CZK/€ 24.360 -0,04%

CZK/$ 22.587 +0,28%

CZK/£ 28.457 +0,05%

CZK/CHF 25.830 +0,20%

Text: Daniel Kuchta

27. 02. 2008

6 komentářů

Narazili jste na padělek? Nechte si ho jako suvenýr…

 


 

Ke konci roku 2007 byla výše oběživa v ČR 353,7 miliard korun (na začátku roku 1993 to bylo méně než 30 miliard), přičemž nejvyšší hodnota byla zaznamenána 21. 12., kdy bylo v oběhu 366,7 miliard korun. Většinu samozřejmě tvoří papírové peníze (97,52 %), z nichž největší podíl co do kusů (38,71 % ze všech papírových peněz) i hodnoty (37,29 % z celkového oběživa) představují tisícikoruny.

Rok 1993 naopak patřil mezi roky s největším počtem zadržených bankovek u nás (celkově 30 398). Boom však padělatelé zažily v roku 1998, kdy bylo v ČR zadrženo přes 86 tisíc padělaných a pozměněných peněz, z toho bezmála 60 tisíc jich bylo českých. V minulém roce pak bylo zadrženo celkově 3 524 padělků a pozměněných peněz, z toho 2 292 českých, což je nejméně v historii samostatné ČR.

Padělky, pozměněné bankovky a napodobeniny

Z celkového počtu zadržených neplatných českých peněz bylo 2 069 padělaných bankovek, 141 kusů padělaných mincí a 82 kusů pozměněných bankovek a mincí. Rozdíl mezi padělanou a pozměněnou bankovkou nebo mincí je v tom, že padělané peníze jsou více či méně přesné reprodukce (kopie) peněz vyrobené za účelem jejich udání do oběhu a pozměněné peníze jsou upravené do podoby peněz vyšší hodnoty (grafická úprava označení hodnoty u bankovek nebo mechanická úprava technických parametrů u mincí).

Obr. 1: Padělek tisícikorunové bankovky vytvořený na barevné kopírce


Zdroj: ČNB

Další skupinou jsou napodobeniny bankovek a mincí, jejichž existenci upravuje vyhláška ČNB č. 553/2006 Sb. Jde o kopie peněz vyrobené za jiným účelem než udání do oběhu (většinou jde o filmové a divadelní rekvizity, reklamní a upomínkové předměty, učební pomůcky, poukázky na slevy apod.). Mají různě upravené tvary, grafické znázornění apod.

REKLAMA

Obr. 2: Pozměněná tisícikorunová bankovka na neexistující hodnotu 10 000 Kč grafickou úpravou označení hodnoty


Zdroj: ČNB

I proto je trochu překvapením, že v minulém roce bylo zadrženo celkově 111 966 kusů napodobenin bankovek a 226 kusů napodobenin (zejména ražených žetonů) zneužitých za mince. Většinou jde o napodobeniny bankovek 100 USD vyrobených v zahraničí a dovážených do ČR vietnamskou komunitou. Jejich nebezpečí je ale i přes jejich velký počet relativně nízké, protože jsou lehce odhalitelné a drtivá většina je zadržena celními úřady při dovozu do ČR.

Obr. 3: Napodobenina bankovky jako filmová rekvizita

Zdroj: ČNB

Velkou roli v celkovém množství odhalených padělků hraje policie, která v minulém roce zadržela 249 padělků. Policie odhaluje větší množství padělků najednou, například při převozech přes hranice apod., většinou u zahraničních měn. Z uvedeného vyplývá, že vzhledem k plánovanému (i když stále odkládanému) přijetí eura zájem o českou korunu v zahraničí klesá.

REKLAMA

Hodnota padělků klesá

Rovněž pak oproti minulému roku výrazně klesla hodnota padělků. Zatímco v roce 2006 to bylo 21,38 milionů korun, v minulém roce už „jen“ 1,62 milionu. Může za to změna struktury nominálních hodnot zadržených bankovek. V roce 2006 jednoznačně vedly pětitisícovky a dvoutisícovky, v minulém roce pak tisícovky a pětistovky. 

Kvalita padělků českých korun se různí, ale nejvíce jich patří do skupiny méně zdařilých, které se odhalí v běžné distribuci. V bankách, nebo dokonce v ČNB při zpracování odvodů, jsou zadržovány nebezpečné (bylo jich 99) a velmi nebezpečné padělky (žádný). Drtivá většina padělků domácí měny je vyráběna na inkoustových tiskárnách (87,96 %), případně barevných kopírkách.

Zahraničních měn bylo zadrženo samozřejmě méně (1232 kusů, roste počet eur, klesá počet dolarů), ale jejich kvalita je vyšší. Je to dáno vyšší hodnotou měn (EUR) a větší zkušeností padělatelů (USD), přičemž k jejich výrobě je využíván mnohem dražší, ale i kvalitnější tisk. Roste tím počet nebezpečných a velmi nebezpečných (zejména USD) padělků, které běžní lidé odhalí jen těžko. U eura převažují hodnoty 200 EUR a 50 EUR, u dolaru je to zejména 100 USD a 50 USD.

Kromě EUR a USD je u padělatelů oblíbená také britská libra (84 zadržených kusů). Raritou je zadržení jednoho kusu argentinského peso, nebo turecké nové liry.

Máte padělek? Nechte si ho jako suvenýr…

Postoj ČNB není dobrovolným oznamovatelům padělků nijak příznivě, ani motivačně nakloněn, ale je logický. Když zjistíte, že máte v peněžence padělek, je prakticky nulová šance, že po jejím nahlášení dostanete náhradu ve stejné hodnotě. Nedostanete nic a ještě budete policii vysvětlovat, odkud pak tu falešnou bankovku máte.

Zkoušet s falešnou bankovkou zaplatit s tím, že si toho prodavačka možná nevšimne, ale rovněž není dobrý nápad. Pak totiž budou otázky policistů určitě mnohem nepříjemnější (řešením je pokusit se o úprk, jak to dělá asi deset procent těch, kteří neplatnými penězi zkoušeli platit). Policie ale v každém případě musí zjistit, odkud padělaná bankovka pochází a popřípadě zjistit její zdroj.

Podle ČNB „stále platí, že české bankovky a mince jsou v mezinárodním srovnání velmi bezpečné a výzkum, vývoj a aplikace ochranných prvků patří ke světové špičce.“ K zachování a zdokonalování bezpečnosti přispívá i stálá obměna starých bankovek za nové, s dokonalejšími bezpečnostními prvky.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Zachrdla - TriMan

  28 února, 2008

  Nejsem si tím jistý, ale myslím, že ponechat si padělek a nepředat jej ČNB či policii je v rozporu se zákonem.

  Odpovědět

 • Anonym

  28 února, 2008

  Dobrý den, pane Zachrdlo,
  máte pravdu, ale název článku byl myšlen skutečně jen jako nadsázka. Děkujeme za pochopení.
  Daniel Kuchta, investujeme.cz

  Odpovědět

 • Anonym

  28 února, 2008

  Ano. Držení padělaných či pozměněných bankovek a mincí je trestním činem, o kterém hovoří trestní zákon takto:
  „§ 140 Padělání a pozměňování peněz
  (1) Kdo sobě nebo jinému opatří padělané nebo pozměněné peníze, nebo kdo takové peníze přechovává, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let.“
  http://business.center.cz/business/pravo/zakony/trestni_zakon/cast2h2.aspx
  Zajímavý je pojem přechovávání, o němž hovoří např. Usnesení Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 5 Tdo 651/2004, ze dne 13.7.2004:
  „[…] Podmínkou trestního postihu pachatele podle ustanovení § 140 odst. 1 tr. zák. je opatření padělaných nebo pozměněných peněz nebo jejich přechovávání, a to bez úmyslu udat je jako pravé, platné či jako peníze vyšší hodnoty. […]“
  http://www.epravo.cz/v01/index.php3?s1=1&s2=X&s3=X&s4=X&s5=S&s6=1&m=1&recid_cl=43066&typ=clanky

  Odpovědět

 • stowaway

  28 února, 2008

  Myslím, že by se o trestný čin nejednalo – není splněn jeden z formálních znaků trestného činu – škoda nikoli nepatrná ( tedy nad 5000 Kč )…pokud by tedy člověk pro vlastní potěchu nevlastnil rozsáhlou sbírku padělků…
  O společenské nebezpečnosti – jako dalšího znaku trestného činu- by se v případě přechovávání padělku bankovky bez úmyslu jej udat, také dalo pochybovat…v případě soudného soudu, což by mohl u nás být problém 🙂

  Odpovědět

 • Gramotný

  11 února, 2019

  Jaký to je trestný čin ? Trestní nebo Trestný ? Jen počkej Zajíci

  Odpovědět

 • Gramotný

  11 února, 2019

  Jaký to je trestný čin ? Trestní nebo Trestný ? Jen počkej Zajíci

  Odpovědět