CZK/€ 23.645 -0,11%

CZK/$ 21.991 -0,15%

CZK/£ 27.241 -0,06%

CZK/CHF 24.364 +0,16%

Text: Jan Traxler

01. 10. 2013

1 komentář

Přichází opět čas na emerging markets?

 


 

Akcie na rozvíjejících se trzích ztrácejí

Zatímco akciové indexy v USA a Německu trhají nové rekordy, akciím na rozvíjejících se trzích se poslední tři roky vůbec nedaří. V září se sice akcie na rozvíjejících se trzích začaly trochu zvedat, i tak je ale index MSCI Emerging Markets od ledna stále zhruba 4 procenta v mínusu. Pokud byste do akcií emerging markets investovali v roce 2011, byla by vaše investice ve ztrátě 13 procent. Pro srovnání, akcie na rozvinutých trzích, měřeno indexem MSCI World, vydělaly investorům ve stejném období 21 procent.

Graf 1: Akcie emerging markets zaostávají za rozvinutými trhy

jan-traxler-emerging-markets-01

Zdroj: FINEZ Investment Management

Dluhopisy emerging markets po korekci o 20 %

Také dluhopisům na rozvíjejících se trzích poslední měsíce vývoj vůbec nepřál. Od května do srpna se během čtyř měsíců propadla tržní cena dluhopisů na rozvíjejících se trzích o dvacet procent, jak můžeme názorně vidět na grafu vývoje hodnoty podílových listů fondu Parvest Bond World Emerging Local. Tato korekce nemá daleko ke kreditní krizi z roku 2008, kdy se ceny dluhopisů během čtyř měsíců propadly skoro o třicet procent.

Graf 2: Vývoj hodnoty podílových listů fondu Parvest Bond World Emerging Local

jan-traxler-emerging-markets-02

Zdroj: FINEZ Investment Management

Je dnes vhodná doba k investicím na emerging markets?

Důvody jsou ovšem jiné. Na negativním vývoji akcií i dluhopisů na rozvíjejících se trzích sehrály v posledních měsících velkou roli měnové kurzy. Za poslední čtyři měsíce (od května do srpna) oslabila kupříkladu indická rupie o 19 procent a brazilský real o 16 procent. Není tedy divu, že zrovna tyto dva trhy mají za sebou velký propad. Podobně se vývoj na měnových trzích podepsal také pod Indonésii, Turecko nebo Jihoafrickou republiku. Výjimkou jsou pouze čínský jüan a korejský won, jinak měny na všech velkých rozvíjejících se trzích prudce oslabily.

Tabulka 1: Od května do srpna měny na rozvíjejících se trzích prudce oslabily

Země

Měna

Změna kurzu k CZK

Indie

INR

–19,4 %

Brazílie

BRL

–15,9 %

Jihoafrická republika

ZAR

–13,7 %

Turecko

TRY

–12,7 %

Indonésie

IDR

–12,3 %

Thajsko

THB

–10,2 %

Argentina

ARS

–9,8 %

Mexiko

MXN

–9,7 %

Rusko

RUB

–7,7 %

Korea

KRW

–2,2 %

Čína

CNY

–0,7 %

Zdroj: FINEZ Investment Management, ČNB, data k 31. 8. 2013

Abych pravdu řekl, nevím, jestli je dnes vhodná doba na nákup akcií na rozvíjejících se trzích. Pokud ekonomika USA začne slábnout a ceny akcií v USA klesat, pak se to jistě negativně projeví na akciových trzích všude po světě včetně rozvíjejících se trhů.

Ani u dluhopisů nejde s jistotou tvrdit, že mají korekci za sebou. Vše záleží na tom, jak se budou vyvíjet měnové kurzy, inflace a úrokové sazby. Ve hře je příliš mnoho otazníků.

Pokud se ale oprostíme od aktuální situace na trzích a nasadíme si brýle pro dlouhodobý horizont, uvidíme na emerging markets příležitost u akcií i dluhopisů.

Akcie emerging markets jsou levnější

HDP roste a poroste na emerging markets rychleji než na rozvinutých trzích. Z toho vyplývá, že také korporátní zisky by měly růst rychleji na rozvíjejících se trzích než na trzích rozvinutých. Přesto ceny akcií v posledních dvou letech vykazovaly opačný vývoj a díky tomu jsou dnes akcie na emerging markets poměrem k ziskům levnější než akcie v USA nebo v Evropě. Také poměrem k účetní hodnotě jsou akcie na emerging markets levnější. Co je zajímavé, dokonce i dividendový výnos akcií v indexu MSCI Emerging Markets se již přehoupl přes dividendový výnos akcií z indexu MSCI World. Akcie na rozvíjejících se trzích se tudíž dnes jeví atraktivnější než akcie v USA a Evropě, a to z pohledu růstového i hodnotového.

Tabulka 2: Fundamentálně jsou akcie emerging markets levnější

 

Růst HDP

(odhad MMF 2013)

P/E

P/B

Dividendový výnos

MSCI World

1,2 %

16,3

1,9

2,6 %

MSCI Emerging Markets

5,0 %

11,8

1,5

2,9 %

Zdroj: FINEZ Investment Management, MSCI, MMF

Dluhopisy emerging markets nesou vyšší úroky

Také dluhopisy emerging markets nabízí z dlouhodobého pohledu atraktivnější výnosy než dluhopisy na rozvinutých trzích. Státy klasifikované jako rozvíjející se trhy jsou dnes zpravidla mnohem méně zadlužené (poměrem k HDP) než rozvinuté země.

Emerging markets se ale všeobecně potýkají s vyšší inflací, kterou musí držet na uzdě vyššími úrokovými sazbami. Od toho se odvíjí i vyšší úrokové výnosy tamních dluhopisů.

Tabulka 3: Emerging markets jsou méně zadlužené, ale platí vyšší úroky

Rozvinuté trhy

Emerging markets

Země

Veřejný dluh (% HDP)

Úrokový výnos desetiletých dluhopisů

Země

Veřejný dluh (% HDP)

Úrokový výnos desetiletých dluhopisů

Japonsko

214 %

0,7 %

Brazílie

59 %

11,7 %

Itálie

127 %

4,3 %

Indie

50 %

8,7 %

Francie

90 %

2,4 %

Jihoafrická republika

40 %

7,6 %

Velká Británie

90 %

2,8 %

Korea

37 %

3,5 %

Kanada

85 %

2,6 %

Turecko

36 %

8,9 %

Španělsko

84 %

4,3 %

Mexiko

36 %

5,8 %

Německo

82 %

1,8 %

Čína

32 %

4,0 %

USA

73 %

2,6 %

Indonésie

23 %

8,1 %

Austrálie

29 %

3,9 %

Rusko

8 %

7,3 %

Zdroj: FINEZ Investment Management, CIA World Factbook, Trading Economics

Dluhopisy na rozvíjejících se trzích budou zcela jistě vykazovat vyšší volatilitu než dluhopisy na rozvinutých trzích. Z dlouhodobého pohledu je ale jejich výnosový potenciál zhruba trojnásobný a riziko krachu poměrně nízké.

Největším nepřítelem dluhopisových investic tak zůstávají měnové pohyby. Proto je důležité zaměřit pozornost především na dluhopisy exportně orientovaných zemí s kladnou obchodní bilancí, což dlouhodobě tlačí na posilování měny. Zemím se zápornou obchodní bilancí, jako je například Indie, bych se raději při investici do dluhopisů vyhýbal.

Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Nová unijní regulace kryptoaktiv favorizuje molochy na úkor inovátorů

Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Inva

    29 října, 2013

    Indie na tom není vůbec tak špatně.

    Odpovědět