Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

OVB Allfinanz má méně poradců než se zdá

V databázích ČNB je mnohem více finančních zprostředkovatelů, než kolik jich mají finančně poradenské společnosti a pojišťovny. Ve skutečnosti jich je ale ještě méně. Dokladem je kupříkladu OVB Allfinanz.

V databázích České národní banky (ČNB) je registrováno téměř 150 tisíc pojišťovacích zprostředkovatelů. Kam se ale všichni poděli? Desítka největších finančně poradenských společností a broker poolů jich nemá ani 25 tisíc. Šest největších životních pojišťoven má vlastních zprostředkovatelů přibližně 11 tisíc. Kde je zbytek?

Jakmile finanční zprostředkovatel získá oprávnění podřízeného pojišťovacího zprostředkovatele (PPZ) či obdobné, nemusí o něj přijít ani v případě, kdy fakticky ukončí svou činnost. Navíc se mu ukončení činnosti nevyplatí – pokud by se chtěl do oboru opět vrátit, musel by znovu zaplatit registrační poplatek 10 tis. Kč. Nevymaže-li se z databáze, má návrat zdarma. Zdražení registrací, jehož cílem bylo ztížit vstup do oboru finančního zprostředkování a tím snížit počet poradce, tak vedlo přesně k opačnému efektu.

Pojišťovací zprostředkovatel nemůže provozovat svou činnost, pokud není navázán na pojišťovacího agenta, makléře nebo pojišťovnu. Ovšem v databázi se může vyskytovat i bez příslušného navázání – a registraci má tak pouze pasivní. Takových registrací jsou desítky tisíc. Ovšem i tisíce zprostředkovatelů registrovaných pod konkrétními společnostmi svou činnost nemusí vykonávat – a nevykonává ji.

Zářným příkladem je OVB Allfinanz, která má dle registru přes 11,5 tisíce podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů. OVB Holding přitom na svých stránkách uvádí počet 5 200 finančních poradců, kteří se věnují finančnímu poradenství jako své hlavní činnosti – v celé Evropě! Kolik z nich skutečně pracuje v Česku?

Více a méně aktivní finanční poradce mají všechny finančně poradenské společnosti. Většinou ti neaktivní vzápětí končí a jsou odregistrováni. Propadají pak mezi PPZ a VZ bez navázaného subjektu – ale v databázi zůstávají.

Ne všichni jsou registrovaní…

Zdaleka ne všichni finanční zprostředkovatelé musí mít licenci a registraci České národní banky. Kupříkladu pro zprostředkování či poskytování spotřebitelských úvěrů stačí vázaná živnost. Těchto živností je v živnostenském rejstříku zaregistrováno necelých 60 tisíc. Ovšem ani to neznamená, že se všechny subjekty touto činností zabývají.

Pro zprostředkování hypoték a půjček, které nespadají do režimu spotřebitelských úvěrů (tedy na půjčky v jiném objemu než od 5 tis. Kč do 1 880 000 Kč), není potřeba ani vázaná živnost. Stačí volná. I v tomto směru ovšem již snahy o regulaci postupně postupují.

V neposlední řadě Česká národní banka neeviduje tzv. „tipaře“. To jsou lidé, kteří nemají oprávnění k nabízení pojištění ani investic, ale mohou na základě živnostenského oprávnění shánět klienty finančním zprostředkovatelům. Tipařů podle některých informací přibylo v souvislosti se zdražením registrace PPZ… a pokud by došlo k příliš tvrdému zpřísnění regulace, mohla by tato kategorie lidí působících na finančním trhu ještě narůst.

Máte svého finančního poradce?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

9 komentářů: “OVB Allfinanz má méně poradců než se zdá”

 1. Jan napsal:

  Zatímco na webu fy Fincentrum je uvedeno „Své služby je vám připraveno nabídnout přes dva tisíce finančních poradců.“

  Když odmyslím pofidérnost sousloví finanční poradenství/poradce a podívám se na stav vázaných zástupců k dnešnímu dni, je to 1343… Ti ostatní jsou jen tipaři? Nebo se rozprchli do poolů a vůbec za lepším? Nebo přišli na to, že pro ně na přesyceném trhu není místo?

  • mooooc napsal:

   Nebo je to ČR a Slovensko dohromady, milý Watsone?

   • Jan napsal:

    A tam jich je kolik? Asi na NBS hledám špatně, ale nejsem sto tam počet najít.

    Každopádně i kdyby jich tam bylo sto, pořád to neřeší nic na faktu, že se firmy postavené na přebouchávání IŽP apod. hroutí a odchází jim nejen agenti, ale hlavně klienti.;)

    • Radek napsal:

     Jak působivé. Co na tom, že jste přišel o argument, na své původní tezi trváte i nadále… důležité je přesvědčení a víra, nikoli fakta ;-).

     • Jan napsal:

      Argument jaký? Kolik VZ má Fincentrum na Slovensku? Nějak počet nepřišel…

      Jinak co za fakta máte Vy sám? Já znám jak lidi odtam (hlavně ty bývalé), tak návrhy smluv i smlouvy jimi uzavírané. Nestřílím od boku. Neříkám, že by to bylo něco výrazně odlišného od Panters, OMV apod., naopak je to vše na jedno brdo.

     • Jan napsal:

      P.S. I kdyby to byl počet lidí na Slovensku, tedy registrovaných u NBS, nejsou tito oprávněni poskytovat služby na fin. trhu v ČR, takže pokud by tento text na stránkách obsahoval zahrnutou informaci o „poradcích“ slovenských, nemělo by to stejně žádnou relevanci.

     • Tomáš napsal:

      Pane Radku, velmi jste mě pobavil. Jestliže se necháte oslepit vírou tak to je co říci. Fakta jsou alespoň pro mě daleko důležitější jak nějaká víra. S pozdravem Tomáš

  • Istvan napsal:

   No a co je pravdy na tom, že z Fitcentra odchází Dostál i s 300 lidmi a zakládá vlastní firmu?
   Do bude celkem morová rána pro Fitko, ne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.