CZK/€ 25.360 +0,04%

CZK/$ 23.427 -0,06%

CZK/£ 29.607 -0,09%

CZK/CHF 26.602 -0,11%

Text: David Kuboň

13. 11. 2012

3 komentáře

Nekalá praktika na kapitálových trzích: Churning

 


 

Churning je neetická praktika spočívající v zadávání obrovského množství obchodních pokynů bez jasné ekonomické strategie. Detailně tuto nezákonnou praktiku popisuje Stanovisko Komise pro cenné papíry z roku 2006. Motivem nepovoleného churningu je způsob odměňování obchodníků s cennými papíry, investičních zprostředkovatelů či jejich vázaných zástupců, jejichž provize a poplatky jsou přímo úměrné četnosti obchodování.

Neseriózní poskytovatelé investičních služeb se snaží přesvědčit nezkušené klienty, aby obchodovali. Za jakoukoli cenu. Ideálně za použití úvěru, který jim obchodník ochotně bez ohledu na rizikový profil zákazníka poskytne. Smysl investování na kapitálových trzích v podobě generování zisku je tak zcela pokřiven a účel není naplněn.

Je zjevné, že většina drobných investorů jsou neprofesionálními zákazníky, na které se vztahuje zvýšená ochrana vymezená zákonem o podnikání na kapitálových trzích. Základní standard obchodníka s cennými papíry jednat kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu zákazníků není pouze proklamovaným heslem, ale plně vymahatelným ustanovením pro ochranu investorů. Zákazník má právo na plnou informovanost o prováděných obchodech a stavu svého majetku na kapitálovém trhu. Prvotním znakem churningu zpravidla bývá měsíční výpis obchodů na několika desítkách stran.

Nadměrné obchodování na účet zákazníka je vždy nutné posoudit z několika hledisek, zejména s ohledem na investiční profil zákazníka, jeho potřeby, cíle, finanční situaci a vztah k riziku. Při otevírání účtu je tedy důležité nepodcenit vyplnění investičního dotazníku, který slouží finančním institucím k vyhodnocení přiměřenosti a vhodnosti nabízených produktů a jednotlivých investičních služeb.

Nejčastěji churning na svém účtu poznáte prostřednictvím nepřiměřeně vysokého obratu, vysokých poplatků placených obchodníkovi nebo častých nákupů a prodejů investičních nástrojů. Pojďme si konkrétně představit jeden z typických příkladů, a to formou části odůvodnění rozhodnutí, které bylo vydáno Komisí pro cenné papíry (úplné znění rozhodnutí je  zveřejněno prostřednictvím internetové stránky regulátora):

REKLAMA

„Většina těchto obchodů byla účastníkem řízení zjevně prováděna bez jakéhokoliv ekonomického ratia, jednotlivé pozice byly drženy často velice krátkou dobu (nezřídka několik hodin či dokonce minut), poté byly bez jakéhokoliv objektivního důvodu uzavřeny, v některých případech i přes skutečnost, že kurs nakoupených akcií vykazoval v delším časovém horizontu růst.

Jako příklad lze uvést intra-day operaci účastníka řízení na účet 155 zákazníků s akciemi společnosti Xilinx, Inc., kdy účastník v 15:44:34 hod. nakoupil 4500 ks těchto akcií za cenu 37,50 USD za kus, v 15:45:59 hod. je prodal za cenu 37,63 USD za kus. Pokyn k nákupu byl přitom zadán v 15:37:42 hod. s limitní cenou 37,57 USD/ks, prodejní pokyn v 15:38:24 hod. s limitní cenou 37,58 USD/ks. Účastník proto musel být přinejmenším srozuměn s tím, že zisk z celé operace bude představovat pouze 1 cent na akcii, což v žádném případě nemohlo pokrýt ani náklady celé transakce, tj. 1.222,78 USD.“

Obchodovat na kapitálovém trhu na základě vlastní úvahy prostřednictvím obchodníků s cennými papíry neznamená vzdát se svých práv a nést absolutní riziko z realizovaných transakcí. Obchodník s cennými papíry nese odpovědnost i v případech, kdy uzavře se zákazníkem „neprůstřelnou a dokonalou“ komisionářskou smlouvu.

V případech vzniku škody z nadměrného obchodování je taktéž časté využití investičních zprostředkovatelů nebo vázaných zástupců, kteří fakticky nakládají s prostředky zákazníka prostřednictvím poskytování individualizovaného investičního poradenství. Za jejich jednání nese obchodník s cennými papíry plnou odpovědnost, jak již bylo stanoveno v několika rozhodnutích regulátora. Ve své praxi při uplatňování nároků poškozených investorů dovozuji odpovědnost nejen obchodníků s cennými papíry, ale i jejich spolupracujících  investičních zprostředkovatelů a vázaných zástupců. 

REKLAMA

Jakmile si uvědomíme, že Česká národní banka uděluje za churning vysoké pokuty, snadno dovodíme netušené možnosti uplatnění nároků na spravedlivé odškodnění z titulu porušení odborné péče. Začnou-li investoři důsledně uplatňovat svá práva při nečestném jednání poskytovatelů investičních služeb, lze očekávat pozitivní vliv na kvalitu a reputaci celého finančního sektoru.

Říkáte si, že soudní řízení vyjde na vyšší částku, než je pro vás únosná? Z hlediska nákladů na právní zastoupení některé advokátní kanceláře navrhují klientům snížené hodinové sazby za zastupování v těchto sporech s důrazem na motivační podíl z vyhraného případu. Cesty ke spravedlnosti jsou sice mnohdy klikaté, přesto by se poškození drobní investoři měli domáhat svých práv.

JUDr. David Kuboň je partner advokátní kanceláře KLB Legal 

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Komentář: Rekordní hodnoty na akciovém trhu – případ racionální přebujenosti

Minulý týden padla řada rekordů, když hlavní akciové indexy v USA, Evropě a Japonsku dosáhly historických maxim. Ale na rozdíl od rekordů ve sportovních výkonech bývají rekordy ve výkonnosti akciových trhů spojeny s jednou zásadní obavou: Nejde o případ „iracionálního přebujení“? Myslím si, že je to racionální […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Petr

  29 listopadu, 2012

  Dobrý den,

  mám své finance spravovány zahraničními tradery. Jedná se o rizikovou investici a ročními výnosy hodně nad průměrem dostupných investic. Pokud je to váš profil investora, rád se s Vámi podělím o své zkušenosti. Petr pesek1299@seznam.cz

  Odpovědět

 • vasek

  29 listopadu, 2012

  jděte s Vašimi reklamními příspěvky už do p.dele…

  Odpovědět

 • Petr

  13 ledna, 2013

  vasku vim ze mas zajem, jen nevis jak reagovat. Petr, pesek1299@seznam.cz

  Odpovědět