Úterý 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Není krádež jako krádež aneb Černý nájemník vládne

Když člověk ukradne televizor, je to trestný čin. Jakmile policie odhalí pachatele, jde bručet. A televizor zajistí a předá majiteli. Když se ale člověk nastěhuje do cizího bytu bez nájemní smlouvy a bez jakéhokoli práva byt užívat, je to v pořádku. Policie byt nezajistí, černého nájemníka neumístí do vazby a případ dál nevyšetřuje. Hold, není krádež jako krádež.

 

Litanií nad bezzubostí českého práva lze číst mraky. Nejspíš to bude tím, že české právo skutečně je bezzubé. A nebo pro jistotu na noc vyndává protézu, aby se nezadusilo. V tom případě ale prožíváme polární noc již několik desetiletí v kuse.

Představte si situaci: Za úspory si pořídíte byt a chcete ho pronajímat. Mnoho lidí (bez českých zkušeností) by prohlásilo, že se jedná o zlatý důl, bezpracný (pasivní) příjem a že jeho majitel je celkem za vodou. Najdete si nájemníka, ten podepíše nájemní smlouvu a zaváže se zaplatit i kauci. Zatím pohádka. Ale…

Kauci nezaplatí. Nájemné neplatí. Na výpověď smlouvy nereaguje. Výzvy k vystěhování hází do koše. A možnost ochrany majitele bytu? Vždyť on si koupil byt za své úspory nebo dokonce na hypoteční úvěr. Jeho „nájemník“ v bytě bydlí zadarmo, zatímco majitel bytu musí hradit hypotéku, poplatky spojené s bytovým domem a další náklady – v tomto případě mnohdy právníka.

Když se někdo vloupá do vašeho bytu a vy ho zadržíte, že tam vstoupil bez vašeho povolení, předáte ho policii. Ona s ním pak řeší trestný čin vloupání. Ukradne-li vám při té příležitosti jakoukoli hodnotu, řeší trestný čin krádež vloupáním. Hrozí-li pokračování trestné činnosti, zajistí pachatele ve vazbě.

Když někdo bez nájemní smlouvy využívá váš byt, policie pokrčí rameny. Nemůže nic dělat. Nejedná se o krádež, přestože černý nájemník majitele bytu prokazatelně okrádá.

Situace může jít ale dál. Představte si chronického neplatiče nájemného. Rok bydlí v bytě, aniž by zaplatil jediné nájemné. Plyn neplatí, tak mu plynárny odebraly plynoměr. Jenže… jak bude v zimě topit? Vymyslí jednoduchý způsob: Napíchne elektriku v domě. A že je elektrické vytápění nejdražší vůbec, to ho nemusí trápit – vždyť to platí někdo jiný. Ano, další krádež. A policie? Sepíše protokol a věc předá k dalšímu šetření. Mezitím neplatící ani ne nájemník dál obývá byt.

Jenže je zima. Co teď? Hm… v domě je komín. To, že je vyvložkovaný a uzpůsobený pro plynové topení? To ho trápit nemusí, dokud komín táhne. A tak si natáhne kamna na dřevo. A policie? Ohrožení prý nehrozí, komín je v pořádku. Ale, majiteli, měl by sis udělat revizi komínu pro topení pevným palivem. Kvůli pojišťovně. Kdybyste vyhořeli.

Aha. Takže černý nájemník neplatí nájem, neplatí elektřinu, neplatí plyn. Obývá prostor, který by si mohl pronajmout slušný člověk a řádně ho využívat. A protože mu je zima, tak si přitáhne kamna, kterými si v domě nemá topit, protože ten je uzpůsoben na topení plynem. A majiteli je doporučeno, aby kvůli tomuto zloději zaplatil revizi komínu pro topení tuhými palivy.

Tak asi takto funguje český právní stát. Ostatně, své vypráví i Jan Jošt.

Máte zkušenosti s neplatícími nájemníky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

4 komentáře: “Není krádež jako krádež aneb Černý nájemník vládne”

 1. adf napsal:

  Jseš nějakej cimprlich, heleďse Zámečníku.

  • zamecnik napsal:

   Pokud máte nějakou věcnou připomínku, vážený adf, budu za ní rád. Nevím ale o tom, že bychom si potykali.

  • Původní kolemjdoucí napsal:

   Můžu nesouhlasit, můžu mít dokonce vůči konkrétní osobě averzi, ale elementární pravidla slušnosti je třeba zachovávat. Jinak jsme předem ten, kdo prohrává :-)

 2. Podnikatel napsal:

  Haha, vetsina tehlech pripadu vznikla takhle. Je tu cinzak s bytama a v nem spokojene zijici najemnici, spokojene platej najem mestu ci obci, pak prijde pan podnikatel a rekne ourednikum ze by rad koupil tenhle cinzak, ale ze je starej a rozbitej a ze da ourednikovi vsimne kdyz cenzak vyhodne proda. Ourednik cinzak vyhodne proda za cenu mnohdu par set tisic na byt a pan podnikatel razem vydela miliony, barak proda jinemu podnikatelovi za trzni cenu a ten uz ale chce i neco vydelat a tak prudi najemniky (opravnene). Chyba je tudiz v lidech, cesi jsou na sebe svine, tohle se nedeje ani v multikulti spolecnostech, kde by se to dalo chapat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.