Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Pojistné podvody jsou stále rafinovanější

Pojištění 16.01.2007 | 12:19 10 Komentářů

Kam až může vést touha po výplatě pojistné částky na příkladech ukazuje MAREK ZEMAN ze společnosti Winterthur.

V roce 2006 nahlásili klienti Winterthur pojišťovny 1405 pojistných událostí, o rok dříve jich bylo o 8 % více – 1529.

„Jedním z důležitých důvodů tohoto poklesu je snížení počtu podvodných nároků. Nepoctivci si stále více uvědomují, že mohou být odhaleni a proto od svého jednání upouští,“ říká Marek Zeman, ředitel PR a komunikace společnosti Winterthur.

„Tak, jak roste naše schopnost podvodné jednání odhalovat, roste také jeho složitost. Podvody jsou často připravovány profesionálně organizovanými skupinami,“ vysvětluje.

Nejvíce výskytů podvodného jednání eviduje Winterthur pojišťovna na severní Moravě, v jižních Čechách, na Rakovnicku, Podbořansku a v Praze.

Odhalování pojistných podvodů ovlivňuje celkové pojistné plnění pojišťovny, které pojistní matematici poté musí zahrnovat do svých kalkulací cen pojistek a parametrů produktů.

Pokud se pojišťovně podaří podvod odhalit a zabrání neoprávněné výplatě, chrání tím především drtivou většinu svých poctivých zákazníků.

Klienti, kteří si svoje poranění přikrášlili či si zcela vymysleli, jsou podle slov Marka Zemana ve vymáhání pojistného plnění velmi aktivní.

„Často kontaktují přímo likvidátory nebo jejich nadřízené, někdy se dokonce obracejí přímo na vedení společnosti,“ doplňuje.

„Pokud v průběhu likvidace naznačíme klientovi, že jsme zjistili podezřelé skutečnosti, většinou přestane komunikovat a svým ošetřujícím lékařům zakáže zasílat zdravotnickou dokumentaci.“


Kam až může vést touha po výplatě pojistné částky, ukazuje následující případ. Klient si způsobil úraz – při sekání dříví si usekl dva články na dvou prstech ruky. Stalo se tak asi měsíc po počátku pojištění, ve kterém si sjednal vysokou pojistnou částku na trvalé následky.

Pojistné uhradil až skoro měsíc po úrazu, nárok na pojistné plnění tím tedy nevznikl. Odborníci Winterthur pojišťovny navíc zjistili, že se ve stejné době pojistil u dalších čtyř pojistitelů, opět na vysoké pojistné částky. Malíček u druhé ruky si usekl již před několika lety, opět po krátké době trvání pojištění.

Jiný klient nahlásil závažný úraz krční páteře a hlavy po pádu ze stromu. Jeho praktický lékař vyplnil škodní hlášení, ve které diagnózu potvrdil.

Z následujícího šetření ale vyplynulo, že klient podstoupil následující den plastickou operaci – v předoperačním vyšetření však žádné úrazové poškození nenahlásil. Žádost pojišťovny o další podklady ke svému zranění odmítl.

Jiný případ se týkal údajného vykloubení ramenního kloubu při pádu na lyžích. Tyto skutečnosti opět potvrdil praktický lékař.

Z vyžádané dokumentace však žádný úraz nevyplýval – rameno vyskakuje samo při různých pohybech, jde o takzvané degenerativní změny. Při cíleném dotazu na předchozí poškození ramenního kloubu lékař sdělil, že zdravotnická dokumentace se ztratila.

10 komentářů: “Pojistné podvody jsou stále rafinovanější”

 1. Jarmila napsal:

  A což teprve takový pojistný podvod, ve kterém věřitelé pojistili dlužníka životní pojistkou na vysokou částku, sami v ní figurovali jako obmyšlené osoby a asi po roce dotyčného pána zavraždili. Stalo se asi před pěti léty, tuším v severních Čechách. Pojišťovně se zdály některé okolnosti podezřelé, začalo vyšetřování a pánové místo výplaty peněz dostali slušivé pruhované oblečky za vraždu. Při vyšetřování vyšlo najevo, že podobných akcí mají na svědoví povícero. Proti tomu je vlastnoručně useklý malíček k smíchu.

 2. Danny Ocean napsal:

  Vim take o lidech, kteri pres internet prodavaji treba rohovku, ledvinu ze sveho tela. A duvod? Koupe domu ci splaceni dluhu……… Chteji cca 100.000 liber. Proste tela muzeme prodat jako celek ci soucastky, pujcit, pojistit zakonne (zdravotne) ci havarijne (urazove), nebo je po smrti odlozit na vrakoviste (hrbitov). Je to stejne jako s auty. Nekdo ma telo jako sportak, nekdo jako nakladak. Neci tela funguji na vegetarianstvi (bio nafta), nektera funguji na maso (benzin). Telo je proste jen prostredek. My nejsme tela.

 3. ja napsal:

  Ta radost kdyz si leta platite pojistku a pak vykloubite rameno a pojistovna usoudi, ze ramena lidem vyskakuji bezne a tak vam nic neda:-)

 4. Adam Holý napsal:

  Nevěřím tomu, že lidé jsou schopni kvůli penězům se zmrzačit 🙁

  • Pavel Hanzl napsal:

   Lidé jsou schopni daleko zrůdnějších věcí. Schválně hádejte, proč pojišťovny celého světa nechtějí děti do 15 let pojišťovat na riziko smrti z jakéhokoliv důvodu.

   • Adam Holý napsal:

    Nevím, snad jen, že by se jich rodiče hned po porodu zbavovali?

    • Fejtek napsal:

     Vy budete, pane Holý, asi velmi hodný člověk 🙂 To potěší…

     • Adam Holý napsal:

      Kdo ví, třeba i jo 🙂 Každopádně by mě zajímal i Váš názor a rád bych si na to udělal obrázek, když jsem odpověděl špatně .-)

      • zinfo napsal:

       Co se týká poškozování a ublížení, jsou lidé schopní opravdu zrůdností a sebepoškozování je mi z toho nejsympatičtější. Nevím, zda Vám závidět nebo Vás litovat, že jste se sakovými případy nesetkal. A v kolika případech podvodů figurují finanční poradci…..:)

  • Michal napsal:

   Nevěříte? Ale věřte…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.