CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Partners chtějí na burzu. Mají šanci?

 


 

Finančně poradenská společnost Partners Financial Services plánovala v roce 2012 svůj vstup na burzu v letech 2016 či 2017. Podmínkou bylo dosažení obratu finanční skupiny ve výši 4 mld. Kč. Tento plán nevyšel, ovšem Partners se vstupu na burzu nevzdávají. Podle Lady Kičmerová, ředitelky marketingu Partners, by ke vstupu na burzu mělo dojít v roce 2018 nebo 2019.

Současnými majoritními vlastníky společnosti Partners jsou předseda představenstva Petr Borkovec a člen dozorčí rady Radim Lukeš. Společně drží více než 70 % akcií společnosti, dalšími partnery jsou Jitka Lucbauerová, Petr Kroupa, Karel Maroušek a Michal Oppl. Mezi spoluvlastníky společnosti Partners již nefiguruje ani jeden z oficiálních zakladatelů.

Finančně poradenskou společnost v roce 2007 založila čtveřice již v té době známých osobností – Kateřina Palková, Jan Mayer, Tomáš Prouza a Pavel Kohout. Pouze posledně jmenovaný ještě ve společnosti působí. Ani jeden z majoritních vlastníků Partners ve společnosti zpočátku majetkově nepůsobili, ani nezastávali jiné výkonné funkce. Do Partners odešli z OVB Allfinanz i se svými obchodními strukturami a jakékoli jejich zapojení by mohlo být vnímáno ze strany OVB negativně a jako příčina podání žaloby.

Jako první z oficiálních zakladatelů opustil Partners Jan Majer. Do Partners přešel ze společnosti Fincentrum, kde založil odborný server Investujeme.cz. „Při vzniku Partners jsem byl coby píšící finanční poradce jednou nohou ve světě financí a druhou v médiích. Dnes se chci věnovat výhradně rozvojovým mediálním projektům,“  uvedl ke svému odchodu ke konci roku 2009 Jan Majer. V době jeho odchodu ze společnosti byl jeho 5% podíl akcií odhadován na 11,75 mil. Kč až 36,5 mil. Kč.

O dva roky později Partners opustil Tomáš Prouza. Jeho cesta k Partners vedla přes post náměstka tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) a krátkou zastávku v ČSOB. Oficiálním důvodem odchodu byly rodinné důvody. „Rozhodl jsem se po hektických pěti letech v Partners odejít a věnovat volný čas své rodině, která se nedávno významně rozrostla,“ Uvedl Tomáš Prouza.

REKLAMA

Kateřina Palková přešla do Partners z Pioneer Investments a s touto investiční společností mají dodnes Partners nadstandardní vztahy. Kateřina Palková v polovině roku 2013 ukončila činnost výkonné ředitelky a o půl roku později ji i na pozici předsedy představenstva nahradil Petr Borkovec.

Posledním ze zakladatelů zůstává v Partners Pavel Kohout, který skupinu posílil po svém odchodu z PPF Petra Kellnera. V současnosti je místopředsedou dozorčí rady Partners a předsedou představenstva Partners investiční společnosti.

Partners na burzu, ale majoritu neprodají

Podle informací Mergermarket news plánují Partners vstoupit na burzu v rámci IPO jak s novými, tak se stávajícími akciemi. Současní majitelé společnosti tak budou částečně realizovat exit z firmy. Radim Lukeš a Petr Borkovec se ale svého majoritního podílu vzdát nechtějí. 

Kromě částečného exitu chce společnost Partners získat prostředky na posílení zejména online distribuce. K tomuto účelu plánuje nákup webových portálů či online distribučních společností. Chce se přinejmenším v následujících dvou letech soustředit na český trh.

REKLAMA

Zaměření na český trh odpovídá i burza, na kterou by Partners chtěli vstoupit. Není sice ještě rozhodnuto, ale přednostně má být podle Lady Kičmerové zvažována Burza cenných papírů Praha.

Budou Partners dost velcí?

