CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Jan Traxler

24. 01. 2008

35 komentářů

Next 11 – Země budoucnosti

 


 

Snad každý poradce dnes ví, co se skrývá za zkratkou BRIC. Avšak setkali jste se už také s označením N-11? Pokud ne, tak vás zvu na malý výlet do budoucnosti.

Zhruba před šesti lety přišel Jim O’Neil, hlavní ekonom americké investiční banky Goldman Sachs, se čtveřicí "zemí budoucnosti". Jako první tehdy použil označení "BRIC" – podle počátečních písmen Brazílie, Rusko, Indie a Čína. O pár let později nestačíme žasnout nad robustností vývoje těchto ekonomik a jejich akciových trhů. Pouze ruský akciový trh poslední rok zaostával díky vysoké závislosti na vývoji ceny ropy a zemního plynu.

Není tomu tak dávno, co Jim O’Neil přišel s další velmi zajímavou prognózou. Tentokrát se snažil najít nové potenciálně zajímavé rozvíjející se země, jakési "další BRICs". Celkem vytipoval jedenáct zemí, u kterých očekává v průběhu příštích desetiletí silný hospodářský růst. Pro tyto země pak použil označení N-11, neboli "Next Eleven". Kdo patří mezi jedenáctku vyvolených?

Nejvíce favoritů se nachází v Asii
Asijský region je v posledních letech velmi populární. Všechny velké korporace sem přesouvají značnou část výroby. Levná pracovní síla ve spojení s vysokým pracovním nasazením je primárním důvodem. Důležitou roli hraje dále rostoucí koupěschopnost tamního obyvatelstva, čímž sílí poptávka po nejrůznějším zboží i službách. Rostoucí podíl Asie na tržbách firmy tak bývá druhým podstatným důvodem, proč investovat do rozvoje pobočky v místě odbytu, a ušetřit tak na vysokých nákladech za dopravu.

Příliv zahraničních investic stimuluje hospodářský růst. Když se pak spojí s přírodním bohatstvím země a se silnou produktivní populací, má daná ekonomika slibné předpoklady pro dlouhodobý hospodářský růst. Aby vše fungovalo, musí se ještě v rozumných mezích držet inflace a nezaměstnanost. Z podobných principů asi Jim O’Neil ve své analýze vycházel. Tudíž není divu, že se ve výstupu objevilo celkem osm asijských zemí.

REKLAMA

Některé z nich jsou dosti kontroverzní, protože přílivem zahraničního kapitálu v dnešních dnech příliš neoplývají. Tak se na seznam dostal třeba Írán, jehož ekonomika vázne v důsledku hospodářské a politické izolace země. Podobně diskutabilní je zařazení Bangladéše. Na opačné straně pak stojí Jižní Korea, která se řadí mezi nejrozvinutější země asijského kontinentu a naopak sama patří k významným zahraničním investorům (vzpomeňme třeba automobilky Kia v Nošovicích či Hyundai na Slovensku).

Zbývají nám dvě výrazně muslimské země – Pákistán a Indonésie. Obě mají veliký potenciál, ale také se vyznačují vysokým rizikem, spočívajícím především ve značně fundamentálním obyvatelstvu a neustálém rebelování. Zajímavější příležitostí pro investory může být Vietnam, pokud však nesáhne k restrikcím vůči zahraničním investorům, o kterých se v posledních měsících dost spekulovalo. Při letmém pohledu tak jako nejrozumnější pro investice do akcií vypadají křesťanské Filipíny a pak euroasijské Turecko, které žene nahoru možný vstup do EU.

Evropa vyšla naprázdno
Nepočítáme-li Turecko, pak Evropa mezi N-11 nemá žádné zastoupení. To však neznamená, že by evropské emerging markets neměly žádný potenciál. Musíme si uvědomit, že vybraná jedenáctka jsou země, které mají (podle názoru Jima O’Neila) sílu stát se "ekonomikami budoucnosti". Těžko bude třeba naše malá republika hrát prim v celosvětovém hospodářství. Podobně jsou na tom i ostatní jiho- a východoevropské země.

Zato v Africe bychom dva "tipy" našli. Jedním je turisty i obchodníky oblíbený Egypt, v Africe jedna z mála politicky poměrně stabilních zemí. Druhým Nigérie, kde o stabilitě naopak nemůže být řeč. Pokud by se však napjetí mezi obyvateli uklidnilo, což je bohužel trochu utopistický scénář, pak by Nigérie mohla těžit z mimořádného přírodního i lidského kapitálu. Kompletní fotbalovou jedenáctku doplňuje do základní sestavy Mexiko. To lze bezpochyby považovat za dobrou trefu, alespoň dle názoru většiny analytiků.

REKLAMA

Shrnutí

Když se podíváme na celou sestavu, našli bychom několik společných rysů. Z nich asi nejvýznamnějším je veliká populace. Ze všech jedenácti zemí má nejnižší počet obyvatel Jižní Korea, a to necelých 50 milionů. Právě od lidnatých zemí si Jim O’Neil slibuje, že se z nich postupem času stanou velcí světoví hráči. Celkem devět z těchto jedenácti zemí má údajně do roku 2050 postoupit mezi dvacítku největších ekonomik světa.

Írán, Bangladéš a Nigérie jsou prozatím téměř neobchodovatelné. Ze zbylých osmi jsou z politických a právních důvodů velmi riskantní investice do Vietnamu, Indonésie a Pákistánu. Za nejslibnější pak osobně považuji Filipíny, Vietnam, Mexiko, Turecko a Egypt. Já bych dále mezi "vyvolené" zařadil ještě čtyři další země. Ale nebudu nyní kazit tento ve světě již značně populární koncept N-11.

Drobným investorům se samozřejmě nabízí možnost zabít všechny mouchy jednou ranou. Respektive stávající produkty zahrnují prozatím maximálně osm zemí (bez Íránu, Bangladéše a Nigérie). Na trhu najdeme již slušný výběr open-end certifikátů. Začínají se objevovat i některé garantované či pologarantované konstrukce. Jejich využití však dle mého názoru postrádá smysl. Pro investice do N-11 je třeba dlouhodobý horizont a neomezená participace na růstu. Určitě nebude trvat dlouho a objeví se také první podílové fondy s označením "Next Eleven". A tak nezbývá než doufat, že nám tyto produkty budou svým vývojem dělat stejnou radost jako BRIC.

Pokud bude ze strany čtenářů zájem, můžeme se v příštích týdnech podívat jednotlivým regionům trochu blíže na zoubek. Tento článek měl původně dvojnásobnou délku, ale byl jsem nucen ho z praktických důvodů (= ochoty to číst) zkrátit. 😉 Jan Traxler, FINEZ

Loading

Vstoupit do diskuze 35 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  24 srpna, 2007

  Rád bych jenom dodal,že se jedná o velmi agresivní investici, a proto bych případným zájemcům opravdu doporučoval místo jednorázové investice investovat postupně, např. každý měsíc. Není to rozhodně investice pro slabé nátury.

  Poprvé jsem do certifikátu na Next 11 investoval 25.7.2007 a 16.8.2007 jsem se již díval na ztrátu vyšší než 27%. Takže při jednorázové investici např. 100.000 Kč rozhodně není příjemné za 3 týdny se dívat na ztrátu ve výši 27.000 Kč. Pohyb EURCZK zanedbávám.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  24 srpna, 2007

  Pokud by to někoho zajímalo, začal jsem pravidelně investovat to tohoto certifikátu: http://zertifikate.onvista.de/snapshot.html?ID_INSTRUMENT=16418745

  Při pohledu na graf zjistíte, že abych měl ztrátu jakou jsem v předchozím příspěvku uvedl, musel jsem investovat na „total High“ trhu. Ano, tak se mi to bohužel povedlo, respektive „soudruhům“ z brokerjetu, když jim několik dní trvalo než zrealizovali pokyn dle investičního plánu. Nákup měl být proveden 20.7.2007 (pátek), ale byl zrealizován až 25.7.2007 (středa).

  Odpovědět

 • Marek

  24 srpna, 2007

  To zpoždění v realizaci je možné?To nejsou minuty ani hodiny….

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  24 srpna, 2007

  No je mi absolutní záhadou, jakým způsobem nakupujou svým klientům certifikáty a OPF v rámci investičního plánu. Ten příklad byl extrém, normálně mi přijde potvrzení o nákupu ten den odpoledně mezi 13-16 hod. Normálně když provádím obchody, tak potvrzení o obchodu přichází okamžitě.

