CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

Text: Jan Traxler

13. 02. 2008

39 komentářů

Next 11 – Země budoucnosti: Filipíny

 


 

Filipíny jako zrcadlo České republiky…
Filipíny (oficiálním názvem Filipínská republika) se v ledačems podobají naší vlasti, o čemž napovídá samotná vlajka. Okupantem za druhé světové války zde nebyli Němci, ale Japonci. Následný totalitní režim byl nastolen spíše jako obrana proti komunistické revoluci. Pád režimu byl pokojnější a o tři roky nás při něm Filipínci předběhli.

Filipínští úředníci jsou považováni za nejvíce zkorumpované z celé Asie. Většina menších silnic je v desolátním stavu, dálniční síť zde v podstatě chybí. Ale tak jako naši politici, také filipínská prezidentka Gloria Macapagal Arroyová má mnoho velkolepých plánů na modernizaci dopravy, pouze chybí finance.

… až na to klima
"Nedostatek peněz je kořenem všeho zla." Tímto výrokem od G. B. Shawa se paní prezidentka pravděpodobně řídí. Aby podpořila rozvoj své země a dala lidem práci, snaží se přivést silné zahraniční investory. Těm samozřejmě musí nabídnout něco extra, takže nejsou výjimkou šestileté daňové prázdniny, snížená daň z příjmu právnických osob z běžných 34 % na 10 % a jiné investiční pobídky, někdy ještě pohádkovější než v naší kotlině.

Skoro by se chtělo říct, že jde o druhý "český kocourkov". Ovšem až na to, že Filipíny tvoří zhruba sedm tisíc ostrovů. Zemětřesení a vývěry lávy jsou zde na denním pořádku. Když není zrovna zemětřesení, tak přijde tajfun často doprovázený záplavami a sesuvy půdy. Denní teploty málokdy klesají pod 30°C. A když začne v červnu pršet, přestane zpravidla až v listopadu.

Pro další rozvoj chybí peníze
Ještě po druhé světové válce patřily Filipíny k nejrozvinutějším zemím v Asii. V následujících letech ale ekonomika upadala na úkor nových asijských tygrů. Dnes se Filipíny snaží vrátit na výsluní, avšak čeká je ještě dlouhá a náročná cesta.

Největší překážkou je již zmiňovaný nedostatek peněz. Na realizaci větších projektů v oblasti infrastruktury, výroby elektřiny, nebo čištění odpadních vod není v rozpočtu prostor. Řešením je spolupráce se zahraničními investory, např. formou tzv. BOT (Build-Operate-Transfer). Aby však takoví investoři přicházeli, nestačí pouze investiční pobídky. Je potřeba nabídnout jim transparentní a bezpečné prostředí.

A zde Filipíny naráží na problém chudoby většiny obyvatelstva, která je navíc podporována vysokým ročním přírůstkem obyvatelstva 1,8 %. Každý úředník chce pochopitelně ze zakázky získat maximální užitek pro sebe. A tak kvete korupce. Navíc celou zemi sužují občasné exploze a únosy, které jsou dílem muslimských separatistů z jižních ostrovů. Takže o transparentnosti ani bezpečnosti nemůže být řeč.

Je třeba ještě hodně udělat
V posledních měsících se situace s muslimským jihem uklidňuje. Podaří-li se prezidentce Arroyové, která je šéfem exekutivní moci, zatočit také s korupcí, mohla by filipínská ekonomika zažívat skutečný boom. Je potřeba vybudovat pořádnou dopravní infrastrukturu – dálnice, železnice, zmodernizovat letiště a přístavy. Nutností je zvýšit efektivitu zemědělství, ve kterém stále pracuje přes 35 % obyvatelstva.

Dále pak vybudovat nové elektrárny, které by uspokojily rychle rostoucí poptávku po elektrické energii. Podíl geotermální energie je cca 17 %, v tomto trendu chce vláda pokračovat a předběhnout ve statistikách Nový Zéland. V plánu je také zdvojnásobit kapacity hydroelektráren a vybudovat exportní centrum zařízení na výrobu solární energie v rámci uskupení ASEAN.

Je třeba také řešit špatný stav životního prostředí na území čtrnáctimilionové megalopole Metro Manila. Mají se budovat nová letoviska, aby se podpořil turistický ruch. A to i pro tzv. dlouhodobé turisty, například formou léčebných sanatorií. Teplé prameny, oceán, exotická příroda – Filipíny mají co nabídnout a turistický ruch by určitě měl přinášet daleko větší příjmy do státní pokladny, než je tomu dnes.