Petr Borkovec v roce 2012 podmínil vstup na burzu dosažením obratu kolem 4 mld. Kč. Ten je ale stále v nedohlednu. Na stagnujícím či klesajícím finančně poradenském trhu stále více svazovaným regulací se neroste snadno. Partners Financial Services navíc v roce 2014 poklesly výkony za finanční poradenství o 10,2 % na 1,128 mld. Kč. K dostatečnému navýšení obratu nepomáhá příliš ani investiční společnost s výnosy kolem 30 mil. Kč. V roce 2014 dosáhla čistého zisku 87,884 mil. Kč (meziročně –10,1 %).

Při srovnání společnosti Partners se společností OVB Holding, která je kotovaná na burze, vychází tržní kapitalizace přibližně na hodnotu 1,1násobku tržeb. Ty v loňském roce dosáhly 1,128 mld. Kč a na základě „rychlého ocenění“ by tak mohla být tržní kapitalizace Partners přibližně 1,24 mld. Kč.

Společnost Partners Financial Services má základní kapitál 100 mil. Kč. Z nich je ovšem 46,750 mil. Kč drženo společností a mezi akcionáři je rozděleno 53,250 mil. Kč základního kapitálu. Z nich je minimálně 37,275 mil. Kč ve vlastnictví Petra Borkovce a Radima Lukeše. I kdyby tito neprodali nic ze svých podílů v rámci IPO, při zachování jejich majority by mohly být na trh uvedeny akcie v nominální hodnotě kolem 37,275 mil. Kč.

REKLAMA

Byli-li by na burzu uvedeny veškeré akcie kromě majority Petra Borkovce a Radima Lukeše, na trh by se dostaly akcie v hodnotě až 620 mil. Kč. To je ale optimistický objem IPO, kdy by stávající akcionáři museli prodat veškeré své akcie. I tak by se dostala na úroveň tržní kapitalizace blízké společnosti Pivovary Lobkowicz Group, které v době zahájení obchodování dosáhly tržní kapitalizace 1,87 mld. Kč při „free float“ (obchodovaných akciích na kapitálovém trhu) 22 %[1]. Nereálný vstup na burzu tedy nemají.[1] Nejmenší emisí obchodovanou na BCPP je v současnosti společnost E4U s tržní kapitalizací 217,9 mil. Kč.

Loading

Vstoupit do diskuze 29 komentářů


Související články

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Míra P.

  10 září, 2015

  Plány a vize má Partners pěkné, nicméně bude zajímavé sledovat, jak se s nimi popasuje za současné situace, kdy neustále klesá objem běžně placeného života, nábor nic moc (spíše opak, tedy odliv poradců do poolů nebo úplně pryč z oboru) a do toho všeho je na spadnutí legislativní regulace s platností od 1. ledna 2016. Že trh stagnuje a růst předepsaného pojistného jistí vzrůstající produkce majetkového pojištění včetně aut přiznávají už i samotné pojišťovny. Možná to Partners dokáže svými franšízami, Partners Markety, investicemi a hypotékami. Ať tak či tak, bude zajímavé sledovat, zda se to Petru Borkovcovi podaří, plán je to bezesporu velmi ambiciózní a Petr již několikrát v minulosti opakovaně dokázal, že umí překvapit a vytřít konkurenci zrak.

  Odpovědět

 • JiříK

  10 září, 2015

  Petr Borkovec spíš dokázal, že má hezké vize, ale je to vždy fiasko. Namátkou:

  Polsko
  Investička
  Franšízy

  Co z toho je úspěch?

  Odpovědět

 • Pepa

  10 září, 2015

  JiriK: Zapomnel jste na Partners Banku…:-)

  Odpovědět

 • In

  10 září, 2015

  to je jednoduché:

  Partners bankovní služby 50.000
  klientů

  Investička 2 mld. Kč pod správou, neustálý růst a zisk 10 mil. Kč

  Franšízy – 70 poboček, obrat 150 mil. Kč plus 20 nových poboček od UNI

  Polsko – ano, vybudovat takovou zemi není snadné, ale obrat tam pomalu roste

  Co jste dokázal vy? :)

  Odpovědět

 • 11 září, 2015

  Až dokážete to co Petr Borkovec a vyděláte alespoň jednu desetinu toho, co on od založení Partners vydělal, tak se ozvěte. Zatím tu píšete jen závistivé nesmysly, jak typicky české, že ?

