CZK/€ 24.700 +0,12%

CZK/$ 23.043 -0,10%

CZK/£ 29.102 +0,34%

CZK/CHF 24.087 +0,40%

Text: Jan Majer

24. 01. 2008

14 komentářů

Potřebujete dva miliony?

 


 

Do penzijních fondů si lidé spoří v průměru kolem čtyř stovek měsíčně. Kromě toho investují třeba do fondů, využívají stavební spoření. Tyto úspory ale často "padnou" na jiné potřeby po pár letech investování. Kolik by měl člověk pravidleně investovat, jestliže mu do penze chybí dvacet let a chce mít na konci k dispozici dva miliony?
Začněme tou nejjednodušší úvahou – pokud si budu dvacet let odkládat 400 korun měsíčně do produktu, který mi v průměru ponese 4% ročně, dostávám se k částce 146.000. Abych se dostal na dva miliony, musel bych do téhož produktu pravidelně dávat 5.500. Pokud jsem ochoten vzhledem k dlouhému horizontu akceptovat kolísání hodnoty mých úspor a vyberu si dynamičtější produkt, který mi může přinést např. 9 % ročně, stačila by mi pravidelná částka 3.300 korun.

Pro tak vysoké zhodnocení je ale potřeba investovat převážně do akciových fondů, a toho se lidé bojí.
Je to pochopitelné. Nevědí, co bude za dvacet nebo třicet let, a nechtějí, aby jejich celoživotní úspory, na kterých budou v důchodu více či méně závislí, třeba během posledních dvou let ztratily větší část hodnoty. To by se v případě investice do akcií mohlo stát. Samozřejmě, to je správná úvaha. Na našem trhu však jsou již i investiční produkty, které toto dilema řeší – tzv. programy životního cyklu. S tím, jak se mění situace klienta – stárne, zkracuje se jeho investiční horizont, zvyšuje se podíl sledovaných úspor na jeho celkovém majetku – se mění i jeho investice. Jednoduše řečeno, postupně se přesouvá z rizikovějších akciových instrumentů do málo rizikových, tedy do dluhopisů a peněžního trhu.

Pokud si ale v závěru programu snižuji rizikovost, musí mi nutně klesat i výnos. A nižší výnos znamená, že pro dosažení stejné částky na konci programu musím pravidelně investovat více.
Samozřejmě, na ty dva miliony se pak po dvaceti letech mohu dostat s částkou řekněme 4.200 korun měsíčně.

To je ale pro celou řadu lidí částka, kterou si nemohou ze svého platu dovolit investovat. Rozhodně ne s platem průměrným nebo nižším.
Pro mnoho lidí je také dva miliony obrovská suma peněz, a tak nechápou, proč by měli do důchodu takovou částkou disponovat. Reklama nám přece říká, že když bude mít dnes třicetiletý klient do důchodu milion, bude mít šťastné stáří. To je bohužel nesmysl. Růst příjmů, růst životní úrovně, inflace nebo pokles reálné hodnoty jedné koruny či eura jsou realitou, kterou musíme do plánování zahrnovat. I když všechny ty výpočty jsou hodně na vodě, protože žádné z těch opravdu důležitých čísel neznáme dopředu přesně.

Budou za dvacet let ty dva miliony stačit?
Záleží na tom, co znamená "stačit”. Pokud si takovouto částku za dvacet let konzervativně uložíte a postupně ji budete čerpat po dobu dalších dvaceti let, bude vám to stačit zhruba na 30% úroveň v porovnání s příjmy v budoucnu. Za těch dvacet let půjdou do důchodu dnešní petačtyřicátníci. Stát jim bude určitě vyplácet určitou nezanedbatelnou rentu bez ohledu na to, zda a jakým způsobem proběhne penzijní reforma. Relativně k průměrné mzdě na tom se dvěma miliony úspor a penzí od státu nejspíš budeme lépe, než jsou na tom dnešní důchodci.

REKLAMA

Takže investovat 4200 korun měsíčně, abychom měli dva miliony… Na tyhle propočty jsou lidé už alergičtí. Kde na to mají vzít?
Náš výpočet přece ovlivňuje fakt, že průměrný příjem neustále roste. Faktický dopad je ten, že mohu začít s částkou nižší a postupně ji zvyšovat tak, abych si neustále odkládal zhruba stejný podíl svého příjmu. Vezmeme-li toto v úvahu, dostaneme výsledek okolo 15 % – 20 % čistého příjmu. Z průměrného platu je to 2.500 až 3.000 korun měsíčně. Na skoro každé rodné číslo dnes máme stavebko, tzn. že lidé si dnes odkládají takovéto nebo i vyšší částky. Jde jen o to, a to se vracíme k začátku našeho rozhovoru, aby tyto úspory nepadly po pár letech na dovolenou nebo novou televizi, ale byly účelně využity.

Publikováno v týdeníku Reflex č. 47/2006

Vstoupit do diskuze 14 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Jiri Feres

  24 listopadu, 2006

  Zajimave a navic je to sympatak!

  Odpovědět

 • Lad

  25 listopadu, 2006

  :-)) Neboji se pan Feres , ze mu prispevek vymazou jako neprofesionalni blabol :-))
  Ja ukladam mesicne 1200 euro na akcie a v dubnu 2010 chci za polovinu tech akcii koupit velky byt a z 2. poloviny tech akcii ziskavati asi 3% netto dividendy jako jediny prijem , zadny duchod a zadnou podporu , tak nevim jestli bude muj jediny prijem jen z dividend jen 300 euro mesicne nebo vic.

  Odpovědět

 • Jan Majer

  25 listopadu, 2006

  Jak jste došel k tomu přesnému termínu duben 2010? Čekáte korekci na trhu nemovitostí? Kolikátého dubna? Tipuju, že prvního:-)

  Odpovědět

 • Lad

  25 listopadu, 2006

  ? Je pan Jan Majer majitelem teto webstranky , nebo hlavni korespondent ?
  .
  V dubnu 2010 cekam dalsi velky krach zapadoevropskych a US akcii.
  Taky podle statistiky poslednich 110 let v prumerne dekade zacina pocatkem 0. roku vetsinou vzdy velky 2,5 lety krach akcii a konci koncem 2. roku dekady.
  Taky dukladne popisuje kniha : Der Jahrhundert Boom – Harry S. Dent – The Next Great Bubble Boom: How to Profit from the Greatest Boom in History: 2006-2010
  Tedy bude nejlepsi koncem 2009 a pocatkem 2010 vsechny akcie prodat , nechat si jen ty , co jsou potreba , kdyz zije clovek jen z dividend.
  No a ja chci ziti od dubna 2010 z dividend z britskych a americkych dividend a bude-li jich malo , jen par stovek euro mesicne , bylo by dobre , aby mne nejaky akciovy fond dalkove online zamestnal treba jako poradce , protoze budu bydlet ve Spanelsku.

  Odpovědět

 • richard kučera

  25 listopadu, 2006

  Tak jsem se zase zasmál :). Doufám, že to bude Richard číst a bude na duben 2010 připraven :))

  Odpovědět

 • Lad

  25 listopadu, 2006

  A má ten Richard vubec akcie západní Evropy a USA ? Vždyt´ se tady zabýváte jen pojištěními a spořeními !

  Odpovědět

 • Jan Bartoš

  26 listopadu, 2006

  Můj skromný tip je, že preferuje jistotu a má své úspory garantované v důchodovce od kapitolu:-)

  PARDON!

  Odpovědět

 • Richard Siuda, Conseq

  26 listopadu, 2006

  Jasně, a ještě něco mám v zajištěném fondu 🙂 Beru ten smajlík za Vaší první větou jako důkaz vtipu, takže se samozřejmě není za co omlouvat (tedy pokud jste se neomlouval důchodovce od kapitolu).

  Odpovědět

 • Richard Siuda, Conseq

  26 listopadu, 2006

  Pro Láďu: Co se týče spoření a pojištění, o tom sice v článku něco na úvod trochu padlo, celé to ale bylo naopak o tom, že by lidé měli jít více právě do dynamičtějších investic. A jelikož ne každý začíná na 1.000 EUR a ne každý chce mít své peníze pouze v 15 akciích, alternativou jsou podílové fondy – a bavíme se hlavně o akciích.
  Americké i Evropské akcie mám, ale mnohem více než Vy sázím na diverzifikaci, takže v posledních letech mi mnohem větší radost dělali akcie japonska, střední a východní evropy, asie a latinské ameriky.
  A k té Vaší poznámce o tom, že budete ležet ve Španělsku na pláži a budou Vás šíleně platit jako externího poradce přes portfolio management… opravdu legrační představa 🙂 No snad Vám ponesou dost ty dividendy.

  Odpovědět

 • Jiri Feres

  29 listopadu, 2006

  A za neprofesionalni pokladate muj nazor ohledne zajimave alternativy investovani nebo poznamku o Richardovi, ktera byla samozrejme myslena jako vtip????
  Ohledne Vasi strategie preji hodne stesti, ale priznejme si, ze Marku Mobiusu beha po teto planete veeeeelmi malo….

  Odpovědět

 • Luboš Krajíček

  26 listopadu, 2006

  Prima článek Richarde, jen tak dál!!!!!

  Odpovědět

 • Jan Majer

  26 listopadu, 2006

  Čtenáře potěším, k publikování na ICZ je připraven další článek Richarda Siudy, tentokrát o zajištěných fondech.

  Odpovědět

 • Luboš

  2 prosince, 2006

  Pane Suido!
  držím Vám palce (…musím…máme – já i mí klienti – 0u Vás ve fondech peníze a ne málo, tak Vás beru za slovo…)
  Ne vážně, ta osvěta dneska stojí za… nemůžu říct, že by se mi úplně snadno odpovídalo na otázku důvěryhodnosti Consequ… (většinou ale nakonec úspěšně) Ale lidi většinou moc podílovým fondům nevěří, poradci radši nabídnou investiční pojištění…(..je to „pojištění“ – bezpečněji to zní a je za to vyšší provize…) Máte ještě co dělat…. a ne zrovna mediální reklamou…
  Taky by bylo vhodné něco navíc dělat pro poradce… konkrétně:… Pioneer nás připravuje na certifikaci u ČNB, SFM pro nás dělá investiční semináře, vysvětluje odchylky ve výkonnosti, zákoutí investiční politiky, prostě se snaží (bodejť ne, teprve teď konečně začínají dělat i investice v Kč…)
  Jenže my (alespoň co vím) nejvíce investujeme klientům přes Conseq… co takhle pro nás taky dělat nějakou výše uvedenou vzdělávací akci…. nechávám Vám to k úvaze…

  Odpovědět

 • Richard Siuda, Conseq Investment Management

  4 prosince, 2006

  Věřím, že se na takové akci někdy potkáme. Uspořádali jsme již několik takovýchto akcí – s náměstkem Prouzou o penzijní reformě, několikrát jsme se věnovali pouze otázce přijetí eura a s tím související pojetí měnového rizika, letos na jaře měl náš hlavní portfolio manažer Jan Vedral super přednášku (myslím na třech akcích) o „populárních investicích“ (emerging markets, komodity), jejich prudkém růstu v uplynulém období a nutnosti diverzifikace (shodou okolností dostala jeho slova pár týdnů nato ještě větší váhu, když v květnu došlo na pořádnou korekci). Letos v létě jsme pro 150 účastníků uspořádali v pražském kongresovém centru dokonce přednášku Marka Mobia (Franklin Templeton), jednoho z nejlepších portfolio manažerů na světě vůbec. Myslím, že těmto vzdělávacím akcím věnujeme hodně, ale budu se snažit, aby byla častější a dostala se tak k širšímu plénu. Co se týče školení k certifikaci ČNB – je v přípravě. Moc díky za podporu (a smlouvy 🙂

  Odpovědět