Filipíny mají velmi dobře nakročeno
Sečteno podtrženo, prezidentka Arroyová má mnoho plánů a projektů. Ekonomika roste nejrychlejším tempem za posledních deset let, růst HDP by se podle odhadů vlády měl v tomto roce pohybovat mezi 6,1 až 6,9 procenty. Částečně se na něm podílí i rostoucí export, z více jak poloviny tvořený elektronikou a komponenty.

HNP je na tom ještě lépe než HDP díky vysokému počtu Filipínců pracujících v zahraničí (cca 10 mil.). Jejich dolarové příjmy a roční převody do mateřské země (v roce 2006 12,8 mld. USD) pomáhají stabilizaci filipínského pesa a hrají důležitou roli také v platební bilanci země. Podařilo se snížit inflaci (odhad pro rok 2007 je pod 5 %). Nezaměstnanost na úrovni 11 % je únosná.

V příštích desetiletích by Filipíny díky progresivnímu složení obyvatelstva neměly trápit problémy s penzijním systémem na rozdíl od většiny evropských zemí. To ukazuje i výše uvedený obrázek projekce složení obyvatelstva v roce 2050. Potenciál růstu ekonomiky je veliký. Závisí však na přílivu nových zahraničních investic, které nepřijdou, pokud nebude prostředí transparentní.

Pozitivní perspektivy reflektuje i vývoj akcií
Podíváme-li se na vývoj akcií na manilské burze, jasně odráží pozitivní makrodata za rok 2006, a veze se tudíž na vlnách extáze s ostatními rozvíjejícími se trhy v regionu. Ještě před srpnovou korekcí byl ukazatel ročního zhodnocení na 100 %. Pak ale přišel pokles o více než 20 %. Nyní lze očekávat, že trh naváže na předchozí rallye.

Opět je třeba upozornit na rizika typického rozvíjejícího se trhu. Jak jsme byli svědky, dvacetiprocentní korekce není nic neobvyklého. Takže investici lze doporučit pouze otřelejším investorům s dlouhodobějším výhledem a v rámci dobře diverzifikovaného portfolia.

Podílový fond zaměřený čistě na filipínské akcie zatím v nabídce investičních společností nenajdeme. Nabízí se ale fondy od společností Fidelity a Invesco, které investují v rámci zemí ASEAN. Dobrou volbou jsou také certifikáty. Někteří emitenti již odhalili potenciál filipínských akcií. Open end certifikát na MSCI Philippines emitovala například Deutsche Bank, nebo Goldman Sachs. Holandská ABN Amro pak uvedla na trh certifikát, jehož podkladovým aktivem je index patnácti největších akcií z manilské burzy podle tržní kapitalizace. Výběr z toho, co mají investoři k dispozici, sice není velký, ale o to jednodušší.

Loading

Vstoupit do diskuze 39 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • RUMcajs

  13 září, 2007

  Zdravim,
  investuji do podilovych fondu prostrednictvim CSOB a nejsem zcela spokojeny s nabidkou fondu.
  Muze nekdo poradit jestli jine instituce takove fondy nabizeji?

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  13 září, 2007

  Takove jake fondy?

  Odpovědět

 • RUMcajs

  13 září, 2007

  Omlouvam se za spatnou formulaci, jde mi o podilove fondy zamerene na NEXT 11.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  13 září, 2007

  Obecne zamereny fond na N-11 u nas na trhu zatim neni. V nekterych pripadech existuji fondy na dany konkretni akciovy trh, ani zde neni nabidka siroka. Lze vyuzit investicni certifikaty, a nebo si musite tak pul roku pockat. Vsadim se o pivo, ze do pul roku tu bude prvni „Next 11 Equity Fund“. 😉 Zas tak tezke ho zkonstruovat neni. 😉

  Odpovědět

 • Jirka

  13 září, 2007

  No není to úplně čiste NEXT 11, částečně je tam i BRIC, ale pokud chcete investovat velmi agresivně na Emerging tak bych Vám doporučil Templeton Emerging Markets (https://www.conseq.cz/fund_detail.asp?fund=496). Dobře si investici ale rozmyslete jde o velice rizikové investice a investovat by jste tam měl jenom jako doplněk k dizerfikovanému portfóliu!!!
  Hodně štěstí:))

  Odpovědět

 • Jirka Hlisnikovský

  13 září, 2007

  Co Vás vedlo k jeho doporučení? Jeho výsledky nejsou dobré. Do budoucna se to změní?

  Odpovědět

 • Jirka

  14 září, 2007

  Co Vás vede k závěru že jeho výsledky nejsou dobré??? Za pět let vydělal 241,59% v p.a. 27,85%. Portfólio manažer je jeden z nejlepších fond manažerů na Emerging na světě s dlouhodobě lepšími výsledky nežli konkurence. Fakt nechápu co se Vám na jeho výsledcích nezdá.

  Odpovědět

 • Jirka Hlisnikovský

  14 září, 2007

  Jak jsem se díval např. do Fondshopu (čerpá z Morningstar), tak za 5Y měl 222,44%, ale Pioneer EM 294, 77%, ING Inv EM 250%, HSBC Glob EM 243%, Fortis Eq World EM 259,77%. Index MSCI EM posílíl o 300,26%. Tyto data dokazují dlouhodobou podvýkonnost fondu. Je sice méně volatilnější, než konkurence, ale volatilita mi u EM nevadí. Proto můj dotaz.

  Odpovědět

 • Jirka

  14 září, 2007

  No jde o to kam ty EM investují, jestli jejich hlavní část tvoří Rusko a Čína tak se nedivím. V Templetonu tyto dvě země tvoří dohromady jenom 15%, východní Evropa tam není vůbec, zato jižní Afrika, Turecko, Mexiko a Jižní Korea tvoří dohromady 38%, potom je tam Brazílie 12%, Thai-wan 9% a ostatní 20%. Tedy když se někdo ptá na NEXT 11 a né na EM tak si myslím že mé doporučení je správné.
  Mnou udávané zhodnocení za 5Y 241,59% je v USD v EUR je to 141,47%.
  Hezký den

  Odpovědět

 • jirka

  14 září, 2007

  PS: Index MSCI za 5Y posílil jeno o 255,2% (p.a. 28,85%) (http://www.mscibarra.com/products/indices/stdindex/performance.jsp) a podle jiných zdrojů jenom o 236,3%. Vše vztaženo k 30.8.2007.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  14 září, 2007

  Pánové je dobře, že jste si upřesnili čísla o zhodnocení trhu, ale problém je jinde. U global emerging fondů je naprosto nezbytné rozklíčovat portfolio daného fondu a pečlivě prostudovat statut o celkové strategii. Nejjednodušší je, když je fond navázán na nějaký index, protože pak se výkonnost vcelku jednoduše porovnává.
  Jak jsem již zde někde jinde zmiňoval, já nejsem zastáncem těchto komplexních řešení, protože je nutné neustále sledovat, v čem to vlastně mám peníze. 2 fondy se zaměřením na global emerging markets totiž mohou mít naprosto rozdílnou strukturu portfolia.
  S pozdravem M.P.

 • Jirka Hlisnikovský

  14 září, 2007

  Samozřejmě:-). Proto fond, který má v názvu EM budu vždy primárně řadit do tohoto segmentu trhu a až se budu rozhodovat, jak investovat v tomto segmentu, budu nahlížet na Vámi zmiňované skutečnosti.

 • Jirka Hlisnikovský

  14 září, 2007

  Mrknul jsem se a EM 30,36% p.a k 13.9 v USD. Fondshop uvádí 32,9% p.a., ke kterému datu nevím. Ale ozdíl není velký.
  Co chci říci, pro srovnání je nutné použít jeden zdroj, kde je používán stejný postup pro námi srovnáváné instrumenty. Různé zdroje se z různých důvodů liší.
  Pokud bych měl něco publikovat pouze o MSCI indexech, tak samozřejmě použiji data přímo od nich. Pokud srovnávám fondy, v první řadě jdu k Morningstar, protože oni jsou v tom nejdále.

 • Jirka Hlisnikovský

  14 září, 2007

  Např. u ING EM určitě Rusko a Čína netvoří hlavní část. Pokud chcete více se přiblížit N-11, tak s globálními fondy HSBC určitě splníte očekávání lépe.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  13 září, 2007

  Ja osobne bych doporucil udelat si konto u nekoho kdo umi investicni certifikaty (BrokerJet, Patria, …), pak budete mit vyber az se vam protoci panenky 😀

  Odpovědět

 • Mario

  13 září, 2007

  Najednou jsme potřební, že?:-))
  Jasně, na next11 existuje spousta tipů, záleží na apetitu investora…

  Odpovědět

 • Michal Kára

  13 září, 2007

  Kdoje potrebny? 😉 Certifikaty nakupuju taky bez lidskeho maklere (snad krome nakupu na „Frankfurt parket“, tam nevim, jak to probiha). 😀

  Odpovědět

 • K.Ladislav

  13 září, 2007

  Nejprve se prectou 3 knihy : Buffettology , One up on Wall-street = Börse einen Schritt voraus , Inteligentni investor
  ( 1. a 2. kniha je zatim nemecky a anglicky , 3. kniha je cesky )
  a pak se investuje stejne inteligentne jako Warren Buffett , Peter Lynch a Benjamin Graham
  tedy exoticke akcie a fondy nepripadaji v uvahu
  ale koupi se akcie s P/E pod 15 od podniku s rustem rocniho zisku aspon +20% , od podniku z blízka , nebo treba z indexu DAX.
  Nikdo by se nemel nechat naverbovat na akcie s neznamym fundamentem z cizich zemi , ani nespolehat se na to , ze Viktor Kozeny nebo jiny fondsmanager se v tech akciich vyzna lepe.
  Ale vybrat si sam akcie s dobrym fundamentem z Evropy.

  Odpovědět

 • Jaroslav Homola

  15 září, 2007

  Máte zájem vydělávat desítky eur z pohodlí vlastního domova a zajímalo by Vás investování na finančních trzích s nejrůznějšími instrumenty?Za pár hodin můžete vydělat tolik,co ostatním trvá i měsíc.Obchodovat na burze a mít vysoké zisky z pohodlí domova dokážete právě i Vy a nemusíte být právě makléř nebo ekonom!!
  Pokud Vás zajímá – jak jednoduše vydělat?
  – jak rychle zněkolikanásobit Váš provozní kapitál?
  – jak zajistit startovní kapitál pro toto obchodování?
  – jak dosahovat extrémních zisků se základním kapitálem?
  Za další informace nic nedáte, tak určitě neváhejte!

  Odpovědět

 • Jaroslav K.

  16 září, 2007

  Jako vtip, je to vyborne, jen Vam tam chybi sekce „pribehy spokojenych zakazniku“.
  Co treba tam pridat pribeh nejakeho traktoristy Pepy z Hornidolni, ktereho uz nebavilo travit svuj zivot mezi praci a hospodou a kdyz videl Vas inzerat, tak se rozhodl, ze to zkusi. Prestoze se mu chlapi v hospode posmivali, usmev se jim ze rtu rychle vytratil, kdyz zjistili, ze si Pepa obchodovanim vydelal za tyden na novy traktor!
  Nebo treba pani Jarmila, ktera delala cely zivot „hajzlbabu“ na prazskem hlavnim nadrazi. Jednoho dne si rekla dost! Za sve celozivotni uspory koupila pocitac a zacala s Vasi pomoci obchodovat na burze. Za pul roku si vydelala tolik, ze si otevrela novy nevestinec v centru Prahy. Dnes dela „bordelmamu“ a je spokojena a zajistena na cely zivot…
  Jojo, neni lepsi reklamy nez spokojeny zakaznik. 😉

  Odpovědět

 • Jaroslav Homola

  16 září, 2007

  Když to berete takhle, je Váš názor a ten Vám neberu. Je to na každém člověku, jak se k takovému byznysu postaví, ale hlavně je dostupný pro širší veřejnost a to především pro střední vrstvu, ze které sám pochazím a nejen pro bohaté lidi. Pokud tenhle byznys začnete dělat jen kvuli tomu, že za rok budete mít v garáži Ferrari nebo to brát jako hru, tak jen stěží uspějete.

  Odpovědět

 • obchodnik

  16 září, 2007

  tak se pochlubte, co obchodujete, jak dlouho, pres jakeho brokera, jake derivaty atd? rad si popovidam. uprime receno, pokud to myslite opravdu vazne a chcete lidem pomahat, tak vase stranky preformulujte, protoze na tohle vam skoci jen fakt Franta z JZD. nema to ani sebemensi func duveryhodnosti, natoz nejake kvality, informace 0.

  Odpovědět

 • David

  16 září, 2007

  Účel těchto a podobných podvodných serverů je vždy stejný. Nic o sobě neprozradit, ale hlavně vyvolat zájem. Ten kdo se chytne, tak bude na etapy dostávat další, podrobnější informace, ale bude se muset zaregistroval. Většinou je to děláno na několik kroků, možná i deset, ale vždy je tam pak jakoby nenápadným písmem, že to může kdykoliv přerušit.
  Nešťastník se nakonec zaváže k něčemu, z čeho není úniku. Tohle dovedl k dokonalosti podvodník Malý, bývalý poslanec a natěrač tanku na růžovo. Jeho syn nepadl daleko od stromu a jde v jeho stopách…… 🙁

  Odpovědět

 • Jaroslav Homola

  16 září, 2007

  Chci Vás uvést z omylu. Nejde o žádné tzv. Letado nebo pyramidu apod. Podrobnější informace každý člověk dostane zdarma na dohodnuté prezentaci, kterou si dohodne s naším manažerem, manažeři mají nastarosit různe oblasti (např: Olomouc, Brno, Vyškov, Hradec Králové, Tábor, Ostrava, atd), tak každý zájemce si zvolí manažera, co nejblíže svému bydlišti.

  Odpovědět

 • Pavel

  17 září, 2007

  koukam, ze manazer je dnes kazdej jouda z ulice. hm, zkuste pouzivat trefnejsi vyrazy.

  Odpovědět

 • Jaroslav Homola

  16 září, 2007

  Mile rád si Vámi o tom popovídám a něco se přiučím, moji emailovou adresu máte k dispozici. Popravdě se tomu věnuji asi měsíc a před tím jsem 2 měsíce asi 4 hodiny denně testoval na demu. Vím není to skoro nic, ale člověk, který něco chce, tak proto musí něco dělat. Obchoduji hlavně s indexy ( zejména CAC40, S&P500, láká mě DAX30, ale ten testuji jen na demu, protože si na něj netroufám) a komodytami(ropa a zlato). To vše pod společností brokers-job, která spolupracuje s GCI Financial.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  16 září, 2007

  Ze by CFDs kontrakty? 😉 Mimochodem, vite o tom, ze GCI sidli v Belize? Coz je sice pro ne velmi vyhodne, ale pozor, regulace podnikani na kapitalovych trzich miziva. Take by se Vam mohlo stat, ze uz sve penize nikdy neuvidite zpatky, a to nejen v pripade, ze je projedete v kasinu se CFDs kontrakty. Uz Vas vidim, jak se v pripade sporu zenete k soudu do Belize. ;-))
  Jestli Vam mohu neco doporucit, driv nez se budete snazit nalakat nevinne dusicky do tohoto byznysu, tak ziskejte sam poradne zkusenosti. Mesic obchodovani je podobne, jako si jednou zahrat ruletu, vyhrat a pak vsude rozhlasovat, jak je to jednoduche. Btw., jste za ten prvni mesic alespon v zisku???
  Hezky den.

  Odpovědět

 • Jaroslav Homola

  17 září, 2007

  Ano jedná se o CFDs kontrakty a vím o sídle spolecnosti GCI na Belize. Jestli Vás to zajimá začal jsem investovat s minimem což je 500Eur, které naši manažeři považují za sebevraždu a skoro denně obchoduji a připisuji si denně zisk mezi 50- 100 eury, jako zatím na vyšší zisky nemám dostatčné zkušenosti, se necitím a nemam zatim dostacne velky kapital. Když to budete brát jako hru asi jen stěží budete mít zisky,ale to jistě sám dobře víte. Ale je jen na lidech zda se chtejici nechteji venovat tomutu byznysu, ale dale nez se rozhodnou potrebne informace ziskaji od nasich manazeru.
  Mimochodem co byste mi doporucil na intradenni obchodovania s tak nizkými poplatky jako pravě tohle??

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  17 září, 2007

  Víte příteli, pravděpodobně až časem poznáte, že seriózní a dlouhodobé vydělávání peněz není téměř nikdy jednoduché a bezpracné. A ani vydělávání peněz investováním není tak jednoduché, jak se Vám to nyní jeví. Byl by ale problém, pokud by Vaše prozření mělo být vykoupeno finanční ztrátou skupinky důvěřivých lidí. Takže jestli Vás mohu o něco požádat, zatím se pilně učte (protože i investování je o znalostech), třeba si sám i takto investujte, ale nelákejte do toho druhé. Zdá se, že zatím o investování víte jen velmi málo.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  17 září, 2007

  Spocitejte si, kolik dela spread, zase tak nizke poplatky to nejsou. CFDs jsou super, mega paka a muzete obchodovat ruzne druhy instrumentu z jednoho uctu. S 500 eury musite jet minikontrakty, ze? Obchodovat akciove indexy se da, ale jestli obchodujete s takhle nizkym kapitalem ropu, tak jste vazne sebevrah, protoze tam je bezny denni pohyb 1-2%, coz staci trikrat za sebou spatne tipnout denni vyvoj a mate po uctu.

  Odpovědět

 • Jaroslav Homola

  17 září, 2007

  Spread u ropy dela 4 eura jeho prumerny pohyb je asi cca 120 bodu a pokud si citlive umistim stopky, tak zas zadna hruza neni. U CAC40 spread dela 15 eur, kdyz si pockam na spravnou situaci, tak zas tak o nic nejde. Zatim vic jak s jednim kontraktem opravdu neochoduji, jelikoz jeden kontrakt je 50 eur, ale ted uz to rozhodne a nastesti nedela 10% z celkoveho kapitalu jako z pocatku.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  17 září, 2007

  Ja nejsem trader, ale myslim si, ze ropa je tak volatilni, ze u ni stopky moc citlive zadavat nelze, protoze Vam je temer vzdy prorazi. Naopak u ropy podle me potrebujete velky prostor a k tomu potrebujete velky kapital. 😉
  Hezky den

 • Miroslav Piták

  17 září, 2007

  Copak ropa, to je pohoda, klídek, tabáček. ale když jsem poprvé před 14 dny otevíral pozici v Natural Gas, tak jsem SL měl dle měsíční volatility. Roční volatilita je v průměru cca 60 % p.a., ale občas v měsíčním horizontu se volatilita dokáže vyhoupnout i přes hodnotu 100% p.a.
  S pozdravem M.P.

 • Adam Holý

  17 září, 2007

  Co se myslí tím výrazem, že umístíte stopky? Děkuji

 • Miroslav Piták

  17 září, 2007

  Stopky = stop loss = ochranný příkaze k prodeji / nákupu, pokud trh jde proti mé pozici, tj. pohyb trhu mi způsobuje ztrátu. Chrání nás proti neomezené ztrátě nebo také vymazání účtu.
  Př. nákup ropy za 80 USD, stop-loss 78,5 USD. Denní range ropy je např. 1USD. Stop loss je tedy příliš tesný, protože běžný denní pohyb trhu mě vyrazí z trhu se ztrátou pokud nepůjde ve směru mého obchodu. Stop loss je nutné zvolit tak, aby trh mohl „dýchat“ a nevyhazoval nás zbytečně z pozice.
  S pozdravem M.P.

 • Miroslav Piták

  17 září, 2007

  Sorry, mělo být SL 79,5 USD.

 • Jaroslav Homola

  17 září, 2007

  Tzv. STOPS prikazy, je to misto, kde se ma obchod zrusit(vypnout), tak aby jste se nedostal do prilis velke ztraty pri zmene trendu. Sam si tak muzete korigovat vysi ztrat a zisku. Dale jsou zde i prikazy Limit a trailing stop(pohybliva stopka bud ve smeru buy nebo sell)
  Pokud bude obcodovat na narust ceny u ropy, otevrena pozice je 78.30, prikaz Stop napr: umistite na hodnotu 87.00 a nahle dojde ke zmene trendu a cena se dostane na tuhle hranici, u toho to obchovani by jste se dostal do minusu cca 30 euro. Limit by jste nastavil na hodnotu 79.12 a jak by se cena dostala na tuhle hranici, tak by se obchod uskutecnil a mel by jste zisk cca 75 eur.

 • Jirka

  17 září, 2007

  No nechci Vám brát vaše ideály protože možná jste opravdu takový nadčenec jakého ze sebe děláte. Ale prohlédnul jsem si Vaší webovou prezentaci a musím říct že s Vámi bych neobchodoval ani kdyby jste prodával boty:((
  Jestliže prezentuji svojí firmu na firemních stránkách tak VŽDY uvededu sídlo společnosti (adresu kanceláře), IČO, DIČ, číslo spisu v obchodním rejstříku, … A těch investičních informací kromě nadčených hesel je tam taky velice poskromnu.
  No jak sám píšete „Každý svého štěstí strůjcem!!!“

  Odpovědět

 • Mario

  17 září, 2007

  Však on na to přijde sám. Každý se musíme občas spálit, abychom věděli jak pálení vypadá:-))

  Odpovědět