CZK/€ 25.375 -0,26%

CZK/$ 23.368 -0,07%

CZK/£ 30.067 -0,13%

CZK/CHF 26.446 -0,64%

Text: Jaroslav Kokeš

02. 12. 2013

2 komentáře

Povinné ručení zdraží. Kvůli Občanskému zákoníku

 


 

Změny v povinném ručení, které nás čekají s novým Občanským zákoníkem, komentoval Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven: „Nejvýznamnější změny projeví v oblasti náhrady újmy na zdraví, kde u nároků vytrpěných bolestí a ztížení společenského uplatnění bude od 1. 1. 2014 zrušena vyhláška upravující výši náhrad. Pojišťovna pak při určení výše odškodnění přihlédne k situaci poškozeného. U jednorázového odškodnění pozůstalých dojde účinností nového Občanského zákoníku ke zrušení fixních částek, které po úmrtí člověka obdrží jeho blízcí. Ve výjimečných případech bude moci jednorázové odškodnění uplatňovat i daleko širší okruh osob, pokud prokáže, že úmrtí určité osoby pociťují jako osobní neštěstí.“

Nový Občanský zákoník

Komplikace oproti současnému stavu přinese Občanský zákoník v oddíle, který řeší náhradu škody. Konkrétně v § 2951 až 2971.

V důvodové zprávě se k navržené úpravě uvádí, že stanovení náhrady škody formou tabulky nevyjadřuje vždy zcela spravedlivě skutečnou újmu, která vznikla smrtí nebo vážným zraněním blízké osoby. Je to nepochybně správná úvaha. Občanský zákoník ale nijak soudcům nebrání, aby ve své praxi nějakou tabulky, klíč nebo vzorec pro zjednodušení i pro sladění jednotlivých rozsudků používali.

I v náhradě majetkové újmy dojde ke změnám. Již nebude vždy stačit obvyklá cena v době poškození, ale má se vzít v úvahu, co musí poškozený vynaložit k obnovení nebo nahrazení funkce poškozené věci. Náhrada tak může převýšit obvyklou cenu, a to až o třetinu.

Zásadní změnu, která může do celého systému náhrady škod vznést pořádný chaos, jsou možné důsledky znění § 2958 a 2959.

§ 2958

„Při ublížení na zdraví odčiní škůdce újmu poškozeného peněžitou náhradou, vyvažující plně vytrpěné bolesti a další nemajetkové újmy; vznikla-li poškozením zdraví překážka lepší budoucnosti poškozeného, nahradí mu škůdce i ztížení společenského uplatnění. Nelze-li výši náhrady takto určit, stanoví se podle zásad slušnosti.“

§ 2959

Při usmrcení nebo zvlášť závažném ublížení na zdraví odčiní škůdce duševní útrapy manželu, rodiči, dítěti nebo jiné osobě blízké peněžitou náhradou vyvažující plně jejich utrpení. Nelze-li výši náhrady takto určit, stanoví se podle zásad slušnosti.“

Náhradu duševních útrap tak může požadovat téměř kdokoliv, kdo se s poškozeným znal. Proč by ne kumpán z hospody, pardon jiný blízký přítel, kterému od následků utrpení peníze uleví?

§ 2951 až 2971 se týkají náhrad škody obecně, nikoliv jen po autonehodě. Proto se v nich řeší i náhrady při poranění zvířete, které nebudou limitovány obvyklou cenou zvířete. Budou moci dosáhnout nákladů, které by vynaložil každý rozumný chovatel. Navíc se může uplatnit pravidlo zvláštní obliby. Jistě nic nebude bránit tomu, aby podobné požadavky byly vzneseny i v rámci likvidace následků autonehody, pokud při něm došlo k poranění domácího mazlíčka.

Příslušné paragrafy jsou neúměrně naplněny pojmy, jako je „zásada slušnosti, rozumný chovatel, zvláštní obliba, jiná osoba blízká“. Jejich výklad bude nepochybně znamenat velkou zátěž pro soudy. Reálně hrozí, že se celý proces náhrady škody zpomalí, protože jednotlivé případy budou individuální.

Každou neshodu poškozeného s pojišťovnou budou muset rozhodovat soudy. Do toho všeho ještě vstoupí nároky na odškodnění duševních útrap rodiny a dokonce blízkých osob těžce zraněného poškozeného.

Nová legislativa ovlivní pojistné u povinného ručení i přímo, nejen případně zvýšenými náhradami škod. S Občanským zákoníkem souvisejí také nové paušální úhrady zásahu hasičů, a odvody do Fondu zábrany škod. Za zásah hasičů se bude platit nezanedbatelná částka. Každá započatá hodina zásahu stojí 5 600 Kč. Celkově by měly pojišťovny zaplatit o 200 mil. Kč ročně více. O tuto částku se zvýší náklady pojišťoven. O dalších 600 mil. Kč ročně se zvýší náklady pojišťoven odvodem do Fondu zábrany škod. Jde přitom o 3 % pojistného. Z těchto peněz má jít 60 % hasičům, 15 % do integrovaného záchranného systému a 15 % na prevenci škod.

Tip: Jaká rizika hrozí nejvíc? Autonehoda to rozhodně není…

Že půjde s největší pravděpodobností o velký zásah je zřejmé z následujících dat: Počet registrovaných vozidel je 7,5 milionu. Nepojištěných je celkem 600 tisíc, ale 130 tisíc z tohoto množství by jich mělo být stále v provozu. Průměrné pojistné činí 2 800 Kč, průměrná škoda je 49 000 Kč.

Doposud lze děkovat jen konkurenčním soubojům pojišťoven, že je u nás relativně nízké pojistné. Obávám se, že nový Občanský zákoník svými důsledky povede časem k jeho zvýšení.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

Na co se připojistit před cestou na dovolenou?

Součástí každé dovolené v zahraničí by mělo být kvalitní cestovní pojištění. Jednou z jeho nejdůležitějších součástí je kvalitní krytí léčebných výloh, které se vztahuje na úrazy a náhlá onemocnění. Kromě toho je dobré zvážit situace, pro které se vyplatí sjednání různých připojištění. Týká se to například cest do […]

Text: Redakce

03. 06. 2024

Rizika nového spoření DIP: Pozor na šmejdy, varují experti

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) představuje od prvního ledna nový způsob zajištění na penzi. Rozšiřuje tak okruh možností spoření na stáří o produkty bankovního a investičního typu. Stát tedy nově umožňuje čerpat daňovou podporu celkem na čtyři produkty. Ke stávajícímu penzijnímu připojištění a životnímu pojištění přibyl DIP a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Martin

    9 prosince, 2013

    to už přeháníte, ne? Běžte strašit do pole.

    Odpovědět

  • tony

    12 prosince, 2013

    I mně už přišlo oznámení, ve kterém po mně chtěli větší částku jak po minulý rok. Proto jsem smlouvu vypovědel a uzavřel novou. Levnější ručení jsem si našel přes srovnávač http://www.povinneru­ceni.biz/srov­nani a ušetřil jsem jěšte třeninu z ceny, jakou jsem měl doposud. Měl jsem to udělat už dávno.

    Odpovědět