Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Podílové fondy bez vstupního poplatku? Je to možné, ale…

Investice do podílových fondů je spojena s řadou poplatků. Již při vstupu zaplatí investor vstupní poplatek. Následují poplatky správcovské a v některých případech i poplatek výstupní při zpeněžení investice. Nyní je možné vstupnímu poplatku se vyhnout. Má to ale háček.

Vstupní poplatek při investici do podílových fondů v prvé řadě závisí na typu podílového fondu. U konzervativních fondů bývá nižší, a čím vyšší výnosový potenciál investice má, tím vyšší bývá i vstupní poplatek. U fondů peněžního trhu se pohybuje v řádu desetin procenta a občas se vyskytne i možnost investice bez poplatku, u dluhopisových se nejčastěji pohybuje kolem 3 % z investované částky a u akciových fondů dosahuje nejčastěji 5 %.

Vstupní poplatek při dlouhodobější investici není příliš významný. Při investici na 5 let u dynamické investici znamená snížení výnosu přibližně o 1 % ročně. Přesto je ale často bariérou pro drobné investory. „Proč bychom měli platit za něco, co nám ani nemusí vydělat?“ Nyní ale již nemusí.

S možností nákupu podílových fondů bez vstupních poplatků přišla již před časem AXA. Ta ale trestá nedodržení minimálního investičního horizontu výstupním poplatkem, který nezaplacený vstupní poplatek kompenzuje.

Tabulka 1: Příklad výstupního poplatku AXA

Rok investice

AXA CEE Akciový fond

AXA Selection Opportunities

AXA CEE Dluhopisový fond

akciový fond

balancovaný fond

dluhopisový fond

1. rok

5%

5%

3%

2. rok

4%

4%

2%

3. rok

3%

3%

1%

4. rok

2%

2%

0%

5. rok

1%

1%

0%

6. a další rok

0%

0%

0%

Zdroj: AXA

Nově přichází s možností nákupu podílových fondů bez poplatku ING Bank. Ovšem ani v tomto případě to není zcela bez komplikací. Tou v tomto případě nejsou výstupní poplatky, ale šířka nabídky fondů bez poplatků.

ING Bank nově nabízí klientům uzavřít smlouvu o investici do podílových fondů přímo přes internetové bankovnictví. Tím se ale klient dostane pouze k nabídce tří podílových fondů. Výhodou ale je, že za ně nezaplatí žádné vstupní ani výstupní poplatky. Klient si vyplní investiční dotazník a banka mu doporučí jeden ze tří fondů podle jeho rizikového profilu a předpokládané doby investice.

Tabulka 2: Nabízené fondy bez vstupního poplatku v ING Investice

Fond

Rizikovost

Standardní vstupní poplatek

Správcovský poplatek

Fidelity Fond světových dluhopisů s vysokým výnosem

4 ze 7

5,25%*

1,77%

Fidelity Fond světových dividend

5 ze 7

5,25%*

1,93%

ING IM Fond světových akcií

6 ze 7

5,00%*

2,16%

* Vstupní poplatek není při investici v rámci ING Investice účtován

Zdroj: ING Bank

Vstupnímu poplatku u podílových fondů se investor zpravidla nevyhne. V rámci placeného investičního poradenství sice někteří investiční poradci poskytují slevy na poplatku či ho jiným způsobem refundují, ovšem v tomto případě investor zaplatí za poradenství.

Je-li doporučení investičního poradce dobré a má-li vlastní přidanou hodnotu, může být u vyšších investovaných částek takový postup i ekonomicky výhodný. V jiných případech je z finančního pohledu jedno, zda investor předem zaplatí za poradenství, nebo zda zaplatí vstupní poplatek. Vždy se jedná o náklad předcházející vlastní investici.

Možnost prodeje podílových fondů bez vstupního poplatku a bez rizika platby výstupního poplatku zvažovala svého času mBank. Ta ze svého záměru v Česku odstoupila a provozuje svůj „fond house“ v sousedním Polsku. Široká nabídka podílových fondů bez vstupního poplatku tak v České republice dosud není. Nelze ale vyloučit, že se současné třífondové portfolio ING Bank rozroste. Ovšem nikoli v dohledné době.

„Ukázalo se, že pro mnohé představuje největší bariéru při zvažování prvního kroku do světa investic neschopnost rozhodnout se a vybrat správný podílový fond. Náš koncept ING Investice proto stojí na kvantitativně omezeném výběru, nikoliv však na úkor kvality,“ uvádí Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR. Po úvodním provozu ING Investice a jeho vyhodnocení nevyloučil rozšíření nabídky produktů.

ING Bank v současnosti nabízí dvě možnosti investic do podílových fondů. První a již delší dobu dostupná je možnosti investic do přibližně 50 fondů z dílny ING Investment Management po uzavření smlouvy s finančním zprostředkovatelem. Poté může klient nakupovat fondy i přes internet v internetovém bankovnictví – ovšem se vstupním poplatkem. Nyní v rámci ING Investice může klient, který dosud přes ING Bank fondy nenakupuje, uzavřít smlouvu přes internet a dostane se k nové nabídce tří fondů – bez vstupního poplatku.

