CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: Jan Lener

21. 08. 2008

5 komentářů

Na finance použijte rozum! aneb Jak k penězům přijít

 


 

Dosaďte si za husu úrokové sazby nebo větší pohyb trhů. Při rozhodování o důležitých finančních otázkách se vyskytuje tolik omylů, že se je ještě nikdo neodvážil spočítat. Většina z nich však vychází z prosté pravdy – lidé se rozhodují na základě emocí. Na finance použijte rozum!

S proudem a nikdy jinak

Investoři nakupují dluhové, akciové a další instrumenty kapitálových trhů v dobách růstu. Většinou tak činí poté, co se na několikaleté periodě přesvědčí, že trhy rostou a opravdu vydělávají 5 – 50 % ročně. To zní zajímavě, že? Červíček pochybností, zda by nebylo lepší také naskočit do rozjeté vlaku hlodá. Člověk se snadno rozhodne k nákupu. To ještě není chyba.

Chybou je nechat v hlavě pracovat dalšího červíčka při poklesu trhu. Dlouhodobé zhodnocení akciových trhů dosahuje zhruba 10 % p.a. Je logické předpokládat, že 50% anuitní růsty nemůžou trvat věčně. Po několikaměsíčním prudkém poklesu hodnoty investice však emoce strachu říkají: „Co kdyby to spadlo ještě více?“ A říkají to s takovou intezitou! Drobní nezkušení investoři se stahují. Raději volí „bezpečí“ běžných účtů. Dokonce někdy realizují ztrátu. Smutné. Vydržet by bylo chytřejší. Trend se obrátí.

Stejně zbrkle jednají žadatelé o hypoteční úvěr. Rozhodují se jakou zvolit fixaci. Rok? Tři roky? Pět, deset, patnáct let? Bylo zajímavé pozorovat, jak lidé šahali po minimálních sazbách na jednoletý fix v době, kdy  se sazby převalovaly na historických minimech a získání sazby okolo 3,4 % nebylo výjimkou. V dobách vyšších sazeb, které zažíváme nyní, se na trhu objevuje nervozita. Lidé vzpomínají na nízké sazby. Mají pocit, že skvělý čas levných hypoték už se nikdy nevrátí. Doba je nejistá, nepříznivá, myslí si. Dojdou k závěru, že jedinou jistotu poskytne dlouhý fix.

Opravdu vám dobře zní věta: „Mám sice vysoký úrok, ale mám ho jistý na dlouho dobu.“? Ale přesně takový bývá výsledek neracionálního uvažování mnoha lidí! Uvažování žadatelů o úvěr a koneckonců i těch, které potkala otočka fixace, by se mělo ubírat opačným směrem. Vysoké sazby by dlužníky měly vést ke kratším fixacím, naopak v období nízkých sazeb nechť volí fixace delší.

REKLAMA

Emoce s námi cvičí

Čím to je, že investoři nedosahují požadovaných investičních výsledků? Čím to je, že vybírají (odkupují) své investice do dluhopisových, akciových či jiných instrumentů, když trhy spadnou? Proč nešikovně volí fixační období u úvěrů? Mají v tom prsty emoce. Vliv dojmu několikaměsíčního vývoje na rozhodování je obrovský. Ačkoliv lidé hledají racionální argumenty, jedná se pouze o hledání zdůvodnění emocionálního rozhodnutí.

Spoléhejte se na strategie

Jak z toho ven? Držte se obecných předem daných strategií a buďte „cool“, když přemýšlíte o svých financích. Člověk snadno propadne pocitu, že trhy „přechytračí“, že zná další vývoj (jedná se o klamný produkt emocí, prostředek k okamžitému uklidnění). Dá se uhlídat od podobných nešťastností? Opřete se o správného odborníka. Možná ho místy nebudete mít zrovna v lásce, nechá vám klidně investici dále klesat. Dlouhodobě se však ukáže, že jste zvolili dobře.

Pamatujte, vyšší sazby vás povedou ke kratší fixaci a naopak. Pamatujte také, že klesající trhy vás nepovedou k ukončení investice.  Samozřejmě uvedené platí za předpokladu, že nepotřebujete úvěr předčasně splatit a peníze z investic nepotřebujete ihned spotřebovat (ale to už je jiná kapitola…). Na finance použijte rozum, ať  neskončíte jako ta housátka!

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Anonym

  1 září, 2008

  Toz, ja si dovolim trochu nesouhlasit. Zakladni pointa je jasna. Jen nevim, jestli ma vubec smysl takove obecne veci psat zrovna na Investujeme. Myslim, ze naprosta vetsina ctenaru zde moc dobre zna zakladni poucku pasivniho dlouhodobeho investovani – drzet i pri poklesu.
  Jenze ono to neni tak jednoduche, jak pisete. V mnoha pripadech by naopak bylo moudrejsi prodat. A ted nemyslim snazit se casovat trh, zavcas prodat, prestat korekci a pak zase nakoupit. To kdyby clovek predem umel casove odhadnout, tak behem poklesu navic spekuluje na pokles. A jeste v obou pripadech vyuzije paky.
  Jde o neco jineho. Spousta lidi totiz nema zrovna idealne sestavene portfolio. Jsou investice, ktere se po obratu trendu pomerne rychle vrati do plusu. Ale jsou take investice, kterym to bude trvat treba pet a vice let. Takze pausalizovat, ze pri poklesu neni dobre prodavat, ale pockat, az se investice dostane do plusu, neni moc moudre. Nekdy je lepsi prodat se ztratou a radeji koupit investici s vyssim potencialem rustu v budoucnu, nez jen tupe cekat.
  A to se stale bavime o dlouhodobem pasivnim investovani. Zcela jina je situace u kratkodobych investic. A jinak by take mel investor postupovat u instrumentu s pevnou dobou splatnosti (napr. i mnoho certifikatu).
  Tedy zaverem, radeji bych uvital, kdybyste Honzo napsal, kdy je lepsi drzet a kdy prodat. Diky neustalemu opakovani obecne poucky „pri poklesu drzet“ pak kolikrat neni jednoduche zakaznikum vysvetlit, ze zrovna v jejich pripade by bylo lepsi prodat.

  Odpovědět

 • Jan Lener

  2 září, 2008

  Honzo, souhlasím. Cílovou skupinou tohoto článku jsou méně zkušení klasičtí investoři do OPF. Pro ty ostatní snad bude lehkým spestření propojení s emocionálním rozhodováním při volbě fixace u HÚ.

  Odpovědět

 • Jaroslav K.

  4 září, 2008

  Pane Traxlere, nebudte prosim tak prisny, mi se naopak clanek velmi libi. Je to snad prvni clanek z dilny pana „doktora“ Lenera, ktery ma hlavu a patu. Jen tak dal! Az jednou on sam vybredne z investicnich zakladu a srovna si v hlave vsechny ty polopravdy, tak se snad dockame v jeho clancich i nejake pridane hodnoty. Proto ho naopak podporme slovem chvaly a budme trpelivi.

  Odpovědět

 • David Grubenauert

  14 září, 2008

  Pane Traxlere, podobných příspěvků více, moc Vám držím palce :0)

  Odpovědět

 • petrph

  2 září, 2008

  Protože se v článku myslí celkové trendy kapitálových trhů. Pokud by člověk investoval do samostatných akcií, jejich cena se sice velice pravděpodobně sveze s cekovým trendem – dolů, ale zákonitě už se nemusí vrátit zpátky. To už záleží na ohodnocení vlastního podniku – ten může až zbankrotovat. Nemluvě o dalších rizicích -těžko už se například (doufejme) vrátí původní kurz dolaru vůči koruně při dlouhodobém držení US akcií. Popřípadě vyvlastnění IPB. A to se vlastně týká nejenom akcií jednotlivých podniků. Index NASDAQ dodnes nevyrovnal své ztráty z roku 2000. A s tím souvísí další otázka jaký je vlastně správný investiční horizont? Zhodnocení českých investičních fondů za posledních 5 až 10 je totiž v mínusu. Takže – kolik je správný horizont? 15-20 let? Nebo 30?

  Odpovědět