Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Oxytree aneb Pochybná investice pod rouškou ekologie

Ekologie je silným tématem zejména v Evropské unii. Využívají toho i pochybné společnosti nabízející podezřelé investiční příležitosti. Jednou z nich je Oxytree. Co slibuje a proč to nemůže fungovat?

Vždy, když někdo nabízí „bezpečnou investici“ s výnosem převyšujícím standardní zhodnocení dostupné v konvenčních investičních produktech, je na místě vysoká obezřetnost. Ne, že by vysokého zhodnocení nešlo dosáhnout. Vždy je ale cenou riziko, které s sebou investice nese. A pokud někdo umí riziko u dané investice minimalizovat a správně řídit, nehledá kapitál u drobných investorů. Nemusí. A je to drahé.

Jednou z podezřelých investic je „Oxytree“. Nabízí investici do stromových plantáží, z nichž je dřevo sklízené již po šesti letech a znovu následně po dalších čtyřech. A slibovaný výnos? Od necelých 10 % po více než 15 % ročně v závislosti na výši investice. Pro Investory je připravena tabulka výnosů, kolik za vložené peníze dostanou. Z minimální investice 300 EUR po 10 letech rovných 900 EUR.

Tabulka 1: Výše investice a slibované zhodnocení

Balíček

Prestige

Ideal

Basic

Oxy300

Vklad

10 000

3 000

1 000

300

Počet stromů

310

90

27

7

Výplata v 6. roce

23 250

6 750

2 025

525

Poplatek obnovení

5 000

1 500

500

150

Výplata v 10. roce

23 250

6 750

2 025

525

Celkový příjem

41 500

12 000

3 550

900

Průměrné roční zhodnocení (výpočet autora)

Roční zhodnocení po 6. roce

15,10%

14,47%

12,48%

9,78%

Roční zhodnocení po 10. roce

15,29%

14,87%

13,51%

11,61%

Zdroj: Materiály Oxytree a vlastní výpočty

Podezřele vysoký jistý výnos vzbuzuje pochybnosti. A v tomto případě jich není zrovna málo. V prvé řadě: Dokáže strom vyrůst během 6 let do „jateční“ velikosti? „Oxytree je jedinečný rychle rostoucí strom, jehož dřevo lze vytěžit již po 6. roce, takže Vaše úsilí o ochranu životního prostředí se Vám vyplatí již v 6. roce. Druhou výjimečnou vlastností Oxytree je, že je schopen vícekrát znovu vyrůst, jeho dřevo je možné vytěžit znovu po 4 letech, takže za určený poplatek za obnovu z něj můžete mít opakovaný příjem,“ vysvětluje společnost v propagačních materiálech. Je to možné?

„Čím rychleji dřevo roste, tím bývá měkčí a tím je jeho užití omezenější. Kvůli rychlé produkci dřeva se pěstují např. japonské topoly, ale využití je hlavně na štěpky a topení v kamnech, elektrárnách na biomasu atd.,“ uvádí zdroj z oblasti ekologie blízký redakci. Jenže podle Oxytree má být užití téměř neomezené: „Vysoce kvalitní dřevo je možné použít ve více odvětvích průmyslu, na výrobu nábytku i jako stavební dřevo.“ Tvrzení provází ještě fotografie srubového domu.

Má se jednat o nový druh stromu Paulownia Clon in Vitro 112, který má být registrován odrůdovým úřadem Evropské unie CPVO. Ten sice má v záznamech 6 odrůd Paulownia, ale žádný, který by „Oxytree“ odpovídal. V tomto případě se ale může pochopitelně jednat o terminologickou nepřesnost a fantastický produkt laboratorního výzkumu má jiné odrůdové označení…

