CZK/€ 24.700 +0,12%

CZK/$ 23.043 -0,10%

CZK/£ 29.102 +0,34%

CZK/CHF 24.087 +0,40%

Text: Jan Majer

24. 01. 2008

13 komentářů

Největší mýtus kolem zavedení eura

 


 

Zastánci eura tvrdí, že společná měna spasí vývozce. Podole vás je právě tohle jeden z největších mýtů kolem přijetí jednotné měny…
Je to skutečně jen mýtus, možná ten největší, který se kolem přijetí eura traduje. Má se za to, že když se vzdáme vlastní měny, přestane posilovat kurz a tím pádem přestane vývozcům erodovat jejich konkurenceschopnost. Domnívám se, že řada exportérů tomuto věří. Bohužel pro ně tomu tak ale nebude.

Jak to?
Kurz k euru bude pevně zafixován, proto posilovat nebude. Ekonomické procesy v pozadí stávajícího posilování měny ale poběží dále. Jedná se především o růst kupní síly českých domácností a firem, který plyne z ekonomického dohánění západu. Dohánění je dáno tím, že v Česku roste produktivita rychleji než "venku". Vzhledem k tomu, že dohánění alias konvergence bude, doufejme, pokračovat ještě dalších 20-30 let, lze očekávat i další růst naší kupní síly.

Jak bude posilovat naše kupní síla, když budeme platit doma i v cizině eurem?
Růst kupní síly dnes probíhá přes posilování nominálního kurzu. Po přijetí eura bude probíhat přes vyšší inflaci. Inflace totiž odráží změnu cen dvou hlavních skupin zboží a služeb – mezinárodně obchodovatelného (televize, ledničky, auta) a mezinárodně neobchodovatelného (rohlíky nebo služby kadeřníka). Momentálně roste rychle inflace domácí (neobchodovatelné zboží), ale díky posilování kurzu klesají ceny obchodovatelného zboží.

Co se na tom změní po přijetí eura?
S přijetím eura přestane pokles cen obchodovatelného zboží kompenzovat růst domácí složky cenového koše. Celková inflace proto poroste rychleji. Vyšší inflaci si uvědomí zaměstnanci a přitlačí zaměstnavatele k rychlejšímu zvyšování mezd.

Což zvýší kupní sílu, ale oslabí výhodu našich vývozců…
Přesně tak. Konkurenceschopnost vývozců bude (při nezměněné produktivitě) erodovat nikoliv díky kurzu, který by snižoval korunové výnosy, ale díky mzdám, které budou zvyšovat korunové náklady. Exportérům přijetím eura odpadnou náklady na zajišťování se proti kurzové volatilitě. Nadále však budou muset hledat cesty, jak se pomocí růstu produktivity vyrovnat s tlaky, které by jinak snižovaly jejich konkurenceschopnost.

REKLAMA

Článek vyšel v týdeníku Reflex č. 49/2006

Vstoupit do diskuze 13 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Filip Struhár

  7 prosince, 2006

  Hm, zajímavé. čili pokud mám investovány prostředky v EUR tak mi výnos snižuje posilující koruna a nízká inflace… Po zavedení EURa pak bude měnové riziko nulové ovšem s vyšší inflací… Chápu to správně? Teď je jen otázka, zda-li ty dva součty budou více méně stejné hodnoty nebo bude některá varianta výhodnější. Výhodnost je otázkou pro investování v zahraničních měnách do zavedení EUR… Jsem amatér a každý podobný článek mne inspiruje a poučuje, díky…

  Odpovědět

 • Lad

  7 prosince, 2006

  Ona ta koruna nebude rusti proti euro vecne , vzdyt zadluzeni Č.R. je mnohem vyssi , nez pro zavedeni eura nutná 3% a potom , v Č.R. neexistuje zádná stabilni vláda , vládní krize Č.R. je horsi nez bývá v Italii , tedy zas jednou pujde koruna dolu.
  Kdo má konto jen jedno a v euro , ten kupuje akcie Britanie i USA i Nemecka i Č.R. jen na burze Frankfurt za euro ( poplatek jen 11 euro ) a stav konta akcií v euro neklesá rustem koruny , jeho hodnota se meni podle kurzu akcii v jejich vlasti a pak je dulezite jen , aby akcie byla fundamentálne levná a podnik dosahoval vysokého rustu zisku. A rust nekterych akcii Nemecka a USA je 10x vyssi nez rust koruny proti euro nebo dolaru. Tedy s akciemi z Nemecka s P/E 10 a P/S 0,5 a P/B 0,5 a rustem zisku podniku +20% za rok je na tom clovek mnohem lépe nez s predrazenými ceskými akciemi ČEZ , Zentiva , Telekom , které ted uz budou kolísat 4 roky stále jen mezi vysokým predrazením P/E 30 a P/E 22 , díky stálému obelhávání akcionáru s oznámenými cílovými kurzy akcií stále 30% nad dnesními kurzy , které pak následuje vzdy nejaké zklamání nebo uskutecnení výdelku a propad z P/E 30 na P/E 22.
  Guru

  Odpovědět

 • richard kučera

  7 prosince, 2006

  Zadlužení je vyšší než 3% všude kam se podívám včetně toho Vašeho Německa Laďo to za prvé. Za druhé nevim která z Německých akcií vydělala tolik jako Vámi zmiňovaný ČEZ, možná najdete nějakou vyjjímku, ale u nás rostou (zatím) všechny a to hodně. Předražený nebo ne u nás stejně nic jinýho není a někam se ty prachy dávat musí. Ve státech bylo u akcií P/E i přes 50 a jak to šlo, druhá věc je jak to dopadlo 🙂

  Odpovědět

 • Radek

  7 prosince, 2006

  Tento prispevek mi pripomina prispevky tech kteri vykrikovali jak je cez predrazenej uz od 300 Kc na akcii a pak ma spatny nazor na ceske akcie protoze nevydelal a mnoho ostatnich ano.

  Odpovědět

 • Lad

  8 prosince, 2006

  Bank of America a spanelska banka BBVA se snazi prevziti britskou banku Barclays , kde jsem velkoakcionarem a akcie mi tedy dnes „strili do stropu“. Jestli po prevzeti Barclays akcie budou vymeneny , tak budto akcie BBVA prodam a nebo B.of A. akcii bych mel na dnesni dobu prilis moc a nekolik let bych B.of.A neprikupoval , jen Citigroup akcie bych musel zvojnasobit. Zacal bych kupovat akcie HBOS , abych mel vedle Royal b.of.S. jeste 2. akcii z Britanie.
  Indiani Seminolove prevzali restaurace Hardrock Cafe. 1820-1830 byli nahnani do rezervaci na Floride a v Oklahome. Pred nekolika lety zacali zakladat v USA casina. Indianu Seminolu jsou jen 3000 , ale zamestnavaji ve svych casinech 2000 neindianu a casiny obiraji lidi o miliony dolaru rocne a tak si dnes koupili restaurace Hardrock Cafe s filialkami po celem svete.

  Odpovědět

 • laki

  8 prosince, 2006

  Dnesni hospodarske noviny jsem cetl taky……

  Odpovědět

 • Tom

  7 prosince, 2006

  Omlouvám se nejprve pánům redaktorům, že se nepodepíšu…
  Filipe, chápete to samozřejmě správně – investujete-li v cizí měně, jste třískou v moři pohyblivých kurzů a jen obtížně si můžete zajistit, aby Váš výnos měl na konci investice skutečně tu hodnotu, kterou očekáváte. Jen vědmy a někteří analytici si troufnou odhadnout, v jakém kurzu nakonec koruna odejde k pánu, ale mnohé nasvědčuje tomu, že to nebude za více, než dnes, ba naopak. S výhradou ke komentáři nepodepsaného kolegy Lada – snad i on zaznamenal, že koruna Česká je již několik let k domácí politické situaci zcela chladná a spoléhat se to, že si velcí měnoví hráči všimnou, co tu máme za reprezentanty toho prodejného řemesla (noční sociální pracovnice prominou) a potrestají korunu nějakým tím poklesem např. za účast soc.dem. ve vládě je bláhové.
  Zbývají nám jen dvě možnosti – utratit všechno za vánoční dárky nebo investovat tak, abychom ustáli i pokles kurzů alespoň v řádu jednotek procent…

  Odpovědět

 • Fárek

  7 prosince, 2006

  Tome, jaké by bylo vaše doporučení, když chci využívat podílové fondy?

  Odpovědět

 • Tom

  11 prosince, 2006

  Nejsem investiční guru, na to jsou tu větší kapacity, ale v zásadě se všechno odvíjí od částky. Pokud mám na investici řád tisíců či několik málo desítek tisíců ročně, nebudu se pouštět za oceán. Pokud jsem byl v minulosti velmi výkonný pracující a mám dnes „na hraní“ poněkud větší hromádku žetonů, bude se už se mnou bavit i banka na téma zajištění kurzu. Samozřejmě si nemohu zajistit výnos již ve chvíli, kdy investuji – bezriziková investice nic nenese – to platí i u devizových konverzí…
  Takže musím počítat – půjdu do investice v EUR s potenciálním výnosem 15%, realistickým 8% v období 3 let? Co když se za tu dobu změní kurz o více než korunu směrem dolů? A dolar? Kam až může padnout zelená bankovka? Vyloučím kurz EUR/USD 1,35 při současném posílení koruny třeba na 26,00 za EURo?
  Zkrátka – jsem-li malý hráč, do dolarové oblasti z koruny se asi nepohrnu. Jsem-li velký hráč, nemůžu kurzové riziko ponechat stranou, ale připravím si cesty, jak reagovat na momentální vývoj, neboli – musím si najít nejen akciového makléře, ale také si něco načíst o forwardech, měnových swapech apod. a hlavně, ač třeba nerad, dojednat si s bankou a jejím dealingroomem právě tenhle typ operací.
  Šlo by to nějak jinak? Ano, ale už se dostáváme do oblasti náboženské – musíme věřit. Věřit, že pokud dolar dokázal padnout na 1,35 k EURu, dokáže se zase (někdy) vrátit někam k 1,1. Věřit, že ani koruna nemůže posilovat věčně, ale obávám se, že tomu mnoho investorů věřilo, když neprodali dolary za koruny při kurzu 35 (jelikož je přece koupili za 40…)
  Neříkám neinvestujte! Naopak – OPF pro „nerentiéra“,“nerestituenta“ a „negamblera“ jsou tím nejlepším řešením, ale taková Karkulka si musí uvědomit, že v lese nečíhá jen jeden Vlk propadu akciového trhu a Liška z berňáku, ale sem tam nějaký ten kurzový Medvěd…

  Odpovědět

 • Filip

  7 prosince, 2006

  No jsem opravdu amatér, přesto mám cca 50% korunových investic, cca 30% doalrových a 20%EURových (85% v akciových fondech)… A to z toho důvodu, že investování v koruně není rozložitelné… Myslím tím, že je minimální, resp. nulová rozmanitost produktů (jsem malý investor tj. jedná se o podílové fondy) pro diverzifikaci… Takže ať už chci, nebo ne (ať už jsem výše uvedenému tematu dříve rozuměl nebo ne) Eura a USD se nevyhnu… Asi nikdo… Teď však můžu v okolí na toto téme házet machry… 🙂 Díky

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  7 prosince, 2006

  Tak, ony možnosti jak investovat do zahraničních akcií a dokonce i sektorových akcií v CZK, resp. se zajištěním kurzu CZK, jsou… ale pravda, není jich mnoho. A proto s Vámi souhlasím, také doporučuji často využívat cizoměných instrumentů (ale záleží na mnoha dalších okolnostech). ;-))

  Odpovědět

 • Luboš

  8 prosince, 2006

  Nějak mi zde v tomto článku chybí jasné stanovisko, co se stane s úsporami klientů (stavební spoření, penzijní fondy, rezerva pojištění….) v okamžiku přechodu Kč—>EUR.
  Občas se ptají a bojí, já říkám že se to jen přepočte aktuálnmím kurzem. To je ale jen moje stanovisko, je OK?

  Odpovědět

 • Petr Šafránek

  8 prosince, 2006

  A co jiného by se s tím dalo dělat? „Měnová reforma“, která by skokově znehodnocovala úspory, nás snad nečeká….

  Odpovědět