Středa 19. února. Svátek má Patrik.

Nejslabší, máte padáka!

V období hospodářské recese se obvykle lidé začínají uvědomovat, že zaměstnanecký flek nemusí být tak stabilní, jak čekali. Mohlo se o tom na vlastní kůži přesvědčit na 90 000 Američanů, kteří od začátku listopadu přišlo o práci v ve významných amerických firmách. A nepřicházeli o práci jen lidé s nízkou kvalifikací.

Nejvíce propouštěla banka Citigroup, která propustila 53 000 lidí napříč celým spektrem. Není to rozhodně zanedbatelný počet zaměstnanců. Jedná se zhruba o sedminu původního zaměstnaneckého stavu.

Další banka, Bank of New York Mellon, se rozloučila s 1 800 kolegy. V Morgan Stanley se chystá velká propuštěcí akce. V listopadu  však bylo odejito „pouze“  2 000 finančníků. O cca 10 % byly poníženy stavy divizí Institutional Securities a Asset Management. Další finanční instituce, která propouštěla, je Western Union. U té se však jednalo uvolnění 200 lidí. Hartord Financial propustil 2 % z celkového počtu zaměstnanců – 500.

Ani v dalších službách nemohou zůstat Američané klidní. V důsledku hospodářské krize ochladl mamon, a tak nezbylo nic jiného než se dát na hazard jedenácti tisícům, dnes již bývalých, zaměstnanců Las Vegas Sands. Další hazardní doupě, které vlastní firmy Boyd Gaming a MGM Mirage v Atlantic Citi, propustilo 400 lidí ze svého personálu. Reklamní agentura BBDO z koncernu Omnicom  vyhodila 145 zaměstnanců. Liberty Media´s pak zredukovala arsenál zaměstnanců v Teleshoppingu o 910 lidí.

Dělníci v továrnách na dopravní prostředky nemají na růžích ustláno. General Motors se rozloučilo s 5 500 z nich. Ford se zhruba polovičním počtem lidí. Továrny Boiengu budou o 800 duší chudší. Propouští i výrobce malých letadel Cessna Aircraft (matka Textron obchodovaná na NYSE jako TXT). Z dalších průmyslových firem propouštěli v listopadu ještě Whirlpool (100) a Mattel (1000). Warren Buffett a jeho Berkshire  Hathaway  propustili v dceřinné firmě Shaw Industries 125 zaměstnanců.

Možná překvapivé bude pro některé čtenáře propouštění  v Sun Microsystems. Ta sáhla k radikálnímu kroku propuštění 6 000 zaměstnanců , od něhož si slibuje roční úsporu fixních nákladů ve výši 800 milionů USD.

V primárním sektoru ekonomiky, neboli těžbě surovin a jejich těžkému zpracování, se také děly věci.  Zpracovatel kovů a výrobce polovodičů Applied Materials  doufá, že ušetří ročně 400 mil. USD propuštěním 12 % personálu, čili zrušením 1 800 pracovních míst. Těžařská společnost Freeport McMoran Copper & Gold  vyhodila 600 lidí. Pozadu nezůstala U. S.  Steel, jejíž sláva za posledních 40 let značně upadla. Ta ponížila personál o 2 % propuštěním 1 800 ocelářů.

Zcela jistě to není poslední větší propouštěcí akce, která čeká americkou ekonomiku. Doufejme však, že to nevykrystalizuje v ještě větší sociální smýšlení společnosti. Propouštění je čerstvý vzduch v ekonomice. Umožňuje to firmám se znovu nadechnout. Mé oblíbené motto zní: „Každá válka má své oběti.“ Myslím, že na tuto situaci se poměrně hodí.

Uvažujme jako správní ekonomičtí liberálové a kapitalisté a propuštěným přejme, aby neztratili vůli bojovat dál. Budiž jim to poučením metodou pokus omyl, že nic v životě není věčné a že slovo „jistota“ je stejně prázdné jako laciné řeči prodejců předražených finančních produktů.

Tweet 20

Snižuje vaše firma počty zaměstnanců?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.