CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

Text: Jan Traxler

24. 01. 2008

2 komentáře

Next 11 – země budoucnosti: Egypt

 


 

Egypt, oficiálním názvem Egyptská arabská republika, získal nezávislost v roce 1922. Vlastní ústavu, která prohlašuje zemi za republiku s demokratickým systémem, však přijal až v roce 1971. Od roku 1981 je prezidentem a zároveň hlavním orgánem výkonné moci Mohamed Hosny Mubarak. Ten se od roku 2004 pustil do zásadních ekonomických reforem, jejichž zavádění se podobně jako v naší kotlině ještě několik let potáhne a výsledky se projeví až v daleké budoucnosti.

Důležité však je provést všechny klíčové reformy dříve, než přijde nějaká rozsáhlejší krize. Navíc Egypt je nyní do velké míry usměrňován akčním plánem na roky 2007 – 2010 v rámci tzv. ENP (European Neighbourhood Policy). Jeho dodržování mimo jiné pro Egypt znamená přísun nemalých finančních prostředků z fondů Evropské unie.

Egypt, podobně jako v minulém díle zmiňované Turecko, těží z výhodné geografické polohy pro mezinárodní obchod. Odehrává se zde mnoho mezinárodních obchodních a politických jednání. Tomu nahrává také dobrá znalost angličtiny na úřadech i v hotelech, stejně jako možnost platit americkými dolary či eurem. Akorát můžete mít problém s pronajmutím automobilu, ale to už je trochu jiná kapitola.

Egyptská ekonomika nevykazuje v posledních letech špatná čísla. HDP vzrostl za poslední fiskální rok (do června 2007) o 6,9 %, což je lepší výsledek než v předchozích dvou letech (6,1 % červen 2006 a 5 % červen 2005) a za celý rok 2007 se očekává růst ve výši 7,5 %. Nezaměstnanost byla v prosinci 2006 na úrovni 9,5 %. To odpovídá dlouhodobému standardu. Problematičtější se stává inflace, která se v prosinci 2006 dostala až na 12,4 %. Cílová inflace pro rok 2007 ve výši 8,5 % bude pravděpodobně mírně překročena. (Zdroj dat: National Bank of Egypt)

Vliv inflace je dále umocněn tím, že největší dopad zpravidla pocítí nejchudší část obyvatelstva. Podle oficiálních údajů CIA žije v zemi faraónů 20 % obyvatelstva pod hranicí chudoby, neoficiální údaje však hovoří až o 40 %. Tyto údaje do značné míry korespondují s tím, že zhruba 30 % populace starší patnácti let neumí číst a psát.

Z dlouhodobého hlediska nelze podceňovat ani nezaměstnanost. Při stávajícím ročním přírůstku obyvatelstva o 1,72 % musí stát každoročně najít nová pracovní místa pro více než 600 000 lidí, aby se nezaměstnanost držela na stejné úrovni. Věková struktura obyvatelstva (viz graf predikované struktury obyvatelstva v roce 2025) však na druhou stranu neindikuje možné problémy s penzijním systémem v dohledné době.

Z pohledu investorů se jako nejzávažnější problém jeví výrazné zadlužení Egypta, které podle vládních statistik dosahuje 92 % HDP, podle neoficiálních zdrojů však jde o více než 140 % HDP. Každopádně zahraniční dluh se Egyptu daří pomalu snižovat. Jeho aktuální výše je 28 % HDP, před třemi lety šlo o 42,5 %. To je částečně dáno snížením dluhu v absolutním vyjádření, ovšem z velké části pouze kouzlem matematiky díky růstu HDP.

Velké příjmy do státní pokladny přináší provoz Suezského průplavu a potrubní dopravy Sumed, sloužící především pro transport ropy přečerpané z tankerů, které díky hlubokému ponoru nemohou kanálem proplout.

Další nezanedbatelnou položku HDP tvoří turistický ruch. Navzdory několika teroristickým útokům v uplynulých letech se počet zahraničních turistů rok od roku zvyšuje. Turistický ruch je společně se Suezským průplavem a s transfery peněz od Egypťanů pracujících v zahraničí hlavním zdrojem zahraničních deviz. Ty jsou důležité pro stabilitu egyptské měny, potažmo celé ekonomiky.

Stabilita měny je samozřejmě důležitá také pro investory. Ačkoliv Egypt o své měně hovoří jako o relativně stabilní, je třeba se ptát, vůči čemu je stabilní. Ano, v porovnání s americkým dolarem je vývoj poměrně stabilní. Ovšem z pohledu evropského investora již nejde o nejrůžovější obrázek. Jak je vidět na následujícím grafu, za uplynulý rok poklesla hodnota egyptské libry vůči euru přibližně o devět procent.

