CZK/€ 23.655 -0,13%

CZK/$ 21.982 -0,78%

CZK/£ 27.533 -0,24%

CZK/CHF 24.244 -0,36%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

33 komentářů

Na burze rekordy a 2,5 % za týden

 


 

Zasněžený týden rozehřál sice burzovní indexy, ale nikoli naše investory. Přestože do fondů přinesli 620 milionů korun, do akciových fondů se jim stále nechce, zato 360 milionů opět zamířilo do zajištěných fondů.

Peněžní trh si připsal jen 100 milionů korun a uplynulý týden jej doslova "táhl" ISČS Sporoinvest svými 120 miliony, naopak IKS Peněžní trh musel skoro 50 milionů oželet. V Komerční bance jsou však zřejmě trvale jediní, kdo klientům vysvětlují princip diverzifikace a zejména IKS Balancovaný s 35 miliony a Fénix smíšený s 55 miliony vlastně pokrývají celý prodej smíšených fondů.

Prodejem za 310 milionů si stále drží první místo ČSOB, která stále víc dominuje na poli zajištěných fondů. Těch opět zvládla téměř čtvrt miliardy korun – jen sám nekratší ČSOB Reverzního rozpětí 3 zvládl 120 milionů.

Z ostatních stojí za zmínku snad jen zejména úžasný ČSOB Realitní mix, který často držívá na hladině celý segment akciových fondů – tentokrát získal 44 miliony korun.

Nu, Česká spořitelna sice spravuje největší díl z celého koláče majetku fondů, ale tentokrát jej navýšila jen o 170 milionů korun, když ke Sporoinvestu přidal ČS-ESPA ZF 23 dalších více než 60 milionů korun.

Celková inventura tedy vypadá následovně: ČSOB 310, ČS 170 a KB 70 = 550 milionů, takže na všechny ostatní zbývá něco kolem 70 milionů, pro které je také hned (byť nepříliš obvyklé) vysvětlení: ING sice postrádá 45 milionů z akciových fondů, ale neuvěřitelných 114 milionů přišlo do ING českého fondu obligací. Navíc dodejme, že Pioneer ten týden držel bobříka mlčení – ale možná jim u Vltavy jen nasněžilo do drátů…

REKLAMA

Nu a nakonec standardní přehled. Peněžní trh tedy přes 100 milionů korun, dluhopisové fondy díky již zmíněnému výjimečnému příspěvku ING nakonec kladných 66 milionů, smíšené fondy (díky fondům IKS) také přes 100 milionů a zajištěné fondy celých 360 milionů korun. Z akciových odešlo 10 milionů.

PŮL STATISTIKY
Zatím jen AFAM spočítal loňská čísla, takže polovina trhu hlásí: nárůst majetku jen o něco přes 12 miliard, tedy o málo víc než 9%. Vedou se 7,6 miliardy fondy fondů, ale tam se míchají hrušky s jablky i švestkami (smíšené, akciové i zajištěné).

Dalších 4,7 miliardy šlo do smíšených a 3,8 do akciových. Aby to však vyšlo, musely skoro 4 miliardy odejít z peněžního trhu a dluhopisových fondů.

Leč s nějakými závěry počkejme na celkové statistiky, až přičte své objemy i AKAT. Přesto je vítěz jasný – zajištěné fondy. Akciové nepadnou do mínusu jen díky prvnímu čtvrtletí a výnosům. Něco uprchlíků z fondů peněžního trhu a dluhopisových snad najdeme v mixech.

DLUHOPISOVÉ PLÁČÍ, AKCIOVÉ TAKÉ
Jen za cenu poklesu koruny (spadla až na 28,20 za euro) si maličko polepšily tzv. konvergenční dluhopisové fondy (zejména ČSOB Dluhopisových příležitostí o víc než 1%), ale ty ostatní stále třou bídu s nouzí.

Zděšení pak přepadne investora při pohledu na roční výnos – kromě korporátů a konvergenčních se plácají kolem nuly, některé i pod ní. A koruna zase posílí, o tom jen málokdo pochybuje, lednový vývoj jen zkorigoval přehnaný prosincový run, takže se jakoby pouze "vrátila" na listopadovou úroveň.

