CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Jan Traxler

13. 02. 2008

8 komentářů

Next 11 – země budoucnosti: Pákistán

 


 

Pákistán je čistě islámskou zemí, k islámu se hlásí cca 97 % populace. Proto také oficiálním názvem je Pákistánská islámská republika. Vznikl v roce 1947 rozdělením bývalé Britské Indie na dvě části – Indii a Pákistán. Obě země se dodnes hádají o území Kašmíru, na které si obě kladou nárok. Aby ne, když jsou tam naleziště uhlí a rud. V posledním roce se situace mírně uklidnila, což se sekundárně projevilo i na ekonomice Pákistánu.

Ekonomická data jsou více než uspokojivá…
Za fiskální rok od 1. 7. 2006 do 30. 6. 2007 vykázal HDP tempo růstu ve výši 7 %. Podíváme-li se na inflaci ve výši 6 %, nezaměstnanost s pouhými 6,2 % a zahraniční dluh ve výši 38,9 mld. USD, vše vypadá jako velmi dobře prosperující ekonomika. (Zdroj pro makrodata: Ministerstvo financí Pákistánu.) Ovšem jak už jsme zvyklí z předchozích dílů seriálu o zemích Next 11, také Pákistán musí čelit několika vážným problémům.

… ale reálná životní úroveň zaostává
Prvně jde o chudobu a negramotnost velké části obyvatelstva. Odhaduje se, že z celkového počtu cca 166 mil. obyvatel žije 60 mil. v absolutní chudobě a až 90 mil. je analfabetů. To jsou děsivá čísla. Ono se ale není čemu divit, když zhruba 60 % státního rozpočtu směřuje na armádu a pouhá 2 % do školství.

Aby toho nebylo málo… přirozený přírůstek obyvatelstva 2,09 % se stará o to, že v zemi je každoročně potřeba 570 000 nových bytových jednotek. Reálně se však staví pouze 300 000 nových bytů ročně. Sektor stavebnictví sice rostl v uplynulém fiskálním roce o vysokých 17,2 %, na pokrytí místní poptávky ale zdaleka nestačí.

2/3 exportu tvoří bavlna
Téměř polovina pracovních sil je zaměstnána v zemědělství, které se podílí na HDP zhruba 21 %. Díky vysoké závislosti na zemědělství je ekonomika velmi náchylná na klimatické podmínky a především na dostatek vody. Vedle pšenice, kukuřice, rýže, cukrové třtiny a dalších plodin pro obživu obyvatelstva je významnou exportní komoditou bavlna. Bavlna a bavlněné výrobky tvoří téměř dvě třetiny pákistánského exportu. Asi není potřeba zdůrazňovat, že právě textilní a oděvní průmysl patří k nejdůležitějším odvětvím hospodářství.

Nezávislí odborníci dále hodnotí jako závažný nedostatek silný vliv armády. V čele různých úřadů, ale i mnoha státních či soukromých podniků, stojí bývalí vysocí armádní důstojníci, kteří již odešli do "armádní penze". S tím úzce souvisí vysoká míra korupce (nic nového pod sluncem) a neplnění dohodnutých závazků.

Renault by o poměrech mohl vyprávět
Ač se Pákistán prezentuje jako demokratická země podporující zahraniční investory, realita zatím ukazuje spíše opak. Známý je třeba případ francouzské automobilky Renault, která zde chtěla vybudovat montovnu aut, ale nakonec od investice ustoupila. Jako hlavní důvod uvedla korupční jednání a neochotu místních úřadů. Svou roli při tom určitě hraje i mentalita tamního obyvatelstva, jejíž součástí je odmítavý postoj ke všemu "ze západu".

Pákistán bezpochyby patří mezi perspektivní ekonomiky budoucnosti. Má však před sebou ještě dlouhou cestu. A troufám si říct, že o něco delší než u předchozích rozebíraných zemí. Aktuálně je pro vývoj v zemi velmi důležité, jak dopadnou parlamentní a prezidentské volby. Podle neoficiálních údajů vyhrál prezidentské volby stávající prezident Parvéz Mušarraf a dá se očekávat, že i parlamentní volby vyhraje Mušarrafova Pákistánská muslimská liga.

Prezident porušil ústavu
Ovšem výsledky prezidentských voleb musí potvrdit ještě nejvyšší soud. Pokud by uznal stížnost opozice a zpochybnil volby, jelikož Mušarraf je zároveň v čele armádního štábu a v takovém případě je protiústavní kandidovat na prezidenta, mohlo by to vést k destabilizaci politické situace v zemi.

