Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Opravdu chceme více regulace?

Ochrana spotřebitelů by měla být na takové úrovni, aby neohrožovala efektivní fungování finanční trhu, říká viceguvernér České národní banky LUDĚK NIEDERMAYER.

Ačkoli jsou některé oblasti přeregulované, stát má tendenci "dohnat" právě tyto oblasti, řekl Luděk Niedermayer v diskusi během semináře ke studii Světové banky Ochrana spotřebitele na finančním trhu.

Podobný názor vyjádřila také Michaela Erbenová, členka bankovní rady ČNB. Závěry, s nimiž přítomné seznámili zástupci Světové banky Marius Vismantas a Rodney Lester, označila za velmi subjektivní. Nikdo z autorů během příprav studie, z níž vzešla řada doporučení Světové banky pro český finanční trh, neoslovil ČNB ani další významné instituce, upozornila Erbenová.

Ve zprávě převažují doporučení směřující k vyšší ochraně spotřebitele. Situaci na českém trhu hodnotí autoři jako uspokojivou, k dokonalosti podle nich ale povede ještě "dlouhá cesta".

"Efektivně fungující finanční sektor je stejně důležitý jako ochrana spotřebitele. Z tohoto pohledu Z tohoto pohledu považuji seminář za velmi nevyvážený," zhodnotila Erbenová prezentaci zástupců Světové banky. "Regulace by měla být lepší, ne větší," zdůraznila.

Při zvažování nových požadavků na finanční instituce je třeba vždy posoudit náklady navrhovaných opatření a jejich dopady na konkurenční prostředí.

Rozumná rovnováha mezi státní regulací a samoregulací účastníků trhu je proto dle Erbenové velmi důležitým hlediskem jakéhokoliv sytému ochrany spotřebitelů.

Rodney Lester v závěru diskuse připustil, že je potřeba analyzovat náklady a očekávaný přínos zavedení jednotlivých doporučení. Dalším krokem podle něj budou konzultace s představiteli trhu.

Setkání zástupců Světové banky s představiteli profesních asociací, institucí a médií zorganizoval náměstek ministra financí Tomáš Prouza.

4 komentáře: “Opravdu chceme více regulace?”

 1. Pavel Kubíček napsal:

  Proč mne nepřekvapuje, že ČNB dělá vše pro to, aby se tad ochrana spotřebitele neprosadila? Jen nerozumím tomu, proč jim to tak dlouho prochází, proč nikdo nekritizuje, že tak okatě lobbují ve prospěch institucí, které mají dozorovat?

  • Votava napsal:

   Jenže co naplat, argumenty zástupců ČNB znějí rozumně.

   • Jan Žůrek napsal:

    Jaké argumenty? To, že kohokoliv, kdo si dovolí ČNB kritizovat a poukázat na její chyby, je potřeba zašlapat do země a zničit? Že nemají jediný věcný argument, ale používají jen obecné fráze? Ochrana spotřebitele v ČR není žádná a ČNB dělá vše pro to, aby to tak zůstalo. Ano, dozorované firmy tak budou bohatší a ČNB nebude muset dozorovat tolik věcí, ale je to správně?

    • Votava napsal:

     Těžko říct, jestli je to správně. V každém případě je dobře, že ke chválihodné snaze regulovat existuje druhá strana, která varuje, abychom to s regulací nepřepískli. Toť vše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.