Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Nový broker pool na českém trhu… vyšší výnos, nebo riziko?

Na českém trhu vnikl nový broker pool. BP Broker-Pool.cz založili lidé se zkušenostmi z finančně poradenské praxe. Zatím nemají „pod sebou“ registrované žádné finanční poradce. Ambice si ale kladou vysoké. Jak získávají finanční poradce?

Finančně poradenský trh je nasycený a bující regulace ztěžuje činnost finančně poradenských společností i finančních poradců. Přesto vznikají nové subjekty na trhu. Mezi nejnovějšími je nyní nový broker pool s výmluvným názvem BP Broker-Pool.cz. Jeho zakladatelé svou kariéru vesměs zahájili ve společnosti Partners.

BP Broker-Pool.cz ovšem podle registru České národní banky (ČNB) nemá příliš rychlý začátek. 18. srpna 2014 se stala pojišťovacím makléřem a pojišťovacím agentem pro jedinou pojišťovnu (ČSOB Pojišťovnu) a 26. září 2014 získala registraci investičního zprostředkovatele. Dosud pod ním není registrovaný žádný finanční poradce. To by se ale mělo brzy změnit.

„Vzhledem k nedávnému přidělení licencí a dotahování smluvních vztahů s institucemi probíhají až nyní registrace poradců. Do konce roku počítáme se 100 – 120 registracemi aktivních PPZ a 60 – 80 aktivních VZ,“ uvádí Ivan Macho, statutární ředitel BP Broker-Pool.cz. Přibývat by měly i spolupracující instituce. „U 2 pojišťoven dokončujeme jednání o spolupráci. Mimo ně máme nachystanou pro naše poradce standardní nabídku pojišťoven a investičních společností,“ doplnil Ivan Macho.

Rozdělí víc než ostatní? Ne… neuživil by se

Nový broker pool nebude získávat poradce přehnanou cenovou konkurencí. Marži z provizí si ponechá na úrovni 15 až 30 %. Náklady nejsou malé. Značná část se dá ušetřit vhodným nastavením procesů, informačních technologií a outsourcingu. Pokud se podíváme na oblast pojištění a investic, tak rozhodně nepočítáme s rozdělováním 90% provizí. V těchto oblastech to není při takové marži dlouhodobě udržitelné a nešlo by pak financovat další rozvoj,“ dementoval informace o rozdělování 90 % provizí Ivan Macho.

Marže největších broker poolových společností se pohybují na srovnatelné úrovni. Kupříkladu v roce 2012 činila marže Broker Trustu 13,73 % a Insia si nechávala 19,44 % provizí obdržených od finančních institucí.[1] U velkých multilevelových společností se pohybovala marže centrál v rozmezí od 15,04 % do 27,68 % s tím, že větší společnosti obecně účtovaly nižší marže.

Milionová praxe víc lidí už nepřivede…

Hlavním tahákem BP Broker-pool.cz byly propagační stránky Milionovapraxe.cz. Vznikly poměrně nenápadně a v rámci vzdělávacích seminářů jejich protagonista Radoslav Černý přesvědčoval poradce, že práce v poolech je pro ně lepším řešením než setrvání v multilevelu. Jen „na okraj“ zmiňoval existenci BP Broker-Pool.cz vedle Bonnet.cz, Broker Trust a Insie. Sám Radoslav Černý působí stále v registrech ČNB jako odpovědný zástupce BP Broker-Pool.cz. Z poolu, který podle svých slov pomáhal připravovat, ovšem již vystoupil a nadále v něm nefiguruje. BP Broker-Pool.cz zmizel i z jeho stránek Milionovapraxe.cz.

„Jistě jste v poslední době zaregistrovali vznik nového brokerpoolu, u jehož vzniku jsem byl přítomen a účastnil se i úvodních setkání s poradci. Tato naše aktivita vzbudila nevoli u určitých představitelů (nebo spíš určitého představitele) velkých MLM firem. Neváhali proto využít svého vlivu a u některých finančních institucí dosáhli toho, že s novým brokerpoolem nenavázalo několik pojišťoven a investičních společností smluvní vztah,“ zdůvodňuje Radoslav Černý své ukončení činnosti v BP Broker-Pool.cz na svém webu.

Naprostá většina zakladatelů BP Broker-Pool.cz prošla finančně poradenskou společností Partners, kde se setkali Radoslav Černý (Milionová praxe), Ivan Macho (statutární ředitel), Zuzana Černá (předseda správní rady) i Martin Peřina (člen správní rady). Kromě Radoslava Černého všichni zmínění na přelomu let 2011 a 2012 společně putovali do broker poolu Insia a někteří i dále. V současnosti má aktivní registraci u České národní banky pouze Martin Peřina (pod Bonnet.cz), ovšem podle informací ze společnosti BP Broker-Pool.cz se jedná pouze o neodhlášenou registraci. Zkušenosti tak začali čerpat v Partners a tím směrem se zaměřují i jejich hlavní akvizice finančních poradců.

Nové broker pooly mají tvrdý chleba

Nově vznikající finančně poradenské společnosti nemají na růžích ustláno. Zpřísňující regulace na finančním trhu znamená rostoucí náklady, které zejména pro malé nové společnosti mohou být prohibitivní. Navíc i malá společnost musí vytvořit dostatečný ochranný systém proti podvodníkům, kteří např. vytvářejí fiktivní smlouvy a po nichž zůstávají nevymahatelné dluhy na storno provizích. Pokud je společnost neodhalí včas, může i jeden „aktivní podvodník“ způsobit likvidační škody.

Tip:

Náročnost prosazení se na nasyceném trhu ukázal na jaře slovenský broker pool Finportal, který se z České republiky stáhl a ukončil zde činnost. Obtížnou situaci mají i malé samostatně fungující společnosti. Kupříkladu PlanSecur v čele s bývalým šéfem OVB Pavlem Uzlem i po téměř čtyřech letech činnosti navzdory původním ambicím drží na 38 vázaných zástupcích a 48 podřízených pojišťovacích zprostředkovatelích. A pro jistotu za celou dobu činnosti společnost nedoručila jedinou výroční zprávu na rejstříkový soud… Jsou ale i malé broker pooly a finančně poradenské společnosti, které dokáží být úspěšné.[1] Marže je počítána na základě výkonů a výkonové spotřeby zveřejněné ve výročních zprávách za rok 2012 dostupných v Obchodním rejstříku.

Pro práci finančního poradce považujete za lepší broker pool, nebo multilevelovou společnost?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

172 komentářů: “Nový broker pool na českém trhu… vyšší výnos, nebo riziko?”

 1. Jiří Uhlíř napsal:

  Broker pool je pro mne stále nejlepší volba, využívám je 3 roky. Výrazně lepší provize oproti MLM mi dává významnou konkureční výhodu.
  Osobně dlouhodobě spolupracuji také se společností Callido finance Tomáše Prčíka. Můžu jen doporučit.
  http://www.ca­llido.cz/broo­ker-pool-pro-financni-poradce-hypotecni-zprostredkovatele

  http://www.ca­llidopojisteni­.cz/broker-pool-pro-financni-poradce-pro-pojistovaci-zprost%C5%99ed­kovatele

 2. Jiří napsal:

  Pane, jste tak trochu mimo mísu, kde na takové nesmysly chodíte? Trh že je přesycen? A kým? Myslíte ty lidi, kteří jsou registrovaní, ale neaktivní? Klientů je dost, je co nabízet. Lidé v ČR jsou podpojištěni. To, že jsou mezi námi neschopní, kteří si neumějí vydělat ani na slanou vodu, je druhá věc.

 3. MLM Poradkyně napsal:

  Dobrý den, potřebovala bych poradit s výběrem poolu. Nyní odcházím od jedné MLM organizace, odmítám podepsat novou smlouvu s těmi astronomickými pokutami za tzv. vzdělání a know-how. Zvažuji mezi Bonnetem a Broker Trustem, ale stále váhám…neporadíte ? Děkuji.

  • Jiří napsal:

   Bonnet Vám nabídne bezkonkurenčně vysoké provize, u ověřených poradců se vyplácí od ledna 2015 provize v plné výši, tedy 0% do stornofondu. Žádná konkurenční doložka, žádná exkluzivita, žádné pokuty při odchodu za poskytnuté vzdělávání a know-how. Váš kmen klientů, který si s sebou přivedete a který po dobu spolupráce s Bonnetem budete rozšiřovat, je nedotknutelný. Pokud následně půjdete jinam, toto vše jde s Vámi. Kamkoliv. U Bonnetu navíc nemusíte obhajovat žádná produkční kritéria, nejste nucena sjednávat nic, co byste nechtěla, je to jen na Vás. Provize chodí každých 14 dné.
   Broker Trust je to samé, jen má jisté produkční limity, zase je o světelné roky napřed na poli back office a podpory. Jejich systém BeTy je fenomenální, provize chodí co týden. Já po velmi důkladném zvážení zvolil nakonec Broker Trust. Provize mám o nepatrný chloupek nižší než bych měl u Bonnetu, ale ta metodická podpora za to opravdu stojí. Ať už zvolíte kteroukoliv z nich, špatně nešlápnete ani u jedné z nich. Vynikající je ještě Insia pana Špirakuse, zkuste popřemýšlet i o této alternativě. Garantuji Vám, že do MLM se již nikdy nevrátíte :0)

   • napsal:

    Vymatlaný Jiří opět promluvil. :)

    • napsal:

     Jiří a vymatlaný ? Možná, ale píše pravdu. K Broker Trustu bych jen dodal, že se do stornofondu za sjednané životní pojištění strhává z každé provize 10%. Ten je po dobu dvou let úročen a potom vyplácen poradci. U Bonnetu se tuším strhává 15%, dokud se stornofond nenaplní na hodnotu 50.000 Kč, pak už se nestrhává nic. Já pracuji v Insii a jsem zde velice spokojen, hodně dobrý je interní systém Yetti. Do mulťáku, odkud jsem před rokem a půl utekl, bych se už nikdy nevrátil. Ten rozdíl je prostě nepopsatelný.

     • kolega napsal:

      Proto teď máte tolik času vysedávat na diskusích u internetu, Jiříku. Marketing BT poznám hned. Broker Trust patří minulosti, dnes udává tón Bonnet.cz.

      • Jiříx napsal:

       To se Vám zdá, píše zde více Jiříků:-)

      • napsal:

       Pane kolego, poznáte leda tak kulový. Bonnet šel poslední dobou hodně do sebe, to přiznávám, ale zkusil jste někdy pracovat s jejich interními aplikacemi ? Ve srovnání s Broker Trustem (BeTy) nebo Insií (Yetti) je prostě Bonnet na počátku cesty. To však neznamená, že by za půl roku nebo rok nemohl v této oblasti dýchat Insii nebo BT na záda, kapitál na to jistě má. Insia a BT mají časový náskok a rozhodně nespí na vavřínech a neustále vyvíjejí a zdokonalují svoje podpůrné programy.

  • Jiříx napsal:

   A proč ne INSIA?

   • Quorum napsal:

    Doporučuji vybírat mezi třemi nejsilnějšími broker pooly v ČR, a to mezi Bonnetem, Insií a Broker Trustem. Zjistěte si maximum informací, zavolejte si na vedení těchto společností, setkejte se s regionálními zástupci ve vašem kraji a udělejte si obrázek sama. Vysoký standard má Insia a Broker Trust, Bonnet moc neznám, takže nemohu hodnotit. V Broker Trustu sám pracuji, kolega co se mnou odešel z Partners pracuje na pardubicku pod Insií a co vím, tak je navýsost spokojen.

    • Jiříx napsal:

     Bonnet rozhodně nepatří mezi velikány a vůbec nemůže zatím tvrdit, že je to stabilní firma. Nicméně co není, může být. Nejstabilnější pool v ČR je INSIA.

  • Jan napsal:

   Z bláta do louže. Zlodějinu dotující nevědomé ovce, pardon klienty, poškodíte v obou případech, storna budou tak jako tak a na pojistkami (a dalšími nesmysly) přesyceném trhu si stejně nevyděláte.

   Konec tzv. „finančních poradců“ v Česku se neodvratně blíží, tak jestli máte trochu soudnosti, doporučuji podívat se po nějakém jiném sektoru a oficiálního majetku se rychle zbavit, než ho budou zabavovat exekutoři.

   • Jiří napsal:

    Pane, jste tak trochu mimo mísu, kde na takové nesmysly chodíte? Trh že je přesycen? A kým? Myslíte ty lidi, kteří jsou registrovaní, ale neaktivní? Klientů je dost, je co nabízet. Lidé v ČR jsou podpojištěni. To, že jsou mezi námi neschopní, kteří si neumějí vydělat ani na slanou vodu, je druhá věc.

    • Radim napsal:

     Trh není v žádném případě přesycen, trh je naopak hladový po seriózních a poctivých finančních poradcích právě proto, že těch nekompetentních běhá v terénu mraky. Na nedostatek práce si nemohu stěžovat, spíše mě limituje čas, den prostě časově neprodloužím. A jen pro doplnění dodávám, že neoslovuji nové klienty, ale dávám do pořádku stávající smlouvy klientů, nejčastěji zprasené od MLM poradců (IŽP na 10.000 Kč smrt, nic víc a další prasárny).

    • Jan napsal:

     Pane Jiří, kam na to chodím? Je mi jasné, že když jste pojišťovákem, hájíte si svoje.
     Když ale místo pohádek vezmeme v potaz fakta, pojistku na to či ono má každý. A přetáčení pojistek pro „ušetření“ pár stovek ročně a nebo pro navýšení pojistného limitu, to je byznys úžasný… A jiné blbosti typu stavebka, penzijka, rádoby investice přes platformy obchodníků, to už je profláknuté též. Rozumný člověk se těchto věcí spíš zbavuje, než aby zakládal nové.
     Co má smysl a na trhu opravdu volné pole, tak přímé investice. Ne komisionářská smlouva, ale podíly ve fondech přímo na jméno klienta. Ale co už, každý je svého (storno)štěstí strůjcem.

  • Ondřej napsal:

   Dobrý den, o Broker Trustu jsme s kolegy taktéž intenzívně přemýšleli a již jsme byli rozhodnuti k přestupu, nebýt tohoto diskuzního vlákna, které se o víkendu objevilo na portálu Poradci-Sobě (http://poradci-sobe.cz/disku­tujeme/topic/u­konceni-spoluprace-s-broker-trustem).
   Podobnou zkušenost s komunikací a compliance BT tam popisuje nezávisle na sobě více poradců, což nás nemile zaskočilo a nepříjemně překvapilo. Navíc představa, že napíšu na BT a ani po urgencích se nedočkám odpovědi mě lehce řečeno děsí. Takže nám zbývá asi ta INSIA nebo Bonnet.

   • vasek napsal:

    Bonnet má zase pod sebou více „diskutabilních“ firem. U Insie to vypadá na nejlepší „firemní kulturu“, pokud se to tak dá nazvat, ale pravděpodobně nižší provize.

    • Jiří napsal:

     Promiňte, ale nemůžete porovnávat začínající Bonnet s rozjetou společností jako je INSIA. Za 5 let možná ano, ale dnes mi to připadá, jako kdyby jste srovnával trabanta s BMW. Nevím, jaké má provize Bonnet, ale jestli např. dostanu za životní produkt nad 150%, jedná se vždy o nadstandardní provize. Spíše bych se díval, co mi společnost může přinést.

