Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Předdůchod – ta správná volba?

Řada lidí v předdůchodovém věku má dlouhodobé potíže se získáním nové práce. A to i v Praze, kde je nezaměstnanost nejnižší z celé republiky. Je v této situaci předdůchod řešením?

V první řadě je třeba si uvědomit, že nutnou podmínkou k čerpání předdůchodu je, že jste si spořili do penzijního fondu (nově doplňkové penzijní spoření) tedy do tzv. III. pilíře, protože předdůchod nedostáváte od státu, ale vyčerpáváte si svoje vlastní peníze. A kolik tam musíte mít naspořeno?

Vaše prostředky musí pokrýt minimálně 30 % průměrné mzdy v ČR na každý měsíc, ve kterém budete předdůchod čerpat. Dobrou zprávou je, že tam můžete peníze vložit jednorázově před čerpáním předdůchodu (ale musíte je samozřejmě mít). Touto cestou se vyhnete snížení řádného starobního důchodu, které by vás čekalo v případě předčasného důchodu.

Předdůchod můžete čerpat maximálně 5 let před nárokem na řádný starobní důchod.

ALE:

U žen funguje předdůchod jinak. V případě předdůchodu se ženám nezapočítává počet vychovaných dětí, ale výpočet vychází z muže stejného data narození.

Zjednodušený příklad: žena narozená v roce 1958, která vychovala 2 děti, má nárok na starobní důchod ve svých 61 letech, tedy v roce 2019. Předdůchod může čerpat 5 let před řádným starobním důchodem, tudíž by mohla do předdůchodu odejít v roce 2014. A to je právě velký omyl. Nemohla, protože předdůchod se počítá podle stejně narozeného muže. A muž narozený v roce 1958 má nárok na řádný starobní důchod ve svých 63 let (+10 měsíců), tedy v roce 2021, a do předdůchodu může nejdříve v roce 2016. Zpátky k naší ženě. Ta se tedy do předdůchodu dostane až od roku 2016 (jako muž), do řádného starobního důchodu půjde v roce 2019 (jako žena se 2 dětmi) a předdůchod tedy může čerpat pouze 3 roky.

No nevím, jestli to byl od našich zákonodárců cíl, nebo omyl, ale musíme se s tím vyrovnat.

U předdůchodů ale nezapomínejme ještě na další zásadní problém. A tím je fakt, že si v předdůchodu spotřebováváte peníze, které jste si spořili na přilepšení k řádnému důchodu, a tam vám pak budou chybět.

Takže závěr: S předdůchody pozor, není to tak jednoznačná výhra!

Autorka je finanční poradkyní Stone & belter.

Uvažujete o předdůchodu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

9 komentářů: “Předdůchod – ta správná volba?”

 1. Ministr financí napsal:

  Tady je to správné řešení důchodu…
  http://www.re­volucnimarketin­g.cz/40

  • yowie napsal:

   přesně tak! Jak správně zajistit pana Černotu na důchod? Najít pár blbců… :-)

   • Ministr financí napsal:

    Prudce inteligentní názor.

    • yowie napsal:

     Nesouhlasíte se mnou? Ok, proč ne. Tak mi tedy prosím vysvětlete, co je inteligentního na tom, lákat lidi do MLMka, kde je produktem série videí (která nám jistě zázračně změní život) za 10 000,–? Navíc Vy sám nevíte, co obsahem těchto videí je, ale už to tu nabízíte jako zajištění na důchod.

     Váhám, jestli využít tuto jedinečnou příležitost, nebo si nechat vyložit karty od Jolandy. Zatím nejsem rozhodnut, obojí mi přijde asi stejně inteligentní řešení důchodu :-)

  • Milan napsal:

   Jeví se mi to jako nějaká revoluční černota od pana Černoty!

 2. piha napsal:

  Ví vůbec někdo z vás, kolik lidí je v systému, kteří mají naspořeno aspoň povinných 200k, aby mohli do předdůchodu odejít ? Z 5 mio je jich jen sotva 50 tis…to je úlet celého zprzněného systému penzijního připojištění…

 3. Milan napsal:

  To co udělala minulá vláda byl opravdu jeden velký paskvil!
  Zajímalo by mne, proč bylo umožněno odejít do Předdůchodu jen určité vyhraněné části občanů?
  Od 1.1.2013 vstoupil v platnost zákon kterým se mění zákon č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření, a další související zákony. Mimo jiné stanovuje dodržet spořící dobu 60 měsíců v penzijních fondech pro odchod do Předdůchodu.
  Hlavní problém, proč do Předdůchodu může odejít jen nepatrná část populace vidím mimo jiné i v tom, že málokdo spořil do penzijního fondu, protože v roce 2008 (kdy nastala povinnost 60 měsíců spoření pro ročník 1955), nebyly známy podmínky pro předdůchody!!! Byly tak znevýhodněny určité ročníky, které při ztrátě zaměstnání skončili na Úřadu práce. Lidé mají naspořeno, ale na jiných zdrojích, než v penzijních fondech.
  Mělo by nastat doplnění zákona tak, aby znevýhodněné ročníky, měly možnost vstoupit do Předdůchodu bez povinnosti spořit 60 měsíců do penzijního fondu předem, ale stačilo by jimi naspořené peníze jednorázově vložit do Účastnického fondu doplňkového penzijního spoření i v roce 2013.
  Z Úřadu práce by tak odešla část občanů do Předdůchodu.

  • Helena Leštinová Nedvědová napsal:

   Ano, odchod do předdůchodu má Vámi uvedené 2 podmínky.
   Jestli to byl záměr našich zákonodárců (to není věcí pouze vlády, ale i parlamentu a senátu, kteří zákony schvalují) nebo chyba je těžko říct. Možná bylo záměrem, aby lidé neuzavírali doplňkové penzijní spoření pouze s cílem odejít do předdůchodu, ale aby obyvatelstvo myslelo na svůj důchod skutečně včas. A to je velký problém většiny českého národa. To se musíme teprve naučit. Nicméně čím blíže k důchodu člověk je, tím méně možností a prostoru má a musí se chovat o to zodpovědněji.

   Ve svém článku jsem chtěla upozornit na odlišné podmínky pro muže a pro ženy, protože tam mě skutečně nenapadá žádný důvod (kromě omylu), proč to naši zákonodárci takto nastavili.

 4. CERTIFIKACNI.cz napsal:

  Předdůchod lze čerpat i po nároku na řádný starobní důchod a celkově déle než 5 let. Omezení 5 let před důchodem se týká pouze nároku na výhody vzniklé pobíráním předdůchodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.