  Odpovědět

 • JiříK

  11 září, 2015

  Adolf Hitler dokázal ještě víc než Borkovec a vydělal mnohem víc peněz. V Modrém oceánu jej proto obdivují, aha.

  Jeden to dokázal zabíjením, druhý lhaním.

  Odpovědět

 • ach jo

  11 září, 2015

  to je ale debilní příměr.

  Odpovědět

 • PS

  11 září, 2015

  Pokud si myslite, ze duvodem proc by mel clovek respektovat Partners je mnozstvi penez jake vydelal Petr Borkovec, pak v klidu pracujte a budte se svymi vysledky spokojen. Jeden na sebe, vsichni na jednoho :)

  Odpovědět

 • Hook

  13 září, 2015

  no přece investička ! Na tom si Partners stovkami milionu za provize namastili kapsy…Ještě si pamatuju, jak tehdy Dušan Šídlo s Petrem Fejtkem na internetu (jak je svět malej) slintali nad „nízkonákladovýma“ investičkama od AXY, který na trhu tehdy začínali bouchat hlava nehlava…

  Odpovědět

 • xyz

  13 září, 2015

  Teď Šídlo+Fejtek slintají pro Broker Trust. Prodejné novinářské kurv.čky.

  Odpovědět

 • JME

  10 září, 2015

  Franšízy : většina prodělává, majitel ji nesmí zavřít dokud nenajde za sebe náhradu
  Investiční společnost : vytvořit fond fondů a přeposílat pouze peníze umí každý trouba
  PBS : prodávat cizí účet zdarma, to je velké umění
  Do budoucna se toho spíš budou chtít zbavit, to ale přece neřeknou, jinak by klesla hodnota té společnosti a navíc musí nějak motivovat ty šílence co jim tam dělají s nafouklou hlavou.

  Odpovědět

 • jouda

  10 září, 2015

  evidentně zbytečné polemizovat, že to je kapku jinak. přesto, kolik jste založil těch investičních společností vy a kolik máte pod správou aktiv?

  Odpovědět

 • PS

  10 září, 2015

  To je zas jednou patlanina, pane Zamecniku. Autor opomnel jednu podstatnou vec, ktera Partners nuti mluvit o vstupu na burzu a alespon psat tyto clanky. A to je jejich akciovy program, do ktereho jiz manazeri a reditele (rozumej mlm manazericci a reditelicci) nalili desitky milionu korun, motivovani tim, ze cena jejich opcnich kousku po vstupu na burzu zavratne vzroste. Vtipnou souvislosti je, ze si na tyhle terno akcie vetsina z nich napujcovala. Jenze ono se na burzu nejde, manazeri penize nemaj, protoze produkce stagnuje ci klesa – a penize narvane do opcniho programu jsou v nedohlednu. Tahle firma pratele neni zdrava. Neni zdrava ekonomicky ale predevsim moralne. Vetsina lidi v ni jiz dnes tusi, jak moc jim Radim Lukes s Petrem Borkovcem lhali a jeden po druhem se odhodlavaji podivat se do zrcadla a rict si, ze verili spatnym lidem. Ja byl jeden z nich a vim, ze priznat si to znamena odepsat treba 5 nebo i 10 let zivota neni vubec lehke.

  Odpovědět

 • In

  10 září, 2015

  hmm, to je zase blábol. ekonomomicky zisk i obrat vypadá velmi slušně. a akciový program, který mi tři roky nese 15%+ ročně z mé investice mi nepřijde úplně špatný.

  Odpovědět

 • Mofo

  10 září, 2015

  Tak to by jste se měl naučit počítat… A nebo schválně… buďte konkrétní v číslech, ať můžeme tiše závidět…

  Odpovědět

 • In

  11 září, 2015

  co vám přijde nekonkrétní na 15% ročně z investované částky? :) a obrat i zisk máte ve výročních zprávách. stačí se naučit číst.

  Odpovědět

 • PS

  11 září, 2015

  Tak, necelych 15% to je z prvni transe, abychom byli presni. Z dalsich to uz je mene. Tim jste vsak poodhalil dalsi problem Partners a to je, kde bude na vyplaceni avizovanych dividend brat. Vstup na burzu v nedohlednu, zisk klesa… Mimochodem prijde mi fakt legracni ohanet se tu obratem a ziskem, ktery tri roky po sobe klesa dvoucifernym tempem.

  Odpovědět

 • In

  11 září, 2015

  jde vidět, že tomu moc rozumíte. začněte tím, že se podíváte pořádně do výroční zprávy a tam najdete
  Provozní výsledek hospodaření
  2014: 126.840.000
  2013: 119.390.000

  to mi přijde jako růst. dividendy poslední tři roky jsou stejné. ano, jeden rok to uletělo nahoru díky reformám. dont worry, jak jste četl v předchozím textu. letos +10% :)

  Odpovědět

 • Taky In

  11 září, 2015

  Tak podívání do výroční zprávy za rok 2014 stojí pro všechny partnersáky za to… Díky za radu pane P.B. Malý výňatek z poslední stránky:

  Přehled jednání učiněných v v účetním období 2014, která byla učiněna na popud nebo v zájmu ovládající osoby nebo jí ovládaných osob

  společnost poskytla společnosti apana s.r.o. plnění za poskytování služeb v oblasti zprostředkování pojištění, úvěrů a investičního zprostředkování vyplacené na základě mandátní smlouvy ze dne 30. 7. 2014 ve výši 22.676 tis. kč.

  totéž plnění poskytla společnosti brno investment group na základě mandátní smlouvy ze dne 14. 02. 2014 ve výši 16.911 tis. kč.

  společnost poskytla ing. radimovi lukešovi
  a ing. petrovi borkovcovi plnění formou hrubé odměny vyplývající ze smluv o výkonu funkce člena dozorčí rady a člena představenstva celkem ve výši 666 tis. kč.

  společnost poskytla ovládajícím osobám úvěrový rámec ve výši 168.000 tis. kč, přičemž v účetním období 2014 byli na základě smlouvy o úvěru čerpány prostředky ve výši 84.000 tis. kč. Úroky z úvěruk 31. 12. 2014 činily 951 tis. kč.

  kukin s.r.o. poskytla společnosti plnění za přepravní služby v celkové výši 420 tis. kč bez dph.

  myfoodmarket s.r.o. poskytla společnosti plnění za dárkové balíčky pro obchodní partnery
  a občerstvení v celkové výši 188 tis. kč bez dph.

  panliving s.r.o. poskytla společnosti plnění za technické vybavení a servisní zásahy v celkové výši 131 tis. kč bez dph.

  Hlavně ten úvěrovej rámec ve výši 168 mil. Kč je hezkej… a podle kupeckých počtů ani ne za procento úroku… Za kolik že to půjčují franšízantům ??

  A ty odměny členům představenstva a dozorčí rady jsou taky hezký… Mimo provize ze sítě a podílu na zisku to holt je potřeba pumpnout kde to jde… :-)

  Odpovědět

 • In

  11 září, 2015

  uch, teď jste mě tedy dostal. :)

  myslíte odměny členům představenstva 666.000 Kč za rok? :) to jsou ovšem horentní sumy.

  no, kluci vybudovali velké struktury a velkou firmu a v s títi nejsou a evidentně vydělávají hodně peněz a toto vypadá spíše na optimalizaci. koukám, že dva roky nevyplácejí dividendy, nerozdělený zisk je 160 mil. Kč a k tomu 90 mil. Kč nový zisk. Ve firmě tak proti tomu nechali čtvrt miliardy.

  do firmy šlo na přímých provizích dle tohoto 81% všech provizí a k tomu dalších 76 mil. Kč na centrálu. celkem 90% všeho. plus investice a akciový program.

  myslím, že se nepřesvědčíme. :)

  Odpovědět

 • PS

  11 září, 2015

  No jestli jste v pohodě s tím že firma s miliardovým obratem snažící se být synonymem kvality na finančním trhu optimalizuje, tak bůh s vámi. Ale tak zase v pohodě, Brko je přeci ten bůh, takže jestli to dělá on, je to v pořádku. Asi vás ani nezajímá to, že nerozdělení zisku nevypovídá o firmě vůbec nic. Snad jen to, že účelové nerozdělování zisku (který je již beztak nezvratně majetkem společníků) dělají výhradně firmy, které jsou předmětem budoucího prodeje. O částku nerozděleného zisku je totiž navýšena prodejní cena firmy – a díky pětiletému daňovému testu z toho pánové neodvedou žádnou daň z příjmu. Ale to zajisté nebude tento případ, nevěřím, že by Petr Borkovec zalhal svým lidem.

  Odpovědět

 • In

  11 září, 2015

  řekneme si za pár let. :) taky se směji tomu, jak moc se snažíte něco očernit, pomluvit, downgradovat. říkám si, kam vás to tak asi posouvá a co jste za člověka a je mi vás trošku líto. ale jen trošku. :)

 • PS

  11 září, 2015

  A tak jo, platí, řekneme si za pár let :). Sice už to od lidí z Partners nějakých pár let slýchám furt dokola, ale ono těch pár let je dost neurčitý, že jo, tak já ještě počkám… A mé názory zatím berte jako snahu uvést věci na pravou míru. Víc v tom nehledejte…

 • In

  11 září, 2015

  A jen vy znáte tu pravou míru a máte patent na rozum i pravdu, že ano? :) hezká zástěrka pro toho červíka čecháčka, který ve vás hlodá a štve vás.

 • PS

  11 září, 2015

  Tonoucí se stébla chytá, že :-). Ovšem vězte, že po zaúčtování opravných položek byl zisk skutečně nižší než za rok 2013. Ale to je lhostejné. U firmy s provizními příjmy je jediný důležitý ukazatel obrat a to vy sám jistě dobře víte. Vyplácenou dividendu vám nikdo nebere, jen se pokuste zamyslet, kde se na tu dividendu budou brát peníze… A jen tak mimochodem, když jste s velkou pompou dostal škatuli s CD akciový program – na základě kterého jste si horlivě nakoupil, tak v něm bylo pár informací. Zaprvé, Partners již dávno na burze měli být a za druhé v loňském roce měl být obrat asi 4 miliardy KČ – krásně to tam v prezentaci jezdilo. A vy říkáte že se jednou ustřelilo na reformách – to myslíte těch 1,5 mld? Nechápu to, fakt ne, máte to černé na bílém, u sebe v šuplíku – ale nevadí – rozdíl obratu 400% v akciovém plánu přeci nic není. Sice jiné firmy řeší že nejsou plány plněny o 5, 10%, ale vy jste v pohodě, Borkovec asi změnil strategii a ten třetinovej obrat je naprosto v pořádku. Já už fakt nemůžu, když to píšu musím se smát… :)

  Odpovědět

 • Mému řediteli zdar

  11 září, 2015

  Šikana a poštvávání vedení proti mne mě natolik vyléčila přátelé, odešel jsem pryč, nechci již být otrokem a nástrojem pro výdělek všem nadřízeným. Žádné samostatné podnikání, otrok jsem byl doposud. Věřil jsem debilním kecům svých ředitelů, jak jsou milionářem. Po detailním shlédnutí výsledků produkce jsem velmi prozřel…sbohem Partners!!! Pane řediteli děkuji!!!

  Odpovědět

 • pavel

  11 září, 2015

  nazdar

  Odpovědět

 • pavel

  11 září, 2015

  Nazdar

  Odpovědět

 • PX Trader

  6 října, 2015

  Nemají.

  Odpovědět