách je těch kvalitních třeba i méně, ale nemají tam tolik „slabých článků“, co by jim devastovali image.

  Odpovědět

 • Pavel M. Černý

  22 června, 2006

  Nejsem takový pesimista. Nelze nesouhlasit s tím, že ten „tuk“ ještě existuje, ale z pohledu procentuelního zastoupení v produkci už nehraje příliš roli. Díky bohu. Když jsem do OVB přišel v roce 1999, tak to bylo úplně jinak… Navíc se změnou ve vedení firmy přichází i nová energie a chuť dělat změny především i v tomto směru. Takže je to na správné cestě.

  Odpovědět