Egypt je významným exportérem ropy, daleko známější je však textiliemi a bavlněnými výrobky. V této oblasti musí dnes čelit silné konkurenci asijských zemí, což nutí místní firmy k investicím do nových zařízení a zefektivňování výroby. Lze očekávat těžká léta pro domácí textilní a oděvní průmysl, což by mohlo mít neblahé důsledky na zaměstnanost. Mezi dovozem hrají hlavní roli elektrické spotřebiče a automobily.

Podívejme se nyní na vývoj egyptských akcií. Vůdčí index burzy v Káhiře CASE 30 si jen za uplynulých dvanáct měsíců připsal úctyhodných 53 %. Na tříleté periodě může jako jeden z mála konkurovat čínským akciím s výnosem necelých 300 %.

Při pohledu na takto vysoká čísla by si každý měl několikrát zopakovat onu nudnou formulku, která se objevuje na všech propagačních materiálech týkajících se investic: „Historická výkonnost není zárukou budoucích výnosů.“ U zemí, jako je Egypt, to platí dvojnásob. Také je třeba zdůraznit, že s P/E okolo 20 nejsou egyptské akcie zrovna nejlevnější.

Kdo přesto věří v pokračující růst, nemá na výběr mnoho instrumentů, pomocí kterých by participoval přímo na vývoji akcií obchodovaných v Káhiře. Fond čistě orientovaný na Egypt na našem trhu nenajdeme. Nabízí se pouze open end certifikáty od třech významných emitentů: Deutsche Bank, ABN Amro a Goldman Sachs.

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kdo nahradí BRIC?

Kdo v poslední dekádě „vsadil“ na rozvíjející se země, „neprohrál“. Tato skupina zemí, zvláště pak ty sdružené pod zkratkou BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), má za sebou rychlý hospodářský růst. Kdo je ale nyní nahradí?

Text: Šimon Finemon

03. 05. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • K.Ladislav

  29 listopadu, 2007

  Mám super link na webstránku , kde jsou zeme sveta , kde jsou dnes levné akcie a v kterém sektoru.
  Sektory byly nazvány anglicky. Ukazatele nemecky : KGV , KCV , KBV , KUV , DR , Rang = P/E , P/C , P/B , P/S , Dividendy rentabilita , Poradí výhodné ceny akcie.
  KGV 10 a lépe 10 KGV , znamená dnesní kurz vydelen prumernym ziskem poslednich 10 let.
  Poradí = Rang výhodné ceny akcií vznikl ze smísení vsech ukazatelu najednou a nejen podle KGV.
  Nutno sledovati na strane 21 TAB 3 a na strane 22 TAB 4 , to jsou zeme a sektory.
  http://www.starcapital.de/files/2007-11_AufDerSucheNachOutperformance_Keimling_SmartInvestor.pdf
  Zajímalo by mne , jak okopirovat a ulozit tabulku nebo obrázek z PDF formátu , jde to vubec ?
  Levné akcie má dnes : 1. Belgie , 2. Italie , Nizozemsko , Thaisko , Francie , Nemecko , Izrael , Korea , Argentina , Velká Británie , Nový Zéland , Madarsko , 13. Irsko , v poradí 1. az 13. , tedy nejlevnejsi je Belgie.
  Drahé akcie má dnes : 31. Finsko , USA , Australie , Česká Republika , Polsko , Dánsko , Mexiko , Hongkong , 39. Čína , 40. Indie , v poradí 31. az 40 , tedy nejdrazsí je Indie.
  Nejlevnejsí sektory jsou dnes : 1. Les a papír , 2. Pojistovny , Utilities , Telekom , Auto a díly , Banky , Olej a plyn , Industrial met , 10. Elektricita.
  Drahé sektory jsou dnes : 27. Aero / Obrana , Olej sluzby , Tabák , Doly , Nápoje , Technologie , Zdravotní péce , Farmacie a Biotechnologie , Osobní zbozí , 36. Software.

  Odpovědět

 • jiri.cerny2

  29 listopadu, 2007

  Tak přemýšlím jak nejlépe Vám poradit s tím PDF:)) samozřejmě to jde. Zhruba uprostřed nástrojové lišty je takové „T“ se čtverečkem. Pokud na něj kliknete tak můžete označit libovolná text, potom ctrl+c a jak je vám libo do textového editoru ctrl+v. Obrázek zcele stejně jenom o ikonku v pravo (čtvereček s kolečkem v čerchovaném čtverečku), kliknout, držet a táhnout, pustit. a klasika ctrl+c, +v. Pokud jsem to nedokázal dostatečně popsat tak mi pošlete E-mail já Vám pošlu telefon a zavoléme si:))
  Hezký den

  Odpovědět