CZK/€ 25.340 -0,08%

CZK/$ 23.267 -0,42%

CZK/£ 30.156 +0,23%

CZK/CHF 26.005 -0,04%

Text: Petr Zámečník

16. 04. 2011

0 komentářů

Pero mi může být ukradené

 


 

Média, politici a občané. Tři propojené nádoby toku informací. Média přinášejí občanům o politicích zprávy… které chtějí občané slyšet (číst a vidět). Musí se přizpůsobit jejich vkusu a chuti. Jinak ztratí sledovanost. Bez diváků, posluchačů a čtenářů médium přestává být médiem – a stane se přinejlepším zaprášeným archivem (pro občany) nezajímavých informací.

Chutě lidí jsou … odpovídající kvalitě naší politické reprezentace. Nejčtenějším deníkem je Blesk, nejsledovanější televizí Nova a aktuální hitovkou zpráva o krádeži přímo před televizními obrazovkami. Z vládní krize jsou ještě částečně pod stínem chilského pera sledované korupční aféry a dohady mezi politiky a zcela stranou zůstává kupříkladu budoucnost penzí či zdravotnictví.

Zdá se ale, že se jedná o obecný jev. Návštěva Chile českým prezidentem překročila české hranice a neočekávaně se dostala na titulní stránky evropských deníků. Kdo by to byl před jeho odjezdem řekl. V lepším případě by se zpráva o návštěvě dostala na zadní stranu politické rubriky a v jediném odstavci by říkala: "Prezident přijel, viděl, podepsal." Stručný dovětek "a ukradl" během jediného týdne na Youtube.com vyhnal sledovanost záznamu z krádeže nad 2,5 milionu.

Pero mi může být ukradené. Jako novináři mi zbývá po každé tiskové konferenci nové. (Pravda, žádné z nich není protokolární chilské.) Politici všech barev si více či méně legálním způsobem dopomohli k mnohem větším "perům". Sice zpravidla bez asistence televizních kamer, zato s mnohem větším dopadem na státní rozpočet.

Pero Václava Klause ovšem strhává pozornost od skutečně závažných otázek dotýkajících se budoucnosti všech občanů této země.

REKLAMA

  • Budou předčasné volby, po kterých volá opozice sledující příležitost vytěžit několik per z rostoucí vládní krize?
  • Nebo se podaří koalici překonat personální a resortní neslučitelné požadavky?
  • Podaří se po více než patnácti letech říznout zásadnějším způsobem do penzijní reformy?
  • Definuje ministerstvo zdravotnictví standard zdravotní péče, aby politici nemohli balamutit lidi, že zdravotnictví nic nestojí?
  • Podaří se zkrotit stamiliardové deficity státního rozpočtu?

V Česku se problémy řeší nejčastěji s humorem. Prezidentovo pero již plní i humoristické stránky. Lze vyvinout i spiklenecké teorie. Nebyla krádež jen zinscenovaná, aby záměrně odpoutala pozornost od … a nyní si doplňte, co považujete za nejvíce hodné odvedení pozornosti. Já chilské pero naopak využil k přitažení pozornosti k otázkám, které považuji za mnohem zásadnější.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *