CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

6 komentářů

My chceme nirvánu jedině zajištěnou

 


 

Čistý přiliv 580 milionů patří k těm nepatrně vyšším, ale opět z plných 80 % zamířil do fondů zajištěných a peněžního trhu. Mlčky ovšem předpokládáme, že tam investoři zároveň převedli 160 milionů korun, které opět opustily dluhopisové fondy. Smíšené fondy si totiž připsaly přes 200 milionů a i na akciové tentokrát zbylo 60 milionů korun.

Peněžní trh v posledních týdnech táhne zejména náš největší ISČS Sporoinvest, kterému již do 47 miliard korun schází jen nejvýš jeden dva dny. Tentokrát přidal skoro 90 milionů korun a tímto tempem by se ještě letos mohl pokusit o kulaťoučkou padesátku. Důvěryhodnost a likvidita peněžáků jsou mocné čarodějky, které překonávají i reálnou ztrátu.

Dluhopisy (z nichž ty kratší jsou obsaženy i ve fondech peněžního trhu) totiž prodělávají další dietu, takže dluhopisové fondy musely oželet opět několik desetin, ale i přes půl procenta. Nejeden už svítí červeně dokonce i na dvouletém horizontu, takže trpělivost dochází dalším podílníkům. A sazby zřejmě zamíří vzhůru dřív, než se ještě nedávno zdálo, čímž ceny bondů dále klesnou. Ještě ke všemu koruna klesla na roční minimum a poptávka po korunových dluhopisech už zdaleka není, co bývala.

Mixy tak i onak
Dluhopisové slzavé údolí tedy ještě nekončí, což velmi nepříznivě dopadá i na konzervativní smíšené fondy. Také v nich naši investoři najdou výnos horko těžko na inflaci, takže výdělek nula celá nula nic bude ještě zlatý. Anebo se dokonce mohou utěšovat, že ČPI Zlatý je za rok skoro 4 % v mínusu.

Přesto většina smíšených fondů, zejména těch zaměřených či alespoň převážených na náš region uspokojí i hodně chtivého investora. Některý dokonce přímo nadchne i při pohledu na tříletý horizont, takže třeba sláva takových více než 24 % IKS Balancovaného dynamického se jistě šíří šeptandou i po hospodách. Nebo je to spíš těch 33 % na roce, které sluší i ČSOB Středoevropskému? Ostatně ani skoro 19 % pozůstalého z kuponové privatizace ČSOB Bohatství není k zahození. Nu a Fénix smíšený by určitě bez problémů povstal i z popela, když opět dokázal přilákat 90 milionů korun a je už největší ze všech FF. Na 20 % ISČS Global Stock ovšem nemá.

REKLAMA

Zajištěné v pelotonu
340 milionů shrábly zajištěné fondy opět v široké rojnici. Na čele perfektně spolupracoval jako obvykle tým KBC-ČSOB, který sám získal téměř čtvrt miliardy korun. Jedinému ČSOB Krátkodobého růstu 6 se přitom podařilo překonat hranici 50 milionů, pomocnou ruku podal i další z Private fondů, jen o málo méně přivedl do cíle ještě IKS Ametyst, ostatním se tolik nezadařilo.

Jak je zřejmé, úspěšné tažení zajišťáků českou kotlinou pokračuje a změnu ani konkurenci nevidět… Při ohlédnutí vidíme, že od začátku letošního roku z celkových čistých prodejů za 15 miliard získaly plných 11 miliard korun. Přitom poslední "pořádná" korekce na akciových trzích se odehrála již před rokem, takže by její strašidelné reminiscence měly snad pomalu odeznít. Příčina bude tedy zřejmě jinde… že by v naší neutuchající lásce k jistotě? Přitom na hazardu protočíme už skoro 100 miliard za rok. To mi nějak nehraje…

Napadá mě ovšem jeden z důvodů stagnace pojistného trhu – zajištěné fondy zaujaly místo dřívějších kapitálovek. Takže pojišťovny i pojišťováci se musí znovu učit prodávat pojištění rizik.

Akcie na rekordech
Čím dál žhavější diskuse hýbá investorským světem – byla vůbec jarní korekcička korekcí, anebo se "ta pravá" teprve chystá? Trhy se chovají jak neurotičtí pacienti se sklony k maniodepresivnitě – a co teprve investoři! Indexy citlivé i na malé impulsy, občas vyrazí nahoru jako na spurt, ale pak zas týž den lehnou na hadr. Ukázkový kotrmelec předvedla hned v pondělí Amerika, ještě dokonalejší a s vruty plavmo ale trénovala v týdnu Praha.

REKLAMA

Takové situace skutečně připomínají známý "klid před bouří". Navíc do hry vstupují úrokové sazby dluhopisů, které jsou na vyspělých trzích tvrdým soupeřem výnosům akcií. Špízování inflace se tak stalo celosvětovým sportem. Začalo se s ním dokonce na čínském hřišti: hned v pondělí rostl čínský index CSI 300 již pátým dnem (+1,5 %), hlavně z důvodu nečekaného poklesu indexu PPI, což snížilo obavy, že čínská centrální banka zvedne kvůli inflaci úrokové sazby, v zápětí ale radost utnulo zveřejnění CPI, který meziročně stoupl na 3,4 %. Úroky by tedy měly i v Číně růst, takže burza zase klesla.

Navíc se výnos bankovních vkladů (12měsíční kolem 3 %, ale daněné 20% sazbou) již citelně dostal pod inflaci a reálně do ztráty. I proto miliony Číňanů investují do akcií a jejich počet explozivně roste – jen 11. června otevřeno čtvrt milionu nových kont a jen za poslední týden jich bylo víc než milion. Navíc se čínský premiér Wen nechal slyšet, že Čína rozšíří kanály pro odliv kapitálu (potřebuje zabránit přehřátí ekonomiky).

To u nás bilion korun klidně na vkladech prodělává a naše spořínky to, zdá se, ani netrápí. Že by Číňané uměli lépe počítat? Faktem ovšem zůstává, že ještě nemají s pořádnou korekcí zkušenost, když za poslední dva roky index šanghajské burzy roste téměř na čtyřnásobek.

Proto opětovné varování Alana Greeenspana, že silný růst čínské ekonomiky není udržitelný a že tím klesne i globální likvidita: "Takový růst nemůže v Číně ani v zemích třetího světa pokračovat. Donekonečna to nejde. Ceny některých akcií už tam vycházejí z nirvány, ne z reality," varuje Greenspan. Čínské akcie zaváhaly, ale pokračovaly v růstu, i když "jen" o 2,4 % a opět atakovaly další rekordní hodnoty.

REKLAMA

Jak daleko k nirváně
Zato americké akcie se dostaly pod prodejní tlak poté, co trvalý růst výnosů vládních bondů zvyšuje pravděpodobnost, že FED zvýší úrokové sazby, což bude mít negativní dopad na korporátní zisky. To by zbrzdilo nejen ekonomický růst, ale i aktivitu na poli fúzí a akvizic. Ve středu tedy z důvodu negativního sentimentu v USA i evropské akciové trhy otevřely prudkým poklesem.

Opět se mává strašákem korekce, ale ta se zatím zjevila jen v Číně a komentářích analytiků. K večeru američtí investoři bouchli do stolu, když se dozvěděli, že maloobchodní tržby v květnu vzrostly o 1,4 % oproti dubnovému poklesu 0,1 % (a to trh očekával růst pouze o 0,6 %). Také inflační data – CPI meziročně jen 2,2 % – ukazují, že zpomalení růstu se asi promítlo do snížení tempa růstu spotřebitelských cen. Navíc po přečtení Béžové knihy plné zelených čísel indexy vylétly o víc než procento, S&P dokonce o 1,5 %. Evropské čtvrteční ráno tak přeteklo optimismem, i PX opět laškoval s historickými maximy 1857 bodů, ale přehnané nadšení rychle pominulo – alespoň u nás. Evropa vyrazila, Praze prý ujel vlak, přestože závěrem dotáhla alespoň nové uzavírací maximum.

Pátek repríza jak přes kopírák – PX poskočil poprvé nad 1860 bodů, ale pak nevydržel a zas jen šoural při zdi. Trochu to zavinil Goldman Sachs, který snížil doporučení ČEZ na "Neutral" z "Buy" a drží cílovou cenu jen 1030 korun. objevili zahraniční prodejci. ČEZ tak umazává 1,5 %. To naopak Cyrrus vidí pro akcie ČEZ i nadále značný růstový prostor a cílovou cenu 1205 Kč, proto doporučuje "koupit" a při započtení dividendy za rok 2007 očekává 12měsíční výnos akcií ČEZ 15 %. Možná tedy Goldman Sachs chtěl jen trochu zahraniční účty vystrašit, abychom mohli levněji nakupovat.

Tak či onak zatímco DAX vylétl na historické maximum 8020 bodů a Varšava také přidala skoro 2 %, Praha naopak tratila… Ale za celý týden přidala 1,6 %, takže vlastně odpracovala zdravotní oddech z předchozího týdne. Navíc se v pátek odpoledne i Amerika opět přiblížila maximům, takže cesta vzhůru je otevřená!

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  18 června, 2007

  Na http://www.edisk.cz jsem umístil statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 14.6.2007.

  Data jsou setříděna dle zhodnocení za 1 rok.

  Pro ty, kteří nemají ode mě přístup na edisk (zašlu na požádání), je možné statistiku stáhnout krkolomnějším způsobem přes následující link: http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/42822/Akciove-indexy-statistika_14062007.xls_121.23KB.html

  S pozdravem Miroslav Piták

  Odpovědět

 • Karolína Ščerbová

  23 června, 2007

  Dobrý den. Pokud bych chtěl poslat do fondů nějaké peníze a mám uvedeno, že VS je RČ. Uvádí se do VS rodné číslo s lomítkem, nebo celé bez lomítka? Třeba: 745101/2212 – nebo bez lomítka? 🙂 Díky

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  23 června, 2007

  Dobrý den, ve variabilním symbolu se znak „/“ neuvádí, tj. v.s. je 7451012212

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Mario

  23 června, 2007

  jste tedy žena nebo muž?:-))

  Odpovědět

 • Chains

  26 června, 2007

  Z prispevku to vidim na 2:1 ve prospech zeny.:o)

  Odpovědět

 • gjrjrdxuj

  24 října, 2009

  5GNimT asdcypnowtuq, [url=http://tjopjydjrjhc.com/]tjopjydjrjhc[/url], [link=http://nnzbjomynmja.com/]nnzbjomynmja[/link], http://ptofvwhkvpgm.com/

  Odpovědět