     • vasek napsal:

      Proč bych je probůh nemohl srovnávat? Jsou to přímí konkurenti. Poradci od nich očekávají službu, za kterou platí částí svých provizí. Porovnám kvalitu a šíři podpory a cenu, kterou za to platím…

      • Jiří napsal:

       Protože Bonnet nemá a dlouho nebude mít na INSIA. Osobně jim držím palce a věřím, že to dotáhnou daleko, ale zatím je pořád vnímám jako nevyzrálou firmu. Ale neberte si to osobně, nic proti nim nemám, ba naopak je obdivuji, jak v těžké době rostou a dokážou i s malou základnou oslovit, ale hlavně uspokojit své zprostředkovatele…

       • vasek napsal:

        Chápu, že jste pravděpodobně pod Insií a tedy i jejím fanouškem a zároveň korektní vůči ostatním servisním organizacím, ale stále to nevysvětluje to, proč by se o poolu přemýšlející poradce nemohl zajímat a v tomto kontextu si i porovnat obě společnosti.

        • Jiří napsal:

         Jsem fanouškem všech poolů. Držím palce všem bez ohledu na to, jak velcí jsou. Ať si tedy zprostředkovatelé porovnají firmy, já jsem tak učinil a zároveň se rozhodnul. Bohužel někteří porovnávají jenom jedno a to jsou provize, které jsou v poolech podobné, další důležité věci je už nezajímají.

   • Zdeněk Sluka napsal:

    Dobrý den, Ondřeji. Uvedu vám příklad, kvůli kterému vlákno na poradci-sobe vzniklo. Když sepíšete pojistnou smlouvu s klientem a o den později s ním vyplníte záznam o potřebách a požadavcích, kontrolní systém BT vás požádá o opravu s klientem. Můžete se na to dívat jako na zbytečnou byrokracii a najít si někoho, kdo nad tím mávne rukou. Nebo si můžete říci: díky, že BT pro mně dělá tuhle práci, protože až si klient po letech (třeba na popud konkurence) vzpomene, že smlouva nebyla sjednána v souladu se zákonem a bude chtít zrušení od počátku a náhradu, ušetřím si starosti a možná desítky tisíc korun. Je jen na vás, jak se na to podíváte.
    Ještě ke komunikaci. Tým podpory poradců BT vyřizuje přes 2000 dotazů a požadavků měsíčně. Většinu z nich obratem nebo do druhého dne. Komunikace s našimi partnery je pro nás hodně důležitá. Ostatně, zastavte se na kávu, všechno vám ukážeme naživo :-)
    Srdečně zdravím
    Zdeněk Sluka, Broker Trust, a.s. (sluka@broker­trust.cz)

    • Jiří napsal:

     Proč to samé nenapíšete na poradci-sobe.cz? Žádná obrana, špatná obrana.

    • Ondřej napsal:

     Dobrý den pane Sluko,

     i přes toto Vaše vyjádření ona pachuť zůstává, škoda žen jste tuto svoji reakci nenapsal na Poradcích-Sobě. Už jednáme s Bonnetem o přechodu celé skupiny, říkal jsem si, že pokud to není pravda, co se o Vás píše na Poradcích-Sobě, tak se tam adekvátně vyjádříte, ale nestalo se tak, takže mě jen napadlo, že nereagování je jen potvrzením toho, co bylo napsáno. Jen Vy a pan Kačenka a další víte, kde je pravda. My už jsme rozhodnutí, Broker Trust to nebude, Bonnet reagoval okamžitě, ještě týž den.

     • xyz napsal:

      Bonnet.cz je nejlepší, Broker Trust nás také zklamal. Pan Sluka umí slibovat, to ano. Realita je žel jiná.

      • vasek napsal:

       uz se perou?
       uz se nam tady zacinaji pomalicku objevovat neshody a nazorove strety mezi pooly navzajem. no to jsou veci

     • Zdeněk Sluka napsal:

      Dobrý den Ondřeji, vaše rozhodnutí samozřejmě respektuji, je to součást svobody poradců, kterou prosazujeme. Jen mne trochu mrzí, že jste se v tak důležitém kroku, jakým je volba partnera pro byznys, rozhodl na základě online diskuse. Ve strategii 3 největších poolů v ČR (myslím tím dle obratu 2013, tj. BT 527mil, Insia 350mil, Bonnet nezveřejňuje, odhad 180 mil) jsou docela zásadní rozdíly, které z téhle diskuse moc nevyplývají. Dejte tomu čas a vyberte si správně :-)
      Ať se vám daří!
      Zdeněk Sluka

  • Master napsal:

   Zkuste se podívat také na společnost PMS, respektive jejich brand Broker Office. po roční zkušenosti s tímto poolem jsem maximálně spokojen.

 4. Janča napsal:

  Já v jedné nejmenované MLM společnosti pracuji, už nějakou dobu čtu články a příspěvky na Investujeme.cz. V této debatě mě zaujal nejvíce Jiří, je jich bohužel více, ale vybrané příspěvky mě nejvíce zaujaly. Pomalu začínám zjišťovat, že se věci mají jinak. Výdělky nejsou rozhodně v MLM tak vysoké jak neustále můžeme na internetu číst, jsme nuceni pracovat, neúspěch je považován jako neschopnost jedince. Žádná svoboda, ale otrokářská kolonie. Těžko se mi to říká, ale Jiří má pravdu. Poslední měsíc přemýšlím, jestli má pro mě smysl ještě v MLM setrvávat. Vždy jsem byla podnikatelka proto, abych byla svobodná, dnes se dusím a připadám si jako zaměstnanec, ne jako volný podnikatel. Kamárád dělá v INSIA, je to můj bývalý kolega. U nás vydělával slušné peníze, dnes si příjem zvýšil zhruba o 30%. A to hned v prvním roce. Dlouho jsem ho ignorovala, chovala se jako sobec. Stydím se za to. Má dnes daleko více produktů k dispozici, může dělat velké obchody, u nás to jde pouze přes další externí firmu, která zdaleka nemá takovou pozici jako INSIA. Když jsem si spočítala, kolik jsem vydělala v současné společnosti a kolik bych měla v INSIA, tak rozdíl byl opravdu nějakých 50%. Jsem ráda že mě firma naučila, ale dnes mi už nemá co nabídnout a cítím že jsem připravená dělat si práci tak, jak chci já a ne jak chce systém. Bohužel jsem podepsala novou smnlouvu, která mě zavazuje, takže budu muset ještě investovat do právníka nemalé peníze.

  • eXPartners from Brno napsal:

   Paní Jano, broker pool INSIA mohu doporučit. Generální ředitel pan Ivan Špirakus je velice seriózní, férový a čestný člověk, navíc je to prezident Asociace českých pojišťovacích makléřů. Já odešel z Partners v Brně ze struktury jistého pana Pořízka. V Insii je skvělý systém Yetti, provize chodí přesně na den a do koruny přesně, o jejich výši si v MLM můžete nechat jen zdát. Co vím, tak jakýkoliv objevený nebo prokázaný podvod, přebouchávání, misseling a jiné prasárny jsou bez milosti a okamžitě ten den panem Špirakusem řešeny okamžitým vyhazovem. Takže chcete-li tuto práci dělat za důstojné provize, čestně, profesionálně, seriózně a hlavně dlouhodobě, pak Insii vřele doporučuji. Zavolejte nebo si napište na centrálu Insie, ozvou se vám, setkáte se a udělejte si obrázek sama, já už bych se do Partners po ochutnávce toho, jak to funguje v Insii nikdy nevrátil. Přeji vám šťastnou ruku.

   • vasek napsal:

    Jak se pan Špirákus dozví o přebouchávání?

    • Jiří napsal:

     Neměj strach, v Insii jsou nastavený takový mechanismy, o kterých se Ti v MLM ani nezdá. Za jakoukoli objevenou prasárnu nebo porušení zákona letíš okamžitě ten den z firmy a na rozdíl od MLM nikoho nezajímá, jaké objemy nosíš. Děláš prasárny, pak letíš, okamžitě a bez pardonu. Kdokoliv bez rozdílu.

     • napsal:

      To jsem se teď fakt pobavil. 😉 ale proto tam už nikdo asi nechodí. Spirakuse už v Čechách nikdo dlouho neviděl. A vy jste Jiří proste hloupý a totálně brainwashovany fanatik.

      • Ivan Špirakus, INSIA napsal:

       Nevykládejte tu, prosím, takové nesmysly.
       Naposledy mě mohlo asi 200 lidí osobně vidět na konferenci webu Poradci-sobě.cz dne 8.11.2014.
       Jestli Vás zajímá moje prezentace, je ke stažení, spolu s ostatními, zde : http://poradci-sobe.cz/konference/

     • vasek napsal:

      prestante plkat a zkuste fakticky odpovedet na muj prispevek.

  • Poradkyně napsal:

   Dobrý den Jano, z toho že jste podepsala novou smlouvu dovozuji, že jste z Partners. Já stála před tímtéž dilematem, mohu-li Vám poradit, pak si nechte od právního oddělení vyčíslit výši pokuty za poskytnutí „vzdělávání“ a jejich tzv. „know-how“. Mě to vyčíslili na necelých sto tisíc. Domluvte si splátkový kalendář nebo si peníze sežeňte jinde, ideálně z vlastních zdrojů. Já jim to zaplatila a za tři měsíce jsem tyto peníze měla díky práci pod Bonnetem zpět. Ten rozdíl ve vyplácení výše provizí u Partners a Bonnetu je tak obrovský (např. život Partners 65%, život Bonnet 155%), že to budete mít skutečně za dva, tři měsíce zpět. Záleží jen na Vás, s jakou vervou a elánem se do toho pustíte. Nebojte se, jděte do toho, oslovte právní oddělení Partners s žádostí o vyčíslení, zaplaťte to a máte pokoj, můžete začít svobodně podnikat a dýchat konečně na svém. A věřte mi, že ten pocit je slovy nepopsatelný. Z bezpečnostních důvodů si dovolím neuvádět svoje pravé jméno, chodí sem mnoho lidí z MLM. Držím palce !!!

  • Jiří napsal:

   Já jsem zkusil celkem dvě MLM firmy, takže vím, o čem píšu. Dnes dělám pro INSIA, takže mohu vřele doporučit. Ale upozorňuji, že firma si zakládá na poctivosti a jakmile firma zjistí závažné porušení zákona, tak se dokážou velmi rychle rozloučit. Takže je to firma opravdu jen pro ty, kteří to myslí vážně. Jestli budete odcházet od současné firmy, vyřešte si závazky i přesto, že s nimi nesouhlasíte. Firmu písemně informujte, že s tím nesouhlasíte, ale že zaplatíte. Vyřešte si převody smluv, ty které převést nemůžete, je bohužel problém, tam už záleží na vás, co s tím uděláte. Asi je nepříjemné se starat o klienty a přitom vědět, že odměny bude dostávat někdo jiný. Později až se chytíte v nové firmě a začnete vydělávat peníze, pak můžete částku vymáhat zpátky. Je nesmysl se na začátku zabývat současnou firmou a řešit hlouposti. Jenom Vás to bude zdržovat od práce a možná by vás to tak psychicky ovlivnilo, že by jste se v nové firmě ani nechytla. Mluvím z vlastních zkušeností. Pokuste se odejít ještě s dalším člověkem, o kterém víte, že není stejně spokojený jako vy. Nebudete na všechno sama a můžete se navzájem doplňovat a informovat. Držím Vám palce ke svobodnému podnikání.

 5. exMLM poradce napsal:

  MLM hlavně ničí životy, znal jsem okolo sebe lidi, kterým se plnil Americký sen. Příjmy 400–500 tisic mesicne, podobne velké výdaje. Uplácení lidí, investice do aut na splátky atd. Před cca 2 lety první místa na sjezdech, zvedali poháry atd. Dnes? 5 milionu za rok prislo, 2 miliony prislo storno. Provize utraceny, storna neni z ceho platit. Jelikoz se struktury rozpadly, dnesni prijmy jsou cca 100 tisic, Provizni ucet minus milion. Na ucet neprijde ani koruna, dokud se to nevyrovna. Neni z ceho zit, vedlejsi prace na pokryti vydaju, Nepracuje se 12 hodin denne, lidi z tymu odchazeji, prijmy kliesaji a storna se splaci pomaleji atd. atd.
  Nakonec se zabavuji auta, exekuce a dluhy ve statisich a milionech. Americky sen konci. Ve velkych MLM neni vyjimkou proplacenost kolem 40% (z 10 milionu provizi 6 milionu storno).
  A klienti rozpousteji sve penize v investickach a podobnych srackach. OVB, Partners, Finacentrum atd. – jestli na tomto systému vydělává dohromady 200 lidí (Akcionari, management centrály, majitelé, LDcka atd.) tak je to hodně, ostatní buď přežívají nebo jsou v naprostém hajzlu.

 6. napsal:

  Víte, já nikdy nepochopil, proč se u některých lidí z MLM změní o 180 stupňů vztah k Vaší osobě poté, co oznámíte, že odcházíte jinam. Mnozí mají pocit, že si Vás sami našli, vychovali, vypiplali a určitě to bývá v mnoha případech i pravda, avšak Vy se jim za tuto výchovu královsky vyplácíte ze svých provizí, nebo snad ne ? Někteří trpí i majetnickým komplexem, jsi můj poradce, já Tě našel a vychoval a nedovolím, aby sis vydělával jinde a nedej Bože někomu jinému než mě !!!! Kdybych byl neschopný, tak nad Vámi mávnou rukou a řeknou Vám, ať si jdete kam chcete. Já řekl, že jdu do poolu a najednou už jsem nebyl tím dobrým a výkonným poradcem. Vlastně jsem se dozvěděl, že jsem byl těžký průměr, hlavně jsem však nic ohledně MLM byznysu a příležitosti nepochopil, prostě nula, ze dne na den. No a pak se o sobě začnete dozvídat další a další věci, mnohdy velmi úsměvné. Fakta jsou překrucována, věci se udály jinak, ostatní poradci jsou nabádáni, aby se s Vámi nebavili, jste na odchodu – a pozor – né o své vlastní vůli, to společnost s Vámi končí. Ta změna postoje Vám dokonale otevře oči. I pooly mají svoje mouchy, nic není ideální, ale zatím jsem se nesetkal s tím, aby si člověk odcházející z poolu procházel tím, o čem by mohli vyprávět mnozí z kolegů z MLM při svém odchodu. Několikrát denně velice dlouhé telefonáty, několikastránkové emaily, opakované přemlouvání, překrucování faktů, poukazování na to, že to co o sobě píší pooly není pravda, že je to jen vábnička…mám pokračovat ? To byl až panický hysterický strach. A teď si vezměte, že Vám takto z MLM firmy odchází manažer i s týmem schopných poradců…některé ředitele to může i položit.

  • Yowie napsal:

   já: No, skvěle napsané! Přesně o tomhle je totiž MLM. Dobrý jste jen a pokud nosíte a živíte ty ostatní. Jakmile se rozhodnete skutečně podnikat a ne jen si na to hrát, najednou je z Vás ubožák, který nic neumí a bla bla bla.

   To samé se děje i v ostatních MLM a je to všechno jen o penězích, ne o kamarádství a vztahu s někým, to ani náhodou.

   Je to dáno zákonitostmi MLM. Kdo odchází, z jakéhokoliv důvodu, pro ostatní prohrál.

   Vy jste zřejmě docela rozumný poradce, takže věřím, že s těmi kydy nemáte problém, ale děje se to i v ostatních MLM.

   A je to vlastně strašně vtipné. Nejdřív naberou v podstatě kohokoliv s občankou, pak do něj nacpou ty sračky o milionech atd., přestože ten člověk mnohdy pro podnikání není vůbec vhodný a když zjistí, že to není to pravé, případně že na své podnikání doplácí ze svého a ukončí spolupráci, tak se dozví, jak je vlastně neschopný, neumí podnikat atd.

   Bohužel o tomto je MLM – prazvláštní forma švarcsystému, která by měla být, dle mého názoru, zakázána.

   • napsal:

    Pro mě bylo impulsem k odchodu z Partners zjištění, že odchází Zdeněk Simaichl, skutečně elitní, vysoce erudovaný finanční poradce. V Partners byl dáván za vzor, hodně publikoval, přednášel, jeho práce u klientů i sestavované finanční plány a portfolia byla vždy vysoce hodnocena co do kvality. A najednou se ke mně dostala zpráva, že odchází a míří do broker poolu. Hned mi bylo jasné, že tady něco nesedí, něco je špatně. Ale musím přiznat, že úplně první nepříjemný impuls jsem měl po zjištění, že byl vyhozen Dušan Šídlo za to, že napsal knihu Jak nás podvádějí – ta kniha se asi nehodila Partners do krámu, přesto jsem si ji koupil a ejhle, byl v ní téměř přesný opak toho, co nás na školení v Partners učili. Dnes už to přiznává pan Šídlo veřejně ve svojí třetí knize Nenechte se dojit, kde v úvodu píše, že byl v Partners za knihu Jak nás podvádějí vyhozen, takže nakonec byla moje domněnka správná. V následujících čtrnácti dnech jsem na internetu přečetl a nastudoval snad vše dostupné ohledně fungování poolů, MLM jsem nepotřeboval zjišťovat, ten jsem na vlastní kůži zažíval. Poté jsem kontaktoval centrálu Broker Trustu, dojel jsem si osobně na setkání s člověkem od nich a ptal se a ptal na vše možné. Spousta věcí byla jinak, než se nám v MLM říkalo, ale zpětně chápu, že měli důvody, proč se o tom nezmiňovat, to by bylo kontraproduktivní. Broker Trust jsem si vybral proto, že tam pracuje další člověk z Partners Dušan Šídlo, hodně mě oslovil jejich interní systém BeTy, který hodně pomáhá a usnadňuje práci poradcům. Dnes už bych neměnil, co potěší je fakt, že se čím dál častěji potkávám s bývalými kolegy z Partners a hádejte kde ? Na půdě broker poolů, kde mají svoje skutečně vlastní firmy.

    Závěrem skvělý článek od Zdeňka Simaichla, kde píše, že finanční poradenství není soutěžní disciplína, ale služba http://www.in­vestujeme.cz/po­radenstvi-neni-soutezni-disciplina/

    • napsal:

     Já taky odešel z MLM do poolu (Bonnet) a nasazovali mi psí hlavu. Bohužel, vedení společnosti a hlavně můj manažer a jeho nadřízený ředitel, které jsem po léta úspěšně živil, nepochopili i po několikáté moje sdělení, totiž že neodcházím za lepším, ale od horšího. Do necelého roku po mém odchodu musel dotyčný manažer budovat se dvěma zbylými poradci celou skupinu znovu. Dnes ji buduje opět znovu, tuším že už potřetí. Je čím dál těžší v MLM udržet poradce a budoucnost mi snad dá za pravdu.

     • MLM napsal:

      A vy se divíte, že se to MLM firmám nelíbí ? To umí každej, přetáhnout na vyšší provize člověka, kterýho předtím od mrtě vypiplala MLM firma, všechno ho naučila, proškolila ho, věnovala mu stovky hodin času. No a pak příjde nějakej náhončí z poolů a řekne hele pojď k nám, my ti dáme dvakrát tolik co máš v MLM, přitom pool přetahuje už hotovýho člověka, proškolenýho, se kterým nebude mít pool žádnou práci ani finanční výdaje. K hotovýmu umí přijít každej, pak se ale nedivte, že se MLM brání a chce při odchodu za vypiplání poradce tučné odškodné, ty náklady totiž byly prokazatelně vynaloženy a MLM společnost počítala s tím, že jí je poradce v následujících letech svojí intenzivní prací vrátí.

      • Janča napsal:

       Ale firmě to zaplatíte, nedělá to zadarmo. Žádná firma by vám neměla bránit svobodně podnikat.

      • Jan Dvořák napsal:

       Vážený pane, co vás naučí MLM? Z poradenských věcí to moc není, maximálně vás naučí, jak manipulovat. Toť asi vše.
       Už se těším, až se bude u soudu řešit první spor ohledně poplatku za vzdělávání. MLM Partners neměla s lidmi téměř žádné náklady, kdo školí, kdo učí? Poradci a manažeři se školí navzájem a předávají si informace a know-how.

       A přetahování je naprosto normání věc, přecházejí lidé od O2 k TMOBILE a naopak, proč by nemohl svobodný podnikatel změnit svoji servisní organizaci?

       • vasek napsal:

        No, vzhledem k tomu, že jsou oni poradci poptávání jinými firmami včetně poolových, tak něco se asi naučí.
        Jinak souhlas.

       • napsal:

        A on se nějaký soudní spor s Partners chystá ? Myslím tím za tu jejich pokutu za poskytnuté „vzdělání“, pokud si dovolíte od nich odejít ? Nejsem právník, ale podle mě je to minimálně v rozporu s dobrými mravy. Samozřejmě, nějaké to vzdělání a kurzy jsou poradci poskytnuty, ale to finanční vyčíslení, co za to potom při odchodu chtějí, mi připadne strašně přestřelený, přiměřená mi přijde tak třetinová částka k úhradě. A žádné tzv.„know-how“ to podle mě není, to vás dnes zdarma naučí kdejaký školitel z kterékoliv pojišťovny. Holt je to jen zabaleno do tyrkysového obalu…Těším se, až se některý z odcházejících poradců od Partners nelekne a fakt to dá celé k soudu. Prohraje-li Partners tento spor, bude má radost dvojnásobná, vždyť celý finančně-poradenský MLM systém je jeden velký švarcsystém, nebo snad ne ?

      • Mr. Invisible napsal:

       Můžete mi prosím sdělit, jaké jsou finanční náklady na člověka, kterého zmanipulujete do MLM, ten přepráší svoji rodinu a kamarády, takže hned ze startu do firmy navalí x desítek (někdy stovek) tisíc a na školeních se jako největší know how dozví, že nejlepší je dělat IŽP na spoření a čím více bude mít smluv a znáborovaných lidí pod sebou, tak tím víc bude mít peněz. To by jeden neřekl.

  • Kdysi "manazer" Fincentra napsal:

   Sel jsem do poolu (Bonnet) z Fincentra, fungujeme docela dobre,i kdyz se mnou vsichni nesli.Odchazel jsem kvuli nadrizenemu Jarunkovi,nic pro nas nedelal. Mame vic penez za smlouvu,ale musime si neco delat sami co driv delala centrala. Centrala jako Fincentrum,ne Jarunek,ten nedelal nic.
   Bonnet je dobrej, Fincentrum se k nam taky chovalo slusne,zadne klacky pod nohy pri odchodu i kmen prevedli.

   • napsal:

    Bonnet dokáže nabídnout opravdu vysoké provize, není problém mít za ŽP 165% i více, musíte však být zcela samostatný, nikdo Vás nebude nahánět do práce. Zapomeňte na to, že by se Vás kdokoli ptal, proč máte tak nízký výdělek, z čeho žijete apod. Jste skutečným podnikatelem od A do Z a zodpovídáte za svoji osobu na 100%. V poolu Vám nikdo nedá nic zadarmo. To je to, co se mi na poolu líbí a proč jsem od Partners odešel. Nemám nad sebou dalších pět lidí, kteří požívají výhod z mých provizí, přestože mnohdy uměli jen třetinu toho, co já a pro žádný z mých obchodů nikdy nehnuli ani prstem. Maximálně mě přihlásili na nějaké motivační nebo produktové školení nebo chtěli tabulku s výkazem činnosti (kolik schůzek denně, kolik telefonátů denně, kolik smluv denně, kolik doporučení denně, kolik nových znáborovaných lidí denně apod.). Partners mi dalo pevné pracovní návyky a naučilo mě disciplíně, na druhou stranu jsem jim za to na rozdílovkách královsky zaplatil a po určité době jsem zjistil, že už tímto způsobem a stylem nechci tuto krásnou práci dělat. Čím dál častěji jsem totiž narážel na příkrý rozpor mezi tím, co se říkalo na motivačních seminářích a holou realitou v terénu a u poradců.

 7. Jan napsal:

  Broker Pooly cesta nevede, MLM v prodeji poshitek atd. též ne. Proč si to myslím?

  MLM má smysl tehdy, když distribuuje zboží/službu, která není v jiné distribuci. U mýdlíček apod. třeba výrobce, který neinvestuje do reklamy, nýbrž do provizí a meziprovizí obchodníků. Pokud však se tímto způsobem prodávají pojistky a další záležitosti, kterých je plná televize, pak reklama distribuční sítí ztrácí efekt a dochází k duplicitě těchto nákladů. A kdo je zaplatí? Zákazník. Logicky, s.r.o. ani akciovka nebudou provize ani reklamy dotovat.

  Líbivé řeči jsou věc jedna, rozpadání Fitcentra (zajímavé je podívat se na počet „poradců“ na ČNB vs. údaj na webu), stejně jako dalších prodejců pojistek, je věc druhá. Pohádka o finančním poradenství (pokud vím, pojem finanční poradce česká legislativa nezná a tedy ani nevymezuje) skončila a je zcela jedno, jestli má daná firma pět či deset stupňů kariéry.

  Z logiky selského rozumu nemůže dlouho fungovat žádná firma, od začátku stavěná právě na prodejích IŽP, pseudoinvestic přes obchodníky a hlavně na zatajování poplatků a vůbec klamání klientů.

  Zatímco představenstvo a vůbec vedoucí z těchto firem budou vysmátí na Seychelách, ti tzv. poradci budou vykoupáni v žalobách klientů. Kdo má k tomuto tvrzení námitky, ať se zamyslí, jestli na smlouvách je jeho podpis či podpis majitele firmy… A ať se zamyslí, kdo platí firemní právníky… Doporučuji nastudovat si definici pojmu bílý kůň.

  Abych to shrnul, bez ohledu na kariérní řád atd. budou pojišťováci více a více končit, před okradenými klienty a storny utíkat a budou rádi, když je někdo zaměstná jako loupače brambor. Ti nemnozí poctíví finančníci (max 5%), kteří staví svoji produkci na přímých, nákladově a výnosově transparentních investicích, příp. u pojistek na pojištění aut, majetku atd., budou jako respektovaní odborníci doporučováni dále spokojenými klienty. Je to cesta pomalejší, odborně i časově náročnější, ale vyplatí se.

  P.S. pro zamyšlení všem bláznům, kteří hovoří o pojmu zajištění v souvislosti s pojistkami. Doporučuji podívat se do občanského zákoníku na definici pojmu „smlouva odvážná“ a na selské úvaze, že pojišťovna je výdělečná tehdy, když neplní.

 8. Jiří napsal:

  Článek je napsán trefně. Jsem zastáncem poolů, ale moc klukům šancí nedávám. Určitě stáhnou lidi z MLM, ti se v dnešní době stahují jednoduše. Ale co to ostatní? Zkušenost, kapitál, loajalita, fungující systém, partnerská podpora atd. Držím pálce, ale na druhou stranu moc nevěřím ve váš úspěch. Každopádně majitelé MLM firem, už opravdu musí pociťovat určitý převrat. Jestli tvrdí že se nic neděje, tak lžou.

  • ach jo napsal:

   Jiří, vy jste fakt chodící mimoň (doufám, že chodíte a nesedíte jen za klávesnicí a velkými slovy hlásáte své názory). chápu, další vaše zbožné přání, ale on se opravdu nekoná žádný výrazný exodus z MLM do MLM zvaného pool. a tihle budou stahovat nejprve právě ty z poolů, kterým tam Černý pomohl a o nich to je. i když zatím nevypadá, že by se to vůbec rozběhlo.

   • Jiří napsal:

    Tady přece nejde jenom o jeden pool. Sám jsem napsal, že jim moc šanci nedávám. Ale i přesto, když nejsou tak nebezpeční, proč Partners se tak snaží odvrátit spolupráci s pojišťovnami? Dříve nebo později, budou dělat nábory na MLM, protože systém postavený na kvantitě nemá loajální partnery. MLM firmy dobře vědí, co se poslední roky děje. Pořád se to v MLM tutlá. Mě až tak MLM firmy nevadí, mám díky tomu dost práce. Ale jedno je jisté, většině MLM firmám teče do bot. Více odchodů, více pomluv, více storen, více nenávisti , méně stabilních obchodu, slábnoucí loajalita a mohl bych pokračovat. Otevřete už oči. Nebo je všechno v pořádku?

    • vasek napsal:

     snad nepřeboucháváte(?)

     • Jiří napsal:

      Jak se to vezme, jestli jsou smlouvy staré a nepokrývají NOZ. Jestli je životní pojištění nastavené na nějaké super spoření. Jestli jsou produkty exkluzivní, jsou špatně nastavené, které sám nemohu upravit, pak ano smlouvy přebouchávám. Ale vždy tak aby to klienta nepoškodilo. Zákon mi nařizuje pečovat o klienty, neuvádět zkreslené a zavádějící informace. Podle toho se řídím a jednám. Ale to mi věřit asi nebudete.

      • vasek napsal:

       tak proč neřeknete klientovi, jak zařídit úpravu a ať si to zařídí sám, pokud je stávající pojistka kvalitní. On jistě může. Jinak ano, je to výmluva pro to to přebouchnout.

       • Jiří napsal:

        A kdo mi zaplatí mé doporučení a můj čas? Klienty už neoslovuji, klienti oslovují mě. Pokud chtějí, abych se o ně staral, tak to udělám a nebude to zadarmo. Opakuji, změna nesmí poškodit klienta. Někdy změnu nemohu provést, protože by mohl být klient poškozen. Čekací doba, vratka provize – ZFP , daňová úleva atd.

        • vasek napsal:

         no a jak vám plati ti, co u nich tu změnu nemůžete provést?

         • Jiří napsal:

          V některých případech se převede smlouva na mě, časem klient má další požadavky a potřeby. Ale to pouze v případě že se o klienta opravdu zprostředkovatel nestará.

          • vasek napsal:

           a u životního pojištění?

          • Jiří napsal:

           Proč si myslíte, že životní pojištění nemůže mít nového správce smlouvy? Problém je to u exkluzivních smluv.