Další otázkou je fixní výnos. Cena dřeva se mění a dnes není možné říci, jaká bude za 6 nebo za 10 let. Výnos je ale slibován fixní. Jeden strom po šestiletém cyklu má vynést 2025 Kč. To by odpovídalo např. 1 m3 vysoce kvalitního smrku. Pokud by cena byla stejná jako u smrku, musel by být strom o průměru 35 cm (což je inzerovaný průměr po 6 letech) vysoký nejméně 21 m. Při poloviční ceně by musel být dvojnásobný. Strom by podle organizátorů měl přitom dorůstat 16 až 20 m. Je ale možné, že se strom k vrcholu neztenčuje…

Veškeré náklady za 6 let by se musely vejít do 871 Kč, které představují počáteční investici – od podílu na nákladu pozemku, přes pořízení a zasazení stromu, údržbu, pojištění případných živelních událostí (přeci jen, investice má být bez rizika, tudíž riziko musí někdo převzít), po poražení, zpracování a prodej stromu. A samozřejmě je třeba ještě započítat náklady na distribuci investice a zisk provozovatele Oxytree – ani ti nepracují zadarmo.

Pod aktivitami Oxytree je podepsána slovenská společnost Carbon Solutions s. r. o., jejímž vlastníkem je britská Carbon Solutions Global Ltd. a jednatelem Péter Gáspár z Maďarska. Britská společnost kromě Oxyprogramu a Oxytree nabízí ještě ZeroCO2 a GSC Standard, které se také zaštiťují neutralizací dopadů uhlíkových stop. První z nich vede opět k nákupu Oxytree.

Jak se zdá, společnost Carbon Solutions nalezla geniální řešení problému skleníkových plynů i dokonalé investice s vysokým a bezpečným výnosem… nebo je vše trochu jinak?

Je Oxytree podle vašeho názoru podvod?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

24 komentářů: “Oxytree aneb Pochybná investice pod rouškou ekologie”

 1. žaloba napsal:

  Je vůbec na světě nějaká hromadná žaloba?

 2. Jindra napsal:

  Aktualni informace oxytree programu: dne 16/01/2019 jsem psal na polsky chat oxytee programu. Bylo mi sdeleno ze se na konci roku 2018 odpojili od Carbon Solution Global Ltd. a jsou samistatni a ze o madarskem projektu nic nevedi. 17/01/2019 jsem volal na anglickou pobocku. Tam mi bylo receno ze uz 3.5 let s Carbon Solution Global Ltd. nespolupracuji. 17/01/2019 jsem take zavolal majitelum. Peter Gaspar telefon nezvedl a spoluzakladatelka Kamras telefon napodruhe sice zvedla ale kdyz jsem se ji zeptal jestli vi neco noveho o oxytree programu tak mi odpovedela ze nevi. To uz me uplne dopalilo. Majitel nevi co se deje? Tak kdo to ma vedet. Mate nekdo nejake novinky ci jine zkusenosti pratele?

  • Tomáš napsal:

   No, asi jakž takž v pohodě jsou snad ti, co si koupili a na své půdě zasadili sazenice. M alespoň dřevo na topení. 😉
   Kdo to pojal čistě jako investici… tak smůla.
   Tady je vyjádření jednoho z bývalých propagátorů J.T. (tak to sám napsal – kolik je v tom prvků pro jeho osobní obranu):

   „Byl jsem z firmy odejit v roce 2016 poté, kdy jsem na jedné poradě v Brně hlasitě nesouhlasil s avizovanými změnami a pojal podezření, že Peter Gaspár nemá v úmyslu dodržet nejspíše nic z toho, co sliboval.
   K tomuto stavu to pak směřovalo neochvějně dál. Dnes se už ne jen já, ale nikdo nepřihlásí do stránky pro interní informace. Dobře udělali ti, kdo si stromy vysadili a starali se o ně. Většině rostou. Sám mám dnes až šestimetrové chlapáky, můj společník ještě mnohem větší a některé plantáže u nás, na Slovensku a dokonce i v Polsku jsou skutečně parádní. Gaspár oproti tomu prý tvrdí, že mu všechno uschlo….
   Po dvou posledních zkušenostech s firmami, které přes MLM nabízejí výhodné investice už tyto nabídky zásadně odmítám a zajímám se pouze o produktové firmy.“

   • Jozsko napsal:

    Ďakujem priatelia, že ste sa podelili o svoje zistenia. Tiež pátram a nejak bez výsledku. No asi to vyzerá, že táto investícia pojde na odpis. Ešte raz dakuje, ak zistíte niečo nové, písnite to sem prosím. Krásne dni želám.

 3. Jan Škoda napsal:

  Nemám ani peníze ani sazenice. Bohužel. Pěkně semnou vyjebali.
  Naštěstí jsem jich objednal „jen“ 8 ks.
  Ale 2500kč mě stejně štve.
  Bacha na ně! Sázejte raději javor klen 🙂 ten má také velké listy a tvrdé dřevo.

 4. Roman napsal:

  Milujem kreten.v ktory su tak tupy ze nevedia o com pisu.ja mam paulowniu nastudovanu zhora dolu a som 100%za.toho roku tiez idem vysadit niekolko 100..kusov.a ty ubohy laici zaslepeny vlastnou neschopnostou by sa mali radsej vratit do zakladnej skoly anepisat kadeake bludy len preto ze nemaju nic uzitocne na praci

 5. stanik napsal:

  Nemyslím si, že oxytree není tolik špatnou investicí a investičním pokusem. Je to věcí názoru. Ale Pavlovnie je podobně jako klony topolu a vrb jednou z možností využití. Navíc má pavlovnie i tu výraznou výhodu, že není pouze energetickou rostlinou ale i technickým produktem pro výrobu spotřebního zboží včetně sportovních potřeb. Takže tato rostlina má svoji budoucnost a uplatnění před sebou.

 6. David8912 napsal:

  Trepete dve na tri☺ pri Žiline v mestskej časti Trnové už niekoľko podnikateľov investoval nemalý obnos do tohto podnikania a dobre vedia prečo…

  • Rastislav Trtko napsal:

   Pretože sú zo Žiliny roboši pre korejcov.

   • stanik napsal:

    A proč neroboší pro Slováky? Proč jsou slováci takovými slabochy, že k úspěchu potřebují cizince, at asiaty nebo čechy? I když i v asijských, německých a ruských firmách na Slovensku jsou jistě v managmentu prodejní slováci jež pro cizince pracují ve funkcích šafářů za mrzský peníz. Ale za to opravdu Pavlovnie ani Oxytree nemůže !!