Akcie jsou u nás na psychiatra – přestože indexy světových trhů i domácí burzy zvoní každou chvíli o svá nová maxima, u nás jim pšenka nekvete. Spíš smutek na každého poradce musí padat z těch pár milionů, které obvykle do akciových fondů připlují.

REKLAMA

Tentokrát ani 44 milionů ČSOB Realitního mixu nezachránilo bilanci, protože jen ISČS Sporotrend postrádá přes 42 milionů a z ING českého akciového odešlo dalších 25 milionů korun.

Přitom právě ISČS Sporotrend si za uplynulý týden připsal na výnosu krásná 3% – na Akro nových ekonomik s 3,75% ovšem nemá – ten navíc na roce již překročil výnosovou laťku 25%.

Vůbec je občas zajímavé podívat se i na krátkodobé výnosy, třeba týdenní rekordman ČPI Zlatý skočil o 3,92%, ale na půlroce stále jen 2% tratí (nemá delší historii).

Také ČSOB Realitní mix stále jede jak dráha: přidal dalších 2,66 a na půlroce zvýšil náskok nad 27,6%. Citelně hůře na tom byl ING český akciový s pouhými 1,2% a Conseq akciový, který si překvapivě nepřipsal ani 0,2%.

PX ZÁŘIL JAKO OHŇOSTROJ
Čtveřice rekordů od pondělka do čtvrtka, až v pátek mírná korekce, takových týdnů jen houšť a větší kapky! Výkon 2,6%, od začátku roku 4,5% a roční výnos se již blíží 10%.

Týden však nebyl idylický, hned v pondělí večer Amerika vypustila torpédo poměrně silným oslabením – index Dow Jones zaznamenal největší pokles za poslední dva měsíce, když ztrácely v podstatě všechny sektory americké ekonomiky.

Přesto JP Morgan zvyšuje doporučovanou váhu akcií v globálních portfoliích na 60% z předešlých 55%, i když Morgan Stanley snižuje doporučení pro Nasdaq Stock Market jen na "equal weight".

REKLAMA

V úterý ale proti všem vyrazilo Orco díky zveřejnění svého NAV ke konci roku 2006 (1,31 mld. eur) i akcie Erste 2% růsty. Pro Erste hned zvýšila cílovou cenu CA IB z 56 na 62 eur (HBSC má ovšem cílovku na 73 eur).

Burza také večer oznámila, že schválila obchodování s futures na ČEZ a Erste od 29. ledna. Večer zavelela Amerika blow up díky technologiím i rostoucím cenám ropy, takže index Dow Jones poprvé v historii uzavírá nad 12 600 bodů!

Ani hrozba bomby neustřihla dráty ČEZ, jen odpoledne Evropa zamířila k jihu. I čtvrtek ještě naše burza zvedla rekord nad 1675 bodů, ale večer americké akciové indexy zaznamenaly další největší jednodenní pokles za poslední dva měsíce, když výsledky farmaceutických a energetických společností zaostaly za očekáváním analytiků.

V pátek tedy pražská burza otevřela volným pádem o -1,24%, ale celá Evropa uklouzla na náledí, nakonec jsme korigovali jen o 0,87%. Amerika analyzuje protichůdná makrodata (nižší prodeje stávajících, ale vyšší nových domů; vyšší než očekávané objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci, ale také víc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti), takže nejistota trvá, of course.

NA OKRAJ
Nedá mi, abych se nevrátil k diskusi nad minulým přehledem. Byla trochu osobní, trochu "předváděcí" nad nahrávkou pana Justa. Oč šlo v podstatě? Jen zpočátku o Rentier Invest, ale brzy se začala "točit" kolem otázky zodpovědnosti správce portfolia v případě poklesu jeho hodnoty.

Zase se vracíme ke starému dobrému dilematu slepice-vejce. Zkrátka o potenciálu výnosu, který je jasně vázán na systematické riziko (kolísání trhu). Klient občas nechápe, za co ve skutečnosti výnos dostává.

A kdo nechce podstoupit systematické riziko (to je odpověď i panu Justovi), pro něj vznikly zajištěné fondy. Tam má "pojištěný" pokles, ale jde jen o to, kolik za to zaplatí; neboli o jakou část případného skutečného výnosu přijde.

Koláč holt nelze mít a zároveň ho jíst. A jestli prodáváte i mikrovlnky, pane Juste, upozorňujete zákazníky, aby v nich nesušili své kocoury? A že ji nevyměníte ani v záruce, když tam klientovi exploduje baterie z mobilu?

Žádný investiční poradce nepřebírá za své klienty "záruku" proti systematickému riziku – to by ho přebíral na sebe! Maximálně na výnos klientova portfolia váže svoji odměnu (i tak obvykle jen její část).

Loading

Vstoupit do diskuze 33 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • TIPAŘ

  30 ledna, 2007

  AKCIE VÍTKOVICH UDĚLALY OD ZNOVUUVEDENÍ NA RM SYSTÉM V SRPNU 2005 VÍCE JAK 1000 PROCENT!
  http://www.akcie.com/scl.php?ID_CENINA=794
  http://www.rmsystem.cz/vys/vys_ontab_onl.asp?isin=CZ0005098558
  http://www.rmsystem.cz/vys/vys_onldetail.asp?isin=CZ0005098558
  http://easyclick.cz/Easyclck/easyclck4.asp
  http://www.vitkovice.cz/informace/tiskove-zpravy.php
  Přes 1000 % za 16 měsíců a přes 18 % za týden aneb Vítkovice stále vzhůru!
  http://www.mesec.cz/tiskove-zpravy/pres-1000-za-16-mesicu-a-pres-18-za-tyden
  Dalších pár desetikorun na akcii vydělaly během týdne investorů akcie Vítkovic, a.s. V pátek titul lehce překonal 600 Kč a během dne postupně posiloval až k rekordní hodnotě 646 Kč. Z tohoto pohledu je možné zhodnocení přes 1000% opravdu nevídané. A to není řeč o tom, že před několika lety se ty samé akcie obchodovaly i za 24 Kč. Právě nárůst ceny akcie je důvodem snížení počtu kusů v EasyClicku ze současných 250 ks na 100 ks od pondělí 4. prosince 2006.

  Shrneme-li události, které stojí za takto interesantním nárůstem, jedná se především o zakázku na kompletní renovaci elektráren Tušimice a Prunéřov pro společnost ČEZ v celkové výši 15 mld. Kč. Dále projekt logistického centra za 0,5 mld. Kč poblíž Moskvy a v neposlední řadě velká investiční pobídka pro sesterskou společnost Vítkovice Cylinders. Z té by měla profitovat i společnost Vítkovice Heavy Machinery, která již spadá přímo do Skupiny Vítkovice, a.s.

  Sečteme-li plánovaný hrubý zisk v osmi nejdůležitějších společnostech Skupiny Vítkovic, a.s., dostáváme se k hodnotě 1,38 mld. Kč. To činí přibližně 104 Kč hrubého zisku na akcii. Tento hospodářský výsledek prezentovala společnost na červnové konferenci RM SYSTÉMu a zdá se, že některé společnosti ve Skupině ho pravděpodobně překročí. Společnost Vítkovice Heavy Machinery již prezentovala překročení plánovaného hrubého zisku o 50 mil. Kč na celkových 850 mil. Kč.

  Aktualizovaný infolist se shrnutím růstu o více jak 100 % za poslední kvartál 2006
  http://www.rmsystem.cz/Doc/Prilohy/2007/InfolistVitkovice0107.PDF

  Shrnutí zajímavostí roku 2006 a zhodnocení výkonnosti českých akcií obchodovaných na trhu RM-SYSTÉM
  http://www.rmsystem.cz/inf/Akt2.asp?xjak=2520
  Aneb do čeho měl český občan v loňském roce své finanční prostředky dát:

  Vítkovice, a.s.
  Zhodnocení
  134,7%

  a poté dlouho nic.

  se dalo na titulu vydělat až 336 % (viz níže)

  největší radost svým majitelům udělaly akcie Vítkovice, a.s. Za celý rok si připsaly velmi solidních 135 %, ale možný výnos byl i mnohem vyšší. Nejlevněji se dal titul nakoupit v průběhu května za 190 Kč a nejlepší prodej za 829 Kč byl v průběhu prosince, tedy teoreticky

  se dalo na titulu vydělat až 336 %.

  Růst titulu odstartoval po oznámení zakázky pro společnost ČEZ na kompletní renovaci tušimické elektrárny za 7 mld. Kč s opcí na další zakázku v podobné hodnotě. V druhé polovině roku k růstu přispěly další kontrakty, za všechny zmiňme výstavbu logistického centra poblíž Moskvy za 0,5 mld. Kč.


  Co se zakázek a kontraktů týče, daří se Vítkovicím v posledním období poměrně dobře. Strategie do roku 2010 je zaměřená na lodní hřídele a v dalších letech se chce společnost věnovat především energetice, kde se již dnes uskutečňuje referenční zakázka pro ČEZ. V brzké době by měl být oznámen další větší kontrakt v hodnotě srovnatelné s moskevskou zakázkou …

  http://www.rmsystem.cz/inf/Akt2.asp?xjak=2526
  http://www.rmsystem.cz/Doc/Prilohy/2007/Vitkovice_Bor%E1k_2007.ppt

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  30 ledna, 2007

  Zpětně vám najdu i vyšší výnosy (na jiných trzích). Analýzy mají sice svůj smysl, ale ocenil bych kdyby jste tu rozebral celou skladbu portfolia a to i v době, kdy se vaším titulum tolik nedařilo. Jo a nemáte ještě další insider informace :)) SK

  Odpovědět

 • Vladimír Just

  30 ledna, 2007

  Pane Fejtek, když už jste v článku použil moje jméno, tak si dovolím zareagovat:

  Poradce je obchodník s budoucností, pokud to není obyčejná hra na věštce na kterého si může hrát každý, má tedy svoje výstupy podloženy vzděláním, know-how atd. za které klient platí, tj. je podnikatel s produktem v pravém slova smyslu.

  Pokud si nechám od takového poradce udělat pouze finanční rozvahu, výhled apod. a zbytek je na mě, dovedu si nějak představit vaše pojetí.

  Pokud poradce aktivně spravuje moje portfolio, prostě ručí za výsledek své práce se všemi důsledky. Jestliže s tímto nesouhlasíte a paušálně krčíte rameny „já nic to trh“, pak neznám lepší branži.

  Srovnávání s fondy apod. (jak jsem již také slyšel) které přece také za nic neručí neobstojí, protože zde jde o vztah klient-produkt a ne o vztah klient-podnikatel jako v případě poradce.

  Odpovědět

 • Fejtek

  30 ledna, 2007

  Já vám rozumím, pane Juste, ale jen říkám, že neznám (byť nejsem nějaký expert na situaci v Americe aj.) takovýto „zaručený“ poradenský byznys. Je možné sestavit celkový investiční plán za pomoci zajišťovacích futures tak, aby vám nemohla hodnota portfolia klesnout (podobně jako to dělají zajištěné fondy), ale to není zadarmo. Tedy se tím připravíte o značnou část potenciálního výnosu. Protože výnos je jen odměnou za podstoupené riziko, které je z 90 % systematické (pohyb celého trhu). Držím palce!!

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  30 ledna, 2007

  Pane Juste, pokud by jste chtěl něco srovnávat, tak by jste musel srovnat nejen výnos, ale i podstoupené riziko. Systematické riziko nedopočítáte, to nesystematické se dá alespoň trochu predikovat. Mám však obavy, že většina klientů tomu nechce a nebo nebude rozumět. Dále je potřeba si uvědomit, že stavíte Babylonskou věž a můžete mít třeba velmi schopné řemeslníky, ale to neznamená, že tím automaticky získáte nějakou záruku na to, že tu věž postavíte. Máte pouze o trochu vyšší pravděpodobnost. Přesto všechno, když se chcete do svého díla pustit, kvalitní (odborné) řemeslníky potřebujete. Bez nich by vaše stavba byla dětská bábovička v písku (nemyšleno zle).

  Pěkný den

  Slavomír Kožúšek

  Odpovědět

 • Vladimír Kutálek

  30 ledna, 2007

  Zajímavé statistiky, které čtu na spoustu serverech… Dost často je tam stesk, že většina peněz je konzervativně uložená. Nadhodím teorii, vycházeje z mého konání s mým skromným investičním majetkem… Lze zjistit, např. přes online brokery, kolik peněz teče do (akciových) certifikátů? Já např. z fondů používám jen peněžní… Akciovou část mám výhradně v certifikátech… Možná, že podobných investorů je víc… Pak by statistika o konzervativnosti českých investorů byla více nakloněna k riziku… Nevím, je to čistá teorie… Doufám, že tohle je správný článek pro teorii…

  Odpovědět

 • Jan Majer

  30 ledna, 2007

  Určitě dobrý podnět. Vůbec by bylo zajímavé poskládat vedle sebe čísla o tom, kolik lidí využívá jaké instrumenty. Předpokládám, že např. certifikáty má zlomek investorů, ale třeba aktuální čísla překvapí. Petře, dáš si tu práci? 🙂

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  30 ledna, 2007

  Zajímavá úvaha pane Kutálku. Pokusím se také něco zjistit. Myslím si, že se však stále ještě jedná o poměrně sofistikovanější nástroje a tak neočekávam, že by to nějak výrazněji ovlivňilo uváděnou statistiku.

  Pěkný večer

  SK

  Odpovědět

 • Jiří Černý

  31 ledna, 2007

  Nezaměřoval bych se ale pouze na certifikáty. Mé peněžní a dluhopisové konzervativní portfólio + akciové-konzervativní je u ISCS, ale akciové-rizikové je u Franklin-Templeton investments. A asi nejsem jediný a tím pádem mé peníze z těchto statistik vypadávají. Samozřejmě neinvestuji přímo ale používám českou brookersko firmu. Takže pokud i tito firmy dávají nějaké data ohledně směrů investování, bylo by dobré je sledovat i když združeně třeba pod názvem „ostatní“:)) Otázkou je jaký je to objem a jestli to vůbec s touto statistikou pohne.

  Odpovědět

 • David Nejdek

  30 ledna, 2007

  Dobrý den. Potřeboval bych radu od profesionála, který se pohybuje v oblasti bankovních účtu. Na internetu jsem si vybral deset produktů od různých bank (podle poplatků, vedení účtu, internetbankingu, TP, atd). A rád bych, aby mi někdo z Vás poradil, který bankovní účet si vybrat, který je nejvýhodnější, nejlevnější v mé situaci.

  Zde je tedy výčet mých vybraných produktů:

  – ŽB Konto – Economy
  – WSPK – Osobní účet
  – Volksbank – Fit konto
  – Poštovní spořitelna – Klasik
  – ČS – Sporožirový účet
  – BAWAG – IQ Konto – Základní balíček
  – eBanka – Plus – Zdarma
  – HVB Bank – Konto Pohoda
  – KB – Konto Ideal
  – Raiffeisenbank – Komplet Konto Start

  Četl jsem zde na serveru diskusi, která se týkala Fio produktu, takže pokud by tento produkt byl výhodnější než výše zmíněné, tak doporučujte.

  PS: Tak tedy něco o mé situaci, tím Vám jistě usnadním doporučení. Jelikož se nestydím za své jméno a bydliště, tak bydlím na Praze 5 (bankomaty), s účtem bych pracoval převážně elektronicky přes internet, tedy bych využíval internetbanking a do banky bych v podstatě nechodil, zadával bych elektronicky TP, využíval bych rád bankomaty (samozřejmě s co nejmenším poplatkem za výběr), rád bych disponoval platební kartou, kterou bych mohl platit v obchodech (u český mě zaujalo, že při platbě kartou získává klient body za které si pak může vybrat dárek, já bych kartou příliš často neplatil, cca tak 5x měsíčně), na účet bych vložil cca. 20k, výpisy z účtu bych poštou nepotřeboval, stačily by elektronicky (pokud poštou tak max. jednou ročně).
  Pokud budete potřebovat k doporučení konkrétního bankovního účtu ještě některé informace, tak Vám je mile rád poskytnu.
  Těším se na Vaše návrhy. David Nejdek

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  30 ledna, 2007

  Tak pokud už jste si vybral 10 produktů, tak by pro Vás snad neměl být problém si těchto deset produktů porovnat…
  … každopádně já bych se klonil k Fio DZ, pokud nemáte nic proti DZ.

  Ty dárky… netuším, co v tomto směru ČS nabízí… jen mám trochu obavy, aby nešlo pouze o platby kdreditní kartou.

  Odpovědět

 • David Nejdek

  30 ledna, 2007

  Právě, že porovnání těchto produktů mi vyznělo téměř nastejno, takže jsem se chtěl zeptat profesionála, co by mi nabídl.
  Družstevní záložna snad je více náchylná ke krachu, než normální banky? Nemá pojištěné vklady? Takže bych v případě krachu přišel o veškeré úspory? Nespadá pod hlavičku ČNB?

  Jedná se o platbu platební kartou v obchodech, kdy za každých 20kč nákupu získá klient 1 bod, které pak může proměnit za nějaké dárkové odměny.

  Odpovědět

 • Vladimír Kutálek

  30 ledna, 2007

  Nejsem profesionál, ale měl jsem účet u ČS. KB a PS. PS se mi líbila asi nejvíc, protože tam nebyli skryté záludnosti, jako třeba 60Kč za změnu trvalého příkazu u KB apod. a za rozumné poplatky.

  Ale nyní mám kombinaci produktů, které odpovídají zhruba FIO účtu, ale nechce se mi to měnit, protože jsem spokojen (CPInvest peněžní fond+ING konto+samostatně vedená kreditní karta) – nulové poplatky… pojištění mě netrápí, na běžném účtě mám min. rezervu, DZ i banka je pojištěna téměř stejně, stejně při krachu se nějaký čas k penězům nedostanu, proto mám mimojiné kreditku (nejen z tohoto důvodu samostatně)

  Někde na měšci vyšel článek porovnávající kreditní karty, sice záleží kolik ročně utratíte kartou, ale pokud málo vyjde levněji kreditní karta, u které odpustí poplatek po 36kKč než body (GE Money bank má výběr za 19Kč, ale bohužel už nemohu doporučit skrz zdlouhavého vyřizování reklamací, CSOB umožňuje cashback min. zdarma do 1.7. ale pozor na úroky, když jste nezaplatili celou minulou splátku)… Pokud hodně platíte uvažoval bych o Shell kartě 1% sleva ze všech nákupů, ale drahý výběr z bankomatu a drahé vedení, ale vybavíte celou rodinu kartou.

  Když už jsem u karet doporučil bych mít na běžné placení kartu typu Maestro, vyžaduje VZDY PIN (někdy u plateb do 100Kč ne), takže ztráta/krádež nevadí…

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  30 ledna, 2007

  Jsem zastáncem stejné kombinace. 😉
  Akorát pro mnoho lidí to znamená hodně práce navíc, jako např. daňové přiznání. Ale jde to obejít, když si na ČPI pošle větší sumu a půl roku s ní nehýbe. 🙂 (Nebudu to teď víc rozebírat… kdyžtak večer.)

  Odpovědět

 • Vladimír Kutálek

  31 ledna, 2007

  Předem vždy potěší vědět, že nepoužívám nějakou kombinaci sám 🙂
  To o tom daňovém přiznání mě překvapilo, žiji v přesvědčení, že výnos do deseti tisíc nemusím uvádět na daňovém přiznaní a výnos z peněz, které 6 měsíců leží je bez daně. Nechápu jak to s tím obejitím myslíte?

  Takže přiznání jsem větší pracností nemyslel. Spíše průměrně o dva dny delší převod, nemožnost platit přesnou částku, zatím jen SIPO nejde platit z pen. fondu díky tomu, ale jde platit z ING. (Ostatním institucím je šumafuk pár haléřů navíc). A protože platím téměř vše ročně, asi zvýšený provoz na pen. fondu CPinvestu nevadí…

  Jen ze zvědavosti, kterou kreditní kartu(y) používáte?

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  31 ledna, 2007

  Podle čeho soudíte těch 10 000? Přiznám se, že si nejsem jistý a názory úředníků FÚ se různí. Ale já osobně mám obavy, že se toto ustanovení nevztahuje na příjmy z převodu CP. Jinak těch 10 000 bylo pokud vím navýšeno na 20 000.

  Volám po Petrovi Šfránkovi, jste tu Petře? Mohl byste nám k tomu říct více?

  „Obejití“ se vztahuje právě na těch 6 měsíců. Používá se metoda FIFO. Tedy nikdy se nesmí stát, že byste odkoupil víc jak částku, která už leží min 6 měsíců. Myslím, že si rozumíme. 🙂

  Používám Visu Credit Suisse (dnes Winterthur) Classic od HVB Bank. 😉

  Odpovědět

 • Vladimír Kutálek

  31 ledna, 2007

  No po pravdě ověřoval jsem si to u dvou poradců/účetní.. ale taky si nejsem jist. Jediné místo, kde nedodržuji (zatím 6 měsíců) je peněžní fond a jestli je celkový výnos za rok 1000Kč… (jen nutná minimální rezerva).

  Nevím, jak to myslíte s tím obejitím, tak se platí daň z rozdílu, aspoň tak mi to bylo vysvětlováno… No až se bude jednat o větší částku tak si budu muset udělat průzkum…

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  31 ledna, 2007

  Ano, plati se dan z rozdilu podle metody „first in – first out“. Tomu se da vyhnout tak, ze neodkoupim nikdy vic nez tolik, kolik mi tam uz pul roku lezi. Ale kdyz ano, pak si nejsem jisty, jestli se na vynosy z prevodu CP vztahuje nejaka castka, ktera se nemusi priznavat a danit.

  Kazdopadne zitra o tom budu mluvit s auditorem, tak pak sem napisu, pokud budu vedet neco vic.

  Hezky den. 🙂

  Odpovědět

 • zinfo

  1 února, 2007

  S pravidlem first in-first out lze souhlasit obecně, u fondů peněžního trhu při jeho kontinuálním růstu platí zcela jistě. Pokud však fond kolísá a podílové listy nejsou identifikované, tak je na poplatníkovi, který podíl se rozhodne prodat. Zákon musí být vykládán tak, že si poplatník nebude zbytečně působit škodu. Pokud tedy fond po svém růstu poklesne, tak mohu brát, že prodávám podíl, který jsem před měsícem nakoupil dráž a nikoli svůj první nákup realizovaný před 5 měsíci, který jsem nakoupil levněji.

 • Jan Traxler

  1 února, 2007

  No v tomto se liší názor úředníka od úředníka, daňového poradce od daňového poradce… někdy Vám FÚ umožní i takový postup, často to nezkoumá, ale může se Vám stát, že si na Vás někdo pěkně smlsne.

 • Vladimír Kutálek

  2 února, 2007

  Máte další informace? Co jsem zatím zjistil je staršího data, takže částky budou asi vyšší, snad princip zůstal:
  „Daň hradí držitel prodávající cenný papír do 6 měsíců od jeho nabytí v případě, že mu vznikne povinnost podat daňové přiznání. Daňové přiznání je povinen podat držitel jehož roční příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob přesáhnou 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou ( např.tuzemské dividendy, viz. bod 11 ). Daňové přiznání není povinen podat držitel, který má příjmy ze zaměstnání ( a jedná se o příjmy pouze od jednoho a nebo postupně od více zaměstnavatelů a současně neuplatňuje odečet úroků z hypotečního úvěru ) a nemá jiné příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob vyšší než 6 000 Kč, vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybíraná daň srážkou.“

 • Jan Traxler

  2 února, 2007

  Přesný výklad mi ještě auditor neposlal, ale jak ho budu mít, tak to sem napíšu.

  Těch 15 000 jak píšete se ale podle mě vztahuje na veškeré zdanitelné příjmy (tedy i ze zaměstnání), a to předpokládám každý, kdo investuje do podílových fondů, má.

 • Vladimír Kutálek

  2 února, 2007

  To ano, mě se týká jen druhá část, příjem mám jen ze zaměstnání a z cenných papírů. A do 6000Kč se z příjmem z cenných papírů v pohodě vlezu…

 • Jan Traxler

  2 února, 2007

  Aha… tak tahle cast mi utekla… no jsem zcedavy, co mi rekne profesional, protoze ja se v tech paragrafech nejak ztracim. :-))

 • Jan Traxler

  5 února, 2007

  Zde je výklad od profesionála. Myslím, že se to mnohým může hodit.

  „Pokud FO realizuje prodej CP do 6 měsíců od jeho nabytí, není příjem z prodeje osvobozen od daně (§ 4/1/w ZDP).
  Příjem z prodeje CP je u FO, která ho nemá zahrnutý do obchodního majetku, příjmem podle § 10/1/b ZDP.
  Osvobození od daně do výše 20.000,- Kč se vztahuje jen na příležitostné příjmy podle § 10/1/a ZDP (viz § 10/3/a ZDP).
  Základem daně je rozdíl mezi prodejní cenou a pořizovací cenou cenného papíru (§ 10/5 ZDP)
  U zdanění tohoto příjmu se neuplatňuje srážková daň (§ 36 ZDP), ale běžná daň FO vypočtena po skončení zdaňovacího období (r.2006).
  Daň se přiznává formou podání daňového přiznání FO.
  V případě, že tato FO má v r.2006 jenom příjmy z prodeje CP (nemá jiné zdanitelné příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání, např.důchodce), a tyto příjmy z prodeje CP nejsou vyšší než 15.000,- Kč, nemusí podávat DP a platit daň (§ 38g/1 ZDP).
  Pokud se jedná o FO, která má jen příjmy ze zaměstnání vyšší než 15.000,- Kč/rok, nemusí podávat daňové přiznání, pokud příjmy z prodeje CP nepřesahují částku 6.000,- Kč (§ 38g/2).
  V ostatních případech má FO povinnost podat DP a zaplatit daň.“

  … Takže Vladimíre, s těmi 6 000 Kč jste měl pravdu. 😉

  Hezký den

 • David Nejdek

  31 ledna, 2007

  Díky. Jsem zastáncem snadnějšího řešení.. Tudíž bych do toho raději nezatahoval daňovou povinnost a podávání daňového přiznání. Je hezké si číst jaké výhodné kombinace využíváte, ale ještě jste mi nedoporučili, co si mám založit já? 🙂
  btw. jaký je rozdíl mezi kreditní a platební kartou? Já myslel, že platební karta je karta, kterou platím do výše, kterou mám na účtu a kreditní karta je ta, kterou mi banka vystaví na určitou částku, kterou požaduji a pak ji splácim i s úroky ne? Nebo jak to je? To jen pro mé upřesnění 🙂

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  31 ledna, 2007

  Ano, rozdil popisujete spravne. Jen doplnim, ze u kreditky je vzdy urcite bezurocne obdobi (obvykle do 15. dne nasledujiciho mesice), tzn. pokud splatite bance vcas castku, kterou jste si pujcil (platil kartou), pak zadne uroky neplatite. Muzete tedy disponovat cizim kapitalem (penize banky). Navic kdyz mate na karte urcity objem transakci za rok (cca 36 000 Kč), tak neplatite zadny poplatek za kartu. Pokud vsak nedodrzite bezurocne obdobi, pak Vam banka uctuje kolem 20% p.a.

  A co bychom doporucovali… uz jsem Vam psal, ze Fio. Ja bych tedy vyuzil vyse zminovane kombinace, ale kdyz s tim nechcete mit praci, pak bych volil Fio. 😉 Pokud Fio nechcete, ostatni varianty jsou srovnatelne, takze si vybertu tu, kde mate nejbliz pobocku a sedi tam nejsympatictejsi slecna. 😉

  Odpovědět

 • Vladimír Kutálek

  31 ledna, 2007

  I mistr tesař se utne… platební karta je obecné označení. Význam kreditní byl popsán. Debetní karta je to, co bylo popsáno jako platební…
  Platební karty = debetní karty, kreditní karty, charge karty (možná i další….)

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  31 ledna, 2007

  Podle slovniku mozna ano, to nevim, ale banky obvykle pouzivaji termin platebni karta pouze pro debetni typy.

  Odpovědět

 • David Nejdek

  1 února, 2007

  Debetní a kreditní karta? Není to obojí to samé? Obě karty jsou v podstatě na „dluh“, takže v čem je rozdíl? 🙂

 • Vladimír Kutálek

  1 února, 2007

  Debetní karta je vždy navázána na Váš běžný účet. Peníze, které zaplatíte jsou strženy z Vašeho účtu cca 3 denním zpožděním. Utratit můžete max. to, co máte na běžném účtu (jde to obejít, ale v principu) – utrácíte vlastní peníze, tj. neplatíte úrok. Kreditní karta má samostatný účet, který má nekladný zůstatek. každý měsíc dostanete účet a musíte část splatit, ze zbytku platíte úrok – cca 22%. Peníze placené kreditní kartou jsou půjčené.

 • Lukáš Heinz

  31 ledna, 2007

  Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat nějakých kompetentních lidí, kteří jistě tyto stránky pravidelně navštěvují, kde se dají sehnat informace o akciových certifikátech a obchodu s komoditami.
  Díky moc

  Odpovědět

 • Vladimír Kutálek

  31 ledna, 2007

  Informace o certifikátech získávám z http://www.zertifikatejournal.cz/. O certifikátech na komodity jsem se dozvěděl z Asset Guide, ale myslím, že je i mnoho dalších zdrojů…

  Odpovědět