          • vasek napsal:

           ano, myslel jsem životní exklusivní

          • Jiří napsal:

           To je velký problém, který lze vyřešit jen tím, že se zachovají rizika – čekací doba a to ostatní se sjedná jinde. Nebo se sjednají i rizika, které mají čekací dobu a až vyprší čekačka tak se exkluzivní produkt zruší. Co chcete dělat jiného, doporučit dalšího MLM zprostředkovatele, který se o klienta možná začne starat? Nestaráš se, budeš přicházet o klienty. To je konkurenční boj. Pojišťovny nemají konkurenci dávat produkty, které nemůže jiný zprostředkovatel měnit, hotovo. Někteří ukazuji na etiku, já ukazuji na zákon, který nám nařizuje se o klienty starat maximální péči.

          • vasek napsal:

           O změnu produktu si klient může zažádat sám. V tom mu pomoci můžete. A právě v rámci maximální péče. To, co píšete jsou výmluvy.
           Exklusivní pojišťovny a produkty jsou mi putna, ale není nic horšího než si hledat falešné odůvodnění pro přebouchávání. A evidentně funguje i v poolech…

          • Jiří napsal:

           Jste hlupák Radku. Když pustíte klienta, aby si to šel vyřešit sám, tak už Vás nepotřebuje a už ho nikdy neuvidíte. Navíc exkluzivní smlouvy nesmějí měnit většinou ani na pobočce, takže se musí opět obrátit na někoho z MLM. Dokonce ani výpověď někdy pojišťovna od klienta nevezme a řekne, že to musí zrušit ten, kdo Vám smlouvu sepsal. Když vám řeknu, že jsem si v mnoha případech nevzal odměnu, budete mi věřit? Co chcete slyšet, že klienta pošlu do firmy, která má pod sebou hovada? Starej se a nikoho ti nevezmu, tak to prostě je. Je to konkurenční boj, žádná výmluva.

          • vasek napsal:

           Pochopitelně Vám to s tou odměnou nevěřím. To byste byl totiž poměrně bez financí. Ony ty exklusivní produkty totiž nejsou horší než standardní(zase ale neříkám, že jsou o parník lepší). Čili ve většině případů se jedná pouze o přenastavení již používaného produktu. Vaše poznámky o nemožnosti vycházejí z neznalosti a nechápání, či možná nechtění se pídit po tom, jak dosáhnout změny nastavení stávající pojistky bez ztráty klienta. Všechno jde když se chce. A klienta rozhodně na žádnou pobočku hnát nemusíte.
           Navíc, kdyby jste měl pořádné „poradenské koule“ a ne ty bouchačské, tak toho klienta klidně za původním poradcem necháte jít a budete připraven si obhájit své řešení. To je konkurenční boj. Ne odrbávání klienta.

          • Pýtý napsal:

           Vašku, vy děláte jakoby jakákoliv změna pojistitele klienta poškodila. Tak to přece není. Je spousta legitimních a naprosto obhajitelných důvodů, proč přejít mezi produkty. Jednak pojišťovny začínají přebírat čekačky a jednak rozšiřují krytí. Takže dogmaticky držet původní produkt může klienta poškodit stejně tak, jako mu prostřelit nový, jenom kvůli provizi.

           Ze slova přebouchávání se stalo sprosté slovo a když někdo řekne, že klientovi zrušil původní smlouvu a sjednal novou, tak šup s ním hned na pranýř že?

          • vasek napsal:

           Tak to pozor(!). Osobně nemám nic proti změně smlouvy, pokud je odůvodněná. Jen ono odůvodnění, že je smlouva exklusivní a nejde s ní nic dělat a proto se mění, je bouchačství.

          • Jiří napsal:

           Já jsem taky nepsal, že doporučuji změnu automaticky. Pokud je smlouva špatně nastavená, já ji upravit nemohu a sám klient nechce oslovovat současného zprostředkovatele, tak ho k tomu nebudu přece přemlouvat. Protože bych o klienta okamžitě přišel. Navíc většina ex. produktů má horší pojistné podmínky než současné produkty. Sjednat někomu ex. produkt na 30let, který nikdo jiný nemůže spravovat, je proti klientům a proti samotné pojišťovně, bohužel si to pořád neuvědomují. V záznamu je uvedené proč se produkt zrušil a za jakých podmínek. V čem je problém? Hledejte problém v tom, proč klient nebyl spokojen a proč hledá jiného zprostředkovatele. Ale raději všichni brečí, že mají storna a že ta konkurence je tak zlá. Ten kdo se stará o vlastní klienty, tomu klienti neutečou.

          • vasek napsal:

           Evidentně žijete ve svých mýtech.
           Již Vám to nebudu vysvětlovat, protože nemáte chuť či potenciál to pochopit.

          • Jiří napsal:

           Za poslední měsíc, mě kontaktovalo 6 lidí. Pouze dva mají vše v pořádku, další 4 klienti mají produkty neaktualizované, nízké pojistné částky, odpovědnosti nejsou upraveny na NOZ, předražené produkty, produkty jsou sjednané naslepo a mohl bych pokračovat.

           Odměnu za změny v ex. produktů dostanou současní zprostředkovatelé, kteří se o klienty nestarají. Budu to dělat zadarmo i přesto, že mám spoustu jiné práce, hlavně abych nic nepřebouchal. To opravdu pochopit nedokážu.

           Co uděláte? Zavoláte konkurenci a budete je přemlouvat, aby se o klienty konečně starali? Omlouvám se kliente, ale já vám pomoci nemůžu. Protože máte ex. produkt a já se ex. musím i chovat, takže kontaktujte toho odborníka, který vám to sjednal.
           Je to směšné.

          • Jan Dvořák napsal:

           Pane Valášku, bouchačství je úplně něco jiného. Pokud smlouva nejde upravit bez podpisu sjednatele, tak je něco špatně. (klient má totiž smlouvu uzavřenou s pojišťovnou) A když sjednatel už dávno není v oboru, klient s Partners nechce spolupracovat a vadí mu i přístup pojišťovny, má nový poradce prosit Partners, aby změnili filozofii podnikání a dělali profesionální finanční poradenství uu všech svých klientů? Běžte už s tím fanatismem někam!

          • vasek napsal:

           To máte pravdu, že pokud nejde smlouva změnit bez sjednatele, je něco špatně. Jenže ono to jde.
           Takže se bavíme buď o neschopnosti vedoucí k přebouchávání nebo o záměrném přebouchávání.
           A nevím, odkud lovíte ta jména. Mimochodem, ta jsou tady vedlejší.

          • Jiří napsal:

           Na kamarádku, která dělá v pojišťovně (AXA) už 8 let podala jedna MLM společnost stížnost, jak je možné, že upravovala ex. produkt. Ve stejné pojišťovně další kamarád dostal za uši za to, že poradil, jak má klient produkt vypovědět. Opět stížnost směřovala od super MLM firmy. Aegon neumožnil změny klienta provést sám a požadovali podepsaný speciální formulář od zprostředkovatele, který smlouvu sjednal. Stejná pojišťovna dokonce nevzala výpovědi od klientů, že na to existuje další speciální formulář, který musí podepsat opět zprostředkovatel. ČP dělala a možná pořád dělá podobné věci. Co mi to tady chcete namluvit, už několikrát jsem se na přepážce pohádal, už to opravdu nemám zapotřebí. Na přepážce mi už několikrát říkali, že do smluv nesmí zasahovat a že mají klienta posílat za zprostředkovatelem, který produkt sjednal.

          • napsal:

           Okamžitě bych dal podnět finančnímu arbitrovi a České národní bance coby nejvyššímu dohledovému orgánu nad pojistným trhem. Díky exkluzivním produktům (např. od Partners) je klient doslova buzerován a šikanován, sám si nemůže ani smlouvu vypovědět (!!!), protože na to nemá exkluzivní formulář !!! Proboha, kde to jsme ? To je klient nějaký nevolník MLM firmy nebo co ? Tak když chci smlouvu vypovědět, tak se přece nemůžu doprošovat svolení poradce z MLM, prostě skočím na přepážku pojišťovny a tam to zruším. Toto buzerování a znepříjemňování života klientům vede jen k tomu, že nasraný klient to přestane platit, takže to nakonec zanikne pro neplacení a podruhé jakéhokoliv poradce vynese v zubech ze svého bytu. Prostě bez nás (MLM firmy) si kliente ani neprdneš a klidně se postav i na hlavu a odrážej se ušima.

          • vasek napsal:

           Právě kvůli zmíněným případným problémům pojišťovny samozřejmě akceptují žádosti od klientů bez podpisu poradce.
           Jenže to by Jiří musel vědět, jaký je hlavní účel standardizovaných formulářů a případných podpisů poradců. Od toho se dá lehce odvodit, jak celou proceduru úspěšně zvládnout. Mimochodem, vím o celé řadě vypovězených či upravených smluv u třeba oné pojišťovny Aegon, kde nebyl žádný podpis poradce.
           Tím bych tuto diskuzi z mé strany asi ukončil. V popisu mé práce a ani volnočasovou aktivitou není otvírat ostatním oči.
           Pozitivní výsledek je ten, že i Jiří již ví, že to jde. To negativní je, že sám musí přijít na ten absolutně jednoduchý způsob, jak to udělat.

          • Jiří napsal:

           Co dodat, odměny za ex. produkty nedostaneme, občas pojišťovny na pobočkách nebudou chtít pomoct, tak se bude muset klient obrátit na pojišťovnu písemně. Následné kontaktování ze strany agentské firmy, klient prostě bude muset nějak přežít. Všechny zkušenosti, které máme, jsou podle Vás asi nedůležité. Super kolego, tak ještě nám napište jak to udělat aby žádné komplikace klient nemusel pocítit. Nejhorší zkušeností mám se společností ZFP, to je totální katastrofa. Velký problém něco změnit. Možná se to už na základě stížnosti změnilo.

          • Jan Dvořák napsal:

           Žijte si v tom vašem jiném světě, kde všechno jde a nic není problém a nejlepší poradenství dělá PFS :-)
           Realita je však na hony vzdálená tomu vašemu „dokonalému“ světu.
           Všechny tady napadáte, že se s nimi nedá diskutovat, ale vy ani nechcete připustit, že by mohl mít pravdu někdo jiný , než vy.

          • vasek napsal:

           Někde milý Jane píši o tom, že PFS či jakákoliv jiná firma v oboru dělá nejlepší poradenství? Je mi u zadku kterákoliv poradenská firma. Velký nešvar poradců je ten, že se až moc soustředí na konkurenci. Nepotvrzujte to.
           O čem se tady diskutuje, je rozdíl mezi „neumím to“ a „nejde to“

          • Jiří napsal:

           Jak dlouho děláte v našem oboru? Odměnu jsem odpustil především u investic, ale i u životního produktu. Přitom jsem vydělal více než konkurence, která klientům slevu většinou neposkytne – nemyslím standardní slevu pov:-). Když vám v hospodě majitel dá na své náklady panáka, hned to neznamená, že celkově méně vydělá. Já netvrdím, že dělám zadarmo, ale pokud si klient u mě udělá všechno, tak mu rád poskytnu produkt zdarma. Jeho doporučení je další odměnou pro mě. Navíc mám dostatečně vysoký podíl z odměny, takže to neřeším jako zprostředkovatel, který má 20–40% z celkové odměny. Když dám u investic 30–50% slevu, bude na tom klient lépe a já dostanu vyšší, v horším případě stejnou odměnu jako někteří v MLM.
           Konkurenční boj není o tom, že budete konkurenci dávat šanci klienta znovu oblbnout. Navíc, když jsem konkurenci volal, poslala mě někam. Já opravdu nemám zájem řešit, proč nemá klient v pojistce obmyšlenou osobu, proč si zprostředkovatel nehlídá životní změny klienta ( jiné povolání, jiná adresa atd.). A Tt nebudu psát o pojistných částkách, kdy žena na mateřské má stejné nebo dokonce vyšší pojistné částky. Mě nikdo klienty nebere, jak je to možné? Kdo dělá chybu? Já klienty cíleně neoslovuji, oni oslovují mě. Kdyby chtěli jít za svým současným zprostředkovatelem, tak za ním půjdou.

          • napsal:

           Přebouchávání funguje hlavně v poolech. a začnou hned jak nastoupí a neúspěšní chcípáčci a diskusní kecalové jako tady náš pan Jiří patřící hodnotově do kanálu a inteligenčně do ústavu jsou tak klasickými představiteli této generace „prodejců“. I ZFPák stojí nad těmito lidmi.

    • napsal:

     Nevím, s kým se profesně stýkáte Vy, ale já se týden co týden setkávám s lidmi přímo z oboru, kteří o problematice vědí hodně. Všimli jste si, že čím dál více finančních poradců má problém se slušně uživit ? Zeptejte se na nábor v pojišťovnách a MLM firmách, to je holá tragédie, deset jich přijmete a třináct vám jich do tří měsíců odejde. Zeptejte se, jak se daří MLM firmám přetahovat hotové týmy lidí pod svoje křídla, možná tak týmy lidí ze stavebních spořitelen. Zeptejte se, kolik lidí utíká do poolů a kolik z nich pak skutečně pracuje a nosí produkci, byť za tutéž práci mají mnohdy i jednou až dvakrát tak vyšší provizi. Pobavte se s regionálními řediteli pojišťoven na téma plnění plánu v životním pojištění, tak hubená léta už dlouho nebyla, přitom můžete obchodníky motivovat čím chcete, inovací produktu počínaje a vyšší provizí konče, nic nepomáhá. Já mám z toho všeho pocit, že se spíše trh pozvolna čistí a že doby, kdy se do naší branže hrnuli zástupy náctiletých mladíků a slečen, kteří byli dnes traktoristou a zítra milionářem, jsou nenávratně pryč – a zaplať pánbůh za to. Ten stav byl prostě dlouhodobě neudržitelný.
     V žádném případě v tom nevidím negativum, spíše naopak, jedná se o velkou korekci a pročištění stavu. dalo se to čekat, žádný strom neroste do nebe. No a majitelé MLM firem mohou být dle mého názoru rádi, že se jim podařilo založit, rozjet a vybudovat MLM byznys v době, kdy pro to byly příhodné podmínky a šlo to. Vyděláno mají jistě dost na další čtyři luxusní životy, takže mohou být spokojeni. I kdyby se teď vše položilo, s prázdnou rozhodně neodejdou. Něco dokázali, vybudovali a nyní už mohou požívat plodů své práce. Co bude dál, to nikdo neví. Novela je na spadnutí a kladu si otázku, jakým způsobem by MLM firmy a potažmo celý trh fungoval, kdyby se opravdu přijala varianta ručení za provizi po dobu 60-ti měsíců, nebo by se provize po tuto dobu vyplácela zaslouženě podle frekvence placení klientem. V tomto režimu si fungování MLM firem neumím představit. Z novely však mají obavy všichni, nejen MLM, ale i pooly a další poradenské subjekty na trhu.

     • on napsal:

      Trefil jste hřebíček pane já! Víte co je paradox? Že po novele přežijí jen ti nejsilnější, takže INSIA a Fincentrum, protože mají za zády velké peníze. Vsadil bych na Partners, OVB když mu pomůžou z Německa. Trust asi taky, ale nebude to mít jednoduché skrze storna. Pro Bonnet budou storna obrovský problém.

      Takže novela pomůže těm velkým. Proto ji Partners podporují. Paradox.

      • pavel-hanzl napsal:

       Ne, pane on….. Po novele, pokud bude přijat systém 60/60, tu pochcípou poradci jak mouchy, nevyjímaje vůbec nikoho. Přežije pouze ten, kdo už nyní umí vydělávat aspoň 60% příjmů jinak, než z pojistek. A to procento – či promile si netroufám odhadovat.

      • midas napsal:

       ano, v Partners tuto regulaci naopak tlačí a stojí tím proti všem. Chtějí pětileté provize. Provizně mají nejvíce hypoték a investic a z pojistek mají nižší provize, takže i storna z minulých let se jich dotknou nejméně. Trust by to položilo. neměl by dost cash na zaplacení lidí.

       • napsal:

        Cože ? Petr Borkovec tlačí ohledně prosazení pětiletých provizí ? Máte tu informaci ověřenou ? Ptám se proto, že pokud by to byla pravda, tak je mi už teď poradců z Partners líto…

        • Insider napsal:

         Partners na Slovensku postupne vyplaceni provizi uz davno zavedli.

         • Jiří napsal:

          To nemění nic na věci, že zastánci MLM systému na tom budou blbě. Pouze vyvolení se dokážou srovnat a výdělky kompenzovat. Ještě mi napište, jak se firmě zaplatí storna, které vzniknou před změnou (pokud změna opravdu nastane).

         • XXX napsal:

          Víte, ono rozložení provize v čase má ještě jeden efekt… A velmi nepříjemný právě pro pooly. A to je to, že v případě rozložení provizí na 5 let se prakticky znemožní přechod mezi společnostmi, protože nikdo nenechá 5, 4, 3, 2 a 1 rok provizí ve své původní a vesele začne znovu jinde. A kdo na to ve finále nejvíce doplatí? MLM si nanáborují a vychovají nováčky, bez ohledu na to jak je v tomto těžká doba, ale poolům vyschne živá voda, kterou jsou odchody z MLM firem a pooly náborovat a vychovávat prostě neumí a lidé kteří tam přišli také ne a mohou se tlouct do hrudi jak chtějí, ale v poolech se nevychovává a neučí… Takže mám pocit, že chápu Partners, když tojí o provize v čase, protože to bude konec spíše poolů (poradci tam dlouho nevydrží) než MLM…

          • napsal:

           Nesdílím Váš názor, po pěti letech jsem prozřel a odešel jsem od Parťáků (Partners zde v Brně) do Broker Trustu. Sám za sebe jsem maximálně spokojený a nutno dodat, že pool je spíše pro samostatného poradce, který nepotřebuje jako v MLM motivace typu nové Lambo, blížící se kvartál (provizně klesneš, máš málo BJ) nebo lži typu buduješ si uvnitř naší firmy svoji vlastní firmu. Školení funguje stejně, provize chodí co týden, zásadní rozdíl je v té samostatnosti a osobní zodpovědnosti. A pokud se po novele začnou vyplácet provize postupně ? Tak ať, už aby to tady bylo !!! Já jsem všemi deseti pro a nemám strach, že by se špičkový a pracovitý poradce (pracující kdekoliv a pod jakýmkoliv modelem) neuživil. Pravda, v MLM bude mít asi méně díky struktuře lidí nad sebou, ale žádná tragédie to nebude. Že hodně poradců profesně pomře ? Tak ať, stejně nás je jak vší a kvalitu aby člověk pohledal. Já se o svoji budoucnost nebojím, já bych spíš potřeboval, aby měl den místo 24 spíše 30 hodin, nestíhám. Je tolik práce na trhu mezi klienty, tolik zprasených portfólií, tolik špatně či nevhodně nastavených životních a majetkových pojistek…máme práci na dalších 10 až 15 let. Takže směle do toho příteli :0)

          • XXX napsal:

           Pane já, vy jste zřejmě nepochopil o čem jsem psal… MLM má problém, odchází lidi v hojném počtu do poolů. Ano problém to je a kousají tuhý krajíc chleba, nábor je těžší a odliv větší… Ale… Pokud rozložíte provize v čase, do poolů přestanou naprosto logicky odcházet lidé. A pooly živí hlavně příchozí noví z MLM ti vyschnou. V poolu se uživí jen málokdo (stejně jako v MLM) odchází se z něj stále více do věčných lovišť mimo finančně poradenský trh. To tak je víme to zde všichni a když se tam přicházet nebude vůbec? Co se stane? Zůstane jen odliv. Ano jsou tu ty 3% kteří se uživí všude ale ty neuživí právě tu firmu, tu centrálu. Marže prostě nebude stačit. A vám zmizí nahoře servis, tedy místo kam odevzdáváte smlouy a odkud chodí peníze… Už chápete?

          • vasek napsal:

           nutno dodat, ze i velke MLM firmy umi sve spickove poradce zaplatit. Coz je vec, o ktere se moc nemluvi a v konecnem dusledku muze poolum take pritizit.

          • Jiří napsal:

           Jak zaplatit???

          • vasek napsal:

           ? no provizemi přeci

          • Jiří napsal:

           Asi vás nechápu. V čem by to mělo poolům přitížit? Zdá se vám, že pool nedokáže dobře zaplatit své poradce? Nebo myslíte nějaké ještě zvláštní bonusové odměny, které převyšují odměny vyplácené v poolu? Pokud ano, tak se to vše odvíjí od toho, kolik firma celkem vydělá a když nebudou mít z čeho platit, tak ani žádné zvláštní odměny nebudou a když budou, tak pouze pro vyvolené. Nemůžete vědět, jak moc ovlivní chod ve firmách zmiňované změny. Opravdu nechápu, co jste tím myslel. V MLM mají za investice, životní produkty, majetek opravdu směšné provize, myslíte si snad, že MLM by poradce zaplatil lépe než pool? MLM firmy jsou založené především pro manažery, ne pro zprostředkovatele. Pokuste se mi to vysvětlit, možná si nerozumíme.

          • Jiří napsal:

           Jenomže to má trochu více háčků, na které jste určitě nepomyslel.

           1.Smlouvy se dají převést k jiné společnosti (pokud nejsou sjednané ex. )
           2.Zprostředkovatelé smluv je nahradí jinými smlouvami – tak se to běžně děje, když současná společnost dělá problémy a nechce automaticky přenechat smlouvy tomu, kdo je sjednal. Taky se to děje v případě, že firmy chtějí uplatnit pokutu.
           3.V poolech jsou firmy, které se taky zabývají nováčky, takže zdroj dalších lidí bude, i kdyby jste měl pravdu.
           4.Lidé v poolech jsou daleko loajálnější, nežli lidé v MLM. Navíc mají daleko vyšší odměny, takže mají daleko větší šance se časem uživit v případě, že jsou závislí na životních produktech.
           5.Do poolu se dostávají lidé, kteří rozhodně nemají takovou tendenci skončit, jako lidé v MM.
           6.Kdyby jste si udělal statistiky o tom, kolik lidí končí nadobro v MLM a v poolech, hodně by jste se divil.

           Určitě bychom přišli i na jiné argumenty. Takže s Vámi rozhodně nemohu souhlasit.

          • XXX napsal:

           Dobrý den pane Jiří, tak jinak, nechci nadržovat ani jedné ani druhé straně, každá má svoje opodstatnění a snad své místo na trhu, ale co nesnáším je právě fanatismus poolů protože se dostává na daleko větší úroveň než fanatismus v MLM… Ale to už tady také někdo psal… Zpět k věci:
           1: smlouvy se dají převést? Ano některé ano, ale většinou po vázací době a převodu podléhá většinou následná provize ne získatelská… A to je ten hlavní problém…
           2: Ano máte pravdu „prasata“ smlouvy přebouchají možná… To je bohužel ale také fenomén spíše lidí odcházejících do poolů – přebouchávání smluv bez ohledu na klienta hlavně aby měli vyšší provizi… A to samé pak udělají když jdou z prvního poolu do druhého…
           3: Ano jsou tam firmy zabývající se nováčky, ale evidentně jim to moc nejde, proto průměr poolové firmy je 7 poradců na firmu nebo se pletu? Sám pan Sluka to někde psal a všichni víme, že pool je dobrý pro firmu o pár lidech nebo pro jednotlivce a ne pro větší skupiny, promiňte firmy…
           4: Tak o tomto by se dalo spekulovat, daleko loajálnější? Odkdy? Tím, že odešli do poolu jsou loajálnější? A nebo mění pool podle toho kde jim kdo jak zaplatí? Případně bouchají pro více poolu? A nebo zjistili, že si pohoršili a nechtějí si pohoršit ještě více? A daleko vyšší odměny? Pane umíte počítat? Velká firma si většinou nechá 20–30%, zbytek pustí do sítě, a ta má nějakou hierarchii, pool pustí 10–20% do firmy (tedy sítě) a ta si nechá dalších 10–20% a zbytek pustí do sítě… Takže ono to je spíše o velikosti těch sítí, chápu firmička o dvou stupních a 10 lidech bude mít určitě vyšší provize, zkuste však postavit pod pool firmu o 100, 200, 300 lidech:)… Ti totiž na tom ve finále budou úplně stejně… A ne nemají daleko větší šanci se uživit… Bohužel zde větší šanci se uživit mají ta stejná 3% lidí jako v MLM, 97% na tom bude stejně, jen budou méně pacovat za stejné peníze… Pak je ještě otázka zdali to slovo uživit je správné… Možná máte i pravdu, pokud jde o to se jen uživit tak pak asi ano pool je to správné místo, poku chcete vydělávat zajímavé peníze, pak vás zklamu… V MLM se vydělávají větší…
           5: Do poolů většinou odcházejí lidé, kteří v MLM neuspějí a očekávají že si za více peněz za smlouvu najednou vydělají více peněz celkem… Bohužel tak to nefunguje… Krásný příklad je Fincentrum, kam přecházeli lidi z jiných sítí kvůli výši provize, vydělávali ve finále více? Ano ta 3% ano, zbytek úplně stejně nebo méně…
           6: Ano, statistiky se velmi těžce tvoří, protože pool si stejně jako OVB, ZFP, nechá pod sebou i takové, kteří odevzdají jednu smlouvu ročně a jsou za ni rádi… A ti zkrachovalci z MLM se stávají zkrachovalci z poolu… Jen si prodloužili život na poradenském trhu o půl roku až rok… Ale ano existují výjimky ale těch jsou již zmiňovaná 3%…

           Takže ano, určitě přijdu i na mnohé další argumenty stejně tak jako vy…

          • Jiří napsal:

           Je fanatizmus a averze vůči MLM, chce to rozlišovat. Na rozdíl od lidí, kteří pomlouvají a shazují pool, mají lidé s poolu vlastní zkušenosti z MLM. To je velký rozdíl mezi lidmi z MLM a z poolu.

           1.Smlouvy se dají převádět hned. Nevím, jaké máte zkušenosti Vy. V případě, že se bude provize vyplácet po dobu 5 let, je přece nesmyslné, aby provize chodila k někomu jinému než zprostředkovateli, který se o klienty stará. Problém bych vyděl u EX. produktech, které bych zakázal.
           2.Máte pravdu, taková prasata existují, ale jsou to i prasata, kteří jdou z MLM do MLM. Musím ale podotknout, že se to děje i kvůli firmám, které drží provize, nechtějí smlouvy převést a dokonce zprostředkovatele pokutují. Pak zprostředkovatelé nemají na vybranou a aby měli na pokuty a zároveň neztratili klienty, tak smlouvy změní. Kdyby firmy automaticky smlouvy převáděly, nehrozily by jim storna. Taky jsou zaznamenané případy, kdy samotné MLM firmy dovolily přebouchat vlastní smlouvy a storna pak vyžadovali od zprostředkovatele, který přestoupil do jiné firmy. Dělali to i samotné pojišťovny svým bývalým kolegům.
           3.To se hodně pletete, v poolu nemá každý za cíl tvořit armády zprostředkovatelů. Je hodně samotářů, kteří si dělají svoji práci a nemají zájem tvořit skupiny. Pak se logicky průměr rapidně snižuje. Jinak jsou firmy v poolu, které mají pod sebou desítky až stovky zprostředkovatelů. Ale obávám se, že i na tyto firmy dojde a osobně to neuznávám.
           4.Myslím to tak, že z poolu neodchází ke konkurenci tolik lidí, jako z MLM. Ano, drží je vyšší odměny, ale taky svoboda v podnikání a možnosti, které MLM nemá. V MLM o žádném svobodném podnikání nemůže být žádná řeč. MLM drží své lidi konkurenční doložkou, vymýváním mozku, takže co je pro zprostředkovatele ve skutečnosti lepší? Vím, o čem mluvím, byl jsem ve dvou MLM, takže dobře vím, jak tyto systémy fungují. Dostal jsem spoustu nabídek, dokonce jedna MLM společnost si mě chtěla koupit, neměl jsem žádný důvod přestoupit. Za moji praxi poprvé cítím, že už jsem našel to, co jsem hledal. Uvědomil jsem si to sám, nikdo mi tuto myšlenku nemusel podsouvat. Co se týče vydělávání peněz, tak se hodně pletete. Počítat rozprášené provize do systému a individuální výdělek na hlavu zprostředkovatele jsou dvě rozdílné věci. Já a mojí kolegové jsme si zvedli příjem o 40–50% na hlavu. Pracujeme stejně jako v MLM. Takže nějaké hlášky ředitelů, kteří tvrdí, že v MLM zprostředkovatelé vydělávají více peněz je snaha vyvolat pocit, že i přesto že v poolu jsou daleko vyšší provize, tak stejně zprostředkovatel bude méně vydělávat. V podstatě jim říkají, že jsou neschopní a že potřebují za prdelí manažery a ředitele. Mě by to osobně uráželo.
           5.To je hláška přestavitelů MLM, jsou to nesmysly a zavádějící informace, které se nezakládají na pravdě. Znám desítky lidí, kteří přestoupili do poolů, všichni do jednoho vydělávají peníze a nejsou to žádné nuly z MLM. Nesmíte všemu věřit, co v MLM tvrdí. Když jsem dělal v MLM, tak z deseti lidí se 1, max.2 lidé udrželi, to rozhodně v poolu neuvidíte, protože lidé už nějaké základy mají. 3% je absolutní úlet, který musel tvrdit hodně opilý člen nebo majitel MLM.
           6.Máte pravdu, v poolu jsou i ti, kteří nepracují a udělají pár smluv na přilepšenou, ale takové znám i z MLM, kteří mají pusu plnou řečí, ale pracovat neumí. Občas si mezi sebou pomůžou, aby se neřeklo.

           Poslední otázka, těžíte z vlastních zkušeností, nebo pouze opakujete slova MLM firmy, pro kterou pracujete? Zkuste pool a pak uvidíte, jestli budete mít chuď se vrátit. Víte, já už na nějaká slova nedám, vlastní zkušenosti totiž hovoří o něčem jiném. Já vím, že se do MLM už nikdy nevrátím. Ten kdo si dokáže v poolu vytvořit vlastní zázemí, vlastní pracující skupinku počtu pár specialistů, ten se na finančním trhu neztratí, ať je zákon jakýkoliv.

           Ještě jedno rýpnutí, proč většina MLM pokutují zprostředkovatelé, kteří chtějí jít do poolu? Proč jim neřeknou, klidně běžte si to zkusit, když se budete chtít vrátit, tak máte u nás otevřené dveře. Protože by se už nikdo z nich nevrátil, takže raději jim zavřou dveře navždy a ještě jim přestupy znepříjemní. Pak je jednoduší říct, že jsou to neschopní odpadlicí. Bohužel už nemonitorují, jak se jim daří v poolu a jako příklad uvedou vybrané neschopné zprostředkovatelé, kteří by se neuživili nikde.

          • napsal:

           Já u Partners pět dlouhých let pracoval, takže mohu srovnávat práci pod MLM a poolem. Praktiky MLM firem jsou dostatečně známy, takže tu nebudu nosit dříví do lesa. Oči mi otevřelo svědectví několika kolegů, skutečných odborníků, kteří z Partners odešli. Opět se jedná o dostatečně známé věci, nebudu o nich tedy psát. Já jsem v poolu již druhým rokem a zpět do MLM bych se nikdy nevrátil. Takový pocit svobody a zodpovědnosti za vlastní práci jsem nikdy předtím nezažil. Pool není pro každého a vyšší provize jsou jen třešničkou na dortu. Mě nejvíc baví, že si skutečně buduji svoji poradenskou firmu, svoje jméno. Nejsem tlačen do žádné produkce, žádného náborování, budování týmů, nemusím se bát, že mám málo BJ a proto příští období klesnu na nižší provizní úroveň. Ten neustálý tlak na BJ a nové a nové lidi, náborování stále nových duší, mnohdy za jakoukoliv cenu, to bylo velmi nesmyslné. Nikdy nekončící růst až do nebe…

          • Jiří napsal:

           A připadá Vám, že jste neschopný, jak nás někteří z MLM označují?

          • napsal:

           Naprostý souhlas, napsal jste to zcela výstižně. Pracoval jsem u Partners, odešel do Broker Trustu. Slovy ani nelze popsat moji spokojenost, naštěstí mi to v Partners urychlili novou mandátkou s těmi statisícovými pokutami, kterou jsem odmítl po konzultaci s právníkem podepsat. Pokud Vás práce baví a milujete ji, tak vás do práce nemusí nikde nutit – nikde, ani v MLM, ani v poolu. Partners mi hodně dalo, na druhou stranu když jsem si zpětně počítal, kolik jsem jim v Partners nad sebou vydělal a kolik bych si za tutéž práci, úsilí a čas vydělal v poolu…z té částky jsem nespal pár dní a věřte mi, že byla za ta léta sedmimístná. Drahá zkušenost, dnes mě však již nikdo z MLM neopije příběhy o modrém oceánu, novém Lambu, jedinečné podnikatelské příležitosti, vlastní firmě a podnikání. V MLM vám nic nepatří, vůbec nic kromě Vaší pozice a získatelského čísla. Zkuste odejít a chtít převést svůj kmen klientů do poolu…a prý to je Vaše firma. No nic, pravda vás osvobodí, ale předtím vás pořádně nasere.

          • on napsal:

           Nic ve zlém, „já‘ – stále je z Vás ten tyrkysový fanatismus cítit :-) Snad se z toho rychle vyléčíte!!!

          • Jiří napsal:

           Jenomže to má trochu více háčků, na které jste určitě nepomyslel.

           1.Smlouvy se dají převést k jiné společnosti (pokud nejsou sjednané ex. )
           2.Zprostředkovatelé smluv je nahradí jinými smlouvami – tak se to běžně děje, když současná společnost dělá problémy a nechce automaticky přenechat smlouvy tomu, kdo je sjednal. Taky se to děje v případě, že firmy chtějí uplatnit pokutu.
           3.V poolech jsou firmy, které se taky zabývají nováčky, takže zdroj dalších lidí bude, i kdyby jste měl pravdu.
           4.Lidé v poolech jsou daleko loajálnější, nežli lidé v MLM. Navíc mají daleko vyšší odměny, takže mají daleko větší šance se časem uživit v případě, že jsou závislí na životních produktech.
           5.Do poolu se dostávají lidé, kteří rozhodně nemají takovou tendenci skončit, jako lidé v MM.
           6.Kdyby jste si udělal statistiky o tom, kolik lidí končí nadobro v MLM a v poolech, hodně by jste se divil.

           Určitě bychom přišli i na jiné argumenty. Takže s Vámi rozhodně nemohu souhlasit.

  • napsal:

   Na to vezměte jed, že to MLM majitelé, ředitelé a manažeři pociťují. Pak už je jen krůček k mlžení, překrucování, další level je vyhrožování, několikahodinové telefonáty lidem, co jsou na odchodu, několikastránkové emaily lidem, co jsou na odchodu a nejvyšší level jsou pak anonymní udání na ČNB, finanční úřady. Takový Bonnet či Insia teď mají hloubkovou kontrolu od ČNB, lze se jen domnívat, na základě čeho nebo koho. Nebo jste snad slyšel, že by v poslední době proběhla nějaká hloubková kontrola v kterékoliv z MLM firem ? Je smutné, kam až jsme to v této branži dopracovali, kolegové, majitelé firem, ti všichni na sebe navzájem posílají anonymní udání, jen aby tomu druhému co nejvíce znepříjemnili život. Jak řekl sám Petr Borkovec, je to stoka, špinavá a hnusná stoka, ve které teď stojíme po kotníky a ta stoka nám pomalu stoupá ke kolenům. Takže asi tak.

   • Petr Stuchlík, Fincentrum napsal:

    Pane „já“,

    klid :-). Vaše rozhořčení a zapálení je krásné, ale pokud někdo podléhá dojmům a přehlíží fakta, jste to Vy.

    ČNB v posledních letech výrazně posílila své kontrolní oddělení a kontroluje firmu po firmě. Letos byla třeba u nás ve Fincentru, právě nyní probíhá kontrola v další velké společnosti no a řeší se i ty menší. Partners, OVB mají také po kontrole.

    ČNB mimo jiné při kontrolách velkých společností identifikovala řadu problematických „poradců“. Já sám jsem jich pár z Fincentra vyhazoval. Přebouchávání, podvody s denním odškodným, zpronevěra. No a teď spokojeně fungují pod pooly. Tedy spíš přežívají pod pooly. Divíte se, že to ČNB zaujalo?

    Stačí jeden pohled do Sbírky listin a uvidíte, že třeba takový Broker Trust porušuje stále zákon i v tak elementární věci, jako je informační povinnost. No a Bonnet.cz se nikdy ani neobtěžoval a v tomto porušuje zákon od založení.

    Proč? Nevím, buď porušují zákon z neschopnosti nebo mají co skrývat. VELKÉ společnosti informace v OR mají. KDO TEDY MLŽÍ?

    Nerozčilujte se. Do roka stejně přejdete jinam a budete kopat za někoho jiného.

    Přeji hezký den všem dobrým poradcům,

    Petr Stuchlík,
    Fincentrum a.s.

    • napsal:

     Děkuji pane Stuchlíku za Váš názor, tato důležitá informace zde chyběla. S tím Broker Trustem a Bonnetem jste mě šokoval, pana Sluku znám a je mi záhadou, že člověk takového formátu a pověsti má tuto oblast neošetřenou. Osobně jsem za co nejčastější kontroly od ČNB napříč celým trhem, ať už to jsou MLM firmy, pooly, makléřské firmy nebo samotné pojišťovny.

    • Jiří napsal:

     To máte pravdu, jen někteří si myslí, že ČNB nic nedělá.

     • napsal:

      Opak je pravdou, ČNB dělá maximum toho, co je v jejích možnostech a kapacitě. Je jasné, že vymést ten Augiášův chlév, ve kterém je nepořádek a bordel za uplynulých 20 let a kde se porůznu schovává několik desítek tisíc poradců je běh na dlouhou trať. Snad v tom zásadně pomůže připravovaná novela osmatřicítky (Bože modlím se, ať schválí storna na pět let a postupné vyplácení provizí). Amen.

    • exPoradce napsal:

     Pane Stuchlíku,
     můžete prosím vysvětlit, jak souvisí několikaměsíční zpoždění zveřejnění účetní závěrky s ČNB a prací poradců?
     Proč jste neuvedl i MLM, které rovněž nemají zveřejněnou účetní závěrku za 2013?
     Takto jste neobjektivní a Vaše informace k ničemu,

     • pravnik napsal:

      Sice to neni otazka na mne, presto si neodpustim poznamku. Pokud nejaka firma vedome nesplnuje zakon, neco to o ni a o jejim postoji k pravidlum obecne.

      Pokud nekdo vedome ignoruje predpisy obchodne-pravni, vetsinou kasle i na ostatni, treba na ty co chrani klienta nebo poradce.

      • pravnik napsal:

       Vypadlo mi sloveso, prominte.

       Sice to neni otazka na mne, presto si neodpustim poznamku. Pokud nejaka firma vedome nesplnuje zakon, neco to o ni a o jejim postoji k pravidlum obecne rika.

       Pokud nekdo vedome ignoruje predpisy obchodne-pravni, vetsinou kasle i na ostatni, treba na ty co chrani klienta nebo poradce.

       • exPoradce napsal:

        To opravdu myslíte vážně?
        Jak můžete plést dohromady povinnosti vůči klientům s tím, jestli je včas závěrka na justice.cz?
        To je totéž, jako byste tvrdil, že muž, který ženě neplatí alimenty na děti, krade. Jestli jste opravdu právník, tak potěš…

        • napsal:

         no, je to porušování pravidel a zákonů a doklad netransparentnosti a tedy to má se službou klientům hodně blízko. myslím, že by klienti měli vědět, že ta firmička, která jim poskytuje službu není schopna sotva dostát své odpovědnosti za službu.

         marně hledám výsledky u Veritas Finance nebo u Vita Finance apod.

         myslím, že to o těch firmách a jejich manažerech i jejich službách hodně vypovídá.

         • vasek napsal:

          souhlas

         • lol napsal:

          Nejprve si zameťte před svým vlastním MLM prahem, pane já. Vám spíš vadí, že je tu další subjekt, nový broker pool, který opět ukousne další díl z toho vašeho MLM koláče, co ? Ale mám pro Vaši reakci pochopení, vy z MLM jste se hřáli na výsluní dvacet let a vydělávali astronomické sumy a ejhle, ta doba už je pryč a vlastně už skončila, ale ono by to chtělo vydělávat dál, co ? Podívejte se, jakým směrem se ubírá zprostředkování a finanční poradenství např. v sousedním Německu, na poměr firem a lidí pracujících pod pooly nebo pod jhem MLM firem.

          • ExPartners napsal:

           Příteli, nač se zbytečně rozčilovat, počkejme si, jak dopadne připravovaná novela zákona 38. Pokud se v ní podaří prosadit pětileté storno s výplatou hned na počátku nebo postupné, zasloužené vyplácení provizí po dobu pěti dle toho, jak bude platit klient, tak máte po žížalkách všichni bez rozdílu, jestli pracujete pod MLM nebo poolem. Řešíte tu úplný kraviny, přitom jádro pudla je někde úplně jinde…

          • MLMák napsal:

           A nemá někdo informace, jakým směrem se to vyvíjí ? Poslední aktualita zazněla na Konferenci finančních poradců v Praze (sobota, 08.11.2014), kdy se prý čím dál více pojišťoven přiklání k systému 60/60, tzn. zasloužená výplata provize podle toho, jak platí klient a to po dobu max. 60-ti měsíců, tedy v případě klasické měsíční platby na ŽP by dostával poradce po dobu 60-ti měsíců každý měsíc jednu šedesátinu. Takže takové IŽP na litr měsíčně po dobu 25 let, to máme na provizích cca 15.000 Kč a to nám dělá měsíčně na provizi rovných 250,–Kč. No a v MLM by se těchto nádherných 250,–Kč ještě rozdělilo do pater manažerů a ředitelů nad poradcem :0) no to se budou horko těžko splácet ty Audiny A8, luxusní reprezentativní kanceláře a vůbec všechno, co mají ti hoši (jak jinak) na dluh.

    • Petr Syrový napsal:

     Obrovskou sílou pánů Stuchlíků a jim podobných, je odvádění pozornosti od podstatných témat. Jsou géniové ve vytváření umělých afér zastírajících skutečné problémy.

     Když se zde pane Stuchlíku oháníte sbírkou listin, vysvětlíte proč Fincentrum doručilo účetní závěrku za r. 2012 na soud až 4.4.2014? Je to neschopností nebo máte co skrývat? Hloupá otázky, viďte…

     Také jsem si jist, že sám nejlépe víte, že vyhnout se problematickým poradcům a jejich nekvalitní produkci je dnes snahou naprosto všech firem (jedno zda MLM či poolů) které hrajou na našem trhu podstatnou roli.

     Oceňuji, že jste si osobně našel čas přispět zde do diskuze – ovšem celý váš příspěvek považuji za naprosto manipulativní a zbytečný.

     Příjemný den

     Petr Syrový

     • právník napsal:

      Pane Syrový, pletete si firmy, Fincentrum tam mělo vše vždy včas. Jen kvůli fúzi změnilo IČ. Pořádně si znova ty dokumenty naštudujte, než se začnete rozčilovat.

      Doporučuji na VŠE předmět FP303 Finanční analýza a plánování podniku.

      Zajímavé, že v KFP mají tak špatného analytika. I když vy asi spíš analyzujete stavebka než finanční výkazy, což?

      • Anony, napsal:

       Pochybuji, ze jde o Petra Syroveho z KFP, ten se takovychto diskusi nezucastni. Asi pujde o jeho jmenovce, mam pocit, ze je ood BT, ale nevim jiste.

      • Petr Syrový napsal:

       Nikoli pane právníku, nepletu si firmy. Mýlíte se vy. Ale o tom se ostatně může každý ve sbírce listin přesvědčit sám.

       A ani s cílením urážek a pouček jste nenašel správný cíl.

       Hezký den

       • právník napsal:

        Tak si, vy chytrej, otevřete ty listiny a přečtěte si, za jakou jsou firmu. Kdyby blbost nadnášela…

        • moleskine napsal:

         Obavam se ze pan Syrovy ma pravdu. Ja si tu ucetni zaverku s vyrocni zpravou na justici otevrel a na jeji treti strane se mj. nachazi pan Stuchlik ktery nam tu kaze vodu :) A vlozena byla skutecne az v dubnu 2014.

         Nesmite verit vsemu co vam ve fincentru napovidaj.

        • lol napsal:

         No ja myslim ze ani odevzdani ucetni zaverky k 30.6.2013 v ter­minu 4.4.2014 neni uplne v terminu. Ucetni zaverka k 31.12.tam neni vubec, ale to maj mozna takovej ten jinej hospodarskej rok.

 9. Pavel napsal:

  No, nevím, ale fakt nechápu, co ty dvě stovky údajných poradců budou dělat nebo na čem ta dáma ze Zlína vydělává ty provize, když tahle firma nemá žádné partnery v registru a ani na webu. a pool bez partnerů je pool k ničemu. také při pohledu na web mě zaujalo, jak všichni ti bývalí poradci už hlavně nechtějí dělat tu poradenskou práci a chtějí dělat majitele, šéfy back officu, analytiky a školitele. :) že by jim práce nevoněla nebo nebyli tak dobří poradci a obchodníci? :)

 10. MLM dement napsal:

  Žijeme v době, kdy o přežití rozhoduje schopnost se přizpůsobit, schopnost pružně a rychle reagovat na změny. Z tohoto pohledu jsou již ze své definice a principu fungování multilevelové společnosti automaticky diskvalifikovány. O úspěchu rozhoduje schopnost změnit svůj přístup a ten u MLM jednoduše změnit nelze – MLM stojí na neustálém a nikdy nekončícím přílivu (náboru) nových lidí a na neustálém a nikdy nekončícím přísunu nové a nové produkce. Změnou těchto dvou atributů by MLM přestalo být MLM. Netvrdím, že broker-pooly jsou spásou pro všechny, to jistě ne, jen jsem přesvědčen, že MLM už mají dávno svůj zenit za sebou a bude pro ně extrémně náročné obstát v dnešní podobě. Spíš si umím představit, že někoho z bystřejších a co do IQ inteligentnějších MLM šéfů napadne přetransformovat svůj MLM byznys na broker-poolový model. Jiná cesta totiž podle mě není a pan Borkovec a Hrubý si mohou psát a vyprávět na svých konferencích co chtějí, ono se stačí podívat na západ od nás, tam už si tím vším prošli.

  • vasek napsal:

   přeměna klasických mlm firem do poolových systémů by byla přirozeným vyústěním. Však se tak již také děje. Viz Borkovcem zmíněné franšízy a VIP kanceláře u PFS, FCT má také alternativu.
   V konečném důsledku to bude znamenat pohromu pro Broker Trust a podobné menší firmy, jelikož možnosti úspor z rozsahu jsou neoddiskutovatelné.

   • Jiří napsal:

    Petr Borkovec není jediný člověk, který to pochopil. Pohroma to bude především pro nadšence MLM systému. Jednou se potvrdí, že MLM systém nemá, co dělat ve financích

    • vasek napsal:

     MLM je výborný nástroj na expanzi, zabrání trhu. A to bez významného sektorového omezení. Jeho následná udržitelnost(u­držitelnost růstu) je tedy problém ve všech oblastech.

 11. Karel Novotný napsal:

  Možná jste pane Istvane MLM bouchač životek, pak chápu, že pro Vás nějakých trapných 200.000 Kč nic neznamená, pro mého tchána to však byly těžce vydělané peníze, rukama, potem a prací, což vám podvodníkům z MLM už dnes nic neříká, co ? Chápu, že si těch usmolených 200.000 Kč dokážete vydělat okradením deseti lidí na životním pojištění na spoření a máte přitom všem ještě klidné spaní a dobrý pocit z dobře odvedené práce (spíš z dobře okradených zákazníků). Bydlím na menší vesnici a právě kvůli dotěrným a otravujícím MLM poradcům máme na počátku vesnice, uprostřed i na konci velké cedule s nápisem „podomní prodej přísně zakázán“. Modlím se, ať vám všem MLM finančním poradcům v té připravované novele dá Česká národní banka a Ministerstvo financí pořádně za uši.

 12. napsal:

  Jsem rád za velice objektivní a kvalitní článek, o to víc, že v oblasti finančních služeb se často takový nevidí, pane Zámečníku!

 13. napsal:

  Toto do kamene tesat !!! Pravda Boží !!!
  Naprostá většina poradců, na které má běžný člověk možnost narazit je z firem jako OVB, Partners, Broker Consulting či Fincentrum. Před všemi jmenovanými klobouk dolů – co se týče byznysové stránky, jsou to výborně fungující profitabilní firmy. Stránka kvality poskytovaných služeb je však přinejmenším diskutabilní. Všechny tyto firmy totiž mají jedno společné – fungují na principu multi-level marketingu, či chcete-li MLM. A to není úplně slučitelné s konceptem kvalitního poradenství. Co to pro klienta znamená? Někdy vůbec nic, protože i v těchto společnostech se zcela určitě vyskytují vynikající odborníci, kterou svou práci myslí vážně. Chtějí ji dělat déle než pár měsíců a nemohou si tedy dovolit poškozovat klienta.
  Nicméně všechny tyto firmy a jejich „kariérní řády“ jsou postaveny na tom, že čím chce být poradce úspěšnější, tím více musí mít lidí pod sebou. Na špičkové poradce, kteří chtějí jen kvalitně obsluhovat klienty, zde není místo. Díky množství lidí ve stromu nad nimi je jejich odměna minimální. Postupy kariéry se vždy váží na celkový výkon a počet lidí. Vyžadují se tedy lidé, kteří umí přivést další lidi tak, aby firma rostla. Škoda, že tak málo začínajících (a stejně rychle končících) poradců pod tlakem motivačních vstupních školení nechápe základní fakt. Že totiž náš malý desetimilionový trh se už poradci více než dostatečně naplnil a na další síť o stovkách dalších spolupracovníků jednoduše není místo.
  Posledním problémem je školení a vzdělanost lidí, kteří se tomuto oboru věnují. Z důvodů uvedených výše není prostor dostatečně vzdělávat poradce, co se týče znalostí metodiky a funkcionality produktů, které nabízejí. Je vždy důležitější školení na téma náboru lidí, než vzdělávání poradců samotných tak, aby se stali odborníky.
  V praxi se tak stává, že nováček, který je v oboru 3 měsíce už pod sebe shání další „dušičky“, aby mohl být „manažerem“. Jak tedy může vypadat kvalita výstupu pro klienta v systému, kde manažery dělají lidé, kteří sami vzhledem ke své ne/zkušenosti nemohou mít dostatečné znalosti o produktech a jejich fungování? Pak se ovšem nejedná o erudovanost, celkový nadhled a opravdovou přidanou hodnotu pro klienta. Jedná se o pouhý prodej finančních produktů a jejich zprostředkování za provizi, s jedinou výhodou – výstup pro klienta je nezávislý, co se týče výběru produktů. Ale toto má s poradenstvím pramálo společného.

  • vasek napsal:

   Myslím, že velké firmy mají kariérní žebříčky i pro poradce, nikoliv jen manažery. Tedy exklusivní poradce dostane velmi slušné peníze i v MLM. A to de facto stejné jako v poolu.

 14. bývalý poradce napsal:

  Jednoznačně MLM. Jde o organizaci firmy za účelem maximální efektivity prodeje. Na poradenství se ale vůbec nehodí. Jak dopadla aplikace MLM na finanční poradenství, vidíme. Finanční poradce považuje společnost za odpad. Díky MLM.
  Jestliže ČNB začne zakročovat proti MLM, jednoznačně se zlepší trh finančního poradenství.

  • Petr napsal:

   Naprosto souhlasím. V tomhle ohledu se mi velmi líbil článek: http://martin­docekal.blog.id­nes.cz/c/341737­/Financni-poradce-Ne-dekuji.html

   • bývalý poradce napsal:

    Finanční poradenství používá stejné metody jako prodejci Amway, Zepter, Herbalife atd. Všichni jsou velmi oblíbení :-). Jde v podstatě o podomní prodej.

    • Karel Novotný napsal:

     Pojišťovací poradce do domu, hůl do ruky (a je jedno, jestli si říká vznešeněji finanční poradce). Pro mě je to synonymum pro zloděje, podvodníky, lháře, manipulátory a totálně bezpáteřní jedince. Z mé rodiny přišel tchán o 200.000 Kč jen díky finančnímu poradenství jednoho MLM zmetka. Dokud tchána nepotkal finanční poradce, tak byl bohatý, teď má o 200.000 Kč míň. Přál bych vám slyšet, jak do telefonu nepříčetně reaguje, když mu volají finanční poradci s nabídkou…pan prezident Zeman je ve srovnání s ním Mirek Dušín z Rychlých šípů. Pro mě jsou 97% všech poradců zmetci a křiváci.

     • Istvan napsal:

      Tak konečně vím čím je definováno bohatství – 200 000 Kč.
      Samozřejmě to, že byl o.j.e.b.á.n o tyto peníze nic neměmí na faktu, že je to průser.

 15. napsal:

  Už to tu píšu po několikáté, ale problém je přece někde úplně jinde:

  • v tomto oboru je pořád hodně muziky za málo peněz, proto do něj lezou náctiletí zoufalci, co jsou z motivačních MLM seminářů doblblí novým Bentley, luxusní vilou a „pasivním“ příjmem ze struktury x-set tisíc měsíčně. Takže primární motivací není dělat tento obor dlouhodobě a kvalitně, ale vytřískat co nejrychleji a co nejvíce peněz, ideálně bez vlastního přičinění, tj. z týmu ovcí pod sebou
  • výplata celé provize za ŽP do měsíce od sjednání v kombinaci se směšně krátkou dobu, po kterou se za ni ručí. Zaveďme systém 60/60 a máme po problému (tj. ručení za ŽP po dobu 5-ti let a vyplácení provize dle toho, jak platí klient, tedy měsíčně, kvartálně, pololetně či ročně). V ten moment si každý náctiletý poradce i kindermanažer rozmyslí vstup do tohoto odvětví, neboť si prostě nebude schopen tupým boucháním IŽP „na spoření“ vydělat za půl roku na svoje Lambo a jiné věci. Zavedení systému 60/60 by bylo bolestivé, přiznávám, ale položme si otázku pro koho ? Pro pojišťovny ? V žádném případě. Pro seriózní a poctivé poradce ? V žádném případě. Pro bouchače ala Štork (Mikula), MLM manažery a majitele MLM ? Myslím, že není zapotřebí dál psát, kdo by byl brán (po právu) na hůl…

  • Michal D. napsal:

   Názor, pod který se mohu s plným vědomím podepsat všemi deseti prsty. Byl jsem tuto sobotu na Kongresu finančních poradců v Praze, který organizoval pan Viktora (www.poradci-sobe.cz). O připravované novele zákona 38 přednášel i pan Špirakus a pan Fejtek. K systému 60/60 se přiklání čím dál více pojišťoven, protože stávající stav dvouletého přebouchávání životek a co dva roky nové a nové provize je prostě dlouhodobě neudržitelný. V kombinaci s tím, že ještě dostáváte celou provizi hned je to cesta do pekel a každá rozumná pojišťovna si už spočítala, že to takto donekonečna nelze. Která z pojišťoven to později pochopí, tu to bude více bolet.

   • napsal:

    Finanční poradce? Ne děkuji..
    Když se dnes lidí zeptáte na jejich zkušenosti se světem finančního poradenství, většina z nich vám řekne, že s ním nemá dobrou zkušenost. Že jsou to zloději a podvodníci. A mají většinou pravdu. Asi nejpalčivější problém českého trhu finančních služeb je nízká regulace a velmi lehký vstup do oboru. Není tedy výjimkou, že má klient mnohdy větší finanční povědomí než poradce, který proti němu sedí. Kde je tedy problém a proč není finanční poradenství respektovaný a vyhledávaný obor jako je tomu v zahraničí? Je to proto, že 99% populace se s finančním poradcem nikdy nesetkalo, přestože se člověk, který s vámi jedná, takto prezentuje. A tak je dnes pojem finanční poradce spíše nadávka, nežli titul, kterým by se chtěl člověk honosit.

    ..aneb jak poradce poradcem nebyl..
    Specifikum českého trhu je, že litera zákona nezná pojem finanční poradce. Postupem času tedy došlo k tomu, že finanční poradce je třeba i zástupce pojišťovny či stavební spořitelny, prodávající a nabízející pouze její produkty. Zpravidla jsou to osoby podnikající jako OSVČ, tedy bez jakéhokoliv platového základu. Jejich motivace je pak jasná – uživit se, tedy prodat co nejvíc produktů. Ideálně pak těch, ze kterých je největší provize – třeba investiční životní pojištění.
    Dalším důvodem je systém, na kterém fungují všechny velké firmy, jež v tomto oboru působí.
    Naprostá většina poradců, na které má běžný člověk možnost narazit je z firem jako OVB, Partners, Broker Consulting či Fincentrum. Před všemi jmenovanými klobouk dolů – co se týče byznysové stránky, jsou to výborně fungující profitabilní firmy. Stránka kvality poskytovaných služeb je však přinejmenším diskutabilní. Všechny tyto firmy totiž mají jedno společné – fungují na principu multi-level marketingu, či chcete-li MLM. A to není úplně slučitelné s konceptem kvalitního poradenství. Co to pro klienta znamená? Někdy vůbec nic, protože i v těchto společnostech se zcela určitě vyskytují vynikající odborníci, kterou svou práci myslí vážně. Chtějí ji dělat déle než pár měsíců a nemohou si tedy dovolit poškozovat klienta.
    Nicméně všechny tyto firmy a jejich „kariérní řády“ jsou postaveny na tom, že čím chce být poradce úspěšnější, tím více musí mít lidí pod sebou. Na špičkové poradce, kteří chtějí jen kvalitně obsluhovat klienty, zde není místo. Díky množství lidí ve stromu nad nimi je jejich odměna minimální. Postupy kariéry se vždy váží na celkový výkon a počet lidí. Vyžadují se tedy lidé, kteří umí přivést další lidi tak, aby firma rostla. Škoda, že tak málo začínajících (a stejně rychle končících) poradců pod tlakem motivačních vstupních školení nechápe základní fakt. Že totiž náš malý desetimilionový trh se už poradci více než dostatečně naplnil a na další síť o stovkách dalších spolupracovníků jednoduše není místo.
    Posledním problémem je školení a vzdělanost lidí, kteří se tomuto oboru věnují. Z důvodů uvedených výše není prostor dostatečně vzdělávat poradce, co se týče znalostí metodiky a funkcionality produktů, které nabízejí. Je vždy důležitější školení na téma náboru lidí, než vzdělávání poradců samotných tak, aby se stali odborníky.
    V praxi se tak stává, že nováček, který je v oboru 3 měsíce už pod sebe shání další „dušičky“, aby mohl být „manažerem“. Jak tedy může vypadat kvalita výstupu pro klienta v systému, kde manažery dělají lidé, kteří sami vzhledem ke své ne/zkušenosti nemohou mít dostatečné znalosti o produktech a jejich fungování? Pak se ovšem nejedná o erudovanost, celkový nadhled a opravdovou přidanou hodnotu pro klienta. Jedná se o pouhý prodej finančních produktů a jejich zprostředkování za provizi, s jedinou výhodou – výstup pro klienta je nezávislý, co se týče výběru produktů. Ale toto má s poradenstvím pramálo společného.
    .. když dva dělají totéž..
    Nezaměňujte nezávislé zprostředkování produktů s poradenstvím. Poradce s přístupem „ všechno máte špatně a je potřeba smlouvy vyměnit za nové“ je přinejmenším podezřelý. Pokud však požadujete kvalitu, je potřeba se smířit s faktem, že i tyto služby je nutné si zaplatit. Ostatně jako všechny ostatní – kolik jste potkali daňových a účetních poradců či jiných skutečných odborníků, kteří pracují zdarma? Mnohdy prezentovaná věta „naše služby jsou bezplatné“ je zavádějící. Nejsou, odměnou je provize. A abych ji od finanční instituce získal, je potřeba jí přivést nového klienta a podepsat novou smlouvu.
    Opravdu poradenských firem je na trhu dost, jen nejsou zpravidla tak známé jako MLM firmy. Pokud vyžadujete poradenství, je potřeba se smířit s faktem, že se jedná o službu placenou. Možná pak budete i příjemně překvapeni, jaká bezprovizní a o to výhodnější řešení pro klienta náš trh nabízí. Jen se o nich neví.

   • Istvan napsal:

    Tak se pod to podepiš a nepiš Michal D., nebo máš toto napsáno i v OP? :-)

   • vasek napsal:

    jak se k tomu staví pojišťovna je jedna věc, jak se k tomu staví distribuce, je věc druhá…

 16. napsal:

  Petr Borkovec by se měl spíše místo nedůstojného obvolávání pojišťoven a investičních fondů zajímat o zcela jiné věci. Před nedávnem mu z Partners ze Zlína odešla i se svojí dosti početnou skupinou výkonných poradců výborná manažerka, odešla pochopitelně do brokerpoolu (ono mít za tutéž práci, úsilí a čas dvakrát i třikrát tolik na provizích je skutečně znatelný rozdíl). Další manažeři, ale i jednotliví poradci či skupiny přemýšlejí o tom samém, jiní již kontaktovali majitele broker-poolů a v tuto chvíli se dojednávají okolnosti přechodu (včetně právní asistence při případném házení klacků pod nohy a domáhání se statisícových i několika milionových pokut za poskytnuté „vzdělávání“ a „know-how“). No a ti z některých poradců Partners, co nemají odvahu o tom přemýšlet, natož činit konkrétní kroky, alespoň zanášejí zajímavější životky a hypotéky do nejrůznějších poolů. Marná sláva, dostat za životku 60% nebo 140% je znát, stejně jako dostat za hypotéku 1,0% nebo 1,4%…

  • taky já napsal:

   bla bla pane já. S Juřičkovou odešli tři lidi. Holka byla ponížená. třem se nedařilo. celá struktura naopak zůstala včetně jedné franšízové pobočky a pár dalších, o kterých si mysleli, že také půjdou a ty provize jsou kapku jinak. a pokud vím, tak Juřičková končí v oboru. přechod pod pool ji v podstatě zničil celou firmu a vše, co dosud budovala, protože ti tři nechtějí, aby z nich něco měla a ta výkonná část ví, že přechodem si nepomůže. prostě špatný krok, do kterého ji narvalo její ego. takže z baby, která brala několik set tisíc měsíčně je baba bez příjmu.

   • napsal:

    Ale ale Petře, chápu, že si nemůžete dovolit kazit tento příběh skutečnými fakty. Vy sám nejlépe víte, že je to jinak než zde píšete a zcela pochopitelně píšete přesný opak, jen blázen by potvrzoval, že se dotyčné dámě a jejím obchodníkům daří po odchodu z Partners nepopsatelně lépe (zejména pak provizně). A informace, že dotyčná dáma končí v oboru…tak to už je skutečný úlet. Ale nepřekvapuje mne to, spíš napište, kolik poradců končí u vás, neboť přecházejí do poolů, to bude jistě zajímavější.

    • taky já napsal:

     Petře? nejsem žádný Petr, ale můžete mi říkat, jak se vám líbí. co vím, tak ta čísla odchodů nejsou nijak vážná v žádné firmě. horší je celkový končící počet lidí v oboru. ale fakt by mě zajímalo, jak se té dámě může dařit lépe bez všeho, co nechala v Partners a bez rozdílovek z jejich lidí. ostatně pokud vím, tak je stále v Partners a nic nedělá. :)

     • Petr B. já ne-já ExPartners napsal:

      Vážení finanční poradci, majitelé MLM firem či broker-poolů, jen tu dál veřejně perte svoje interní prádlo, jen se dál veřejně napadejte, urážejte, vyhrožujte si, vydírejte sebe i jiné. Nikdo vás nezničí zvenčí, vy sami se zničíte zevnitř. Hlava mi nebere, kde se ve vás všech bere tolik kolegiální a profesní nenávisti. Já snad neznám obor nebo odvětví, kde by se členové či příslušníci téhož profesního stavu navzájem tak strašlivě nenáviděli, toto mi hlava opravdu nebere. Jen tu dál perte svoje interní prádlo, jen tím dáváte munici ČNB a MF, aby vám v připravované novele zákona 38 opravdu řádně přistřihla křídla – a popravdě, když si to tu čtu – vy si skutečně nic jiného nezasloužíte. Místo toho, abyste drželi spolu a táhli za jeden provaz, tak tu úspěšně praktikujte něco, čemu říkají revolucionáři „vnitřní rozklad“. Je mi z vás doslova na zvracení, ale vám skutečně nelze pomoci, vám ta křídla musí né přistřihnout, ale přímo ustřihnout ČNB a MF v připravované novele zákona 38. Doufám, že bude co nejpřísnější a že se podaří prosadit pětileté storno souběžně s postupným, tedy zaslouženým vyplácením provize. Teprve potom tu přestanete psát podobné příspěvky, neboť na ně nebudete mít jednoduše čas, budete se muset setsakramentsky ohánět, aby jste se uživili stejně dobře, jako dnes.

      • já, ty, on napsal:

       Přesně tak. Bohužel ti všichni, kteří hrdě píší, jak budou něco vytahovat na druhé, tak si ani zdaleka neuvědomují, že tím ničí jen a pouze sami sebe. Totiž ti, kteří zde píší ty „nejchytřejší“ a „všehoznalé“ komentáře, jsou většinou ti, kteří mají IQ nejníže. Opravdu chytří a rozumní sem ani nepíší, je to ztráta času a energie.

      • Yowie napsal:

       Petr (nebo jak): No to se nedivte, pomlouvat se navzájem, to je klasická MLM škola.

       Někdy to nabývá až groteskních rozměrů. Třeba distributory Amwaye soudili za to, že o Procter and Gamble mezi svými (většinou konzervativními věřícími republikány) šířili fámu o tom, že logo Procter and Gamble je skrytým symbolem Satana…:-)

       PG se pak samozřejmě bránila a ty sektářské idioty to pak přišlo docela draho…

       A to vše bylo způsobeno jen tím, že chtěli tlačit své předražené produkty a očernit výrazně levnější konkurenci z běžných obchodů.

   • vasek napsal:

    ať už je to pravda nebo ne, část toho příspěvku poukazuje na zajímavý fakt/rizko – pokud přechází více úrovní najednou, ty spodní již nemusí chtít být pod tou vyšší…

 17. Roman H. napsal:

  MLM mají mají tvrdý chleba. Pro jejich majitele není jednoduché zdůvodnit existenci „pyramidálních“ vztahů. Věnují tomu nejen čas, ale mnoho prostředků. V jedné MLM vydali „osvětovou brožuru“.

  • napsal:

   Romane, vyčkejte pár týdnů, na internetu budou zveřejněny další pikantérie ohledně toho, jak skutečně fungují některé MLM firmy, co vše jsou schopny dělat poradcům, kteří si dovolili odejít jinak a již neživit nad sebou několikastupňovou parazitickou strukturu. Bude toho hodně a bude to naprosto bez obalu. Jestliže již nyní mají MLM firmy problém s náborem a extrémně vysokou profesní „úmrtnost“ nováčků, tak po tomto zveřejnění to bude ještě veselejší. A mohu Vás ubezpečit, že to nebude jeden jediný článek, ale celá série. Jednoduše řečeno, budeme na veřejnosti prát MLM prádlo a některé kousky budou skutečně exkluzivní !!!

   • pametnik napsal:

    paraziticke struktury… To je vymyvarna jako za komunistu. Agresivni uz davno nejsou MLM, ale fanatici z poolu

    • Radek napsal:

     Nejzajímavěší na tom je, že i pod pooly vznikají mlm struktury :).

    • napsal:

     Tak je určitě rozdíl, jestli si práci poradce rozděluje deset lidí nad ním (MLM) nebo jen dva nebo tři (broker-pool). A fanatici (zastánci toho kterého systému) jsou podle mě na obou dvou stranách.

     • taky já napsal:

      vždyť je to celé nesmysl – s fanatiky, ano agresivní jsou útočníci s poolů, kteří si chtějí vytvořit vlastní korýtka, nic special. nesmysl je 10 pater. manažerské struktury v MLM mají 4 – 6 pater a to je vše a není to o počtu, ale o to, jak velká je rozdílovka. v reálu do rozdílovek jde 20 – 30% a klesá to. například z nejvyšších profi poradců, poradenských kanceláří a franšíz jde v Partners jen 10% do těch levelů. to je míň než ve většině firmiček pod pooly. pro profi poradce je lepší být bez starostí pod brandem a pořádným zázemím a dát za to 25 – 30% svých provizí než mít nějakou svoji pseudo mini firmičku s náklady a starostmi pod broker poolem a platit jim za to 30% nebo být pod firmičkou pod poolem a nechat tam 40% atd. prostě nesmysl. vždy je tam několik pater a otázkou je, aby se mu to vyplatilo a dostal za to něco.

      Pool je mrtvý, ale ještě to neví. :) alternativy v Partners, Finu, BC jsou lepší.

      • Unknown ExPartners napsal:

       Příteli, já jsem u parťáků (Partners) pracoval pět let a celou tu dobu jsem tomu všemu fakt věřil. Ano, byl jsem naivní, protože by mě ani ve snu nenapadlo, že by to fungovalo jinak, než nám říkali. Dnes pracuji v Broker Trustu, což je broker-pool. Nesmysly, lži, polopravdy a překroucená fakta o absenci brandu, zázemí a školení pod pooly jsou nesmyslem. Ale já chápu lidi z MLM a vím, proč to říkají, oni nějak musí zbrzdit nebo znemožnit čím dál větší odliv poradců ze svých sítí. Partners mi dalo strašně moc, na druhou stranu jsem si také vše strašně moc zaplatil, myšleno penězi, které jsem za ta léta vydělal lidem nade mnou a že to bylo za těch pět let pěkných pár milionů !!! Věřil jsem, že si buduji svoji vlastní firmu. Kulový, celé jsem to budoval jen panu Borkovcovi a Lukešovi. Myslíte si, že vám po odchodu převedou klienty pod vaši správu ? Ale kdeže, to jste hodně naivní. Ale vždyť je to přece moje vlastní firma uvnitř té vaší, tak v čem je problém ? tak jste to přece na počátku říkali, nebo jsem snad spolu s dalšími tisíci lidmi špatně slyšel ? No, zkrátím to: v poolu jsem maximálně spokojený, všemožná školení fungují stejně jako v Partners, přihlašuji se jen na ta, která mě zajímají a naopak jsem ušetřen těch motivačně vymývacích. Provizně jsem si polepšil nepopsatelně, paradoxně mám za poloviční úsilí a čas tentýž výdělek co u Partners, takže u BTéčka makám stejně jako u Partners a mám dvakrát tak vyšší výdělek co u Partners. Za mě velká spokojenost, ale taky větší zodpovědnost a samostatnost. A interní systém BeTy včetně excelentních analýz Dušana Šídla nemá konkurenci. Kdyby v Partners byli méně hladoví po mých provizích a já si budoval skutečně svoji firmu, která mi patří a říká mi pane, tak bych asi zůstal. Podařilo se jim mě na počátku opít rohlíkem, na druhou stranu všechno špatné je
       k něčemu dobré a jen díky nim a svojí zkušenosti jsem dnes v Broker Trustu. Přeji hezký den všem.

   • taky já napsal:

    ano pane „já“ z BP Broker Pool, díky za tento příspěvek. pod pooly je to to stejné a platí se jen o patro více než je třeba. Pokud si necháváte 15 – 30% a dalších 10 – 15% si nechá firma pod vámi a pak další si nechají manažeři, kteří chtějí něco mít za vedení, tak už jsem 35 – 60%. navíc podobná aktivita bude jen nekalá soutěž a vyvolá kromě tvrdé právní reakce jen to, že vznikne podobná série o tom, co dělali lidé jako pan Černý a spol. pod mlm, co dělají lidé, kteří do poolů odchází jako je falšování podpisů, brutální přepojištování v neprospěch klientů a jací tito lidé jsou atd. Začněte prát a lidé jako pan Borkovec, pan Hrubý, pan Stuchlík začnou prát také a že mají, co prát je jasné z toho, jací lidé odchází do poolů, jak fungují a jaké mají hodnoty – tedy zkratka k provizím za každou cenu bez ohledu na hodnoty až na světlé výjimky, ale pan Černý mezi ně fakt nepatří. a jde jen o chiméru peněz. běžte do toho, ale tahle válka nebude mít vítěze a ublíží jen všem poradcům pod kýmkoliv a čímkoliv.

    • napsal:

     To jsou jen kecy, žádný prádlo se prát nebude, v létě tady frčelo, že se připravuje v Český televizi nějakej dokument o finančních šmejdech a kde nic tu nic. A to špinavý poradenský prádlo je všude, v poolech, v mulťácích, v makléřině. Kdo seš bez viny, ukaž prstem !!! Soustřeďte se na byznys, dělejte ho co nejkvalitněji a nebudete mít čas na podobný žgryndy tady v diskuzi, stejně je to pořád to samý, ať si každej maká kde chce, je to každýho věc.

 18. napsal:

  „Tato naše aktivita vzbudila nevoli u určitých představitelů (nebo spíš určitého představitele) velkých MLM firem. Neváhali proto využít svého vlivu a u některých finančních institucí dosáhli toho, že s novým brokerpoolem nenavázalo několik pojišťoven a investičních společností smluvní vztah“…máš to Petře Borkovče zapotřebí ? Vzpomeň si, když jste s Radimem Lukešem přetáhli několik set poradců z OVB a založili si na zelené louce Partners, tehdy jste nemohli po jistou dobu sjednávat nic od Allianz a Kooperativy, protože si to vedení OVB u těchto pojišťoven „ošetřilo“. Nelíbilo se vám to, proto jste sjednávali majetek pro ČSOB a jiné. To, co se vám nelíbilo teď děláte přesně jako váš předchozí chlebodárce dalším, které vnímáte jako konkurenci. Mě tyto aktivity, kdy se házejí klacky pod nohy a znepříjemňuje život nově vzniklým subjektům utvrzují jen v jednom jediném: MLM byznys v tomto odvětví jde pozvolna do kytek.

 19. Míra napsal:

  No jo, oni ti poradci z Partners dělají to „poradenství jinak“. Trh už je, bohužel pro ně, přesycen takovými partičkami. Myslím si, že to nebudou mít jednoduché.

  • Parta a parta napsal:

   Tato partička má k Partners sakra blízko. Špatná zpráva hlavně pro Bonnet až si zasmluvní pojišťovny napřímo.

  • pavel-hanzl napsal:

   Nikdo to nebudeme mít jednoduché. A přežijou ty firmy, které dají svým lidem dobré nástroje a schopnost porazit konkurenty etickou cestou. Přežijou vizionáři, kteří se nikdy nevzdávají. Přežije i pár (tisíc?) lidí v Partners, prostě všude, kde jsou osobnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.