  Odpovědět

 • Marek

  24 srpna, 2007

  jinak ten produkt je zrejme lepsi ne DB0N11 – nizsi spread nizsi manaz.poplatky.Mozna by bylo zajimave srovnat jejich slozeni…

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  24 srpna, 2007

  Slozeni basketu hraje alespon u mne pri vyberu konkretniho instrumentu nejvetsi roli, poplatky az sekundarni. 😉

  Odpovědět

 • Marek

  24 srpna, 2007

  Nevim,ale pul procenta na indexovem certifikatu,uz mi prijde zabyvanihodny rozdil..

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  24 srpna, 2007

  Zabyvanihodny urcite, ale nepovazuji to za primarni. Vec nazoru, Vy se klidne rozhodujte primarne podle poplatku. Ja se budu i nadale primarne rozhodovat podle „portfolia“. 😉

  Odpovědět

 • Jaroslav K.

  24 srpna, 2007

  Stalo se mi neco podobneho s index certifikatem na EuroStoxx… V ramci investicniho planu zadal Brokerjet limitni pokyn, ktery byl ale pod aktualni cenou… Tento pokyn tam visel nekolik dni a pak ho zmenili na market prikaz a doslo k okamzitemu vyporadani… Konecna cena byla daleko vyssi nez kdyby zadali market prikaz hned prvni den, ale co uz, ani u Brokerjetu nemaji kristalovou kouli… 😉

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  24 srpna, 2007

  Dívám se pokaždé 20. v měsíci a příkaz za limit tam vždy visí už takod 7 hod. ráno. Zatím jsem přes investiční plán nakupoval certifikát na RDX, Gold a nyní N11

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Jaroslav K.

  24 srpna, 2007

  To souhlasi. Limit prikaz tam vzdy visi uz od rana… Muj odhad je, ze Brokerjet vzdy nastavi limit prikaz x bodu nad posledni close cenu (kde x bude nejake magicke cislo Brokerjetu). Kdyz ale trh otevre gapem nahoru a nechce se mu dolu, tak tam prikaz holt visi nez ho za par dni zmeni na market prikaz. Nijak podrobne jsem to ale nezkoumal, stalo se mi to pouze jednou, kdyz sly trhy prudce nahoru.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  24 srpna, 2007

  Aktuální vývoj ruského trhu (poslední rok) se mi nezdá neobvyklý. Poté co ruský akciový index RTX prudce rostl, tak nyní se pohybuje v boční fázi, aby se dostal do normálu. V květnu 2006 při High bylo roční zohdnocení na 6,5 násobku roční volatility, 3-leté a 5-ti leté zhodnocení bylo na cca 2,2 násobku 3 leté a 5-ti leté volatility. Takže pouze splaskává bublina, která se vytvořila. Otázkou je jakým způsobem splaskne bublina čínského akciového trhu. Tam to nevidím na hladké přistání jako v případě Ruska, ale na drtivý pád.

  S pozdravem Miroslav Piták

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  24 srpna, 2007

  Tak to vidim uplne stejne. Jestli dneska nekdo investuje do cinskych akcii, tak bud musi byt stizen nejakou mentalni poruchou, a nebo mit v krvi minimalne ctyri promile. ;-)) (Nepocitam, kdyz nekdo drzi zajistene fondy apod., zvlast pokud vyuzivaji nejaky klik mechanismus.)

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  24 srpna, 2007

  Dobrovolně se přiznávám, že stále investuji na čínském trhu. Ve které psychiatrické léčebně na příjmu se mám hlásit ? 🙂

  Tyto pravidelné investice provádím od léta 2005 a kdyby nastal nějaký velký pád, rozhodně mě to nijak neovlivní. Věřím v dlouhodobý růstový potenciál čínského akciového trhu , můj investiční horizont je dlouhodobý a větší pokles budu pouze považovat za možnost výhodného nákupu. Kdo má nakupovat stále při vyšších cenách? Stačí, že CZK silně posílila vůči USD, v mém případě z cca 25 Kč když jsem začínal investovat, 24.8.2007 je kurs ČNB 20,43 Kč.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  24 srpna, 2007

  No reknu to takhle, nemam nic proti pravidlenym investicim do cinskeho regionu. Ale za ty dva roky jiz naakumulovane prostredky v Cine zainvestovane bych tedy jeste dnes prodal. ;-))

  Odpovědět

 • Jirka Hlisnikovský

  27 srpna, 2007

  Vidíte, už Pavel Kohout v své knize Investiční strategie pro 3. tisíciletí vyjmenovává mnoho důvodů, proč neivestovat do Číny. Kdo ho poslechl, za těch několik let prodělal (nebo nevydělal) velmi mnoho (se všemi dopady;-)).
  Ve strategickém portfoliu bych byl velmi opatrný, ale proč si neříci – těchto x tisíc mohu klidně prodělat, tak proč za ně nenakoupit Čínu:-). Pak zbývá si stanovit, při jakém zhodnocení pozici zrušit.

  Odpovědět

 • Miroslav Konopásek

  12 října, 2007

  no je fakt že se čína drží, a její hlad požene cenu komodit nahoru a bude se moct vydělat na více věcech:-).Co sem se koukal na graf,tak tempo růstu zachvilku dosáhne pravého úhle,a co bude pak?čert ví:-D

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  12 října, 2007

  Podle mého názoru se čínské akcie snaží dohnat své high z roku 1997. Poté by mohla následovat větší korekce s dlouhodobějším bočním pohybem (stalo se např. i u zlata nebo ruských akciových indexů, které rostly podobným způsobem). V další fázi by čínské akcie opět mohly růst. Toto už je ale prognoza na několik následujících let.

  Odpovědět

 • Míra Konopásek

  14 října, 2007

  Taky mě taková varianta napadla,tempo růstu je vysoké a chtělo by to trošku schladit hlavy:-)

  Odpovědět

 • Gekko

  24 srpna, 2007

  Ahojte, já taky držím a přikupuji Sinopec a Petrochina – ležím v Brně Černovicích – a pane Traxler, přivezou nám sem v pondělí Warrena Buffetta – představte si to, blázen jedna, má nakoupeny plný pozice ve výše uvedených čínských firmách…

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  24 srpna, 2007

  Hodne stesti. 😉

  Odpovědět

 • Jirka

  24 srpna, 2007

  Mě osobně tyto „nové“ nápady kam investovat zajímají. O N11 jsem již něco zaslechnul, ale za tento článek děkuji a těším se na pokračování:)) případně i představení jiných „nápadů“. BRICu já osobně veřím i když musím přiznat že s Čínou je to v součastné době dost riziko (které se dá obejít zahraničními firmami realizující pouze zisk a/nebo výrobu v Číně), ale na horizontu do roku 2050 jsem optimista.

  Odpovědět

 • Petr Zámečník

  24 srpna, 2007

  Mark Mobius, jeden z nejuznávanějších investorů na poli rozvíjejících se trhů, doporučuje v současnosti Turecko, které je též mezi N11, a Jihoafrickou republiku.
  Viz např. http://www.investujeme.cz/?object=toptema&sid=357

  Odpovědět

 • jirka

  24 srpna, 2007

  Také proto mám jeho fond Templetom BRIC a chystám investici do Templeton Emerging Markets. V Turecku již jsem Sporotrendem.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  24 srpna, 2007

  Já moc nejsem příznivcem skupinových investic jako BRIC nebo Global emerging markets nebo snad dokonce world. Výjimkou je Next 11, protože tam by si na investice do jednotlivých zemí netroufnul nebo by je nebylo možné zrealizovat. Sice scénář budoucího vývoje emerging markets je takříkajíc napsaný, ale fundamenty pro růst jednotlivých zemí se liší.

  Vemte si např. rozdílný vývoj akciového trhu v Rusku a Číně. Zatímco ruský trh defacto přes rok stagnuje, čínský trh jde strmě nahoru. Někdo může oprávněně namítnout, že výhodou koupě celého BRIC je diverzifikace, ale pro mě jako aktivního investora je výhodnější investovat do jednotlivých zemí a řídit pozice. Samozřejmě také závisí na objemu investovaných prostředků, aby se investice do jednotlivých zemí vyplatila. Z mého pohledu už by mělo být efektivní poziční obchodování s pozicí v min. výši 1500 EUR v mimoburzovním systému (s emitentem), kde je poplatek 9,95 EUR u brokerjetu (v německu jsou i brokeři s poplatkem 4,95 EUR). Zatímco do Číny stále investuji, investice do indexového certifiktáu RDX jsem ukončil v 1/2007 a vyměnil jsem ho za discount certifikát na RTX, který mi i při mírném poklesu zajistí zajímavý výnos.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Jirka

  24 srpna, 2007

  Já lidi jako Vy obdivuji, že umí vybírat jednotlivé akcie, certifikáty, …, ale já to nedovedu a nedisponuji zas tolik volným časem abych do to šel. Proto se orientuji na vize a ty vyhledávám ve statutech fondů. Jsem si vědom toho co prodělávám ve fondech, ale jsem si i vědom toho co bych prodělal přímo na burze:)) Je to střet Vaší a mojí filozofie, stejně tak jako akcie nevysvětlíte člověku co má všechny peníze na knížce.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  24 srpna, 2007

  No já se jednotlivým akciíím vyhýbám, jak můžu, hlavně obchoduji indexy, aktivně DAX 30. Chci se i více zaměřit na komodity přes různé pákové a nepákové instrumenty.

  Ono to s vlastním výběrem není tak hrozné, já nic složitého, jako je x-indikátorů technické analýzy nepoužívám. Prostě si pustím na obrazovku několikaletý graf daného podkladového aktiva, koukám do něj a hledám trendy+S/R úrovně.

  Stručně řečeno stačí se podívat na graf a musíte vidět během 1 minuty, co se na daném trhu v dlouhodobém horizontu děje. Nějaké běžné korekce vás nemusí zneklidňovat, pouze mohou být výhodnější příležitostí k nákupu.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Marek

  24 srpna, 2007

  Docela me mrzi, ze do Next 11neni zarazena Ukrajina(asi to bylo kvuli demografickym faktorum-velmi nizka porodnost).Oprtoti treba Korei(Koree?:), podel meho nazoru, vyhovuje daleko lepe filosofii N11.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  24 srpna, 2007

  Ano, nasli bychom par regionu, ktere by se o „post v N-11“ mohly rozhodne uchazet. 😉

  Odpovědět

 • filip

  25 srpna, 2007

  Po úspechu EM v posledných rokoch sa stále niekto znaží nájsť ďalší neobjavený EM a ďalšie zabudnuté štáty s vlastnou burzou. To už je takmer ako pred rokom 2000 🙂

  Inak pre dlhodobých investorov do Ruska, Číny, atď. – stačí sa pozrieť na vývoj akcií USA ešte ako EM niekdy na začiatku minulého storočia a aj v 19stom. Napriek tomu, že to bola vychádzajúca hviezda s podobnými parametrami ako dnes Čína, tak tie investicie do USA akcií nemuseli byť až také omračujúce. Rovnako Rusko bolo vtedy vychádzajúca hviezda a po 100 rokoch čuduj sa svete, zasa sa ňou stalo. To by sa dalo porovnať napr. s Iránom a Nigériou.

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  3 září, 2007

  Mohl bych se, mimo článek a s jistým časovým odstupem, takže „kažení“ vize N-11 snad už nehrozí (;-) ), zeptat, jaké jsou ty vaše 4 tipy? Já bych si tipnul na již zmiňovanou Ukrajinu, pořád ještě asi Thajsko a Kazachstán a JAR. Do foroty (jako náhradní spekulativní tipy) pas asi Peru, Maroko a z Evropy Srbsko.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  5 září, 2007

  Prvne upozornuji, ze rec je o potencialnich „ekonomikach budoucnosti“. Vase nahradni spekulativni tipy jsou zajimave potencialem rustu akciovych trhu, jako zeme, ktere by mohly hrat prim ve svetovem hospodarstvi je nepovazuji. Misto Thajska (to bych pridal spise k tem spekulativni tipum na rust akcii) bych pak do one „ctyrky“ zaradil Argentinu. Jinak bychom se shodli. 😉 A to i na tech dalsich tipech pro rust akcii. 😉

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  5 září, 2007

  Přijímám Vaši (správnou) připomínku, že jsem se nechal trochu unést a hodnotil spíš potenciál růstu, než budoucí význam ekonomiky. 😉

  Odpovědět

 • XXX

  21 listopadu, 2007

  Určitě ho přečtu stejně ochotně, jako jsem přečetl tenhle

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  21 listopadu, 2007

  Vsak zde na webu najdete par navazujicich clanku. 😉 Kazdopadne diky, cloveka potesi, kdyz vidi zajem. Hezky vecer

  Odpovědět