CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Luboš Smrčka

22. 11. 2019

0 komentářů

Proč by se měl Trump Bloomberga bát?

 

Kupodivu nepříliš velký zájem ze strany domácích médií vzbudila informace o tom, že se v státě Arkansas přihlásil jako demokratický kandidát na prezidenta USA miliardář, filantrop, zkušený a úspěšný politik Michael Bloomberg. Je Bloomberg dobrý kandidát, který ohrozí pozici Trumpa?

Loading



 

Také si přečtěte: USA volby 2020 – miliardář proti miliardáři

Je Bloomberg dobrý kandidát, nebo jen nechutně bohatý konkurent?

Jeho vstup do velké hry přitom může mít dalekosáhlé následky. Zatímco totiž Donald Trump a republikáni řeší, kterak osvětlit počínání Trumpova právníka Rudy Giulianiho na Ukrajině, platí v případě demokratů rčení o tom, že pokud mi chcípne koza, ať chcípne i sousedovi. V Michaelu Bloombergovi proto nevidí mimořádnou osobnost, která má šanci vrátit demokratům po čtyřech letech Bílý dům, ale nechutně bohatého konkurenta.

Bernie Sanders proto hovoří o hnutí bojujícím za dělnickou třídu, která půjde proti třídě miliardářů a tuto porazí. Senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warren si pro změnu myslí, že demokracie by neměla být o lidech, kteří jen přijdou a koupí si volby.

Třídní nepřítel

Ostatně, pro oba demokraty tak představuje stranický „druh“ Bloomberg, vedle kterého je Trump chudý příbuzný, prototyp třídního nepřítele. Právě nejbohatší Američané, prezidentský kandidát kontroluje majetek za 53 miliard dolarů, by totiž měli na základě zvýšených daní zaplatit reformy a sociální experimenty. Standardní vnitrostranická zabíjačka, mohlo by se říci.

REKLAMA

Proto si troufám odhadovat, že Donald Trump drží dvojici lidových tribunů Sanders – Warren pěsti, seč mu síly dovolí. Pravda, oba budou cílit na jeho voliče. Rozdíl je ovšem v tom, že zatímco mohou hovořit pouze o tom, co by kdyby, má za sebou Trump reálné výsledky svého vládnutí. V polovině letošního roku klesla nezaměstnanost na 3.6 %, což bylo nejméně od roku 1969. Jen během října vzniklo nových 125 000 pracovních míst, spotřeba domácností pak tvoří cca 70% amerického HDP.

Jaké má Bloomberg šance?

Z mého hlediska se proto jeví Michael Bloomberg jako největší překážka, Donalda Trumpa v jeho snaze obhájit postavení nejmocnějšího muže světa. Navíc, voliče nepochybně osloví příběh miliardáře, kterého připravily o vojenskou kariéru, potažmo službě vlasti, zdravotní neduhy.

Vzhledem ke svému původu osloví silnou židovskou loby, již tak tradičně preferující demokraty před republikány. Pravda, Izrael má k Trumpovi velmi kladný vztah, Bloomberg má však ještě větší šance. S pravděpodobností hraničící s jistotou lze říci, že se Michael Bloomberg může těšit na podporu ze zahraničí. Jeden příklad za všechny. Zatímco před dvěma lety byli řadoví Britové ochotni „přivítat“ Donalda Trumpa skladbou skupiny Green Day American Idiot, v případě Michaele Bloomberga by zemi navštívil čestný rytíř Řádu Britského impéria.

Opravdu úspěšný boháč

A co je nejdůležitější, zatímco Donald Trump šel před čtyřmi lety do boje „pouze“ jako boháč, který sice několikrát zkrachoval, ale vždycky se dokázal odrazit hodně vysoko ze dne, život Michaela Bloomberga je o postupném budování a permanentním úspěchu.

Největším trumfem je pak úspěšné newyorské starostování. Pravda tažení proti kuřákům, tučným jídlům, soli v potravinách a sladkým limonádám, může vypadat z našeho hlediska jako přehnaně rigidní, Newyorčané však svému Michaelovi rozuměli a rozumět asi budou. Ostatně, jinak by se mu v roce 2008 stěží podařil bezprecedentní krok, když přesvědčil voliče o nezbytnosti své třetí kandidatury. Jako důvod uvedl, že se považuje za muže, který zvládne globální ekonomickou krizi. Vyhrál sice těsně, ale historie se neptá. A ptát, nebude!

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zlato je nejdražší v dějinách, bitcoin překonal hranici 40 tisíc dolarů. Fed udolal inflaci

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou unci. Unce zlata nikdy v historii nestála tolik dolarů. Alespoň tedy čistě v nominálním vyjádření, tedy bez […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Chystá se scéna pro finanční událost, kterou USA naposledy udělaly během 2. světové války?

Houstone, máme problém! I tak by se dala nyní charakterizovat fiskální situace americké vlády. Jak totiž ukazuje následující graf, jehož autorem je Tavi Costa z americké investiční společnosti Crescat Capital, v následujících 12 měsících musí americké ministerstvo financí refinancovat více než osm bilionů dolarů amerických vládních dluhopisů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 11. 2023

První bitcoinový fond v USA je „na spadnutí“

Bitcoin, „klasika“ mezi kryptoměnami, letos opět roste jako z vody. Od začátku roku zhodnotil o zhruba 125 procent. Přitom před rokem touto dobou byla nejstarší a nejrozšířenější světová kryptoměna na dně. Mnozí bitcoin odepisovali a vyhlíželi jeho definitivní krach. Už poněkolikáté se ale spletli. V lednu se prodával za […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *