CZK/€ 25.380 -0,18%

CZK/$ 23.480 -0,22%

CZK/£ 29.645 -0,15%

CZK/CHF 26.685 -0,07%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

3 komentáře

Na Nový rok akciový krok

 


 

Přelom roku je sice jen úzus, ale nepochybně je to příležitost jak k ohlédnutí, tak i k zasněnému pohledu na budoucnost.

Kde hledat zlatý důl příštího roku? V nemovitostech? Komoditách? Nebo co ropa či elektřina? Jak na tom asi bude samotné zlato? Anebo jaké lovit akcie: takové vietnamské vzrostly loni o 154 % a peruánský Lima General Index o téměř 170 % – ovšem v domácí měně.

Měny se loni také ukázaly jako značně rizikový faktor a ne všichni si stále ještě uvědomují, že ani budoucí euro není ideální denominace pro dnešní investice. Kdo šel do eurové investice loni, musí si odečíst 5,3 %; kdo do dolarové, tratil dokonce 15,3 %.

AKCIE DRŽÍ FORMU
V komoditách se dalo vydělat kolem 30 %, na zlatě ještě víc. Zato ropa sice vylétla jak drak ze sluje, ale od červencového vrcholu už spadla pod 60 dolarů, takže o 22 % a meziročně skoro na nulu. I proto se předloňské hity – saúdskoarabské či katarské akcie – loni naopak o polovinu propadly.

Pěkně zase zářily jak Asie včetně Číny o 40 %, tak i Latinská Amerika o 35 %. Stále jen blikalo Japonsko o 5 %.

Naše akcie obstály, alespoň v cizině. I když už to zdaleka není, co bývalo… Aby ne, vždyť nám v letech 2003-5 vynesly 43 % + 57 % + 43 %. Tedy celkem neuvěřitelné více než ztrojnásobení investice (320 %!!) a průměrný zisk 47 % p.a.

REKLAMA

Proti tomu je 7,87 % za minulý rok skutečně slaboučký odvar. Ale kdo vydržel, ten za období 2003-6 nemusí jistě s 345 % plakat, i když mu průměr klesl jen na 36 % p.a.

PRO CIZOZEMCE JEŠTĚ LÉPE
Posvícení pro tuzemce zkrátka loni nebylo, jenže dolarovému investorovi jsme náladu určitě moc nezkazili: inkasoval přes 25 %. Eurový investor sice jen 13,6 %, ale i to je víc než panevropský indikátor DJ Stoxx 50 , který od začátku roku vydělal jen 10,7 % (ty "lepší" eurotrhy ovšem vynesly trochu víc).

Amerika také dopadla celkem dobře, jen porovnejte: DJIA 16,29 %, S&P 13,62 % a Nasdaq jen 9,52 %. Český investor si však navíc musí odečíst dolarový tobogán 15,3 % a jen málokterý si proto neodřel záda.

Zahraničí tedy u nás bude jistě čenichat zlatou žílu i napřesrok a neopustí naši burzičku. Ta je sice malá, ale ještě zdaleka ne skomírající. Konečně se objevily nějaké ty IPO, rozbíhají se deriváty i certifikáty.

Celkový objem akciových obchodů sice za bilionovým rekordem roku 2005 zaostal, ale zato v kurzotvorných segmentech (SPAD, automatické obchody) o 23 % vzrostl a dosáhl rekordní hodnoty 802 mld. Kč.

Tržní kapitalizace našeho akciového trhu dosáhla na konci roku hodnoty 1,6 bilionu korun a také vzrostla o téměř 20 %.

JAKÝ PODÍL DOMÁCÍCH
Kdo navíc nezůstal spát na indexovém polštáři a dobře si vybral, mohl na akciích Orco vydělat přes 52 %, na akciích ČEZ 30,4 % nebo na ERSTE BANK 16,7 %. Tím se stále docela drží fondy, které na naše tituly sázejí.

REKLAMA


Zdá se však, že mnoho našich investorů se i v akciovém světě teprve "léčí" z přílišné závislosti na tuzemském zázraku.

Loni zatím ještě neprohráli také díky měnové "jistotě", zatímco ty zdánlivě globální tutovky dopadly neslavně: IKS fond fondů vynesl jen 0,95 %, ISČS Global Stock dokonce tratí -0,34 %.

Nejvýkonnější rok se u nás povedl již osmiletému AKRO akciový fond nových ekonomik s 21 %. Nepodlehněte ale iluzím a prostudujte si jeho historii: po roce 2000 dostal totiž takovou ránu, ze které se líže dosud a teprve nyní se hodnota podílového listu šplhá na původní hodnotu.

Poslední rok se mu ale povedl úžasně, přestože se také musel vyrovnat s tvrdou jarně-letní korekcí trhů, kdy se o 20 % propadl i tento fond.

Pěkné stříbro si vybojoval známější Conseq akciový s 16,87 % za rok – klobouk dolů. Třetím a bronzovým je Pioneer akciový: 12,39 % je na globální diverzifikaci velmi pěkný výkon.

A naši velikáni? ING Český akciový je již 7miliardový a své příznivce s výkonem 11,3 % jistě nezklamal. Ještě známější ISČS Sporotrend se sice vypracoval ze 4,2 přes 6 miliard, ale výkonu dosáhl jen 6,66 %.

REKLAMA

To třetí náš největší je zatím 1,5miliardový ČSOB Akciový mix vydělal svým podílníkům 9,15 % – a jen pro méně znalé: je unikátně globálně rozložen, přitom má kolem 20 % ve středoevropském regionu a je navíc jištěný do korun.

Nu a jasná štika ukazuje zatím jen půlroční zlaté zuby: ČSOB Realitní mix má už 26,84 % za šest měsíců!

ANI NĚKTERÉ MIXY NEZKLAMALY
Mezi nejznámějšími opět vidíme měnovou "death line", takže IKS Balancovaný vynesl 10,66 %, ČSOB Středoevropský 7,33 %, Pioneer dynamický 6,77 %.

I náš stále největší mix ČSOB Bohatství vydělal alespoň 4,90 %. Kdo vsadil na tyto naše favority, neprohloupil. Hůře dopadl ten, kdo zvolil IKS bratry Fénixe (smíšený 3,81 %) či profilovou řadu ISČS (vyvážený jen 1,45 %, dynamický dokonce pouhých 0,95 %).

Dluhopisy setrvávají v dlouhodobém útlumu a prakticky nevydělaly víc než peněžní trh. Ale tak to bývá a možná i to je součást dlouhodobého vzdělávání našich investorů – na dluhopisech se obvykle nedá vydělat: jsou nástrojem na udržení reálné hodnoty majetku!

A protože obvykle nekorelují s akciemi, jsou "jen" standardním nástrojem diverzifikace. Ve výkonu trochu radosti přinesl svým podílníkům snad jen Conseq Dluhopisový s 2,52 %.

Pro úplnost ještě dodejme, že náš stále největší kolos ISČS Sporoinvest vynesl jen 1,63 % a druhý obr IKS Peněžní trh 1,68 %.

Přesto právě do nich v posledních dnech loňského roku putovala většina peněz. Asi šlo částečně o penízky od Ježíška a byly jen tři pracovní dny. Takže čtvrtmiliarda byla celkem slušný příliv.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Milan Hrnko

  4 ledna, 2007

  Souhlasím s názorem, že dluhopisy nejsou nástrojem pro opravdu velké zhodnocení majetku. Z tabulky, kterou uvádíte ve svém článku, ale vyplývát, že lidé v ČR ještě pořád nejsou ochotni nést riziko s investicemi spojené. Domnívám se, že pravdový příliv finančních prostředku do akciových fondů teprve příjde. Je to jen otázka finančních institucí jak aktivně začnou nabízet podílové fondy. Další problém je neprovedená důchodová reforma. Spoření na důchod pomocí podílového fondu jedna z možností. Čísla, která jste uvedl hovoří jasně. Finanční prostředky lze velmi efektivně zhodnocovat.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  4 ledna, 2007

  „Domnívám se, že pravdový příliv finančních prostředku do akciových fondů teprve příjde.“

  … Bohužel. Většina lidí zase přijde až s křížkem po funuse. Největší really (po pádu v letech 99-01) už mají akcie všude ve světě za sebou. To neznamená do akcií neinvestovat. Ale ne s očekáváním, že za rok vydělám 30% a že to takhle půjde každý rok. A neinvestovat do jednoho českého akciového fondu.
  Tedy ano, bylo by fajn, kdyby se lidé nebáli investovat i do akcií. Ale zase ne za každou cenu.

  Odpovědět

 • Petr Adamec

  4 ledna, 2007

  Dobrý večer.
  Mám dotaz ke článku, konkrétně k tomu grafu. V minulém článku, prezentovaném zda na investujeme.cz, už bohužel nevím, jaký měl název, byl podobný graf s názvem: „Investice do fondů v ČR (51.týden)“. Chci se jen zeptat, neměl by tento graf být s názvem „52. týden“? Nejde o kritiku, jen pro mé upřesnění. PA

  Odpovědět