CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 11. 2022

2 komentáře

Názor: Pád FTX pročistí trh

 

Na kryptoměnovém trhu dominuje aféra kolem osoby Sam Bankman-Frieda a jeho projektů FTX a Alameda research a s nimi spojeného nepřehledného spletence firem.

Loading 

Vše začalo nenápadným popichováním mezi Sam Bankman-Friedem, majitelem FTX a Alameda, a Changpeng Zhaem, majitelem kryptoburzy Binance. Týkalo se uniklých finančních výkazů burzy FTX. Z nich vyšlo najevo, že prostředky klientů burzy nejsou kryty jedna ku jedné, jak by měly správně být, ale v podstatně nižším poměru. FTX poskytlo významnou část prostředků další firmě z impéria SBF – Alameda research.

Podle finančních výkazů byla významná část jejich financí kryta vlastním tokenem FTT, jehož většinu držela Alameda a FTX a v daných objemech nebyl likvidní. Vůči tokenu FTT si FTX a Alameda pořizovaly další prostředky, z nichž část zřejmě používaly ke zvýšení hodnoty FTT. V podstatě takto kolem dokola vyráběly peníze „z ničeho“.

Binance byla jedním z prvních investorů do FTX a za to od nich obdržela vyrovnání ve výši více než dvou miliard dolarů, z toho významnou část v tokenech FTT. Po odhalení nekalých praktik pohrozil Changpeng Zhao, že Binance prodá velkou část jimi vlastněných tokenů FTT. Tímto prodejem by velmi rychle srazil cenu FTT na minimum, což by okamžitě spustilo tzv. margin calls na poskytnuté půjčky. Po zveřejnění této informace v podstatě okamžitě došlo na „run“ na burzu FTX, jíž během několika málo dnů klienti požádali o výběr přes šesti miliard dolarů. FTX, toho času druhá největší kryptoburza na světě, následně zastavila výběry, čímž způsobila na trhu paniku.

Sam Bankman-Fried požádal o pomoc v podobě dodání likvidity postupně konkurenty Coinbase, OKX, jako i další firmy, a nakonec i samotného Changpeng Zhaa. Ten zveřejnil zprávu o možném odkupu FTX. Binance pak zaslala nezávaznou nabídku na odkup s podmínkou due dilligence. Informace trhy částečně uklidnila, komunita však obvinila Changpeng Zhaa z naplánování celé akce tak, aby se zbavil největšího konkurenta.

Po due dilligence však Binance oznámila, že FTX je ve špatném stavu a není schopna ji zachránit. Zpráva spustila velký výprodej, který způsobil pokles Bitcoinu z pásma kolem 21.000 dolarů až pod 16.000 dolarů. Ve výrazně červených číslech skončila i většina altcoinů.

REKLAMA

Je už poměrně jasné, že celé impérium FTX stálo na hliněných nohou a zhroutí se. V posledních hodinách FTX ještě začala znovu procesovat výběry, jak dokládají on-chain data. Zřejmě to však dopadne podobně, jako u krachu burzy Cryptopia. Ta také několikrát spustila a zastavila výběry, než oznámila krach.

Celá situace silně poznamenává i další projekty a investory. Firmy kolem SBF byly významným držitelem tokenů SOL, které se řítí dolů. Snaží se získat likviditu na Aavě a Curve finance. Zde zase potápějí USDT, které se v posledních dnech odpojilo od podkladového aktiva, tedy amerického dolaru. Další postižení mohou být investoři FTX jako například BlackRock, Ontario Pension Fund, Sequoia, Paradigm, Tiger Global, SoftBank, Circle, Ribbit, Alan Howard, Multicoin, VanEck, Temasek a další. Sequoia Capital už přecenila svou investici ve výši 213 milionů dolarů do FTX na nulu.

Situace je nepříjemná, srazila cenu BTC a altcoinů a mnoho investorů přišlo o prostředky. Při důkladnější analýze se náznaky a důkazy problémů ukazovaly už dávno. Zároveň tuto situaci, stejně jako u krachu krypto fondu 3AC, lze považovat za svého druhu očistný proces. Odvětví se zbaví toxických projektů a vyjde z toho v lepší kondici.

Autor: Igor Pauer, expert na krypto

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Prestižní žebříček nejúspěšnějších fondů na českém trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023

Již počtrnácté proběhlo hodnocení nejúspěšnějších fondů českého investičního trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023. Na základě ukazatelů výkonnosti a rizik se na prvním místě v kategorii akciové fondy umístil J&T Opportunity, mezi smíšenými fondy získal první místo Amundi CR Balancovaný, za nejlepší progresivní dluhopisový fond byl […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

21. 02. 2024

Investice do rezidenčních nemovitostí v Česku

Vstup do světa investic v oblasti rezidenčních nemovitostí v Česku vyžaduje pečlivou analýzu aktuálních trendů a dat. UniCredit Bank představila data, která reflektují čistou roční výnosnost nájemného při odečtení průměrných úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů. Tento ukazatel stoupl na minus 2,83 procenta, což signalizuje, že investice […]

Text: Filip Kučera

15. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Phil

  11 listopadu, 2022

  Tak do ceho ulozit bezpecne penize?

  Odpovědět

 • Jan

  11 listopadu, 2022

  Stablecoiny a na Trezor s nimi…

  Odpovědět