Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Ole Sloth Hansen: Současný pokles cen ropy je přehnaný

Investice 08.12.2008 | 13:40 5 Komentářů

Ropa může klesnout až ke 40 USD/barel, tento pokles je ale přehnaný, říká v rozhovoru Ole Sloth Hansen ze Saxo Bank. A jaký je výhled cen ropy v nejbližším období?

Cena ropy poklesla o 70% ze svého historického maxima a nyní se ropa obchoduje pod 50 USD za barel. Jaké je pro to vysvětlení? Jak ještě může klesnout?

Pohyby na trhu byly v první polovině roku 2008 poháněny obavami z inflace a vyššími úrokovými mírami. Globální ekonomice se relativně dařilo, zejména na nově objevujícím se trhům, kde Čína, největší spotřebitel průmyslových kovů, měla velký hlad mimo jiné po ropě.

Komoditní trhy vedené ropou byly ve velké míře oblíbenou volbou investorů a velké množství kapitálu bylo nalito do komoditních fondů, které následně začaly vykupovat trh. Během tohoto období oslabující dolar až do dosažení svého nejnižšího bodu v polovině července pomáhal podporovat toto odvětví.

Finanční krize až do té doby pomalu nabírala momentum a náhle během několik týdnů, největší jestřáb ze všech, ECB, náhle začala hovořit o nižších úrokových sazbách poté, co trh do té doby zaměřoval pouze na zvyšování sazeb, které zmírňovaly inflaci.

Změna výhledu byla něčím jako dýkou do srdce eura a investoři se náhle vrátili k dolaru na úkor eura. Posilující dolar a eskalující se finanční krize nakonec zasáhly komoditní trhy a následoval spěch při snižování pozic a snaha vyrovnat se s umořováním od investorů.

Jaké faktory ovlivní vývoj cen ropy během následujících měsíců?

Jak Čína projde globální krizí, podaří se jí udržet růst na vysoké úrovni? Bude mít druhý balík vládního stimulu nějaký dopad?

Délka finanční krize. Čím déle bude pokračovat, tím existuje vyšší riziko, že nedojde k rychlému zotavení, protože se bude rušit nebo se opozdí hodně průzkumných a těžebních projektů kvůli nedostatku financování.

Uspěje OPEC při řízení cen pomocí omezení produkce? Historie řízení cen touto organizací není velmi úspěšná, protože disciplína jejích členů nebyla příliš dobrá.

Mělo se za to, že cena ropa 150 USD za barel byla přehnaná. Je její aktuální pokles rovněž přehnaný?

Současný pokles je přehnaný, ale může dojít ještě k většímu poklesu, kdy může dojít k poklesu na 40 USD .

Existuje nějaké skutečné riziko náhlého, rychlého zotavení cen ropy?

Ruší se nebo opožďuje hodně průzkumných a těžebních projektů kvůli nedostatku financování, nebo proto, že současné ceny těžbu finančně neumožňují . Všechny tyto faktory zvýší riziko vyšších cen v budoucnosti.

Podíváme-li se na forwardové ceny ropy, jednoroční cena je o 12 USD vyšší než jsou aktuální ceny. Tyto spready mezi spot a forward cenami jsou na rekordních úrovních a naznačují riziko vysokých cen v budoucnosti, jakmile se současná krize začne dostávat pod kontrolu .

Jak je důležitá ropa pro globální ekonomiku? Jak poklesy ceny ropy ovlivňují ekonomiky a trhy?

Má silný účinek finančně, ale také psychologicky. Současný propad cen je malou náplastí na velkou finanční ránu a jednou z mála dobrých věcí, které se staly deprimovaným spotřebitelům na celém světě.

Kde letos najde ropa své dno?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

5 komentářů: “Ole Sloth Hansen: Současný pokles cen ropy je přehnaný”

 1. Konference napsal:

  Skutecne se melo za to, ze cena ropy 150 USD za barel byla prehnana? Kdo vsechno tento nazor zastaval? Kolik lidi verilo a predpovidalo rope pad pod 100 dolaru?

  Co si pamatuji, tak se jeste v cervnu vsude objevovaly cifry 150, 200, 250… A kdyz jsem nekde rekl, ze ropa spadne pod 100 dolaru, byl jsem za blazna. Jeste v srpnu malokdo veril, ze jde o obrat trendu na komoditach. Doporucuji odkazovany clanek procist i s naslednou diskuzi…
  http://www.investujeme.cz/investice/clanky/pravda-o-tom-co-stoji-za-rustem-ropy/
  A to se tyka analytiku z celeho sveta. Odhady, ze ropa do konce roku bude pod 100 USD, byly naprostou raritou.

  Najednou se vsichni tvari, ze pad ropy byl vseobecne ocekavany. Neni to pravda. Stejne jako neni pravda, ze byla vseobecne ocekavana hypotecni krize, nebo pad akciovych trhu (to jsem zase vubec necekal ja).

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  • Petr Šafránek napsal:

   Čemu se divíte? Mě to připadá, že někteří (z mého pohledu drtivá většina) nevidí dále než je budoucnost a minulost několika dní a své prognozy stanovují dle aktuální situace na trzích.

   Pomalu už slovo analytik považuji za sprosté slovo.

  • OTTO napsal:

   Byl jste za blázna?
   Vítejte do klubu :o)
   Pokud si vzpomínám tak já jsem byl zastáncem poklesu ropy, ale tvrdil jsem, že nenastane dřív než v srpnu nebo v září, pokud se nestane něco co umožní ropě klesat už dřív – viz diskuze k vámi zmiňovanému článku.
   Stalo se však to co ropě umožnilo pokles už na konci července.
   Schválně se podívám na tu diskusi, ale myslím, že jsem nebyl jediný kdo s vámi souhlasil ohledně poklesu ropy, takže jste za blázna nebyl sám :o)

   • Konference napsal:

    Nemam problem s tim, byt za blazna, na to jsem zvykly. Co mi ale vadi, kolik lidi se tvari ve stylu „ja to vedel“, „ja to tusil“, „cekali jsme to“, „uz dlouho se o tom mluvilo“… atd. Neni to vubec pravda. Kdyz dochazi k nejakym zavratnym zlomum, tak o tom predem mluvi max. jeden odbornik ze sta. Ale zpetne se tvari 90% tak, ze to ocekavali. Je to pripad ropy (a obecne komodit), dolaru, obratu trendu u akcii, hypotecni krize atd.

    Kolik lidi z oboru otevrene prizna „zaskocilo me to, necekal jsem to“? Uprimnost nade vse.

    Kazdy se nekdy trefime a jindy ne. Tak to chodi. Neni nic spatneho na tom se mylit.
    Ja jsem se treba osudove mylil u akcii, srpen, listopad i leden jsem povazoval jen za normalni korekce byciho trendu. Cekal jsem pak sice cerveny podzim, ale ne takto krvave rudy. Mylil jsem se u ropy, necekal jsem, ze by mohla rust vyrazne nad 100 dolaru a ona rostla. Mylil jsem se u dolaru, cekal jsem dalsi pokles a misto toho prislo prudke posileni.
    Na druhou stranu u spousty jinych ocekavani jsem se zase trefil (napr. pad ropy).

    Je zcela normalni, ze se clovek nekdy trefi a nekdy ne. Hlavni ale je, zda dovede byt uprimny k sobe i k verejnosti. A to bohuzel dovede malokdo.

    Hezky den

 2. Jan Dvořák napsal:

  Mám k dispozici poslední týdenní „Saxo Weekly Commodity Update“ a tam k ropě píší:

  Crude Oil now trades more than $100 below the July high with most traders focusing on the lack of demand as OPEC through their inability to show a strong hand continue to leave the market oversupplied. Despite expectations of production cuts up towards 5 mio BPD over the next year the risk is still for Crude Oil to trade lower near term.

  As highlighted last week the lack of action by OPEC left market with nowhere to go but down and $40 should now be relatively easy to reach before Christmas. Merrill Lynch even came out saying that the price may dip below $25 if recession also hits China. A market friendly report on weekly storage data on Wednesday had no impact highlighting the current negative sentiment.

  Oil traders are beginning to accelerate bookings for tankers to store Crude Oil as they try to profit from higher prices in the future. The Contango or difference between back months and spot month is trading at record highs. On that basis it makes sense for traders to buy the Crude Oil for spot, store it on floating tankers, while locking in a future delivery price through selling a back month contract.

  Technically the down trend is firm without being oversold yet. Crude Oil for January delivery needs to break above $56 before any talk of a recover can begin. Support is defined by a downward sloping support line which as of Friday stands at $41.20 followed by $40.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.