
Na stěně pracovny nejmladšího zemského ředitele v České republice visí podepsaný dres nejúspěšnějšího českého basketbalisty posledních let Jiřího Welsche. Bývalý spoluhráč? "Kdepak spoluhráč. Soupeř. Hrávali jsme proti sobě," říká věcně Radim Lukeš.
Vedle dresu hráče známého z americké basketbalové ligy NBA visí na stěně další trofeje. Vesměs diplomy, dokumentující úspěšnou profesní kariéru, kterou Radim Lukeš letos završil dosažením pozice zemského ředitele pro OVB, ale také poděkování za spolupráci při vývoji nového produktu pojišťovny Winterthur.
CHCEME NA VRCHOL
Při setkání s Radimem Lukešem si brzy všimnete, že sportovní kariéra zanechala v jeho uvažování znatelnou stopu. Jeho zemské ředitelství se řadí mezi pět nejúspěšnějších v Evropě. On ale míří na vrchol.
"Zatím jsme se hodně učili od nejúspěšnějších kolegů z Německa, Rakouska nebo Švýcarska. Dlouho jsme k jejich práci vzhlíželi jako k nedostižné metě. Oni mají veliký náskok, ale my zase máme ohromnou energii a dynamiku. Brzy se možná budou někteří učit od nás," říká sebevědomě.
Se zahraničními kolegy se setkává při pověstných velkých cestách, jež OVB pořádá pro nejlepší spolupracovníky z celé Evropy. "Takový zájezd vypadá jako luxusní dovolená, ale pro mne jsou to společensko-pracovní cesty. Mluvím s těmi nejúspěšnějšími lidmi z oboru a chci od nich získat co nejvíc pro svůj byznys."
Spřízněnou duši našel v zemském řediteli ze Slovenska Jánu Müllerovi, s nímž úzce spolupracuje. "Naše ředitelství budou v dohledné době vlajkovou lodí OVB v celoevropském měřítku," konstatuje.
SVÉ LIDI NECHVÁLÍM
O svých splupracovnících mluví jako o obchodních partnerech. A má na ně vysoké nároky. "Někdy je štve, že je ani při skvělých výkonech nechválím. Prostě to nedělám. Oceněním úspěchu je přeci jejich provizní výpis. A kromě toho – chválit je budou všichni ostatní. Budou jim blahopřát, tleskat, plácat po ramenou. Mým úkolem je hledat rezervy. To je job každého manažera," vysvětluje.
Zároveň ale nechce, aby peníze byly hlavním hnacím motorem jeho spolupracovníků. "Peníze jsou cílem pro hloupé lidi. Pro ty chytré jsou jen prostředkem. Prostředkem k dosažení osobních cílů. Kdo pracuje jen pro peníze, může svoji práci dělat kdekoli, s kýmkoli. Já se snažím o to, aby v naší práci bylo vždycky něco víc než jen honba za výdělkem."
MYŠLENÍM K BOHATSTVÍ
Když nedávno Radim Lukeš poskytoval rozhovor novinářce, která o finančním poradenství neměla valné znalosti, pobavila ho hned první otázka: Proč jste se svými schopnostmi do OVB nenastoupil rovnou jako ředitel?
"Když se dnes ohlédnu, vidím, jak důležitý je každý krok, každý schod nahoru. Jako poradce se člověk musí soustředit na klienta. Chce-li uspět, musí k němu najít cestu. Později, jako řídící pracovník, musí najít cestu ke svým spolupracovníkům, k poradcům. V pozici ředitele člověk obstojí a všechnu předchozí práci zúročí, pokud dokáže o sobě a své práci přemýšlet."
Na začátku si s nejbližšími spolupracovníky předsevzali, že budou všechno dělat jinak, po svém.
"OVB v České republice byla do té doby prodejní sítí. Nemluvilo se o rozdílu mezi poradentsvím a zprostředkováním. Prostě se prodávalo stavební spoření, penzijní fondy, životní pojistky. My jsme potřebovali jinou vizi, a tou bylo sofistikované finanční poradenství."
MLADÝ TÝM
Radim Lukeš spolupracuje výhradně s mladými lidmi. S vrstevníky se mu komunikuje nejlépe. A také nejlépe rozumí jejich motivaci.
![]() |
"Schopní mladí lidé mají dnes obrovské možnosti. Mohou nastoupit do zaměstnání za dobrý plat, dostanou služební auto, telefon a další výhody. Aby si dokázali sami sebe představit v roli finančního poradce, musí mít velmi jasný cíl, který je povede dopředu. Přes překážky, kterých je, jak všichni víme, hrozně moc."
K úspěchu v oboru jsou podle Radima Lukeše předurčeni sportovci: Znají prohry, váží si dobře míněných rad a je jim jasné, že bez dřiny se úspěch nedostaví.
"Finanční poradce navíc musí být neustále v pohybu. Produkty a trendy se rychle mění – a poradce se musí měnit s nimi. Poradce nemůže nikdy říci, že už všechno zvládl. Stejně jako sportovec, který chce zůstat ve hře."
CÍTÍM VĚTŠÍ PODPORU
V současné době probíhá podle Radima Lukeše v OVB řada pozitivních změn. "Pražská centrála představila výhledy, které se ztotožňují s mými představami. Pokud se vše podaří zrealizovat, budeme mít pro naši práci vše, co potřebujeme. A bude to znát na našich výsledcích," těší se Radim Lukeš.
Systém práce v OVB považuje za dokonale propracovaný. Možná až příliš. "Vedeme své spolupracovníky a partnery krok za krokem k úspěchu, až někteří podlehnou klamavému dojmu, že jsou vlastně v jakémsi příjemném zaměstnání. Začnou podle pokynů plnit rutinní každodenní úkoly, zpohodlní."
Před touto slepou uličkou pan Lukeš varuje všechny kolegy. "Finanční poradenství nabízí obrovské možnosti – ale jen pro toho, kdo pochopil podstatu našeho byznysu. Musíme klientům dávat to nejlepší, protože pouze tak si zajistíme jejich dlouhodobou přízeň. Jméno si v naší branži zkazíme jen jednou," varuje.
A jaké vlastnosti by měl mít finanční poradce, který chce dosáhnout stejného úspěchu jako Radim Lukeš? "Měl by být zároveň vizionář, který umí snít, a zároveň dělník, který dokáže den za dnem dřít, aby dosáhl svých cílů. A také běžec na dlouhou trať. Protože ta cesta je dlouhá. Vlastně nikdy nekončí."