CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

Text: Daniel Kuchta

07. 01. 2009

0 komentářů

Překvapení na rok 2009: Která jsou pravděpodobnější?

 


 

Byron Wien (který předtím působil dlouhou dobu ve společnosti Morgan Stanley) publikuje svá překvapení již 24 let, není však jediným „expertem“ na podobné předpovědi. V posledních letech se na přelomu roku těchto „překvapení“ vyrojí stále větší množství. Někdy to vypadá, že autoři nazvou své předpovědi překvapeními, přitom ale vůbec překvapivě nepůsobí, a když se pak náhodou vyplní, prezentují je jako výsledky seriózních analýz.

Ať už jsou ale tyto predikce provokativní, rozporuplné, seriózní, nebo prostě míněné s určitou mírou nadsázky, jsou vždy zajímavé a je dobré poznat poněkud jiný pohled na nejbližší budoucnost. Jak tedy vidí vývoj na trzích v příštích letech pan Byron Wien a jeho následovníci?

Pokusíme se konfrontovat předpovědi pana Wiena s podobnými predikcemi Douga Kasse z magazínu The Street, který se Wienem inspiroval, a také Edwarda Harrisona za magazínu Credit Writedowns, který kromě svých valstních predikcí přidal komentáře i k Wienovým překvapením.

1, „Index Standard and Poor’s 500 poroste na hodnotu 1 200 bodů (v současnosti je kolem 930 bodů). V očekávání zotavení ekonomiky USA ve druhé polovině roku 2009 se trh dostane ze skleslé nálady a bude se dařit i hedge fondům a podílovým fondům. Nálada se změní z „jmění se ztratilo“ na „jmění se ještě dá vydělat“. Kvalitní firemní dluhopisy, půjčky s vysokou finanční pákou a hypotéky budou opět v kurzu.

Podle Kasse vyrostou akciové trhy v první polovině roku o přibližně 20 %, především díky akciím navázaným na sektor bydlení. Silný růst by mohly zaznamenat také přeprodané akcie v sektoru maloobchodu a financí. Podle Harrisona naopak trhy klesnou o dalších deset procent.

2, „Cena zlata poroste na úroveň 1 200 dolarů za unci. Velké nákupy investorů ze středního východu a celosvětové rozčarování v případě papírových měn vyžene cenu drahých kovů nahoru. V časech nejistoty investoři požadují něco reálného, na co se mohou spolehnout.

REKLAMA

Podle Kasse naopak cena zlata nedosáhne hranici 1 000 dolarů a spíše klesne k pěti stovkám za unci. Zlaté akcie podle něj zaznamenají nejhorší výkonnost ze všech sektorů. Podle Harrisona nebude pohyb cen u zlata nijak výrazný a zůstane někdo kolem 850 dolarů za unci.

3, „Cena ropy se vrátí na hodnotu 80 dolarů za barel. Nižší než očekávaná produkce a rostoucí poptávka z Asie vytvoří velkou nerovnováhu mezi poptávkou a nabídkou. Ostatní komodity také porostou, některé pak dokonce na dvojnásobek minimálních hodnot z roku 2008. Zemní plyn se bude obchodovat za 9 dolarů za tisíc kubických stop (v současnosti se plyn prodává ze ceny kolem 6 dolarů, jedna kubická stopa je 0,0283168 m3).

Podle Kasse cena ropy na začátku roku vyletí vzhůru, v průběhu roku se ale bude pohybovat v rozpětí kolem 25 až 55 dolarů za barel. Podle Harrisonacena nejdříve klesne k dolní hranici, aby pak stoupla k 55 dolarům na konci roku.

4, „Nízké úroky u státních pokladničních poukázek společně s obrovským zadlužováním pošle dolar do vážného downtrendu. Zahraniční investoři začnou být znepokojeni tím, že tlak na tisknutí nových peněz nikdy neskončí. Japonský jen vzroste na 75 USD/JPY a euro na 1,65 EUR/USD.

Podle Kasse naopak dolar porazí všechny měny díky tomu, že USA se opět stanou vedoucí světovou ekonomickou mocností. Harrison vidí situaci podobně jako Wien, ale jen vidí na hodnotě 80 USD/JPY a euro na 1,55 EUR/USD.

REKLAMA

5, „Výnosy desetiletých státních dluhopisů vystoupají na 4 %. Později, když se začnou ukazovat známky zotavování ekonomiky, ekonomové a investoři změní náladu z obav z deflace na starosti s inflací. Za touto změnou budou stát slabý dolar, rychlý růst poptávky po penězích a rekordní úroveň deficitu (více než bilion dolarů).

Podle Kasse bublina na trhu se státními dluhopisy splaskne a na konci roku budou jejich výnosy na úrovni 3,5 %. Důvodem je nezájem ze strany stále pomalejších zahraničních ekonomik a Číny. Podle Harrisona se bublina bude na všeobecné překvapení zvětšovat a výnosy na konci roku budou kolem 1,75 %.