 7. Carbon Solutions Global napsal:

  Vážený autor,

  po tom, ako bol zverejnený článok o našej Spoločnosti, respektíve o jej produktoch, by sme Vám chceli objasniť pár faktov, keďže ste ich s nami nekonzultovali. Váš článok je napísaný povrchne, viackrát ste použili nepravdivé fakty. Pokiaľ by ste nás boli vyhľadali, radi by sme Vám boli odpovedali na Vami zverejnené polopravdy. Reagujeme na Vaše tvrdenia nasledovné:
  keďže ste našu Spoločnosť nevyhľadali, aby ste sa osobne oboznámili s jej konceptom a jej prevádzkovaním, radi by sme sa Vás opýtali, na čom sa zakladá Vaše tvrdenie, že sme nedôveryhodná spoločnosť? Chceli by sme pripomenúť, že v súčasnosti pracuje v našej firme viac ako 70 zamestnancov, máme viac ako 200 nezávislých predajcov, prevádzkujeme kancelárie v Poľsku, Česku, Maďarsku, Rumunsku i na Slovensku. Spravujeme vlastné plantáže, ktoré majú rozlohu viac než 200 hektárov, ktoré budú budúci rok rozšírené na 500 hektárov. Okrem toho sme vlastníkmi viacerých skladových priestorov a píl. Prosíme Vás, aby ste sa dôkladne oboznámili s faktami pred tým, ako použijete silné slová.
  Údaje z uplynulých 15 rokov dokázali, že Oxytree dosiahne po 6 rokoch dostatočnú veľkosť a po vyrúbaní viackrát znova narastie. Toto nie sú len dohady, ale fakty vyplývajúce z výskumov.
  Odbornú neznalosť autora dokazuje aj to, že japonský topoľ prirovnáva k Paulownii clon in vitro 112. Ide o dva úplne odlišné druhy stromov s odlišnými vlastnosťami. Hoci v niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť podobné vlastnosti, výskumy dokazujú iné. Ďalej, nikdy sme netvrdili, že Paulownia sa dá uplatniť vo všetkých priemyselných odvetviach, no podľa aktuálnych informácii z praxe je vhodná ako na výrobu nábytku, tak aj na využitie v oblasti stavebníctva. Na nasledovnom linku môžete nájsť produkty zhotovené z Paulownie. (http://www.tchi­bo.de/grosser-schubladenturm-p400090341.html )
  Oxytree je chránená obchodná značka navrhnutá a používaná našou Spoločnosťou, ktorá označuje druh stromu Paulownia clon in vitro 112, ktorý je registrovaný aj európskym CPVO-m. Opäť by sme chceli upriami pozornosť na autorovu neznalosť a na nedostatočný prieskum pred napísaním článku. Pokiaľ by si autor bol dal tú námahu a dôkladne si preštudoval fakty pred tým, ako bude tvrdiť niečo nepodložené, na našej stránke (www.oxytree.cz) sú prístupné všetky informácie o danom strome.
  Aj naďalej poukazujeme na autorovu nepozornosť, pretože počas svojich výpočtov nepoužíva rovnakú peňažnú menu. Pri smreku počíta výnos z dreva v českých korunách, kým pri Paulownii v eurách. (https://www.a­libaba.com/pro­duct-detail/Custom-paulownia-wooden-board-paulownia-wood_602594636­46.html?spm=a2­700.7724838.0­.0.P07Zhh&s=p )
  Aj tu autor dokazuje, že je nedostatočne informovaný a povrchný, nemá dostatok schopností na napísanie článku. Ponúka názor o odbore bez akejkoľvek odbornej znalosti, nie je v tomto smere kompetentný. Pestovanie a financovanie Paulownie je založené na úplne inom systéme, ako to tvrdí autor v článku.
  S tvrdením, že „společnost Carbon Solutions nalezla geniální řešení problému skleníkových plynů“ maximálne súhlasíme, keďže CSG skutočne našla geniálne riešenie na ochranu životného prostredia.

  Vrelo Vám odporúčame, pokiaľ hodláte napísať o nás, resp. o našich produktoch článok podložený faktami, dôkladne sa informujte. V prípade, ak sa Vám s tým nechce unúvať, obráťte sa s Vašimi otázkami aspoň na nás. Prostredníctvom kontaktných údajov uvedených na stránke http://www.oxytree.cz sme k dispozícii nielen Vám, ale aj všetkým záujemcom.

  S pozdravom,

  Tím Oxytree.

  • Franta napsal:

   http://bblue-scam.blogspot­.cz/2013/04/the-bblue-carbon-solutions-global-scam.html

   Co my reknete na tohle? Z clanku jasne vyplyva, ze se jedna o podvod, podvodnou spolecnost a podrazili jste uz hodne lidi!!! Takze bezte s vasimi zazracnymi stromy vite kam a prestante okradat slusne lidi! Zmetci

   • Marek napsal:

    Dobrý den, nejdřív jsem se lekl, ze jsem se nechal podvést, taky jsem investoval, ale až v závěru jsem si všiml, ze váš odkaz se týká úplně jiné firmy. Vždyť se jmenuje zcela jinak, jen taky využívá jako lákadlo ekologickou tvář (carbon solution). Firma ale nemá s Oxytree nic společného jen zneužívá její jméno. Takže ano bblue je podvod jak prase, ale o Oxytree tady není jediné slovo.
    Bylo by dobré si článek příště pořádně přečíst, než zbytečně očernite někoho, koho se to vůbec​ netýká.

