CZK/€ 23.570 -0,36%

CZK/$ 22.049 +0,30%

CZK/£ 27.305 -0,84%

CZK/CHF 24.223 -0,09%

Text: Jan Dvořák

11. 09. 2015

0 komentářů

Poroste hodnota vašich akcií?

 


 

Začneme příkladem. To, že za 12 dolarů koupíme akcii, která má hodnotu 15 dolarů, je fajn. Ale co když hodnota akcie klesne na 8 dolarů? Samozřejmě pokles hodnoty bude doprovázen také poklesem ceny. Pokud by cena akcie klesla třeba na 10 dolarů, je lepší ji hned prodat, než čekat na to, až se cena akcie dostane zpět na naši nákupní cenu. To bychom se také nemuseli nikdy dočkat.

Proto je vhodné sledovat předpokládaný budoucí vývoj hodnoty akcie v čase. V ideálním případě bychom použili trojrozměrný graf. V rámci zjednodušení se spokojíme se zjednodušením:

CenaHodnotaRust

Představte si situaci, kdy dva investoři v roce Jedna zvažují nákup tří různých akcií. Ať už investor nakoupil za jakoukoliv cenu, čím vyššího růst jím nakoupená společnost dosahuje, tím lepší je jeho výsledek.

Proto relativně drahý nákup velmi růstové společnosti nemusí být horší, než by byl levný nákup stagnující společnosti.

REKLAMA

Nejlepších výsledků pochopitelně dosahujeme levným nákupem rostoucí společnosti. Nejméně nás potěší drahý nákup stagnující společnosti – tomu se můžeme vyhnout fundamentální analýzou.

Co dalšího nám může pomoci k dobrému nákupu? Často se vyplatí sledovat ty správné lidi. Například Carla Icahna. Nemám na mysli jeho otevřený dopis vedení společnosti Apple v polovině letošního května, ale jeho prvotní nákup akcií společnosti Apple ze srpna loňského roku za 98 dolarů za akcii. Ty se aktuálně obchodují kolem 112 USD, tedy se 14% ziskem.

Autor je provozovatelem webu Proinvestory.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bitcoin ignoruje dohodu o dluhovém stropu

Cena bitcoinu měla minulý týden klesající tendenci a v porovnání s předchozím týdnem klesla přibližně o 5 %, protože investoři nadále vyčkávají na makroekonomický vývoj. Trh s kryptoměnami na úspěch v otázce dluhového stropu v USA nijak výrazně nereagoval, což naznačuje, že investoři se soustředí spíše na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023

Václav Skoblík: Masivní rozvoj obnovitelných zdrojů v EU snížení cen pro spotřebitele nepomůže

Evropská komise navrhla reformu uspořádání trhu s elektřinou v Evropské unii (EU). Cílem je podle oficiálního vyjádření urychlit nárůst obnovitelných zdrojů energie. Dále postupně ukončit využívání zemního plynu a snížit závislost výdajů spotřebitelů na kolísavých cenách fosilních paliv. Tyto kroky mají vést k lepší ochraně spotřebitele před budoucím prudkým […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *