Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Nesnesitelná lehkost anonymity

Anonymně vystupují v diskusích na finančních serverech jen zbabělci, říká říká MARTA GELLOVÁ, generální sekretář Asociace finančních poradců a finančních zprostředkovatelů.

Sledujete diskuse finančních poradců na internetu?
Diskuse sleduji docela pozorně. Sama jsem se takové diskuse jako autor článku nedávno na serveru Peníze.cz zúčastnila.

Vzpomínám, to byla dost divoká debata. Jak to zpětně hodnotíte?
Musím říci, že obvyklý způsob takových diskusí mi radost rozhodně nedělá. Většinou jde o nevybíravou kritiku a různé spekulace. V drtivé většině od anonymních účastníků, kteří jsou jen věčnými stěžovateli.

Ono je těžké podepsat se skutečným jménem…
A naopak, je velmi jednoduché anonymně a nekonkrétně kritizovat. Ale jít do otevřené a veřejné diskuse, podepsat se pod svůj názor a pak sám za sebe odpovídat na tvrdé reakce těch, kteří s vámi nesouhlasí, to už tak jednoduché není. Když se na takovou diskusi podíváte z blízka, překvapí vás, jak málo je tam "správných frajerů", kteří se neskrývají za nejrůznějšími přezdívkami.

Je tam vždycky jen pár známých jmen. Proč myslíte, že ostatní vystupují anonymně?
Je to myslím o sebevědomí. Každý si umí "rejpnout", ale málokdo umí své názory podložit silnými a rozumnými argumenty. Jako anonym můžete něco jen tak nadhodit a pak to nechat plavat. Podepíšete-li se vlastním jménem, musíte si svá tvrzení taky obhájit.

Ty diskuse jsou někdy hodně tvrdé a osobní. Kdo jde s kůží na trh, musí být trochu splachovací…
Právě proto bych raději viděla věcnou diskusi například o produktech nebo o zkušenostech s produkty a o reakcích klientů na různé podněty. Zatím jsou diskuse místem věčného navážení se jeden do druhého a využívání tohoto způsobu komunikace ke konkurenčním bojům. Přitom by se právě v takových diskusích mohli potenciální klienti seznámit s názory špičkových poradců a zprostředkovatelů.

Jaký pocit může podle vás z takové diskuse mít náhodný čtenář, který je zároveň potenciálním klientem?
Namísto profesionality ukazujeme veřejnosti naši nezralost. Co takhle klást otázky, podělit se o dobré i špatné zkušenosti, snažit se o osobní profesní růst a rozšiřování svých profesních obzorů?

Nepředvádět se, ale spolupracovat a komunikovat. Zní to pěkně.

A nemyslíte, že by to prospělo celé profesi finančního poradenství? Moc bych vám přála, aby váš nový server toto dokázal. Věřím, že se to podaří i na nových stránkách AFIZ, kde budeme také otevírat prostor pro diskusi "AFIZ FORUM", a to jak pro veřejnost, tak i na vnitřních stránkách pouze pro členy AFIZ.

3 komentáře: “Nesnesitelná lehkost anonymity”

 1. Anonym napsal:

  Oávám se, že tato situace (anonymní příspěvky), se hned tak nezmění. Je pro to řada důvodů. Jednak to, co zde píšete a pak samozřejmě i taktika, hájení osobních či firemních zájmů apod. Když např. s něčím nesouhlasím s postupem nějaké poradenské firmy a napíšu to a podepíšu se jako zástupce jiné, tak se hned do mě všichni navezou, že nejsem objektivní a přihřívám si svoji polívčičku.

  • Jan Majer napsal:

   O to myslím právě jde – jako bychom uměli jen „řešit postupy“ konkurenčních firem. Bavme se víc o předmětu naší práce, jak navrhuje paní Gellová. Tak třeba – vážně by mě zajímalo, jak klienti českých finančních poradců zvládli květnovou korekci na akciových trzích…

  • Marta Gellová napsal:

   Pokud nemáme vůli cokoli změnit, tak toho nikdy nedosáhneme. Pojďme začít každý sám u sebe a třeba budeme překvapeni. Souhlasím s panem Majerem, vždyť je tolik témat na profesní diskusi. Například příprava nové koncepce zprostředkování a poradenství na finančním trhu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.