Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Pero mi může být ukradené

Českou republikou zmítá vládní krize. Korupční aféry představitelů vládnoucích stran se objevují jak houby po jaderném spadu. Penzijní reforma je kritizována ze všech stran jako kompromisní paskvil. Přesto všemu vévodí jediná zpráva: Václav Klaus ukradl pero.

Média, politici a občané. Tři propojené nádoby toku informací. Média přinášejí občanům o politicích zprávy… které chtějí občané slyšet (číst a vidět). Musí se přizpůsobit jejich vkusu a chuti. Jinak ztratí sledovanost. Bez diváků, posluchačů a čtenářů médium přestává být médiem – a stane se přinejlepším zaprášeným archivem (pro občany) nezajímavých informací.

Chutě lidí jsou … odpovídající kvalitě naší politické reprezentace. Nejčtenějším deníkem je Blesk, nejsledovanější televizí Nova a aktuální hitovkou zpráva o krádeži přímo před televizními obrazovkami. Z vládní krize jsou ještě částečně pod stínem chilského pera sledované korupční aféry a dohady mezi politiky a zcela stranou zůstává kupříkladu budoucnost penzí či zdravotnictví.

Zdá se ale, že se jedná o obecný jev. Návštěva Chile českým prezidentem překročila české hranice a neočekávaně se dostala na titulní stránky evropských deníků. Kdo by to byl před jeho odjezdem řekl. V lepším případě by se zpráva o návštěvě dostala na zadní stranu politické rubriky a v jediném odstavci by říkala: "Prezident přijel, viděl, podepsal." Stručný dovětek "a ukradl" během jediného týdne na Youtube.com vyhnal sledovanost záznamu z krádeže nad 2,5 milionu.

Pero mi může být ukradené. Jako novináři mi zbývá po každé tiskové konferenci nové. (Pravda, žádné z nich není protokolární chilské.) Politici všech barev si více či méně legálním způsobem dopomohli k mnohem větším "perům". Sice zpravidla bez asistence televizních kamer, zato s mnohem větším dopadem na státní rozpočet.

Pero Václava Klause ovšem strhává pozornost od skutečně závažných otázek dotýkajících se budoucnosti všech občanů této země.

  • Budou předčasné volby, po kterých volá opozice sledující příležitost vytěžit několik per z rostoucí vládní krize?
  • Nebo se podaří koalici překonat personální a resortní neslučitelné požadavky?
  • Podaří se po více než patnácti letech říznout zásadnějším způsobem do penzijní reformy?
  • Definuje ministerstvo zdravotnictví standard zdravotní péče, aby politici nemohli balamutit lidi, že zdravotnictví nic nestojí?
  • Podaří se zkrotit stamiliardové deficity státního rozpočtu?

V Česku se problémy řeší nejčastěji s humorem. Prezidentovo pero již plní i humoristické stránky. Lze vyvinout i spiklenecké teorie. Nebyla krádež jen zinscenovaná, aby záměrně odpoutala pozornost od … a nyní si doplňte, co považujete za nejvíce hodné odvedení pozornosti. Já chilské pero naopak využil k přitažení pozornosti k otázkám, které považuji za mnohem zásadnější.

Budou předčasné volby?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.