    • stanik napsal:

     Nu nevím v čem je tento produkt – finančním podvodem. Osobně pěstuji pavlovnii pro svoji potřebu, v podobě vytápění rd. A nemohu si stěžovat, mám možnost porovnávat s klonem topolu, ten mám déle a obmytím už prošel. U pavlovnie zatím zkušenost je v tom, že se může použít hned podobně jako bříza, nepotřebuje vysychat. Otázku finanční návratnosti neřeším, protože zatím ji používám pro vlastní využití. I když už zde byly dotazy a nabídky okolních truhlářů, uvidíme v budoucnosti. Rozhodně nejde použít pavlovnii tak jako topol já přirozené ohradníky pro hospodářská zvířata. Topol je v tomto případě odolnější atakům jalovic i okusování ovcemi. Pavlovnii nedovolí se rozvinout a bezmilosti ji okoušou.

     • Ján Čičvara napsal:

      Dobré je vedieť Vaše skúsenosti s pestovaním oboch drevín, aj s vyžitím v praxi. Škoda , že nemám na Vás kontakt o ďalšie info. Napr. lesná zver ?

  • Jindra napsal:

   No doufam ze to nemyslite vazne. Pokud projekt funguje, jak je mozne ze uz nemohu videt ani plantaze kde jsem zainvestoval? Jak je mozne ze majitele rikaji ze nevedi co se s projektem stalo?

 8. JK napsal:

  Byl jsem na nějaké přednášce a bylo mi řečeno, že výkupní ceny jsou už teď vysoké a že výnos pro klienty je podsazený, takže i kdyby výkupní cena kolísala, výnos je pořád reálný. Objednal jsem si pár stromů, zasadím a uvidím :)

 9. Karel napsal:

  Vždy se mi chce zvracet, když slyším cokoliv o ekologickejch fašistech

  • Tomas napsal:

   Tohle nemá s ekologií nic společného – kromě legendy. ;-)

   Je to normální finanční podvod.

   • stanik napsal:

    Ano, ekologie je v tomto případě možná „na druhém “ místě! Nezastávám se žádné firmy ani hnutí. ALE už jen prokazatelné zhodnocení dřevní hmoty z císařského stromu Pavlovnie, je pro podnikání hodně zajímavým zjištěním. Pominme zjištěný a prokázaný čistící efekt ovzduší- jenž je zminován ekology a ekologickými organizacemi. Je zde ověřená podnikatelská výrobní hodnota dřevních produktů ze dřeva Pavlovnie s jejím brzkým raketovým efektem. Jistě farmář jenž jako v případě klonů kříženců topolů (japonský topol) pěstuje pavlovnii pouze pro energetický efekt spalování štěpky, kusového krbového nebo dřevních briket, je na jednodušším konci využití. Dalším možným je využití dřeva pavlovnie v nábytkářství a tesařství-truhlářství. A posledním je stejně jako u topolů v nabídce estetických zahradních doplnků v zahradnických okrasných školkách a zahradních centrech. Podobně jako magnolie nebo sakura je i pavlovnie estetickým prvkem. A POZOR Pavlovnie se nemůže zaměnovat s jiným druhem problémové invazivní rostliny jakou je bolševník !!! A pro ty jež se zde ohánějí ekonomikou a ekonomickým přínosem pro majitele. Jak vypadá porovnání obmytí smrčiny po deseti letech pěstování a jak je to u Pavlovnie ? Jehličnany v ekonomickém stáří (pokud pomineme vánoční výsadby ) jsou vhodné k těžbě ve stáří padesáti a více let, tedy pět krát delším časovém intervalu. Pavlovnie ze zkušeností pokud se nebude používat jako energetická rostlina s obmytím po pěti letech , tak v deseti letech je truhlářsky zpracovatelnou surovinou, s tím, že odpadá nová nákladná výsadba sazenic. Je to na každém zájemci a tom kdo hledá možný záchranný způsob neskončit v dluzích a na UP. Příklady a zkušenosti nemusíte hledat daleko. V Madarsku a Polsku už farmáři s títo druhem připodnikání mají zkušenost, včetně místních truhlářských firem v místě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.