Pokud jde o investování, osobně bych navzdory exotičnosti investice do pákistánských akcií dal přednost jiným rozvíjejícím se trhům. Pákistán mi totiž nepřijde svým potenciálem růstu lepší než některé jiné země N-11, zato ho však považuji za rizikovější. Hlavní index burzy v Karáčí KSE 100 si na roční bázi připsal něco málo přes 18 %. V pondělí dosáhl nového maxima a překonal tak hodnoty z půlky července před výraznou celosvětovou korekcí akciových trhů.

Na výběr jsou tři certifikáty
Investorům se nabízí jen velmi málo možností, jak participovat na vývoji pákistánských akcií. Existuje sice mnoho podílových fondů orientovaných na tento trh (např. Arif Habib, AKD, Atlas či Prudential), ovšem ty jsou registrovány přímo v Pákistánu a běžný český investor se k nim nedostane. Jak jsme již u trhů Next 11 zvyklí, alternativu nabízí investiční certifikáty. Na pákistánské akcie jsou aktuálně obchodovány open end certifikáty od třech významných emitentů – Deutsche Bank, ABN Amro a Merril Lynch.

Na závěr ještě tradiční upozornění, že jde o vysoce rizikový rozvíjející se trh, kde vedle rizika tržních výkyvů hraje podstatnou roli při investičním rozhodování také riziko politicko-právní.

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • K. Ladislav

  11 října, 2007

  Nositel Nobelovy ceny za diverzifikaci portfolia – Markowitz nebyl schopen si podle své teorie vytvořit vlastní portfolio akcií a dluhopisů a dal všechny peníze jeho rodiny do fondů ETFs a během dnešní malé korekce finančních akcií zbaběle všechny svoje fondy prodal. Já to věděl dávno, že si tu Nobelovu cenu nezasloužil. Ani neni schopen si podle své teorie vytvořit portfolio, protože sám své teorii nevěří a během dnešní malé korekci u bank propadá panice a vše prodává, když technologickým akciím se vede moc dobře, od Solon až po EMC.

  Odpovědět

 • Jirka Hlisnikovský

  11 října, 2007

  Cotím chtěl básník říci? Nobelovou cenu nedostal za to, jestli si umí sestavit portfolio pro sebe nebo ne.

  Odpovědět

 • K. Ladislav

  13 října, 2007

  A trvám na tom přesto ! Když už Markowitz dostal Nobelovu cenu za portfolio, tedy musí býti schopen si vytvořit portfolio a nesvěřovat všechny peníze rodiny na jakékoliv fondy, managerum s horšim rozumem než je jeho.
  A za druhé : jeho inteligence o diverzifikaci by mu neměla dovolit, aby v panice všechny fondy prodat, když letos v létě trochu spadly bankovní akcie.
  Já jsem bankovní akcie neprodával v jejich letní korekci, ale na konci korekce nakupoval.

  Odpovědět

 • Jirka Hlisnikovský

  13 října, 2007

  Asi toho moc o struktuře psyché nevíte.

  Odpovědět

 • Marek Macura

  11 října, 2007

  Pane K. Ladislave, Vaše příspěvky zde na I.CZ jsou plné mouder a perfektních rad! Prozraďte, prosím, živíte se investováním? Nemyslím to, že za 15 let (nebo kolik to uvádíte) budete rentier a budete si užívat peněz z vašich skvělých investic…, ale jestli se živité jako poradce, makléř nebo jinak vyděláváte na svých znalostech, které jsou asi cennější, než Markowitzovy poznatky. A nevidím zmínku o PE, čím to 😉

  Odpovědět

 • K. Ladislav

  13 října, 2007

  Nevidim důvodu prozradit moje zaměstnání.
  Ale o místo nového chefa Berkshire Hathaway holdingu po Buffettovi se neucházím.
  Jednak chci bydlet ve Španělsku a jednak nemohu předložit Buffettovi seznam mých investic za posledních 10 let ve stylu value investing.
  Ale lidi mi posílaji e-maily nebo se bavíme o akciích na hlavním česko-slovenském fóru pro akcie.
  A mám už najity 3 atraktivní akcie na rok 2008 za euro.

  Odpovědět

 • Mario

  13 října, 2007

  Pane Ladislave, tuto otázku myslím naprosto vážně:
  Když jste ze Španělska, co si myslíte o společnosti Grupo Ferrovial? Její cílovky a technika akcie vypadá velmi slibně…
  Máte nějaké zprávy? Jak je tato firma chápána ve španělském finančním prostředí?
  Díky

  Odpovědět

 • Karel Jaroš

  13 října, 2007

  Jaké ty tři aktraktivní akcie to jsou prosím? Můžete klidně na meil.

  Odpovědět