Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Nemožné ihned, zázraky na počkání

Finanční sektor v USA se konečně dočkal avizované pomoci, který by mu podle autorů plánu měl pomoci dostat se z hrozícího kolapsu. Šéfové velkých bank dostali jasný signál, že odpovědností se zatěžovat nemusí, jejich chyby totiž zaplatí stát.

Mohlo by se zdát, že čím větší finanční ústav, tím větší zodpovědnost za peníze klientů. V USA je tomu ale, zdá se, naopak. Čím větší banka, tím větší chyby jí budou tolerovány a nakonec je zaplatí daňoví poplatníci. Stát se rozhodl zachránit finanční sektor tím, že do něj nalije neuvěřitelných sedm set miliard dolarů a postupně vykoupí všechny bezcenné cenné papíry, které jim kazí finanční výkazy. Podle zastánců programu se banky zbaví bezcenných aktiv a investoři opět nabudou důvěru ve finanční sektor. Podle odpůrců jde pouze o krátkodobé řešení, které krizi nevyřeší a důvěru ve finanční sektor nenavrátí.

Rovněž objem peněz, který stát „investuje“ do finančního sektoru je neskutečný. Příznivci a autoři plánu tvrdí, že plán představuje pouze něco kolem 5 % amerického HDP. Na to, že vláda a FED již nalily do bank několik stovek miliard (jen pomoc hypotečním agenturám stál 200 miliard dolarů), už se poněkud zapomnělo.

Nemožný plán na záchranu finančníků z Wall Street už zde máme, teď si ještě budeme muset počkat na nějaký ten zázrak, který zaručí, že plán bude fungovat tak, jak má. Pochyby některých odborníků jsou určitě na místě. Rychlost, s jakou byl zrealizován nesvědčí o velké systematičnosti a je dosti pravděpodobné, že jeho účinek bude tak dlouhý, jako byla jeho příprava.

Schválení plánu není ničím překvapivým, prakticky se nedalo nic jiného čekat. Sedmisetmiliardová labutí píseň George Bushe se nakonec nese v duchu jeho osmileté rozhazovačné politiky, která USA neskutečně zadlužila. Mnohem překvapující je však reakce investorů, kteří záchranný plán toužebně očekávali, ale jeho přijetí nakonec „bojkotovali“ výprodeji následovanými poklesem amerických akciových trhů o jeden a půl procenta. Akciové trhy a logika dnes zkrátka nejdou dohromady. Čeho se dočkáme v následujících týdnech, na to je snad lepší ani nemyslet.

Má záchranný plán americké vlády šanci na úspěch?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

3 komentáře: “Nemožné ihned, zázraky na počkání”

 1. Tomáš Marný (TM) napsal:

  Netuším, kdo ten editorial psal, ale chtěl bych ho požádat, nejdříve se, prosím, seznamte s obsahem schváleného plánu.
  Je v něm jasně uvedeno, (mj.)
  – že výměnou za pomoc dostane stát prioritní akcie daných bank.
  – manažeři při „odejití“ nemají nárok na odstupné.
  Z toho logicky vyplívá signál pro akcionáře, vybrali jste špatné manažery? Nedostatečně jste se na valných hromadách ptali? Teď budete platit!
  (A nikdo neříká, že to neodnesou také manažeři. O padácích již byla řeč, FBI prošetřuje, zda v některých případech nebyly zamlčeny podstatné informace, které by měli vliv na ocenění aktivit bank ….)
  Prosím, Blesk ne, když už něco psát, mějte o tom alespoň nějaké informace, moc děkuji.

 2. petrph napsal:

  V článku je jasně napsané – vykoupí všechny bezcenné cenné papíry. V optimálním případě by šlo o ony hypotéky, které lidi nemůžou splácet – stát by to za ně zaplatil bance a selektivně to od těch lidí vymahal sám-prostředky na to má, nebo by jim to (zase selektivně) odpustil a byli by spokojení všichni – banky i lidi jako voliči. Jenomže, tak jednoduché to asi nebude – banky krytí těch hypoték prodávaly dál jako finanční deriváty na burzách, ty se prodávaly dál a dál, už za zcela jiné ceny- na pokrytí rizika, spekulační nákupy, atd–), Takže co vlastně bude USA vykupovat a za jaké ceny, je ve hvězdách. Každopádně to bude vykupovat, a za čas, až se uklidní situace a ceny zase stoupnou, by to mohl zase prodat a určitou část těch peněz dostat zpátky…

 3. Karásek napsal:

  Mozná, ze tech 700 miliard dolaru, co dává stát bankám a pojistovnám, jsou to pujcky, které se státu vrátí i s úroky. Taky v Nemecku se jen pujcuje Hypo Real Estate letos 50 miliard euro.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.