CZK/€ 25.090 +0,14%

CZK/$ 22.724 +0,08%

CZK/£ 29.734 +0,02%

CZK/CHF 26.815 +0,08%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 02. 2022

0 komentářů

Napětí mezi Ruskem a Ukrajinou – geopolitické riziko zvyšuje volatilitu rizikových aktiv

 

Poté, co Moskva rozmístila 100 000 vojáků na své hranici s ukrajinským Donbasem, dosáhlo napětí nejvyššího bodu za poslední roky. Vztah mezi Ruskem a Západem zůstává na mrtvém bodě již od ruské anexe Krymu v roce 2014, po čemž následovaly západní sankce. Nedávná jednání s NATO a USA zatím nepřinesla žádné hmatatelné výsledky, přičemž Bidenova administrativa odmítla ruský požadavek zastavit rozšiřování NATO směrem na východ.

Loading



 

Plnohodnotný konflikt je podle našeho názoru nepravděpodobný. Sankce proti Rusku pravděpodobně zůstanou zachovány, i když v tuto chvíli neočekáváme žádná zásadní opatření ani další eskalaci.

Ruské i ukrajinské tituly poznamenala vlna prodejů, zvýšené ceny energií však Rusku pomohly zmírnit ekonomické dopady. Pokud by však napětí mezi Ruskem a Ukrajinou dále eskalovalo, mohlo by to mít mnohem širší dopady na riziková aktiva v celosvětovém měřítku.

Válka nervů mezi Ruskem a Ukrajinou

Přestože se v posledních měsících objevilo mnoho vojenské rétoriky a napětí zjevně narůstá, považujeme plnohodnotnou ruskou invazi na Ukrajinu za málo pravděpodobný scénář. Nelze však vyloučit narušení hranic nebo možnost, že ozbrojené síly obou stran zůstanou v oblasti na blíže nespecifikovnou dobu, což způsobí trvale zvýšené napětí.

V současné době odhadujeme tři možné varianty dalšího vývoje:

REKLAMA

60% pravděpodobnost mírového kompromisu, úleva pro riziková aktiva;

30% pravděpodobnost vojenského vpádu malého rozsahu, tedy další rozšíření území separatisty kontrolovaného Donbasu, potenciální vybudování pozemního mostu pro spojení s anektovaným Krymem a uznání Donbasu jako nezávislého státu. Dopad může záviset na rozsahu případného zásahu, ale trhy již reagovaly velkou korekcí ruských akcií a zvýšenou volatilitou v globálním měřítku;

10% pravděpodobnost invaze v plném rozsahu, což by znamenalo obsazení značné části Ukrajiny včetně hlavního města a následné dosazení proruského prezidenta. To lze považovat za nejméně pravděpodobnou možnost, která by však vyvolala mnohem vyšší volatilitu rizikových aktiv a podpořila bezpečná aktiva jako například USD.

Ve hře jsou tvrdé ekonomické sankce, ale Rusko je nevnímá jako bezprostřední hrozbu, protože nevěří, že by na ně Spojené státy tvrdě tlačily. Z možných postihů zůstává nejobtížněji proveditelné vypnutí platebního systému SWIFT, a to kvůli obchodu s plynem mezi Ruskem a EU. Nejbolestivější sankcí by pro Moskvu mohl být zákaz transakcí na sekundárním trhu pro americké společnosti, což by dokázalo způsobit indexové vyloučení Ruska jak z místní měny (zahraniční vlastnictví již bylo v minulém roce sníženo z 33 % na 20 %), tak z dluhopisů a akcií v tvrdé měně. To by způsobilo další obtíže pro rubl a všechna ostatní obchodovatelná ruská aktiva.

REKLAMA

Scénář, v němž by bylo zakázáno vlastnictví VŠECH ruských aktiv, je podle našeho názoru velmi nepravděpodobný. Sankce se pravděpodobně zaměří na klíčová exportní odvětví. Nebude velkým překvapením, pokud se budou týkat stávajícího – spíše nežli nového – dluhu, zejména s ohledem na nízkou závislost ruských podniků na zahraničních investorech.

