CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

31. 10. 2022

2 komentáře

Příští rok klesne maximální důchod téměř o šest tisíc korun

 

Měsíční částka starobního důchodu je nepřímo zastropována. V roce 2023 bude přitom maximální měsíční důchod nižší až o 6000 Kč. Podívejme se na praktické příklady.

Loading 

Základními dvěma vstupními údaji pro výpočet řádného starobního důchodu jsou: získaná doba pojištění v celých ukončených letech a osobní vyměřovací základ, kterým je průměrná hrubá měsíční mzda za odpracované roky v současné hodnotě. Výpočtová formule starobního důchodu se přitom každoročně mění, např. se posouvají redukční hranice při výpočtu výpočtového základu a koeficienty pro přepočet dřívějších příjmů na současnou úroveň.

Mimořádné valorizace přály lidem s vysokými příjmy

Občané s nadstandardními příjmy, kteří odejdou do starobního důchodu v roce 2023, však budou mít citelně nižší měsíční důchod oproti lidem, kteří odešli nebo odejdou do řádného starobního důchodu v roce 2022. Hlavním důvodem jsou dvě mimořádné valorizace důchodu během roku 2022, které nejvíce zvýšily starobní důchod právě lidem s nadstandardními příjmy.

Z tohoto důvodu dochází k důchodovému paradoxu, že je výhodnější odejít do předčasného důchodu koncem roku 2022 než do řádného důchodu v roce 2023, přesný propočet však záleží na konkrétním průběhu pojištění a termínu předčasnosti, výpočet důchodu je vždy individuální záležitostí.

Maximální důchod v roce 2022

Při výpočtu starobního důchodu v roce 2022 se osobní vyměřovací základ (průměrná mzda za odpracované roky) počítá maximálně do částky 155 644 Kč. Osobní vyměřovací základ nad tuto částku již výši důchodu neovlivňuje. Měsíční částka maximálního státního důchodu závisí tedy pouze na získané době pojištění. Pokud má jeden žadatel o starobní důchod osobní vyměřovací základ 200 000 Kč a druhý žadatel 160 000 Kč, potom mají při stejné době pojištění přiznaný stejně vysoký starobní důchod.

REKLAMA

Praktický příklad

Pan Miroslav odešel v květnu 2022 do řádného starobního důchodu. Osobní vyměřovací základ měl Miroslav ve výši 180 000 Kč a získal dobu pojištění v rozsahu 45 let. Panu Miroslavovi byl přiznán řádný starobní důchod ve výši 39 768 Kč.

 • V červnu se panu Miroslavovi díky mimořádné valorizaci zvýšil starobní důchod na 42 710 Kč (růst procentní výměry důchodu činil 8,2 %).
 • V září se panu Miroslavovi díky druhé mimořádné valorizaci zvýšil starobní důchod na 44 729 Kč (růst procentní výměry důchodu činil 5,2 %).

Od ledna 2023 se opět všechny státní důchody valorizují. Základní výměra důchodu se zvýší o 140 Kč a procentní výměra o 5,1 %. V lednu bude mít důchod pana Miroslava hodnotu 46 952 Kč.

Maximální důchod v roce 2023

Při výpočtu starobního důchodu v roce 2023 se osobní vyměřovací základ započítává do částky 161 296 Kč. Na důchody přiznané v roce 2023 se však nevztahuje žádná z předchozích valorizací, až budoucí valorizace.

Praktický příklad

Pan Jaroslav odejde v únoru 2023 do řádného starobního důchodu. Osobní vyměřovací základ bude mít Jaroslav rovněž 180 000 Kč a získá dobu pojištění v rozsahu 45 let. Panu Jaroslavovi bude přiznán řádný starobní důchod ve výši 41 211 Kč.

 Přestože mají pánové Miroslav i Jaroslav stejně vysoký osobní vyměřovací základ a získají stejnou dobu pojištění, tak pan Miroslav bude mít začátkem roku 2023 měsíční důchod vyšší o 5741 Kč než pan Jaroslav. Důvodem jsou vysoké mimořádné valorizace během roku 2022.

Výhodnější výpočet starobního důchodu během roku 2022 oproti roku 2023 pociťují nejvíce lidé s velmi vysokými příjmy, protože při mimořádných valorizacích se zvyšuje procentní výměra stanoveným procentem bez omezení, což znamená, že lidem s vysokými důchody se měsíční penze v korunovém vyjádření zvyšuje nejvíce.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Nasdaq-100: Jak inovace poznamenávají váš šálek kávy

Technologie dnes ovlivnily téměř vše. A to včetně toho, co mnozí považují za „pohon“, který stimuluje velkou část světové produktivity. Mluvíme samozřejmě o kávě, staletém nápoji, který si vychutnáváte v domácnostech, na pracovištích i v restauracích. A jak podle společnosti Invesco inovace změnily způsob, jakým vybrané společnosti […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • RC

  2 listopadu, 2022

  Kdo vymyslel ten nesmyslny titulek? Maximalni duchod NENI zastropovany. Je tam sice limit vypoctoveho zakladu, ale neni zastropovany pocet zapocitanych let.

  Odpovědět

 • JOSEF

  30 listopadu, 2022

  Měla by se zvyšovat jen pevná částka, aby i důchodci s malými důchody si zlepšily životní podmínky. Někteří berou důchad pod životním minimem, také by se mělo přidat těm věkově starším, protože jejich výpočet byly z doby kdy výdělky byly velmi nízké

  Odpovědět