CZK/€ 25.330 -0,12%

CZK/$ 23.428 +0,00%

CZK/£ 29.594 -0,04%

CZK/CHF 26.427 -0,66%

Text: Milan Vodička

08. 06. 2021

13 komentářů

Nový fintech Zapomenuté miliardy pomůže zpeněžit zapomenuté akcie z kupónovky

 

Foto: Shutterstock

Na zapomenutých účtech z kuponové privatizace mají Češi odhadem majetek za 10 miliard korun. Nová online služba jim teď pomůže se k penězům dostat ještě před promlčením nároků.

Loading 

V Česku je skoro 200 tisíc lidí, kteří jsou ve skutečnosti mnohem bohatší, než si myslí. Patří jim akcie a nároky na dividendy, o nichž nemají většinou ani tušení. Jde o pozůstatek kuponové privatizace, na který buď dávno zapomněli, nebo se o něm ani neměli šanci dozvědět, protože kuponovou knížku původně vlastnili jejich již zesnulí příbuzní. Díky nové online službě Zapomenuté miliardy teď může každý z pohodlí domova zjistit, zda mu také patří hodnotný majetek a proměnit jej na peníze ještě předtím, než dojde k nenávratnému promlčení nároků.

Téměř 750 tisíc zapomenutých účtů

Letos na podzim totiž uplyne 30 let od začátku kuponové privatizace, během níž změnily majitele tisíce firem. Přerozdělování obrovského množství majetku z rukou státu do soukromého vlastnictví se v 90. letech zúčastnily miliony Čechů a Slováků. Většina z nich již svoji investici s různým výsledkem dávno uzavřela, v evidenci Centrálního depozitáře cenných papírů však stále zůstává přibližně 750 tisíc nezařazených majetkových účtů, na něž jejich vlastníci zapomněli.

„Hodnotné akcie obsahuje jen menší část z nich, stále se ale jedná až o 200 tisíc majetkových účtů. Přibližně třetina z tohoto počtu je vedená na vlastníky, kteří už nežijí. I po jejich odečtení je ale řeč o skoro 100 tisících lidí, kterým patří majetek, o němž nemají mnohdy ani tušení,” popisuje Daniel Surmař, zakladatel fintech startupu Zapomenuté miliardy, který lidem pomáhá zapomenuté akcie z kuponové privatizace najít, zpeněžit je a udělat tak za kuponovkou definitivní tečku.

Vzhledem k dlouhé době, jež od kuponové privatizace uplynula, patří podle Surmaře většina zapomenutého majetku dnešním seniorům. S ověřováním nároků však svým rodičům a prarodičům mohou na www.zapomenutemiliardy.cz pomoci také mladí lidé, aniž by museli znát cokoli z historie privatizace. Postačí jen několik základních osobních údajů.

REKLAMA

„S hledáním kuponové knížky si nikdo nemusí lámat hlavu. Celá naše služba je online a plně bezplatná až do chvíle, než případně objevíme hodnotné akcie. Lidé se tak nemusí bát, že by od nás odešli se ztrátou,” říká Surmař a dodává, že služba je určena i dědicům, kteří potřebují ověřit, zda se v rámci dědického řízení nezapomnělo na akcie původně vlastněné jejich již zesnulými příbuznými.

Rychlé zpeněžení kupónových zbytků

Klíčovou součástí projektu Zapomenuté miliardy je však nejen ověření případného vlastnictví akcií či nároků z dividend, ale i možnost je snadno a rychle zpeněžit. “Obchodování na burzách je poměrně složitá věc vyžadující vyplňování mnoha formulářů a znalost fungování kapitálových trhů. Ne každý to sám zvládne. Podstatná část hodnotných akcií z kuponovky se na burze navíc ani prodat nedá, protože se nejedná o veřejně obchodované společnosti,” popisuje Surmař.

Nálezné za akcie a pohledávky lidé podle pravidel služby uhradí až ve chvíli, kdy obdrží férovou nabídku na odkup. Pokud se žádný hodnotný majetek nenajde, je pro klienta celý proces bezplatný. V ostatních případech se stanovuje nálezné dle sazebníku a pro jednotlivé akcie se liší. Zpravidla se však pohybuje okolo 10 % z jejich hodnoty. Garantováno je, že lidé nikdy nezaplatí více než 15 % z hodnoty nalezeného majetku.

Aplikace bude fungovat jen do konce října 2021

Služba Zapomenuté miliardy je koncipována jako jednorázová, fungovat bude jen do října 2021, protože se sama postupně vyčerpává. “Zapomenuté peníze z kuponové privatizace bohužel nebudou na svoje majitele čekat navěky. Už letos na podzim dojde k nenávratnému promlčení více než jedné miliardy korun, jež byla původně náhradou za vytěsnění akcionářů společností jako je například Unipetrol. Lidé tak o značnou část prostředků navždy přijdou,” říká Surmař a upozorňuje na to, že majitelé cenných papírů navíc každoročně přicházejí o stamiliony korun na dividendách a dalších souvisejících náhradách, u kterých také postupně dochází k promlčení.

Loading

Vstoupit do diskuze 13 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Digitální měny centrálních bank – budoucnost peněz?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 03. 2024

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Stanislav Dlouhý

  9 června, 2021

  Chtěl bych zjistit, jestli nemám akcie z kuponové privatizace o kterých nevím

  Odpovědět

 • Jana Zoulová

  9 června, 2021

  Dobrý večer
  Našla jsem akcie z kuponové privatizace po rodičích. A potřebovala bych zjistit zdali jsou ještě aktuální
  Děkuji moc za odpověd Zoulová

  Odpovědět

 • Anonym

  10 června, 2021

  Jestli nejde o další podvod, jak vylákat z lidí od.údaje

  Odpovědět

 • J

  10 června, 2021

  Jestli nejde o další podvod, jak vylákat z lidí od.údaje

  Odpovědět

 • J

  10 června, 2021

  Jestli nejde o další podvod, jak vylákat z lidí osobni.údaje

  Odpovědět

 • Ota Drescher

  10 června, 2021

  v době kdy se dávali kuponové knížky jsem byl dlouhodobě v zahraničí.Tim jsem vlastně žádnou nedostal.Tak jak a co ted.nevím

  Odpovědět

 • Roman

  1 července, 2021

  Kupónové knížky se nadávali, ale kupovali!

  Odpovědět

 • Ladislav Hertl

  10 června, 2021

  Dobrý večer,
  Doma mam dvě kupónové knížky , nevim jestli maji nejakou cenu

  Dekuju Hertl

  Odpovědět

 • M

  11 června, 2021

  Osobní údaje jsou cenné a dají se zneužít. Myslete na to. A na konci je ukryt poplatek 990,-, když si to rozmyslíte. Pozor na to. Většina firem z kupónovky už neexistuje, tak nevím, co chtějí zpeněžit?

  Odpovědět

 • Miroslav Kutílek

  12 června, 2021

  Zjišťuji zda-li nemám nějaké peníze.

  Odpovědět

 • Jaroslav Slezák

  28 června, 2021

  Dobrý den,našel jsem kuponovou knížku a chtěl bych zjistit jestli mají moje akcie nějakou hodnotu bylo by mozné aby jste mi pomohl?Děkuji Jaroslav Slezák Vysoké Mýto.

  Odpovědět

 • Anonym

  11 července, 2021

  Myslím, že ještě v roce 2010 jsem byla u okýnka, kde mi pracovnice našla moje akcie a řekla i hodnotu. A když jsem po čase chtěla akcie řešit, tak náhle není kde se zeptat. To snad udělali schválně, aby peníze zůstali státu. Způsob získání peněz přes dotazníky přes internet se mi jeví nebezpečný ke zneužití. Zase se udělala příležitost, aby někdo vydělal a zbohatl. Přitom by to mohlo jít jednodušeji přes evidenci v bance za poplatek.

  Odpovědět

 • Ema

  12 října, 2021

  Co se stane, když mám i akcie, které NEJSOU zapomenuté, protože z nich pravidelně dostávám dividendy? Pouze si chci ověřit, jestli nemám náhodou ještě nějaké jiné, na které se zapomnělo. Oni ale najdou například, že mám jen akcie O2 (to nemusí hledat, to vím) a budou za to chtít poplatek? Technicky vzato se ale NEJEDNÁ o ZAPOMENUTÉ akcie, dostávám přece pravidělně dividendy.

  Odpovědět