6, „Růst Číny překoná 7 % a její akciový trh se vzpamatuje. Světové velmoci ocení čínskou autoritářskou vládu za její citlivou stimulační politiku a efektivní řízení v těžkých časech. Čínští spotřebitelé začnou více utrácet a méně šetřit a právě tato změna stojí za nečekaně silnou ekonomikou.

Kass to vidí opět úplně jinak. Růst Číny klesne k nule, nezaměstnanost rychle poroste. Podobně tak podle Harrisona, podle něhož sice Čína vynaloží množství prostředků na zotavení ekonomiky, ale to nebude stačit a růst HDP klesne ke dvoum procentům. Oba vidí problém v sociálních nejistotách této země.

7, „Klesající daňové výnosy z finančního sektoru způsobí, že státu New York, a později i dalším státům, bude hrozit bankrot. Centrální banka je nucená zasáhnout a poskytnout nezanedbatelnou pomoc. New York Post volá: „Kdy konečně skončí pomocná opatření?

REKLAMA

Podobnou situaci očekává také Harrison, ale jako první se podle něj položí Kalifornie, slabé jsou podle něj také Arizona, Nevada a Florida. Obama podle něj určitě zakročí a slíbí pomoc, aby uklidnil liberály a držitele komunálních dluhopisů. Podobně vidí situaci také Kass, který očekává problémy na úrovni států i měst, díky čemuž výnosy komunálních dluhopisů půjdou nahoru.

8, „Sektor bydlení se přiblíží ke svému dnu dříve než se předpokládá a ceny domů se stabilizují po 15% poklesu od konce roku 2008. Obamův stimulační program se ukáže jako efektivní a pomalé obnovení růstu začne ještě před koncem roku. Růst HDP ve třetím a čtvrtém kvartálu se bude nést ve znamení pozitivních čísel.

I Harrison očekává po poklesu cen návrat k růstu a snižování popčtu nesplacených hypoték. Také Kass očekává brzké uzdravení sektoru bydlení díky bezprecedentním opatřením prezidenta Obamy ve formě daňových úlev a podpor jak kupujícím, tak i zprostředkovatelům bydlení a hypoték. Růst a zotavení očekává také v oblasti komerčních nemovitostí, a to jak díky nízkým úrokům, tak i zvýšené aktivitě bank při půjčování peněz.

9, „Míra úspor v USA nakonec nedosáhne tří procent, jak se očekávalo. Koncepce spořivosti se z americké kultury, zdá se, vytratila. Vrchol nejistoty na trhu práce a negativní růst vedl k nárůstu úspor na začátku roku, ale spotřeba opět nabere na síle, když ekonomický růst začne ve druhé polovině roku dosahovat pozitivních čísel, což nakonec povede k nejlepším vánočním svátkům vůbec.

Harrison spíše věří v růst úspor a neočekává, že by se koncem roky měly snížit. Kass o úsporách nemluví, ale očekává růst na straně investic do fondů, zejména pasivně řízených a indexových. Naopak nevěří, že by se mohly zotavit hedge fondy, které v uplynulém roce utrpěly velké ztráty.

10, „Citujíc starosti o křehkou iráckou demokraticky zvolenou vládu a nebezpečí ze strany Talibanem kontrolovaného Afghánistánu, Barack Obama nejprve zpomalí svůj plán na stažení vojsk, a pak významně zvýší počet vojáků v oblasti. Ve svém projevu pak uvede, že hrozba terorismu nutí Spojené státy udržet silnou vojenskou sílu v této strategické oblasti.

Podle Harrisona je velká chyba, že Obama vidí Afghánistán jako primární cíl boje proto terorismu. Určitě podle něj dojde ke zvýšení počtu vojsk v Afghánistánu, ale z Iráku je stahovat nebude.

Kromě těchto předpovědí se u zmiňovaných dvou autorů objevují i jiná témata, která nemusí souviset s finančními trhy a která jsou z velké části braná spíše s nadsázkou. Podle Kasse dojde k dohodě mezi výrobci automobilů a odbory, což může mít pozitivní dopad na automobilový průmysl, a také dojde k dalšímu oživení v oblasti fúzí a akvizic. Překvapivě zní také možnost odvolání šéfa SECu Christophera Coxe a dosazení Jeffreyho Sonnenfelda, profesora z univerzity v Yale. Později dokonce dojde ke zrušení SECu.

Kass rovněž očekává bankroty některých sportovních klubů, problémy některých tradičních tištěných médií, nebo krach stanice Fox Business Network. Internet se podle něj stane novou taktickou zbraní nové doby. Nejvíce však pobaví zpráva o tom, že díky podvodům Bernarda Madoffa přišla ruská mafie a kolumbijské drogové kartely o více než 2 miliardy dolarů. Vyhrůžky a ohrožování života Madoffa a jeho rodiny pak bude stát za zhoršením vztahů mezi USA a Ruskem.

Z uvedeného vyplývá, že spoléhat se na jakékoli cizí předpovědi nedává velmi smysl. Samotní autoři očekávají úspěšnost kolem 50 % a spíše tyto predikce berou jako návod na zamyšlení, resp. jiný než všeobecný pohled na situaci. I tak je ale často výrazná rozdílnost názorů zarážející.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *