CZK/€ 23.780 -0,21%

CZK/$ 22.152 -0,54%

CZK/£ 26.780 +0,39%

CZK/CHF 24.068 +0,06%

Text: Luboš Smrčka

22. 11. 2019

0 komentářů

Proč by se měl Trump Bloomberga bát?

 

Kupodivu nepříliš velký zájem ze strany domácích médií vzbudila informace o tom, že se v státě Arkansas přihlásil jako demokratický kandidát na prezidenta USA miliardář, filantrop, zkušený a úspěšný politik Michael Bloomberg. Je Bloomberg dobrý kandidát, který ohrozí pozici Trumpa? 

Také si přečtěte: USA volby 2020 – miliardář proti miliardáři

Je Bloomberg dobrý kandidát, nebo jen nechutně bohatý konkurent?

Jeho vstup do velké hry přitom může mít dalekosáhlé následky. Zatímco totiž Donald Trump a republikáni řeší, kterak osvětlit počínání Trumpova právníka Rudy Giulianiho na Ukrajině, platí v případě demokratů rčení o tom, že pokud mi chcípne koza, ať chcípne i sousedovi. V Michaelu Bloombergovi proto nevidí mimořádnou osobnost, která má šanci vrátit demokratům po čtyřech letech Bílý dům, ale nechutně bohatého konkurenta.

Bernie Sanders proto hovoří o hnutí bojujícím za dělnickou třídu, která půjde proti třídě miliardářů a tuto porazí. Senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warren si pro změnu myslí, že demokracie by neměla být o lidech, kteří jen přijdou a koupí si volby.

Třídní nepřítel

Ostatně, pro oba demokraty tak představuje stranický „druh“ Bloomberg, vedle kterého je Trump chudý příbuzný, prototyp třídního nepřítele. Právě nejbohatší Američané, prezidentský kandidát kontroluje majetek za 53 miliard dolarů, by totiž měli na základě zvýšených daní zaplatit reformy a sociální experimenty. Standardní vnitrostranická zabíjačka, mohlo by se říci.

REKLAMA

Proto si troufám odhadovat, že Donald Trump drží dvojici lidových tribunů Sanders – Warren pěsti, seč mu síly dovolí. Pravda, oba budou cílit na jeho voliče. Rozdíl je ovšem v tom, že zatímco mohou hovořit pouze o tom, co by kdyby, má za sebou Trump reálné výsledky svého vládnutí. V polovině letošního roku klesla nezaměstnanost na 3.6 %, což bylo nejméně od roku 1969. Jen během října vzniklo nových 125 000 pracovních míst, spotřeba domácností pak tvoří cca 70% amerického HDP.

Jaké má Bloomberg šance?

Z mého hlediska se proto jeví Michael Bloomberg jako největší překážka, Donalda Trumpa v jeho snaze obhájit postavení nejmocnějšího muže světa. Navíc, voliče nepochybně osloví příběh miliardáře, kterého připravily o vojenskou kariéru, potažmo službě vlasti, zdravotní neduhy.

Vzhledem ke svému původu osloví silnou židovskou loby, již tak tradičně preferující demokraty před republikány. Pravda, Izrael má k Trumpovi velmi kladný vztah, Bloomberg má však ještě větší šance. S pravděpodobností hraničící s jistotou lze říci, že se Michael Bloomberg může těšit na podporu ze zahraničí. Jeden příklad za všechny. Zatímco před dvěma lety byli řadoví Britové ochotni „přivítat“ Donalda Trumpa skladbou skupiny Green Day American Idiot, v případě Michaele Bloomberga by zemi navštívil čestný rytíř Řádu Britského impéria.

Opravdu úspěšný boháč

A co je nejdůležitější, zatímco Donald Trump šel před čtyřmi lety do boje „pouze“ jako boháč, který sice několikrát zkrachoval, ale vždycky se dokázal odrazit hodně vysoko ze dne, život Michaela Bloomberga je o postupném budování a permanentním úspěchu.

Největším trumfem je pak úspěšné newyorské starostování. Pravda tažení proti kuřákům, tučným jídlům, soli v potravinách a sladkým limonádám, může vypadat z našeho hlediska jako přehnaně rigidní, Newyorčané však svému Michaelovi rozuměli a rozumět asi budou. Ostatně, jinak by se mu v roce 2008 stěží podařil bezprecedentní krok, když přesvědčil voliče o nezbytnosti své třetí kandidatury. Jako důvod uvedl, že se považuje za muže, který zvládne globální ekonomickou krizi. Vyhrál sice těsně, ale historie se neptá. A ptát, nebude!

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

O pomýlení inflací, ponaučení, zombifikaci ekonomiky a inflačních obětech a vrazích

Často se zapomíná, že většina čísel, která až do posledního haléře účetní kalkulují, jsou odhadem zatíženým inflační nejistotou. Málokdo klamné informace koriguje. Mnohým to vyhovuje. Ti, kteří získali dlouhodobé financování s fixní úrokovou sazbou, z inflace profitují. Problém může nastat, až bude nutné dluh refinancovat. I takto […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

11. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *