CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

Text: Milan Vodička

21. 05. 2021

6 komentářů

Pauer: Kryptoměny jsou jen velmi malou, i když nejviditelnější částí obrovského technologického pokroku

 

Foto: EDF Technology

Kryptoměny již nějaký čas hýbou finančním světem. Obrovský růst a zisky střídají prudké poklesy a ztráty. Jde o módní výstřelek nebo naopak finanční budoucnost? Proč do nich investovat a jaké jsou s nimi spojené mýty? Na to jsme se zeptali Igora Pauera, experta na Krypto, Blockchain a E-Commerce, CEO a spolumajitel EDF Technology.

Loading 

Aktuálně jsme svědky výrazného propadu cen hlavních kryptoměn. Nadešel jejich soumrak?

Za poslední rok jsme se dostali při Bitcoinu z cenových hladin 3700 dolarů na úrovně 65000 dolarů, což znamená více než 1700% zhodnocení. Při mnoha altcoinech ještě mnohem více. Vzniklo silné FOMO (fear of missing out – obava ze ztracené příležitosti), podpořené institucionálními investicemi, a proto byla korekce jen otázkou času. V minulosti jsme byli zvyklí ještě na podstatně větší volatilitu.

Na druhé straně je zdravá korekce nezbytným předpokladem dalšího růstu. V dohledné době očekávám v mainstreamových médiích šíření katastrofických zpráv a strašení retailových investorů „koncem“ Bitcoinu a kryptoměn vůbec. Takových „konců“ ze strany médií jsme si už zažili cca 300 a Bitcon tu stále je. Některá média už však ne.

Měnou zločinců nejsou kryptoměny ale dolar

Kryptoměny nemají žádné podkladové aktivum, jejich hodnota klidně může spadnout na nulu. Je to podle vás reálné?

Jedná se o klasickou otázku ve vztahu ke kryptoměnám. Obsahuje v podstatě zásadní nepochopení kryptoměn. Kryptoměny jsou v první řadě technologie a nikoli „aktivum“ (asset). Důsledkem jejich rozšíření bude změna / posun paradigma – vnímání hodnot. Kryptoměn je velmi mnoho, obvykle se uvádí počet vyšší než 9000, přičemž množství z nich, více než 5000, je již „mrtvých“, resp. zaniklo.

REKLAMA

Nepochybně jich mnoho ještě zanikne, takže hodnota těchto zaniknutých kryptoměn na nulu nepochybně spadne. Naproti tomu kryptoměny, které mají za sebou silný fundament, jako „use case“ (způsob použití), vyspělé technologie, vývojářský tým, správné tokenomics (ekonomie kryptoměny), tady nepochybně zůstanou.

Řadu lidí odrazuje jejich pověst – měny zločinců a rovněž absence jakékoli regulativy.

To musím vyvrátit. Jednoznačně nejčastější používanou měnou kriminálníků je americký dolar. Ano, jako u každé jiné měny, se asi může část kryptoměn nepochybně na tyto účely využívat, avšak, podle on-chain analýz se jedná o zanedbatelné procento a podstatně nižší než při klasických fiat měnách.

Absolutní většina centralizovaných krypto-burz už spadá pod velmi striktní regulaci, a to jak finanční instituce, tak i z pohledu AML/KYC. Absence regulace je tedy v současné době už jen mýtus. Regulace se navíc rapidně a rychle zpřísňuje. Otázkou je, zda je centralizovaná regulace plusem anebo mínusem.

Krptoměnovou horečku posilovala chamtivost

Dnes je situace asi jiná než při vzniku kryptoměn, kdy je kupovali zejména lidé stavící se proti zaběhnutému systému. V současné době v podstatě nastala jakási kryptoměnová horečka?

Ano, současnou kryptoměnovou horečku primárně posiluje chamtivost lidí. Na rozdíl od roku 2017, když byla kryptoměnová horečka poháněná chamtivostí malých investorů (retailu), letošní růst hodnoty celého kryptoměnového trhu je poháněn primárně institucionálními investicemi, retail ještě „nenaskočil“ úplně, i když už od toho nejsme daleko.

Jaké hrozí riziko, že lidé, kteří nyní budou investovat například do Bitcoinu o své úspory přijdou?

REKLAMA

Riziko je stejné jako při jakékoliv jiné investici. Investování na jakémkoliv trhu je v principu „hra s nulovým součtem“ (pojem z matematické teorie her). Proto se statisticky peníze přesouvají od „dumb money“ ke „smart money“. Závisí tedy, do jaké kategorie investoři patří.

Jak lidé poznají, do které z kryptoměn aktuálně investovat? Před časem Bitcoin stagnoval, v módě bylo Ethereum?

No v první řadě by neměli investovat podle „módních trendů“. Je vhodné si analyzovat technické fundamenty kryptoměny. To jsou ty „nudné“ technologie, které za kryptoměnami stojí. Zajímat by se měli i o její využití, obchodní potenciál a smysl, tým lidí, kteří za ní stojí a mnoho dalších faktorů. Je to v principu stejné jako při investici do jakéhokoliv jiného aktiva.

Je už Bitcoin pro investory nezajímavý?

Do Bitcoinu stále proudí velké objemy peněz, primárně však institucionálních. Pro klasický retail je momentálně Bitcoin už drahý a preferují „lacinější“ altcoiny. V konečném důsledku se jim to vymstí – klasický problém „smart money“ vs „dumb money“. Každopádně se většina BTC obchodů stále odehrává OTC, a tedy mimo dohled běžných uživatelů a většiny analytiků.

Banky neumí s kryptoměnami pracovat

Banky zatím od kryptoměn dávají ruce pryč. Dělají dobře nebo se připravují o potenciální zisky?

Banky primárně s kryptoměnami nedokážou bezpečně pracovat a uchovávat je. Proto by při jakýchkoliv aktivitách s kryptoměnami nesly příliš velké riziko. Zabezpečení kryptoměn se, na rozdíl od klasických aktiv, odvíjí od vědomostí a znalostí.

REKLAMA

Při práci a uchovávání kryptoměn vám prostě nepomůžou jakékoliv hrubé stěny trezorů, nepomůže vám ozbrojená ochranka ani obrněné vozy. Jedině, co vám pomůže s kryptoměnami bezpečně pracovat, jsou vědomosti.

Banky ale disponují i moderními IT technologiemi.

Jak je v komunitě známo, banky, a korporace všeobecně, mají problém i se sháněním standardních „ajťáků“, natož ještě „krypto-ajťáků“. V Čechách existuje mnoho bank, u kterých jádra systémů běží na starých systémech AS/400 z roku 1988. V IT komunitě je známo mnoho selhání bankovních systémů na různých úrovních. Za těchto podmínek se jeví jako nereálné, aby banky dokázaly s kryptoměnami pracovat.

Na druhé straně tento stav otevírá prostor pro kooperaci šikovných, dravých krypto a fintech start-upů. Specificky na banky se zaměřujeme například našim řešením „úschovna digitálních aktiv“, které poskytujeme v rámci EDF Technology.

Kryptoměny jsou symbolem obrovského technologického posunu

Co by se muselo stát, abychom kryptoměnami mohli platit v obchodech, například stejně jako korunou?

Ale to už přeci možné je. Ty řešení existují, denně je implementujeme. Zatím je jejich rozšíření pod rozlišovací schopností médií, kromě extra případů typu Alza. Je však jen otázkou času, kdy to bude běžně rozšířený typ platby.

Nejsou kryptoměny jen jakýmsi výstřelkem, který skončí stejně rychle, jako začal?

Jak jsem už zmiňoval, kryptoměny jsou jen velmi malou, i když nejviditelnější částí obrovského technologického pokroku, který se skrývá za nimi. Je to jeden z mála velkých posunů lidstva, přirovnal bych to k uvolnění internetu na komerční používání v 90. letech. Kryptoměny, blockchain, DLT a decentralizované technologie tu už s námi zůstanou a očekávám jejich rapidní rozvoj.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Mexican

  21 května, 2021

  http://www.investicniweb.cz/investice/alternativy/anketa-kupovat-prodat-nebo-drzet-experti-radi-jak-na-bitcoin

  Mam plno kamaradu, kteri do doby pred tydnem rikali: „Bitcoin si nekoupim, tu prilezitost jsem uz prosvihl, nyni je uz moc drahy, koupil bych ho leda ve sleve“.

  Nyni tu ta docasna sleva je a oni zase jen remcaji (pod vlivem novinovych titulku), ze to je rizikove a ze to jen pada.
  Az zase vystoupa na rekordy, vratej se k mantre „je to moc drahe, jak jsem mohl vedet, ze to zase pujde nahoru“.

  Odpovědět

 • Pavel

  21 května, 2021

  Tak velryby zaúřadovaly, nedivte se, že se lidé bojí. Můj tip je spíš, že jsme za aktuálním vrcholem, ještě to chvíli půjde do strany a pak to žuchne jako po novém roce 2018. Pak bude teprve příležitost nakupovat, až krypto zmizí z médií a tak za dva roky, až se zase zapomene, tak další kolo hypu a optimismu. Zatím se BTC chová přesně ve stylu pump and dump….

  Odpovědět

 • Pavel

  21 května, 2021

  Právě to žuchlo… Takhle v pátek odpoledne, kdy už jsou lidi někde venku, ideální způsob, jak harvestovat ty, co předevčírem koupili v propadu a ideálně na páku….

  Odpovědět

 • Loysa

  21 května, 2021

  GigaQE na EURu, megaQE na USD, bilionová sekera ČR a nová QE pravomoc ČNB…
  … já bych se o krypto nebál. To fiat je na dráze ke kolapsu.
  Samozřejmě cestou budou výkyvy, jako doposud: BTC dolů, pak 5x nahoru, zase kousek dolu, 5x nahoru…

  Odpovědět

 • Pavel

  23 května, 2021

  No já být velkým investorem, tak bych měl z cryptověřících opravdu radost. Když to pošlu dolů a vydělám, oni to zase vyženou nahoru, takže vydělám vícekrát… Ten propad z minulého týdne vymazal účty skoro milionu lidí, co jeli na páku. Vůbec se nedivím, že to přitahuje velké peníze. Jinak jestli naznačujete inflaci, tak ta je dle mě větší na cryptu, ano BTC je omezené množství, ale ty hromady a hromady dalších kryptoměn to hravě nahradí… Navíc u nás jako obvykle se do toho investuje, až když je to nahoře. Loni v létě to nikoho nezajímalo, bylo to nízko a pes po tom neštěkl. Teď po novém roce, když to bylo vysoko a začalo se o tom psát, tak češi hrrr do toho…. Ale zase plně respektuji právo každého člověka, co má občanku, předat své peníze komu chce, to beze sporu.

  Odpovědět

 • bebe

  21 května, 2021

  To je prvni clanek kde se zminuje technologie a ne furt jen nesmyslne vynosy. Tleskam!

  Odpovědět