CZK/€ 23.660 -0,25%

CZK/$ 21.748 -1,15%

CZK/£ 26.728 -0,93%

CZK/CHF 23.735 -0,34%

Text: Petr Čermák

13. 06. 2012

0 komentářů

Nákup akcií Microsoft: Sázka na softwarového giganta

 


 

O společnosti

Společnost Microsoft (MSFT) je jedním z největších výrobců softwaru na světě. Poskytované produkty jsou součástí většiny osobních počítačů. Společnost nabízí operační systémy, herní konzole, hardware a jiný software. Mezi nejznámější produkty patří operační systém Windows, kancelářský balík Microsoft Office nebo herní konzole Xbox 360. Firma je rozdělena do 5 hlavních divizí – Windows & Windows Live, Server and Tools, Online Services, Microsoft Business a Entertainment and Devices. Více informací je možné najít na stránkách společnosti (http://www.microsoft.com).

Obrázek 1: Cenový vývoj akcií Microsoft (Zdroj: eSignal)
colosseum1

Základní údaje o společnosti

V tabulce níže je uvedeno několik základních fundamentálních údajů o společnosti.

Obrázek 2: Základní údaje o společnosti Microsoft (Zdroj: Yahoo)
colosseumt
Zisky a tržby společnosti

1Q – Tržby společnosti Microsoft se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 6% na 17,41 miliard dolarů. Provozní zisk vzrostl o 12% na 6,37 miliardy dolarů. Čistý zisk dosáhl 5,11 miliardy dolarů (60 centů na akcii). Ve stejném období minulého roku se pohyboval na úrovni 5,23 miliardy dolarů (61 centů na akcii).  

Odhad tržeb a zisku pro rok 2012 a 2013 – Analytici oslovení agenturou Reuters očekávají tržby společnosti v roce končícím v červnu 2012 na úrovni 74,02 miliardy dolarů. V roce končícím v červnu 2013 bychom měli být svědky růstu na 80,8 miliardy dolarů. Zisk na akcii by měl v roce končícím v červnu 2012 dosáhnout 2,7 dolaru, v roce následujícím pak 3,06 dolaru na akcii.  

REKLAMA

Obrázek 3: Tržby Microsoft v mil. USD (Zdroj: Bloomberg)

  colosseum2

Obrázek 4: Čistý zisk na akcii (Zdroj: Bloomberg)

  colosseum3

Obrázek 5: Free cash flow (Zdroj: Bloomberg)

  colosseum4

Z hlediska struktury tržeb je zřejmé, že za největší část jsou zodpovědné 3 divize. Microsoft Business tvoří 31,8% tržeb, Windows & Windows Live 27,3% a Server and Tools 24,5%. Z regionálního pohledu jsou pro firmu důležité Spojené státy, které jsou zodpovědné za 54,3% tržeb. Microsoft je nicméně nadnárodní korporací a značná část výnosů plyne i ze zahraničí.  

Obrázek 6: Procentuální složení tržeb podle divizí v roce 2011 (Zdroj: Bloomberg)

  colosseum5

Obrázek 7: Procentuální složení tržeb podle jednotlivých regionů v roce 2011 (Bloomberg)

  colosseum6

Hlavní důvody nákupu. Akcie je podhodnocená

REKLAMA

Akcie Microsoftu se obchodují za P/E 10,6, přičemž průměr odvětví je 20,2. Průměr sektoru se pohybuje na úrovni 17,65,
průměr indexu S&P 500 na 13,2. Marže firmy a rentabilita investovaného kapitálu jsou přitom mnohem vyšší (Čistá zisková
marže MSFT 31,96%, odvětví 17,69%, sektor –0,35% ; ROI – MSFT 27,87%, odvětví 19,08%, sektor 18,61%). Podobná situace nastává i v případě ukazatele P/FCF, který se v případě společnosti Microsoft pohybuje na úrovni 11,46, v případě odvětví na 14,31 a sektoru na úrovni 40,23. P/FCF na úrovni 11,46 znamená, že pokud by společnost vyplatila veškeré generované free cash flow akcionářům, potom by při nezměněné ceně dosáhli ročního výnosu 8,7%, což je při současných nulových úrokových sazbách velmi solidní výsledek. Pokud bychom se výše uvedeného scénáře drželi i v následujících letech, tak by firmě stačilo generovat stejnou úroveň free cash flow a akcionáři by stále dosahovali výnos 8,7%. To je poměrně
konzervativní předpoklad. Obzvláště, když se podíváme na obrázek 5, kde zjistíme, že je společnost Microsoft schopná v průběhu několika let zvyšovat free cash flow. Vzhledem k silné pozici firmy na trhu je pravděpodobné, že se růstu dočkáme i v následujících letech. Domníváme se, že akcie je na současných úrovních podhodnocená a je velmi atraktivní příležitostí pro
dlouhodobé investory, kteří jsou ochotni držet akcii několik let. Atraktivní je ovšem Microsoft i z pohledu nejbližších 6–12 měsíců.

