CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

Text: Ondřej Záruba

27. 11. 2008

0 komentářů

Nejslabší, máte padáka!

 


 

Nejvíce propouštěla banka Citigroup, která propustila 53 000 lidí napříč celým spektrem. Není to rozhodně zanedbatelný počet zaměstnanců. Jedná se zhruba o sedminu původního zaměstnaneckého stavu.

Další banka, Bank of New York Mellon, se rozloučila s 1 800 kolegy. V Morgan Stanley se chystá velká propuštěcí akce. V listopadu  však bylo odejito „pouze“  2 000 finančníků. O cca 10 % byly poníženy stavy divizí Institutional Securities a Asset Management. Další finanční instituce, která propouštěla, je Western Union. U té se však jednalo uvolnění 200 lidí. Hartord Financial propustil 2 % z celkového počtu zaměstnanců – 500.

Ani v dalších službách nemohou zůstat Američané klidní. V důsledku hospodářské krize ochladl mamon, a tak nezbylo nic jiného než se dát na hazard jedenácti tisícům, dnes již bývalých, zaměstnanců Las Vegas Sands. Další hazardní doupě, které vlastní firmy Boyd Gaming a MGM Mirage v Atlantic Citi, propustilo 400 lidí ze svého personálu. Reklamní agentura BBDO z koncernu Omnicom  vyhodila 145 zaměstnanců. Liberty Media´s pak zredukovala arsenál zaměstnanců v Teleshoppingu o 910 lidí.

Dělníci v továrnách na dopravní prostředky nemají na růžích ustláno. General Motors se rozloučilo s 5 500 z nich. Ford se zhruba polovičním počtem lidí. Továrny Boiengu budou o 800 duší chudší. Propouští i výrobce malých letadel Cessna Aircraft (matka Textron obchodovaná na NYSE jako TXT). Z dalších průmyslových firem propouštěli v listopadu ještě Whirlpool (100) a Mattel (1000). Warren Buffett a jeho Berkshire  Hathaway  propustili v dceřinné firmě Shaw Industries 125 zaměstnanců.

Možná překvapivé bude pro některé čtenáře propouštění  v Sun Microsystems. Ta sáhla k radikálnímu kroku propuštění 6 000 zaměstnanců , od něhož si slibuje roční úsporu fixních nákladů ve výši 800 milionů USD.

REKLAMA

V primárním sektoru ekonomiky, neboli těžbě surovin a jejich těžkému zpracování, se také děly věci.  Zpracovatel kovů a výrobce polovodičů Applied Materials  doufá, že ušetří ročně 400 mil. USD propuštěním 12 % personálu, čili zrušením 1 800 pracovních míst. Těžařská společnost Freeport McMoran Copper & Gold  vyhodila 600 lidí. Pozadu nezůstala U. S.  Steel, jejíž sláva za posledních 40 let značně upadla. Ta ponížila personál o 2 % propuštěním 1 800 ocelářů.

Zcela jistě to není poslední větší propouštěcí akce, která čeká americkou ekonomiku. Doufejme však, že to nevykrystalizuje v ještě větší sociální smýšlení společnosti. Propouštění je čerstvý vzduch v ekonomice. Umožňuje to firmám se znovu nadechnout. Mé oblíbené motto zní: „Každá válka má své oběti.“ Myslím, že na tuto situaci se poměrně hodí.

Uvažujme jako správní ekonomičtí liberálové a kapitalisté a propuštěným přejme, aby neztratili vůli bojovat dál. Budiž jim to poučením metodou pokus omyl, že nic v životě není věčné a že slovo „jistota“ je stejně prázdné jako laciné řeči prodejců předražených finančních produktů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *