CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.416 +0,10%

CZK/£ 28.639 -0,16%

CZK/CHF 24.478 +0,42%

Text: Jan Majer

24. 01. 2008

0 komentářů

Nový program Rentier Invest

 


 

Investování se mnoho klientů stále bojí. Připadá jim to složité, netroufají si. Stejné obavy má ale i řada finančních poradců. Chybí jim produkt, který by byl jednoduchý, srozumitelný a přitom plně využíval potenciálu atraktivních výnosů kapitálových trhů. Blíží se takové představě Rentier Invest?
Přesně to je myslím hlavní přidaná hodnota Rentier Investu. Poradce zná klienta a jeho potřeby. Umí tedy určit, které z klientových finančních záměrů bude uskutečňovat prostřednictvím Rentier Investu. Důležité je u tohoto produktu správné stanovení investičního horizontu. My už se postaráme o zbytek. Klientovo portfolio budeme s rostoucím počtem let automaticky "přelévat" do konzervativních instrumentů. Postaráme se tak vlastně o uzamykání výnosů.

Jak náročné bude sepsání smlouvy?
Snažili jsme se, aby administrativa spojená s Rentierem byla co nejjednodušší a nejpřehlednější. Pro poradce i pro klienty. Formulář je jednostránkový. Nic více než jedna stránka formátu A4.

Vaši klienti mohou už nějakou dobu pravidelně investovat v programu Rytmus. Nyní představujete nový investiční program Rentier Invest. V čem se obě varianty liší?
Rytmus je program pravidelného investování do jednoho vybraného fondu s investičním horizontem 3, 5 a 10 let. Klient si samozřejmě může založit neomezený počet Rytmů, aby si mohl sám poskládat preferované portfolio. Rentier Invest je investiční program pro pravidelné i jednorázové investování nebo pro kombinaci obou forem, a to nikoli do jednoho fondu, ale do portfolia složeného z více fondů.

Ze kterých fondů jsou portfolia složena?
Prostřednictvím jediné platby klient investuje do portfolia složeného většinou z pěti či šesti vybraných českých i zahraničních fondů. V portfoliu se objevují takové hvězdy z naší nabídky jako Pioneer Funds – Top European Players, Pioneer Funds – America či Pioneer Funds – Eastern European Equity.

Jiné portfolio fondů by si měl vybrat mladý člověk, který chce investovat třeba po dobu dvaceti let, a jiné se hodí pro investora, jemuž zbývá například pět let do penze. Jak tyto rozdíly řeší program Rentier Invest?
Existuje sedm linií, od té nejagresivnější, jež se hodí pro dlouhé investiční horizonty, až po nejkonzervativnější, vhodné pro krátkodobé investice. Konzervativnější linie představuje také větší expozici do aktiv denominovaných v české koruně, tedy menší vystavení klienta měnovému riziku. Rentier Invest je určený pro všechny klienty, kteří znají nebo jsou alespoň schopni poměrně přesně určit svůj investiční horizont.

REKLAMA

Znamená to, že klient zvolí investiční strategii jednoduše podle délky zamýšlené investice? Na dlouhou trať to bude dynamické portfolio, na kratší dobu konzervativní?
Rentier Invest jde o pár kroků dál. Investiční strategie se totiž automaticky sama mění s blížícím se koncem investičního programu. V prvních letech je investice převážně akciová, postupem času ovšem roste dluhopisová, tedy konzervativní složka, a to právě na úkor akcií. Klienta tak nemohou ohrozit případné propady akciových trhů ke konci jeho investičního horizontu. Portfolio každého klienta bude tedy průběžně rebalancováno. Jedná se o obdobu aktivně řízeného portfolia – klientovy peníze se automaticky vždy na konci časového úseku vymezeného pro danou linii automaticky převedou do linie následující, tedy konzervativnější.