Celkově se domníváme, že hrozba sankcí přetrvává, ale není pravděpodobné zavedení nejtvrdších opatření, pokud nedojde k další eskalaci vojenského konfliktu. Ruská ekonomika je dnes na sankce připravena mnohem lépe než v roce 2014, není však zcela imunní. Celkově lze říci, že napětí mezi Ruskem a USA/NATO zůstane v nejbližší době vysoké a objeví se mnoho titulků, které by mohly vést ke zvýšené volatilitě na trhu.

Důsledky pro investice: zatím lokální dopad, hlavním rizikem je stagflace

Ukončení rozhovorů na mrtvém bodě způsobilo, že se u cen ruských aktiv objevila riziková prémie. Ceny aktiv s pevným výnosem v Rusku i na Ukrajině se výrazně upravily. V Rusku se úvěrové spready rozšířily přibližně o 100 bazických bodů na více než 200 bazických bodů (pětileté CDS) a výnosy dluhopisů v místní měně vzrostly o 100 bazických bodů do oblasti 9,5 % (desetiletá část výnosové křivky). Na devizovém trhu se rubl ukázal být mnohem odolnějším a v posledních dnech oslabil pouze o 2,5 – 3 %. Na Ukrajině došlo k výraznějšímu pohybu úvěrů, když se pětileté CDS dostaly až nad hranici 900 bps. Ukrajinská hřivna vůči dolaru od počátku roku oslabila o 4 % a výnosy dluhopisů v místní měně se zvýšily o 250 bazických bodů (čtyřletá splatnost).

Pokračující růst cen energií by v případě eskalace napětí mohl vyvolat obavy ze stagflačního scénáře, a proto toto riziko budeme i nadále bedlivě sledovat. Domníváme se, že investoři by měli zůstat neutrální, pokud jde o alokaci rizika, ale zároveň být připraveni snížit riziko, pokud by se situace podstatně zhoršila.

Hypotetické přerušení ruských dodávek by výrazně zvýšilo ceny energií a dolar by pravděpodobně rostl. Z toho by v rámci regionu CEEMEA měly těžit blízkovýchodní trhy, jejichž měny jsou navázány na USD, podpořené rostoucí cenou ropy. Naopak východoevropské trhy by pravděpodobně situaci pocítily v negativním smyslu.

Závěrem se domníváme, že investoři by v této fázi měli zůstat obezřetní a vyhodnocovat vývoj na geopolitické frontě a reakci centrálních bank na údaje o inflaci. Měli by také udržovat dobře diverzifikovaná portfolia a disponovat zajišťovacími strategiemi zejména pro aktiva, která by mohla utrpět v případě zhoršení geopolitické situace.

Autoři: Alessia BERARDI a Francesco SANDRINI ze skupiny Amundi

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Další rána pro důchodce, stát jim přestal přispívat na spoření. Co s tím?

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným spořením i nastřádanými prostředky naložit. Variant je hned několik. Peníze mohou začít důchodcům přilepšovat k penzi, ale lze je […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 09. 2024

Komentář: Stagnace je smrt, Evropa potřebuje tři Marshallovy plány            

Dlouho očekáváný report Budoucnost evropské konkurenceschopnosti, kterou koordinoval Mario Draghi, je na světě. Jaké jsou hlavní závěry? V 90. letech byla produktivita v západní Evropě zhruba na úrovní USA. Evropu trápí zpomalování růstu již od počátku tohoto století. Po většinu tohoto období bylo zpomalování růstu považováno za […]

Text: Redakce

11. 09. 2024

Zvýšení výdajů na obranu začíná ovlivňovat akcie společností v sektoru obrany 

Polsko plánuje v roce 2025 alokovat na obranu až 4,7 % svého HDP. Po měsících růstu globálních obranných výdajů se tento trend konečně začal projevovat i na výkonnosti akcií amerických obranných společností. Za posledních 12 měsíců zaznamenal ETF investující do obranného sektoru lepší výsledky než index S&P […]

Text: Redakce

10. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *