Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Pražská burza: Kupte si pojišťovnu

Na pražskou burzu míří nový titul. Již od počátku února rozšíří řady SPADových akcií první pojišťovna a třetí finanční instituce – Vienna Insurance Group. Je novinka atraktivní?

VIG na pražskou burzu
Vienna Insurance Group je pojišťovna, která je v České republice zastoupena pojišťovnami Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna. Na pražskou burzu vstupuje v duálním listingu, přičemž nejsou emitovány nové akcie. Manažerem vstupu je Česká spořitelna, která navíc připravila pro své klienty akci, v níž mohou nakoupit akcie VIG za poplatek ve výši 1 Kč.

Na pražské burze jsou kótovány zatím dva tituly finančních institucí – Erste Bank a Komerční banka. Vienna Insurance Group tak bude třetí společností z finančního sektoru a jedinou pojišťovnou. Na burze byla dříve obchodována Česká pojišťovna, která byla ale na podzim roku 2005 stažena z obchodování.

Rozhodnutí o zařazení akcií Vienna Insurance Group bude učiněno do 28. ledna a obchodování s novým titulem by mělo začít 5. února 2008. Akcie VIG by měly být 25. března též zařazeny do indexu PX.

Za kolik?
Akcie VIG v posledním roce nezaznamenaly přílišné úspěchy. V listopadu loňského roku poklesly na nejnižší roční úroveň ve výši cca 45 EUR, což oproti lednovým přibližně 56 EUR znamená výrazný propad na rostoucím trhu. Zlom nastal v samém závěru roku, kdy se kurz během několika týdnů přehoupl přes lednové úrovně k hranici 58 EUR. Nedávné výprodeje je ale poslaly ke dnu – na včerejší úrovně mírně nad 48 EUR.

Graf 1: Roční vývoj cen akcií VIG

Zdroj: Internetová prezentace VIG

Dlouhodobější pohled – konkrétně desetiletý – je již perspektivnější. Akcie se dlouhodobě držely na úrovni kolem 15 EUR a v několika posledních letech významně vzrostly.

Graf 2: Desetiletý vývoj cen akcií VIG

Zdroj: Internetová prezentace VIG

Dividendy
Vienna Insurance Group investuje především do zemí střední a východní Evropy. Tyto země vidí jako perspektivní a rychle se rozvíjející. K rychlému rozvoji je ale zapotřebí kapitál. Proto zisky pojišťoven ze skupiny VIG působících na trzích CEE zůstávají v zemi původu a nejsou vypláceny na dividendách ani přerozdělovány do centrály.

Dividendy ovšem společnost přesto vyplácí. VIG působí i v Rakousku a Německu, a právě z těchto zemí se zisky přerozdělují mezi akcionáře. A dividendy rostou. V roce 2005 činily 0,66 EUR na akcii, v roce 2006 již 0,82 EUR na akcii a v letošním roce chce představenstvo dividendu ještě zvýšit.

Graf 3: Vývoj vyplacené dividendy

Zdroj: Internetová prezentace VIG

Ekonomické ukazatele
Akcie se nekupují na základě minulého vývoje cen ani na základě výše dividendy. Důležité jsou především ekonomické ukazatele společnosti, k níž majetková práva akcionář kupuje. Společnost Vienna Insurance Group má zastoupení v mnoha zemích Evropy, v některých (mimo jiné i v České republice) působí s více pojišťovnami pod různými značkami.


Obrázek 1: Zastoupení VIG v Evropě

Zdroj: VIG

Kromě pojišťoven působí i v jiných oborech. V České republice si pořídila kupříkladu majoritní podíl v mělnické nemocnici. Ale zpět k pojištění, které je hlavním oborem podnikání VIG.

Předepsané pojistné v roce 2007 dosáhlo 7,17029 mld. EUR v Rakousku (převážná část – 3,84619 mld. EUR) a ve střední a východní Evropě. Dynamičtější růst zaznamenává region CEE, kde předepsané pojistné vzrostlo o 33,2 %, zatímco v Rakousku pouze o 7,6 %. Významnějším oborem je neživotní pojištění, u něhož předepsané pojistné přesáhlo 4 mld. EUR, ovšem obě oblasti pojištění rostou přibližně stejným tempem – v průměru o 17,2 %.

Pojišťovny tvoří poměrně velké rezervy, které umisťují na kapitálovém trhu. VIG má přibližně 65 % uloženo v dluhopisech, což v dnešní době volatilních a spíše klesajících akcií je pozitivní. Akciová složka tvoří cca 10 % portfolia, nemovitosti 12 %.

Graf 4: Umístění kapitálu VIG

Zdroj: VIG

O co jde ale nejvíce, je zisk. Ten za uplynulý rok vzrostl o více než 35 % na 435 mil. EUR. A plány jsou i nadále ambiciózní. Pro letošní rok má společnost naplánovaný zisk ve výši 530 mil. EUR před zdaněním a do roku 2010 chce dosáhnout zisku 770 mil. EUR.

Aktuální P/E ratio (poměr ceny akcie k zisku na akcii) dosahuje hodnoty 15,525, ROE (návratnost kapitálu) je na úrovni 12,383 a tržní kapitalizace přesahuje 5,118 mld. EUR.

Standard & Poor´s hodnotí společnost ratingem A+ se stabilním výhledem.

Trochu „techniky“
Užití technické analýzy v dnešní době signalizuje nákup téměř u libovolných akcií. Akcie VIG se blíží technické podpoře také. Spodní hranice Bollinger Bands byla protnuta a lze očekávat nákupní signál podle tohoto indikátoru jejím opětovným protnutím každým dnem. Obdobně RSI (Relative Strength Index) poklesl pod úroveň 30 a nákupním signálem bude opětovné pokoření této úrovně.

Graf 5: Technická analýza VIG

Zdroj:
Bloomberg

Závěrem
Nové akcie na pražské burze mohou být vítaným oživením. Na druhou stranu nedávno uvedené tituly (zejména společnosti AAA Auto) nepřinesly investorům příliš radosti. To ostatně ani již dlouhodobě zavedené „stabilní“ akcie. Výprodeje na světových trzích jsou znát.

Je otázkou, zda je právě nyní vhodná doba na uvedení nového titulu. Kdyby se jednalo o primární emisi, pak by se dalo říci, že pravděpodobně nikoli – a zřejmě by uvedení na nový trh bylo odloženo. Nyní, po několikadesetiprocentních poklesech ovšem mohou být přilákáni investoři, pro něž byly akcie na pražské burze před Vánoci drahé. A v rámci nakupování se jim i pojišťovací akcie může dostat do zorného pole.

5 komentářů: “Pražská burza: Kupte si pojišťovnu”

 1. Anonym napsal:

  Nevíte někdo, kde bych našel více informací o tom, že Spořitelna to nabídí svým klientům za 1 Kč?

  „Česká spořitelna, která navíc připravila pro své klienty akci, v níž mohou nakoupit akcie VIG za poplatek ve výši 1 Kč

  • mm napsal:

   Česká spořitelna to bude prodávat za poplatek 1 kČ, ale to je poplatek za obchod. Cena akcie bude tržní ;o)

 2. Jan Traxler napsal:

  No lepsi dobu pro IPO si tedy vybrat nemohli. Ale to se mi samozrejme lehce rika, kdyz termin je dany davno dopredu. V tomhle je mi VIG lito.

  • Michal Kára napsal:

   To neni IPO, to je jen dualni listing.

   Naopak IPO chysta VISA a to ve velmi velkem objemu (10 miliard dolaru), tak uvidime, coz toho bude…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.