Pokud současný klient ING Bank již fondy nakupuje, ale se vstupním poplatkem, může zažádat o změnu. Nebude ale moci nakupovat zároveň z původní nabídky podílových fondů a zároveň z nových fondů bez vstupního poplatku. Vždy se bude muset rozhodnout pro jednu z nabízených variant.

Investujete do podílových fondů?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

20 komentářů: “Podílové fondy bez vstupního poplatku? Je to možné, ale…”

 1. Jiří napsal:

  Anketa není úplná. Někteří investují bez vstupního poplatku a nemusejí dodržet investiční lhůtu. Bohužel o této možnosti už nikdo, nikde nepíše.

 2. Radek napsal:

  Dobrý den,
  Několikrát jsem narazil na správcovský, nebo manažerský poplatek třeba 1%p.a., který se vypočítává z „průměrné denní hodnoty portfolia“ . nikdo mi však nebyl schopný věrohodně vysvětlit, co to vlastně je a jak tento základ určit. poradíte? díky!

  • jednadva napsal:

   Průměrná denní hodnota portfolia fondu = průměrná denní hodnota fondového majetku.

   Pokud by byl dnes fondový majetek 3 mld., zítra 3,001 mld. a pozítří 3,002 mld., tak by průměrná denní hodnota fondového majetku byla 3,001 mld.

 3. chk napsal:

  Zedníci, kuchaři, truhláři a Zámečníci předvádí neznalost. Investiční jelita v praxi. Zmiňované fondy v článku jsou totiž v dlouhém horizontu nákladnější než ty s poplatkem.

  • Mirek napsal:

   Já jsem taky jelito. Poučte mě, prosím. Proč jsou dražší? Mají velký správcovský poplatek?

   • chk napsal:

    Jo, přesně tak. Což je pro kuchaře a zedníka z OVB, Partners nebo Fincentra blbý. Protože nedostane poplatek za nákup, ale ING dostane podíl z ročního fee. Zkrátka přijde klient, ING na tom vydělá…

 4. Karásek napsal:

  POkud někdo musí mít fond, pak musí koupit ETF na DAX a ETF na Dow Jones na Xetra s poplatkem 9 euro a žádným jiným poplatkem.

  • Mirek napsal:

   Na nákup jednotlivých investičních titulů si moc lidí netroufne a ETF není moc hodné pro pravidelnou investici.
   Pro tento případ je podílový fond dobrý způsob investice, řekl bych.

   • jednadva napsal:

    2. Ad podílový fond v. ETF: záleží na poplatcích a investičním horizontu. Pro malé částky cca do 5 000 Kč jsou vhodné indexové fondy Amundi. (Disclaimer: Nejsem prodejce fondů ani finanční poradce.) Pro vyšší částky ETF.

    • jednadva napsal:

     Ještě doplním – jde o pravidelnou měsíční investici po dobu 30 let.

     • jednadva napsal:

      A ještě jedno doplnění – srovnávám EUNL (iShares; TER 0,2 %; vstup i výstup vždy 6 eur) a Amundi Index Equity North America (TER 0,38 %; vstup 3 %, výstup 0 %).

  • jednadva napsal:

   1. Proč platit 9 eur za obchod, když český Lynx účtuje 6 eur (5 dolarů)?

 5. Jiří napsal:

  Je pravda, že v MLM firmách to mají většinou neumožněno.

 6. Jiří napsal:

  Vstupní poplatek snad nastavuje poradce, jestli tuto možnost fond, nebo poradce nenabízí, pak doporučuji hledat jak jiného poradce, tak i investici. Nic nového pod sluncem. Běžně se klientům vstupní poplatky snižují, nebo dokonce odpouští.

  • Jiří napsal:

   Je pravda, že v MLM firmách to mají většinou neumožněno.

   • Pavel napsal:

    Co to je za blábol, to mi chcete říci, že to mají poradci v mlm zakázáno?

    • Jiří napsal:

     Netvrdím, že všechny MLM firmy to tak mají. Ale i ty firmy, které to tak nemají, bohužel tuto možnost klientům nedávají. nebo znáte nějaký případ, kdy zprostředkovatel, který se honil za kariérou někomu odpustil vstupní poplatky?

  • ono napsal:

   Ano, když se vzdate provize. Toto je vy chytroline o fondech, které vyplatí provizi a neučtují si vstupak, ale to není případ Ing a mBank, takové fondy má jen AXA a Partners IS.

   • Jiří napsal:

    A proč ne? Klientům se většinou neudělají jenom investice, ale další produkty, které jsou dobře finančně hodnocené. Když klient investici odkloní dříve, není trestaný jako např. u AXA. Takže raději vyberu fond kde nemusím platit žádné vstupní poplatky a nezavazuji se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.