Akciím věří i analytici oslovení agenturou Bloomberg. Z 39 analytiků, kteří firmu Microsoft pokrývají, doporučuje 26 z nich nákup akcie. Pouze 1 doporučuje akcie prodat.  

Obrázek 8: Doporučení analytiků (Zdroj: Bloomberg)

   colosseumt2     
Dominantní pozice na trhu PC

Operační systém Windows se nachází ve většině počítačů na světě. Podle stránek netmarketshare.com se systém Windows v současnosti nachází na 92,53% stolních počítačů. V roce 2009 uvedla firma na trh Windows 7, které se rychle rozšířily. Výrazněji je nezastavila ani rostoucí konkurence. Nutno přiznat, že v posledních měsících jsme svědky zpomalení, a to i díky většímu rozšíření tabletů. Trh s PC nicméně stále roste. Společnost Gartner uvedla, že dodávky PC vzrostly ve světě v roce 2011 o 1,9%. Předchozí odhad firmy hovořil o poklesu o 1,2%. V roce 2012 se očekává růst o 4,4%.

    
Nové produkty

Microsoft uvede v roce 2012 na trh celou řadu nových produktů, které by měly podpořit další růst tržeb. Velmi očekávanou událostí je především představení nového operačního systému Windows 8, do něhož jsou vkládány velké naděje. Produkt by mohl být katalyzátorem růstu akcií. Firma představí v nejbližších měsících i nový kancelářský balík Office nebo Windows Server 8. Operační systém Windows 8 by měl být představen i pro tablety.

       
Rozšiřování cloud computingu

Čím dál větší rozšíření cloud computingu je skvělou zprávou pro divizi serverů, která těží ze zvyšující se poptávky po produktech společnosti (např. Windows Server, Systém Center a další). Díky tomu rostly tržby v roce 2010 a 2011 dvouciferným tempem. Růstový trend by měl pokračovat i v následujících letech.

    
Spolupráce Microsoftu a společnosti Nokia v oblasti mobilních telefonů

Společnost Microsoft začala spolupracovat s firmou Nokia, která je jedním z největších výrobců mobilních telefonů na světě. Softwarový gigant představil Windows Phone 7, který má být operačním systémem pro nové modely mobilních zařízení finského výrobce. Měly by tak být odstraněny problémy s kompatibilitou softwaru a hardwaru, s níž se Microsoft v minulosti potýkal. Nokia se sice v současnosti nachází v problémech a ztrácí tržní podíl, nicméně stále je jedním z největších hráčů na rozvíjejících se trzích. Spolupráce s Microsoftem by mohla být prospěšná pro obě firmy.  

   
Dividendy, zpětné odkupy akcií a 58 miliard USD na účtech

Softwarový gigant již několik let vyplácí dividendy, které navíc v poslední době navyšuje. Dividendový výnos v současnosti činí přibližně 2,6 procenta. Zároveň firma zpětně odkupuje akcie. Z pohledu akcionáře tedy jedna z nejlepších kombinací jak naložit s volnou hotovostí. Microsoft má v současnosti na bankovních účtech přibližně 58,2 miliardy dolarů. Tyto prostředky mohou být využity k navyšování dividendy či dalšímu odkupu ještě většího množství akcií.

      
Aktivita v oblasti fúzí a akvizic

REKLAMA

Microsoft generuje každoročně enormní množství hotovosti, kterou kromě vyplácení dividend a zpětného odkupu akcií investuje i do nákupů konkurence. V roce 2009 získala firma 9 společností, v roce následujícím další 2. Většinou se jedná o menší firmy, které vyvinuly zajímavý produkt a v budoucnu by se mohly stát přímým konkurentem Microsoftu. Výše uvedená akviziční strategie přispívá k udržení dominantní pozice firmy na trhu.     

     
Technická analýza

Akcie Microsoftu se nacházejí ve střednědobém downtrendu, což potvrzuje i 20 a 50denní klouzavý průměr. Dlouhodobý 200denní klouzavý průměr nicméně směřuje stále vzhůru. Akcie se nyní nacházejí poblíž supportu na úrovni kolem 28 dolarů, hranicí podpory se stal i 200denní klouzavý průměr a korekce se přibrzdila na úrovni 50% předchozího růstu. V průběhu následujících měsíců očekáváme, že cena otestuje rezistenci na úrovni březnového maxima (33 dolarů).  

Obrázek 9: Technická analýza Microsoft (Zdroj: eSignal)
colosseum7
Základní fundamentální ukazatele

Tabulka 1: Základní hodnotové ukazatele Microsoft (Zdroj: Bloomberg, Reuters, Colosseum)

Možná rizika:

  1. Pokračování “risk off“ fáze na
         finančních trzích – akcie Microsoftu by se v tomto případě pravděpodobně
         nevyhnuly poklesu.
  2. NeúspMěch nových produktů
  3. Zvyšování tržního podílu v případě
         konkurence 

 

Upozornění: Společnost Colosseum drží akcie společnosti Microsoft (MSFT) ve svém investičním programu Invest Equity.

UPOZORNĚNÍ

TATO ZPRÁVA JE POUZE
INFORMATIVNÍ A NENÍ MYŠLENA JAKO NÁVRH NEBO NABÍDKA KE KOUPI ČI PRODEJI
JAKÉKOLIV KOMODITY, FUTURES KONTRAKTU, OPCE NEBO JINÉHO INVESTIČNÍHO NÁSTROJE.
FAKTA A INFORMACE ZDE OBSAŽENÉ JSOU ZÍSKÁNY ZE ZDROJŮ, KTERÉ COLOSSEUM, A.S.
(„SPOLEČNOST“) POVAŽUJE ZA VĚROHODNÉ, S TÍM, ŽE ZA PŘESNOST A SPOLEHLIVOST
INFORMACÍ OBSAŽENÝCH V TĚCHTO ZDROJÍCH ODPOVÍDÁ JEJICH ZDROJ. SPOLEČNOST
NEODPOVÍDÁ ZA TYPOGRAFICKÉ CHYBY V TÉTO ZPRÁVĚ. VEŠKERÉ NÁZORY A ODHADY V TÉTO
ZPRÁVĚ VYJADŘUJÍ NÁZOR SPOLEČNOSTI K DATU TÉTO ZPRÁVY A VYHRAZUJE SI PRÁVO NA
JEJICH ZMĚNU BEZ PŘEDCHOZÍHO UPOZORNĚNÍ.

SPOLEČNOST, JEJÍ POBOČKY,
PŘEDSTAVITELÉ A/NEBO ZAMĚSTNANCI MOHOU, ALE NEMUSÍ KDYKOLIV DRŽET KRÁTKÉ A/NEBO
DLOUHÉ POZICE V JAKÉKOLIV KOMODITĚ, FUTURES KONTRAKTU, OPCI NEBO JINÉM
INVESTIČNÍM NÁSTROJI ZMIŇOVANÉM V TÉTO ZPRÁVĚ. PŘÍKAZY UVEDENÉ V TOMTO
DOKUMENTU MOHOU BÝT POUZE ILUSTRATIVNÍ A SPOLEČNOST JE MŮŽE, ALE NEMUSÍ
PROVÁDĚT NA TRHU. VEŠKERÉ NÁZORY V TÉTO ZPRÁVĚ JSOU NÁZORY ANALYTICKÉHO ODDĚLENÍ
SPOLEČNOSTI. OSTATNÍ POSKYTOVATELÉ INVESTIČNÍCH SLUŽEB NEBO JINÉ PUBLIKACE
MOHOU VYJADŘOVAT ROZDÍLNÝ NEBO PROTICHŮDNÝ NÁZOR. NÁZORY V TÉTO ZPRÁVĚ MOHOU
BÝT ZALOŽENY NA RŮZNÝCH ANALYTICKÝCH METODÁCH NEBO DISCIPLÍNÁCH. NAPŘÍKLAD
FUNDAMENTÁLNÍ A TECHNICKÁ ANALÝZA OBVYKLE POUŽÍVAJÍ RŮZNÉ METODY A ODLIŠNÉ
ČASOVÉ OBDOBÍ, PROTO MOHOU ČINIT RŮZNÉ ZÁVĚRY OHLEDNĚ VÝVOJE STEJNÉ KOMODITY,
TERMÍNOVÉHO KONTRAKTU NEBO JINÉHO INVESTIČNÍHO NÁSTROJE. SKUTEČNOSTI, KTERÉ V
BUDOUCNU NASTANOU, SE MOHOU OD INFORMACÍ UVEDENÝCH V TÉTO ZPRÁVĚ VÝZNAMNĚ LIŠIT
A MOHOU TAK VÝZNAMNĚ OVLIVNIT ANALÝZU OBSAŽENOU V TÉTO ZPRÁVĚ, PŘIČEMŽ INTERVAL
BUDOUCÍCH ZMĚN NENÍ MOŽNÉ PŘEDEM STANOVIT.

INVESTIČNÍ STRATEGIE
POPISOVANÉ V TÉTO ZPRÁVĚ JSOU RISKANTNÍ A NEJSOU VHODNÉ PRO KAŽDÉHO INVESTORA. POKUD
PLNĚ NEPOROZUMÍTE PODMÍNKÁM A RIZIKŮM POPISOVANÝCH OBCHODŮ, VČETNĚ ROZSAHU
POTENCIÁLNÍHO RIZIKA ZTRÁTY, KTERÉ MŮŽE DOSÁHNOUT A V URČITÝCH PŘÍPADECH I
PŘESÁHNOUT HODNOTU PŮVODNÍ INVESTICE, MĚLI BYSTE SE TAKOVÝCH OBCHODŮ ZDRŽET.
VÝSLEDKY INVESTIC MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ZÁRUKOU VÝNOSŮ BUDOUCÍCH.

ANALÝZA OBSAŽENA V TÉTO
ZPRÁVĚ JE POUZE UKÁZKOVÁ A MOHOU, ALE NEMUSÍ BÝT NA JEJÍM ZÁKLADĚ PROVÁDĚNY
OBCHODY V RÁMCI SLUŽBY ASISTENT. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ SE NEJEDNÁ O KOMPLETNÍ
PŘEHLED VŠECH OBCHODŮ, KTERÉ PROBÍHAJÍ V RÁMCI SLUŽBY ASISTENT. VYUŽIJETE-LI
INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ SPOLEČNOSTI, ČINÍTE TAK VÝHRADNĚ NA ZÁKLADĚ VLASTNÍHO
ROZHODNUTÍ. INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ POSKYTNUTÉ SPOLEČNOSTÍ SE V BUDOUCNU MŮŽE
UKÁZAT JAKO NESPRÁVNÉ, INVESTICE UČINĚNÉ NA JEHO ZÁKLADĚ MOHOU BÝT ZTRÁTOVÉ.
SPOLEČNOST MŮŽE V ZÁVISLOSTI NA DALŠÍM VÝVOJI KDYKOLIV SVÉ DOPORUČENÍ V
BUDOUCNU ODVOLAT NEBO ZMĚNIT, A TO I NA OPAČNÉ. SPOLEČNOST VÁM POSKYTUJE POUZE
INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ, SAMOTNÁ INVESTIČNÍ ROZHODNUTÍ JSOU VŽDY NA VÁS A NESETE
ZA NĚ PLNOU ODPOVĚDNOST. TATO ANALÝZA NENÍ INVESTIČNÍ SLUŽBOU VE SMYSLU UST. §
4 ODST. 2 PÍSM. E) ZÁKONA O PODNIKÁNÍ NA KAPITÁLOVÉM TRHU – INVESTIČNÍ
PORADENSTVÍ TÝKAJÍCÍ SE INVESTIČNÍCH NÁSTROJŮ. POPLATKY SOUVISEJÍCÍ S
OBCHODOVÁNÍM NEGATIVNÍM ZPŮSOBEM OVLIVŇUJÍ VÝSLEDEK INVESTOVÁNÍ. POPLATKY JSOU
UPLATŇOVÁNY, I KDYŽ JE VÝSLEDKEM OBCHODU ZTRÁTA.

NA TUTO ZPRÁVU SE VZTAHUJE
VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO
ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO
PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ
NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY
NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO
ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K
TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI. VÍCE INFORMACÍ ZÍSKÁTE
NA WWW.COLOSSEUM.CZ.

 

© 2012 COLOSSEUM, A.S. VŠECHNA PRÁVA
VYHRAZENA. JAKÉKOLIV NEAUTORIZOVANÉ POUŽITÍ, DUPLIKACE NEBO ŠÍRENÍ TOHOTO
MATERIÁLU JE ZAKÁZANO.

 

Colosseum, a. s.

Londýnská 59, 120 00  Praha 2

Tel.: +420 2460 888 88, Fax: +420 2460 888 89

info@colosseum.cz, www.colosseum.cz

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *