CZK/€ 24.350 -0,10%

CZK/$ 22.998 -0,61%

CZK/£ 28.284 -0,36%

CZK/CHF 24.612 -0,68%

Text: Jan Traxler

09. 01. 2012

8 komentářů

Přichází další hospodářská recese?

 


 

Jedním z poměrně spolehlivých ukazatelů, které předem indikují stav ekonomiky, dříve než dojde na fakta, je index PMI, tzv. index nákupních manažerů ve výrobní sféře. Jeho hodnota se kalkuluje z pěti komponent – objem výroby, objem nových objednávek, stav zásob na skladu, rychlost dodavatelů a úroveň zaměstnanosti.

Index nabývá hodnot od 0 do 100 a v podstatě nám říká, kolik procent manažerů reportovalo lepší situaci oproti předchozímu měsíci. Hodnota 50 znamená, že stejný počet firem hodnotí situaci kladně a stejný záporně. Hodnota 100 znamená, že všichni hodnotí situaci kladně, hodnota 0 naopak záporně.

Jinými slovy, když hodnota indexu PMI klesne pod 50, znamená to, že klesá produkce. Proto je index PMI poměrně spolehlivým ukazatelem, v jaké fázi se nachází ekonomika, zda v konjunktuře, nebo v recesi. Když se index PMI delší dobu pohybuje pod hodnotou 50, ekonomika zpravidla vstupuje do recese.

Tabulka 1: Hodnoty indexu nákupních manažerů ve výrobní sféře

 

PMI prosinec 2011

Indikace

PMI listopad 2011

Německo

48,4

Recese

47,9

Francie

48,9

Recese

47,3

Velká Británie

49,6

Recese

47,6

Řecko

42,0

Recese

40,9

Itálie

44,3

Recese

44,0

Španělsko

43,7

Recese

43,8

Irsko

48,6

Recese

48,5

Polsko

48,8

Recese

49,5

Česká republika

49,2

Recese

48,6

USA

53,2

Růst

52,7

Japonsko

50,2

Růst

49,1

Austrálie

50,2

Růst

47,8

Brazílie

49,1

Recese

48,7

Rusko

51,6

Růst

52,6

Indie

54,2

Růst

51,0

Čína

50,3

Růst

49,0

Taiwan

47,1

Recese

43,9

Korea

46,6

Recese

47,1

PMI globální

50,4

Růst

49,6

Zdroj: FINEZ Investment Management, Markit

Výrobní sféra napříč celou Evropou je již několikátý měsíc v kontrakci (ve fázi poklesu). V prosinci sice hodnota indexu PMI mírně stoupla, ale stále se drží pod úrovní 50 bodů. Objem produkce v Evropě tedy nadále klesá, ale klesá pomalejším tempem než v listopadu. Nejhorší zůstává situace v Řecku, Španělsku a Itálii, ovšem pokles produkce je patrný i v Německu nebo Velké Británii.

Naproti tomu USA druhým měsícem v řadě překvapily nad očekávání pozitivními daty o zaměstnanosti i produkci. Hodnota indexu PMI ve výrobní sféře stoupla v prosinci na 53,2 z listopadových 52,7. Americká výrobní sféra tedy koncem roku dokonce přidala na tempu růstu. Od toho se odvíjí i očekávání vyššího HDP za čtvrté čtvrtletí ve srovnání s druhým a třetím čtvrtletím roku 2011.

Zejména díky USA se globální PMI v prosinci dostal nad úroveň 50 bodů, jinými slovy objem světové produkce v prosinci mírně stoupl. K růstu přispěly drobnou měrou také Japonsko, Austrálie, Čína, Rusko a Indie.

Graf 1: Vývoj indexu nákupních manažerů ve výrobní sféře ve světě

2012-01-07-prichazi-recese-graf-vyrobni-pmi-svet Zdroj: FINEZ Investment Management, Plexus Asset Management, Markit

Česká republika kopíruje vývoj v Německu. Ačkoliv hodnota indexu PMI v prosinci lehce stoupla ze 48,6 na 49,2, již druhým měsícem výroba klesá (hodnota pod 50). Vše nasvědčuje tomu, že evropská ekonomika upadá do recese a stáhne s sebou i Českou republiku.

Graf 2: Vývoj indexu nákupních manažerů ve výrobní sféře v ČR

2012-01-07-prichazi-recese-graf-vyrobni-pmi-cr

Zdroj: FINEZ Investment Management, HSBC, Markit

Pouze v USA se momentálně daří výrobě, v ostatních regionech se motory zadrhávají. Tomu mimochodem odpovídá i vývoj akcií v roce 2011, kdy americký trh jako jeden z mála neskončil v mínusu.

Evropská ekonomika pomalu ale jistě upadá do recese a s ní i ČR. Podobný vývoj možná brzy nabere i ČínaJaponskem a Austrálií. Hospodářská recese však neznamená konec světa, jen bude zase trochu těžší sehnat práci. Některé výrobní firmy budou mít méně zakázek a nezbude jim nic jiného než propouštět.

Autor je ředitel FINEZ Investment Management

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Co by asi řekl Alois Rašín?

Bankéři z japonské Nomury předpovídají české měně finanční krizi. Své tvrzení dokládají erudovanými statistickými a ekonomickými podklady a úvahami. Na obranu koruny přispěchal houf neméně erudovaných českých ekonomů a tvrzení Nomury popírají. Co by k tomu asi řekl Alois Rašín, kdyby měl tu možnost?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Václav

  13 ledna, 2012

  Recese je zdravý a normální úkaz a možná, že je recese v každé zemi každý rok. První kvartál roste výroba +1%. Druhý kvartál roste výroba +1%. Třetí kvartál klesne výroba –1% a hned je tady zlá recese. Žurnalisti se v tom vyžívají. A rádoby gurus se vytahují, že to předvídali. Čtvrtý kvartál roste výroba +1%. Ta zlá recese je pryč. Proroci krachu a krize jsou zklamaní, že ta zlá recese s poklesem výroby o jedno procento trvala jen 3 měsíce.

  Odpovědět

 • Spekulant

  13 ledna, 2012

  nezklamal, je jeste porad dobrej cas na nakup VEOLIE? Nebo pockame na $60?

  Odpovědět

 • Harry

  14 ledna, 2012

  Václave, aby bylo možné mluvit o recesi, musí HDP (tedy nejen výroba) klesat aspoň během 2 po sobě jdoucích čtvrtletí. Ale jinak rozumím komentáři – v čechách se nadužívá termín krize a investicniweb.cz bych nechal zavřít pro šíření poplašných zpráv…

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  14 ledna, 2012

  Recese bude, ale jako vedlejší produkt geopolitického boje o moc. Ten bude klíčový pro další vývoj.

  Nově se formující osa Berlín-Moskva-Peking může stávající situaci postavit na hlavu.

  Odpovědět

 • Honza Čermák

  15 ledna, 2012

  „Time is friend of great business, but time is enemy of lousy business.“ … řekl jednou pan Buffett. No a to platí i o recesi :-). Nevím, jestli nastane recese. Nevím, jak dlouho bude trvat. Vlastně ani nevím, co to přesně recese je. Ale věřte, že recese jednou skončí. A když skončí, dobré společnosti na tom budou dobře. No a ty špatné … ty už možná budou mít úplně jiné akcionáře :-). Pokud můžete koupit dobrou společnost za dobrou cenu, udělejte to. Že nevíte, co je to dobrá společnost a dobrá cena? Tipy bohužel nedávám…..
  Pěkný den, Honza.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  17 ledna, 2012

  Nikdy jsem nebyl fanda agregátních ukazatelů (snad z výjimkou analýzy peněžní zásoby a její propojeností s bankovnictvím).

  Jaký smysl má v dnešní době počítat HDP, když kapitál je globální a zisky putují do celého světa? A zajímá vůbec někoho HDP a nějaká recese X%? Nezajímá, protože každý se zajímá o to, jak se povede jemu/jeho firmě/zaměstna­vateli apod. A makroukazatel není determinantou takového očekávání. On je následkem té situace.

  Proto říkám zabývejme se primárně konkrétními odvětvími a ještě lépe konkrétními firmami. Na makro se vykašleme. Z toho se nic nedovíme.

  Odpovědět

 • Honza Čermák

  18 ledna, 2012

  jop, sounds like a plan :-). S tím souhlasím. Ne, že by makro nebylo důležité. Ono fakt je. Ale je hodně obtížné/nemožné to úspěšně předpovídat.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  18 ledna, 2012

  Makroukazatele jsou zpožděné oproti mikroekonomice, protože nejdřív musel ta mikrodata někdo posbírat, pak sečíst…

  V mikroprocesech má minimální vliv to, co spočítá Český statistický úřad, pokud se to opravdu velmi výrazně neliší od toho, co lidé očekávali, že spočítá.

  Odpovědět