Název programu Rentier Invest naznačuje, že jde o program vhodný pro vytváření rezervy na stáří…
Rentier Invest má sloužit ke splnění našich snů, přání a dlouhodobých cílů, ať už se jedná o zajištění na stáří, o studia dětí, o cestu kolem světa nebo o nové auto. Rentier Invest totiž svým nastavením umožňuje optimalizaci poměru mezi výnosem a rizikem. Riziko můžeme výrazně snižovat zejména pravidelným investováním, ale také postupným posunem portfolia od agresivního ke konzervativnímu. Tak klientovi umožníme na začátku investovat značnou část prostředků do akcií. Akcie v portfoliu disciplinovanému investorovi přinesou nesrovnatelně zajímavější výnosy, než mohou nabídnout například penzijní fondy.

Pravidelné investování je obvykle spojeno se zvýhodněnými vstupními poplatky. Jaké možnosti nabízí program Rentier Invest?
Klient má několik možností zaplacení vstupního poplatku. První možností je před¬placení poplatku na celé období zvláštní platbou. Výše poplatku se jednoduše spočítá ze zamýšlené investované částky. Podobně jsou lidé zvyklí předplatit si například popla¬tek za uzavření smlouvy o stavebním spoře¬ní. Klient, který se rozhodne pro předplacení vstupního poplatku, má nárok na zajímavou slevu.

Řekla jste, že je více variant zaplacení poplatku. Jaké jsou další možnosti?
Druhá alternativa znamená také "předplacení", využije ji ovšem klient, který nechce nebo nemůže celý poplatek uhradit jednorázově. První klientovy měsíční investice se v tomto případě nebudou investovat, ale použijí se na úhradu vstupního poplatku. I tehdy má klient nárok na slevu. Třetí možností je strhávání příslušné částky z každé klientovy investice. V tomto případě klient nárok na slevu nemá. Zaplatí poplatky ve stejné výši jako při běžné jednorázové investici do fondů.

REKLAMA

Opravdu se vyplatí předplatit si vstupní poplatek?
Vedle slevy, kterou může klient získat, vidím hlavní výhodu v psychologickém efektu. Asi každý ze zkušenosti ví, že je těžké být disciplinovaný a odkládat pravidelně peníze stranou. Většina z nás má ale dobrou zkušenost se stavebním spořením – tam jsme si poplatky museli předplatit, a proto nás ani nenapadne rušit trvalý příkaz, který jsme v bance zadali na začátku spoření. S pravidelným investováním je to stejné. V podobě předplaceného vstupního poplatku si na sebe investor dobrovolně "ušije bič" a odměnou mu bude zhodnocující se portfolio. Kolega, který takto investuje na důchod každý měsíc 2 500 korun, už dnes pyšně hovoří o své "miliónové investici".

Za nadstandard, který Rentier Invest po¬skytuje, tedy klient nepřiplácí nic?
Za sestavení a správu portfolia klient neplatí nic. Běžné manažerské poplatky za správu fondů se již promítají do denních cen fondů, stejně jako při běžné investici do fondu.

Jak byste objasnila výhody pravidelného investování nezkušenému klientovi, jemuž připadá lepší zainvestovat úspory třeba jednou za rok "ve vhodný okamžik"?
Určitě by bylo výhodné zainvestovat jednorázově ve chvíli, kdy jsou trhy na minimu a právě se začínají pohybovat tím správným směrem. Problém je v tom, že nikdo není schopen určit, kdy ten vhodný čas zrovna nastal. Akciový trh je z definice volatilní, cena akcií v čase roste a zase klesá. Před¬vídatelnost těchto pohybů je velmi omezená. Pravidelné investování volatilitu významně snižuje. Eliminujeme riziko nevhodného načasování. Jednoduše to shrnul jeden můj kolega, když objevil kouzlo pravidelného investování. Prohlásil, že je to jediná možnost, kdy se člověk může radovat z poklesu. Když investujete pravidelně, nakupujete totiž při poklesu levněji.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.